Aktualitet

AGK: 65 për qind e gazetarëve në terren janë gra

AGK-ja thotë se ato shpesh e kanë rrezikuar edhe veten.

Publikuar

65 për qind e gazetarëve në Kosovë që rapotojnë nga terreni janë gra. Kështu thuhet në hulumtimin vjetor të prezantuar nga Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës, me rastin e 8 Marsit-Ditës së Gruas.

AGK-ja thotë se ato shpesh e kanë rrezikuar edhe veten.

“Njëherësh, ju inkurajojmë që të mos hiqni dorë nga ushtrimi i profesionit, pavarësisht presionit që ndonjëherë e krijon opinioni publik”, thuhet në njoftim.

Bota

Kina reagon ndaj akuzave të NATO-s

Publikuar

nga

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, ka reaguar ndaj akuzave të NATO-s se Pekini po ndihmon Rusinë në konfliktin e saj me Ukrainën. Ai e ka quajtur këto akuza të pabaza dhe ka paralajmëruar aleancën perëndimore kundër nxitjes së konfrontimit.

Komentet e Wang erdhën pasi liderët e NATO-s në Uashington DC akuzuan Kinën për të qenë një ndihmëse e rëndësishme e Rusisë nëpërmjet mbështetjes së saj në industri të mbrojtjes. Ata kërkuan nga Kina të ndalojë mbështetjen materiale dhe politike për Rusinë, përfshirë furnizimin me materiale të përdorimit të dyfishtë.

Shtetet perëndimore gjithashtu kanë akuzuar Kinën për transferimin e teknologjisë së dronëve dhe raketave dhe për aktivitete kibernetike dhe hibride keqdashëse në favor të Moskës. SHBA ka theksuar se shumica e veglave të makinerive dhe mikroelektronikës që importon Rusia vijnë nga Kina.

Në reagimin e tij, Wang Yi ka pohuar se Kina nuk pranon akuzat dhe ka insistuar se ajo është një forcë për paqen dhe stabilitetin. Ai gjithashtu ka bërë thirrje që sistemi dhe vlerat politike të Kinës të mos përdoren si arsye për NATO-n për të nxitur konfrontim ndaj saj.

Pekini ka kundërshtuar gjithashtu akuzat se po ndihmon Rusinë në luftë dhe ka propozuar një plan paqeje për të çuar në fund konfliktin në Ukrainë, propozim që Ukraina ka refuzuar. Megjithatë, vëzhguesit kanë vlerësuar se blerjet e sasive të mëdha të naftës dhe gazit nga Kina kanë ndihmuar në mbështetjen e ekonomisë ruse nën sanksione./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

Rusia fut Yulia Navalnayan në listën e “terroristëve dhe ekstremistëve”

Publikuar

nga

Shërbimi vëzhgues financiar i Rusisë, Rosfinmonitoring, shtoi Yulia Navalnayan në listën e “terroristëve dhe ekstremistëve”.

Dy ditë më parë, një gjykatë në Moskë lëshoi një fletarrestim për Navalnayan, duke e akuzuar figurën opozitare në mërgim për pjesëmarrje në një “organizatë ekstremiste”.

Navalnaya është zotuar se do të vazhdojë punën e bashkëshortit të saj, Aleksei Navalny, kundërshtarit kryesor të presidentit rus, Vladimir Putin, i cili vdiq në një burg në Arktik në shkurt. Navalnaya u fut gjithashtu në listën e zezë të Rusisë më 9 korrik.

Dy javë më parë, Navalnaya u zgjodh kryetare e Fondacionit për të Drejtat e Njeriut, një organizatë jofitimprurëse me bazë në Nju Jork, e cila është e përkushtuar në promovimin dhe mbrojtjen e të drejtave të njeriut në gjithë botën.

Organizatat e Navalnyt janë të jashtëligjshme në Rusi dhe janë të shpallura “ekstremiste” dhe gjenden në listën e “terrorizmit” të shtetit.

Navalnaya, ekonomiste, kishte qëndruar pranë bashkëshortit të saj i cili organizoi protesta masive në Rusi, kishte qenë bashkë me të edhe kur ai u largua nga Rusia për t’u trajtuar nga një helmim më 2021, duke e ditur se me t’u kthyer ai do të arrestohej. Pas vdekjes së tij, Navalnaya është zotuar se do të vazhdojë punën e bashkëshortit të saj nga jashtë vendit citon REL./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

Tajvani paralajmëron, Kina është kërcënim për stabilitetin e rajonit

Publikuar

nga

Tajvani njofton se Kina po kryen stërvitje ushtarake, ku ka dërguar avionë pranë ishullit. Stërvitjet ushtarake të kinës  po bëhen paralelisht me mbajtjen e samitit të NATO-s në Uashington.

Në deklaratën e aleancës u theksua mbështetja që Kina po i jep Rusisë në luftën me Ukrainën, dhe sfida e sigurisë që Pekini paraqet për Europë. Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit theksoi se në 24 orët e fundit janë vërejtur 66 avionë kinez përreth ishullit.

Presidenti tajvanez, në një bashkëbisedim me zyrtarët ushtarak tha se do të vazhdojë të forcojë mbrojtjen e ishullit. “Kërcënimi nga komunistët kinezë për stabilitetin e rajonit vazhdon të rritet dhe zona e tyre gri në Ngushticën e Tajvanit dhe zonat përreth po rritet dita-ditës”, theksoi  ai.

Tajvani është përballur vazhdimisht me presione të vazhdueshme nga Pekini. Kina e sheh ishullin si pjesë të territorit të saj, ndërsa Tajvani me mbështetjen e SHBA-së kundërshton pretendimet e saj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Lëvizshmëria Ushtarake në Korridorin VIII: Shqipëria,Italia, Bullgaria, Maqedonia e Veriut nënshkruajnë dokumentin

Publikuar

nga

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi nënshkroi gjatë punimeve të Samitit të NATO-s në Uashington, Letrën e Qëllimit për sigurimin e Lëvizshmërisë Ushtarake përgjatë Korridorit VIII Pan-Europian, me homologët e tij të Italisë, Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Përmes këtij dokumenti, shtetet angazhohen të marrin të gjitha masat e duhura për të siguruar maksimumin e fleksibilitetit të lëvizshmërinë ushtarake në territoret e tyre në mbështetje të implementimit të agjendës së NATO-s për shkurajimin dhe mbrojtjen në zonën euro-atlantike.

Një angazhim i tillë do të shërbejë jo vetëm për misionet NATO, por edhe ato në kuadër të Bashkimit Europian. Në thelb ky dokument i firmosur nga ministri Niko Peleshi, ministri italian i Mbrojtjes Guido Crosetto, ministri bullgar i Mbrojtjes Atanas Zaprianov dhe ministri i Mbrojtjes së Maqedonisë së Veriut Vlado Misajlovski, u jep mundësi trupave ushtarake NATO-s të zhvendosen shpejt dhe lirshëm nga Deti Adriatik në Detin e Zi si dhe të depërtojnë në thellësi të Ballkanit, nëse do të jetë e nevojshme.

Ideja për të pasur një dokument të tillë, i cili do të garantojë lëvizshmërinë përgjatë vendeve që preken nga Korridori VIII Pan-Europian është propozuar nga Shqipëria, e cila drejtoi të gjithë procesin e negocimit dhe koordinimit. Italia, Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut, përgjatë të gjithë procesit ndër vepruan dhe u angazhuan për ta finalizuar këtë nismë gjatë punimeve të Samitit të Uashingtonit.

Nënshkrimi i Letrës së Qëllimit vjen në mbështetje të vizionit që Shqipëria ka për Korridorin VIII si edhe të master-projektit për ndërtimin e Bazës Detare NATO në Porto Romano, që do të shërbejë si porta kryesore hyrëse në Ballkanin Perëndimor dhe më tej, në Detin e Zi, shkruan RTSH.

Letra e Qëllimit do të rrisë vizibilitetin e projekteve të përbashkëta si dhe rëndësinë gjeostrategjike të tyre për të gjithë rajonin./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara