Lajmet

Amnesty thotë se përdorimi i plumbave të gomës nga policia është në rritje

Amnesty tha se ka kryer kërkime në më shumë se 30 vende gjatë pesë vjetëve të fundit.

Publikuar

Përdorimi i plumbave të gomës dhe predhave të tjera nga ana e policisë kundër protestuesve paqësorë është rritur në mbarë botën, duke sjellë lëndime dhe madje edhe viktima, njoftoi Amnesty International.

Grupi ka bërë thirrje për rregullim më të rreptë ndërkombëtar të tregtisë dhe përdorimit të pajisjeve të tilla, shpesh të njohura si armë “më pak vdekjeprurëse”.

Çfarë thuhet në raport?

Amnesty tha se ka kryer kërkime në më shumë se 30 vende gjatë pesë vjetëve të fundit. Sondazhi pasoi përdorimin e plumbave të gomës, granata me gomë dhe gaz lotsjellës që u qëlluan drejt demonstruesve në Amerikën Jugore dhe Qendrore, Evropë, Lindjen e Mesme, Afrikë dhe SHBA.

“Mijëra protestues dhe kalimtarë janë gjymtuar dhe dhjetra janë vrarë nga përdorimi shpesh i pamatur dhe joproporcional i armëve më pak vdekjeprurëse për zbatim të ligjit”, njoftoi organizata e të drejtave të njeriut në një raport të titulluar “My Eye Exploded”, që u publikua me Fondacionin Kërkimor Omega.

“Ka pasur një rritje alarmante të dëmtimeve të syrit, përfshirë këputjet e syrit, shkëputjet e retinës dhe humbjen e plotë të shikimit”, njoftoi tutje Amnesty.

Madje sipas raportit, përdorimi i plumbave të gomës për të shtypur protestat paqësore u bë tashmë i zakonshëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Amnesty ka dokumentuar gjithashtu raste të predhave të gazit lotsjellës që u gjuajtën drejtpërdrejt ndaj njerëzve në shtetet sikurse Kili, Kolumbia, Ekuadori, Franca, Irani, Iraku, Tunizia dhe Venezuela, ndër të tjera./UBTNews/

Lajmet

Zvicra miraton paketën e ndihmës për çminimin e Ukrainës

“Një total prej 100 milionë CHF do të caktohen për çminimin humanitar midis 2024 dhe 2027″, tha qeveria.

Publikuar

nga

Këshilli Federal i Zvicrës ka miratuar një paketë prej 100 milionë frangash zvicerane për të çminuar pjesë të Ukrainës, tha qeveria.

“Një total prej 100 milionë CHF do të caktohen për çminimin humanitar midis 2024 dhe 2027, të financuara në pjesë të barabarta nga Departamenti i Mbrojtjes, Mbrojtjes Civile dhe Sportit (DDPS) dhe Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (FDFA)”, tha qeveria./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Vdes senatorja amerikane më jetëgjatë në histori, Dianne Feinstein

Ajo vdiq pavarësisht se planifikoi të tërhiqej në fund të mandatit të saj.

Publikuar

nga

Senatorja e Kalifornisë, Dianne Feinstein, e njohur si një avokate e zëshme e masave të kontrollit të armëve, ka vdekur në moshën 90-vjeçare.

Politikanja e Partisë Demokratike vdiq pavarësisht se planifikoi të tërhiqej në fund të mandatit të saj.

Ajo ishte anëtarja më e vjetër e dhomës dhe ishte përballur me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pas shqetësimeve për shëndetin e saj.

Feinstein ishte gjithashtu senatorja femër më jetëgjatë, e zgjedhur në vitin 1992.

Ajo vdiq mbrëmë në shtëpinë e saj në Uashington, DC, sipas një deklarate nga zyra e saj të lëshuar të premten./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kosova bëhet me qendrën e parë në Ballkan për ekselencë dhe zhvillim të kompetencave të së ardhmes

Publikuar

nga

Pas një investimi milionësh të bërë nga UBT, nga sot Kosova është bërë zyrtarisht me qendrën e parë ekselente për mësimdhënie që mbështetin kompetencat dhe aftësitë e së ardhmes “UBT Excellence Learning Center for Future Competences”, duke e bërë kështu Kosovën me qendrën e parë të këtij lloji në Evropën Juglindore.

Rektori i UBT-së, Prof. Dr. Edmond Hajrizi, me rastin e hapjes së kësaj qendre, theksoi rëndësinë dhe angazhimin e UBT-së në krijimin e një mjedisi të përshtatshëm për mësimin e teknologjisë, inovacionit dhe kompetencave të reja, për një të ardhme më stabile dhe më prosperuese.

Përmes kësaj qendre ne do të bëjmë të mundur studimin, zhvillimin dhe praktikimin e aftësive dhe kompetencave që pritet të ndodhin, si dhe për zhvillimin e metodave të mësimit për të ardhmen.

Sipas Rektorit Hajrizi, është shumë e nevojshme të tregohen metodologji dhe praktika të reja për të mbështetur mësimdhënien që të jenë sa më efektiv.

“Kjo është qendra e vetme e këtij lloji në regjion dhe investimet e kësaj qendre arrijnë në miliona euro. Kemi parë që mësimdhënësit tanë dhe studentët tanë kanë gjeneruar projekteve të mira dhe kemi vërejtur që këtë element është mirë ta shpërndajmë edhe në Kosovë. Ne japim sinjale shumë të mira se Kosova nuk është më ajo që merr por edhe përcjell teknologji. Është e nevojshme të tregojmë metodologji dhe taktika të reja, që për mësimdhënësin nuk janë më të vështira, por lehtësojnë mësimdhënien dhe praktikën”, theksoi Rektori Hajrizi.

Presidenti i kompanisë së teknologjisë virtuale “EON Reality”, Dan Lejerskar, u shpreh i lumtur për hapjen e kësaj qendre dhe falënderoi për bashkëpunimin e veçantë dhe të denjë të Rektorit, Prof. Dr. Edmond Hajrizi për të ndihmuar dhe krijuar gjëra të reja në aspektin e arsimit dhe teknologjisë.

Nga ana tjetër, udhëheqësja e projektit Alled 2, Efka Heder, tha se tranzicioni në shoqëritë digjitale nuk është më një ëndërr, por është duke ndodhur, dhe se Kosova është vendi i parë që zbaton dhe harton një qendër të tillë në rajon.

“Sot është një ditë e veçantë dhe jam shumë e lumtur sepse në Kosovë dhe në rajon po zbatohen teknologjia dhe kompetencat më të reja. Shkathtësitë gjatë tranzicionit 4.0 në ambientin global konkurrues, vetëm ekonomitë që mund të ndryshojnë sa më shpejt që është e mundur drejt teknologjive të reja, do të jenë jo vetëm ato të cilat do të mbijetojnë, por edhe ato që do të jenë konkurruese. Tranzicioni në shoqëritë digjitale nuk është më një ëndërr, por është duke ndodhur”, tha Efka Heder.

Në ceremoninë inaugurese të kësaj qendre, drejtori i Departamentit për Edukim dhe Zhvillim Profesional në UBT, Prof. Dr. Besnik Skenderi, duke parë nga eksperienca e tij në fushën e zhvillimit professional, theksoi se kjo qendër do të jetë një mundësi e mirë dhe e shkëlqyer për të rinjtë në Kosovë dhe rajon për zhvillimin e kompetencave të tyre.

Përgjatë kësaj ceremonie, Rektori Hajrizi, prezantoi disa nga karakteristikat kryesore që do të zbatohen në këtë qendër, ku studentët pritet të marrin kompetencat e së tashmes dhe të ardhmes, por edhe mësimdhënësit do të kenë përparësi që teknologjitë më të reja dhe më të sofistikuara t’i përdorin në praktikë.

“UBT Excellence Learning Center for Future Competences” do të ofrojë mundësi për studentët dhe profesionistët, të ndërveprojnë me teknologjinë dhe të zhvillojnë aftësi të reja që ju përshtaten kërkesave të tregut të punës, bazuar në sfidat e së ardhmes, duke fituar kompetenca të reja në inteligjencën artificiale, inteligjencën emocionale, kreativitetin, si dhe ndërveprime të tjera të cilat janë të një rëndësie të lartë.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Moska e “shqetësuar” se aktorë të jashtëm po ndërhyjnë në Afganistan

Lavrov këto komente i bëri në konsultimet e formatit të Moskës për Afganistan.

Publikuar

nga

Moska është “e shqetësuar për përpjekjet e lojtarëve ekstra-rajonalë për t’u bërë më aktivë në drejtimin afgan”, tha ministri i jashtëm rus, Sergey Lavrov në një fjalim me shkrim në konsultimet e formatit të Moskës për Afganistanin që po mbahen në Kazan, ka raportuar agjencia ruse e lajmeve TASS.

Lavrov shtoi se vendet në rajon do të bashkëpunojnë plotësisht me vendet anëtare të bllokut të NATO-s vetëm kur ata “të pranojnë plotësisht përgjegjësinë e tyre të plotë për rezultatet e frikshme të pranisë së tyre ushtarake 20-vjeçare në Afganistan, e cila përfundoi në një fiasko të plotë”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara