Kulturë, Lifestyle

11 zakonet e çuditshme të adhuruesve të librit

Adhuruesit e librave e dinë se këto kanë një aromë të mirë, gjë që nxit nuhatjen e tyre intensive.

Publikuar

Dashamirët e librit kanë obsesione të vërteta në marrëdhëniet e tyre me librin dhe leximin. Por tek e fundit, kush nuk ka obsesione? Për ata që duan të lexojnë, libri është një objekt shumë i çmuar dhe si i tillë duhet të mbrohet nga çdo gjë dhe nga kushdo. Nga ana tjetër leximi ka nevojë për momentet e tij dhe atmosferën e duhur. Kjo është arsyeja pse adhuruesit e librit kanë zakone dhe mënyra sjellje të veçanta.

1. Nuhasin libra që lexojnë

Adhuruesit e librave e dinë se këto kanë një aromë të mirë, gjë që nxit nuhatjen e tyre intensive. Qoftë letra apo boja, librat (sidomos të vjetrit) kanë një aromë shumë të veçantë.

2. Shpenzojnë shumë parave për blerjen e librave

Shumë pak adhurues të librit janë në gjendje të hyjnë në një librari pa blerë më shumë sesa një libër. Të kuptohemi: blerja e librave nuk është një gjë e keqe, por mund ta lini portofolin tuaj të “marrë frymë”, duke i kujtuar vetes se ka shumë biblioteka publike.

3. Përditësojnë vazhdimisht listën e librave që duan të blenë

Renditja dhe përditësimi i rafteve të librave të sapo blerë është një gjë shumë normale për adhuruesit e librave. Ashtu si në komodinën e tyre, renditja e tyre shndërrohet në një praktikë thuajse obsesive.

4. Përfitojnë nga çdo moment për të lexuar

Për ta çdo vend apo kohë është ideale për të lexuar. Nga trenat tek autobusët tek leximi gjatë ecjes në rrugë. Por sapo adhuruesit e librave kthehen në shtëpi, ata nuk humbasin asnjë rast për të krijuar një situatë super relaksuese për t’u kënaqur me leximin. Si për shembull mbushja e vaskës me ujë të nxehtë dhe rrethimi i saj me qirinj aromatikë.

5. E krahasojnë librin me serialin televiziv

Diskutimi me miqtë përqendrohet pothuajse gjithmonë tek serialet televizive të bazuara në librat tuaj të preferuar. Sigurisht, adhuruesit e librit nuk humbasin asnjëherë shansin për të mbrojtur variantin letrar, dhe pse librat nuk mund të zëvendësohen nga filmat dhe serialet televizive.

6. Gjykojnë vazhdimisht bibliotekën e të tjerëve

Dashamirësit e librit dinë të mos e gjykojnë një libër nga kopertina e tij. Por nuk humbin asnjëherë rastin për të gjykuar njerëzit nga librat që kanë në bibliotekën e tyre private.

7. Gjejnë justifikime për të qëndruar në shtëpi dhe për të lexuar

Adhuruesit e librit duan të kalojnë kohë me miqtë, por në të njëjtën kohë preferojnë shumë të qëndrojnë në shtëpi dhe të lexojnë një libër.

8. Bëjnë gati disa libra për t’i marrë me vete kur udhëtojnë

Ndonjëherë, qoftë vetëm për një fundjavë, duhet të largohen për diku, por për adhuruesit e librit kjo gjë nuk e ndal dëshirën e tyre për të lexuar. Në valixhen e tyre nuk duhet të mungojnë asnjëherë librat e preferuar që do të lexohen gjatë pushimeve.

9. Nisin të lexojnë një libër teksa janë duke lexuar një tjetër

Kush thotë se librat duhet të lexohen njëri pas tjetrit? Sigurisht, disa nga momentet e rrëfimit mund të fillojnë të ngatërrohen me njëri-tjetrin, dhe kërkohet më shumë kohë për të përfunduar të dy librat. Por pavarësisht kësaj nuk ka asnjë arsye për të mos lexuar dy ose më shumë libra në të njëjtën kohë.

10. E përdorin çdo gjë si faqe-shënues

Faturat dhe deklaratat bankare mund të jenë faqe-shënuesit tuaj. Me siguri edhe faqe-shënuesit më të sigurt në botë, e përdorin herë pas here kartën e tyre të kreditit ose kartën e biznesit. Madje disa dashamirës të guximshëm të librit, mund ta kenë zakon që thjesht të kujtojnë numrin e faqeve të tyre.

11. Lexojnë gjithë natën për të përfunduar një libër

Çdo adhurues i librit e di se si është të shtrihesh në shtrat duke ia ngulur sytë librit, dhe duke e lexuar deri në orën 3 të mëngjesit, në pamundësi për të fjetur pa mësuar fundin e tij./libreriamo – Bota.al

Kulturë, Lifestyle

Ky është frymëzimi që Dua Lipa gjen tek gratë shqiptare

“Gjëja që më duket më fuqizuese tek gratë kosovare është vetëbesimi i tyre”, tha ajo.

Publikuar

nga

Për katër vitet e fundit, Dua Lipa ka qenë një ambasadore globale për YSL Beauty dhe fytyra e Libre, e cila po hyn në gjeneratën e saj të pestë. Duke qenë fytyra e Libre që nga fillimi i saj në 2019, Lipa gëzon natyrën “bashkëpunuese” dhe “mbështetëse” të partneritetit.

Udhëtimi nuk është gjithashtu një përfitim i keq. “Me çdo fushatë të re vijnë xhirime të reja që na kanë çuar në disa vende të jashtëzakonshme dhe ne kemi kaluar kohën më të pabesueshme në këto grupe”, thotë ajo për ELLE.com.

Më poshtë, Lipa ndan regjimin e saj të kujdesit për lëkurën e udhëtimit, frymëzimin e flokëve të saj për këtë fushatë dhe, në thelb të Libre, çfarë do të thotë liria për të.

Ajo ndër të tjerash u pyet se cfarë praktike të bukurisë ka marrë gjatë kohës në Kosovë dhe gratë këtu.

“Jeni rritur në Kosovë – a ka ndonjë trend të bukurisë specifike për zonën që keni mbajtur me vete sot?”, u pyet ajo.

“Nuk do të thosha domosdoshmërisht se ekziston një trend i bukurisë, por gjëja që më duket më fuqizuese tek gratë kosovare është vetëbesimi i tyre”, u përgjigj Dua Lipa. /Prive.al

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Përfundon greva e shkrimtarëve të Hollivudit

Bordet drejtuese dhe komiteti i tyre i përbashkët negociues votuan të gjithë për të pranuar marrëveshjen.

Publikuar

nga

Greva e shkrimtarëve të Hollivudit u shpall e përfunduar pas gati pesë muajsh, kur anëtarët e bordit nga sindikata e tyre miratuan një marrëveshje kontrate me studiot, duke e rikthyer industrinë të paktën pjesërisht nga një ndalesë historike e prodhimit.

Bordet drejtuese dhe komiteti i tyre i përbashkët negociues votuan të gjithë për të pranuar marrëveshjen, dy ditë pasi u arrit marrëveshja tentative me një koalicion të studiove më të mëdha të Hollivudit, shërbimeve të transmetimit dhe kompanive të prodhimit.

Pas votimit ata deklaruan se greva do të përfundonte dhe shkrimtarët do të ishin të lirë të fillonin me skenarë nga ora 12:01 në mëngjesin e së mërkurës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

BRIT Awards 2024 do të rikthehet marsin e ardhshëm

Shfaqja e këtij viti u drejtua nga komediani Mo Gilligan.

Publikuar

nga

Ceremonia muzikore e mbushur me yje do të rikthehet zyrtarisht në arenën O2 në Londër, me një vend në fundjavë në ITV1 dhe ITVX, pasi të arrijë vetëm katër milionë shikues në vitin 2023.

Damian Christian, i cili është rikthyer si Kryetar i Komitetit BRIT për vitin 2024, komentoi: “Lëvizja në mbrëmjen e së shtunës për herë të parë doli të ishte një sukses i madh, kështu që jam i kënaqur që do të kthehemi përsëri në një vend primetime në mars. Një shfaqje e së shtunës mbrëma na ndihmoi të mbyllim audiencën tonë më të angazhuar ndonjëherë, dhe ne do të kërkojmë të ndërtojmë këtë bazë ndërsa lidhemi me akoma më shumë fansa në vitin 2024. BRIT e vitit të ardhshëm do të jetë shfaqja jonë më ambicioze deri më tani, me një mori performanca emocionuese nga artistë të jashtëzakonshëm, teksa presim të festojmë muzikën që tingëlloi kolonën zanore të vitit 2023”.

Shfaqja e këtij viti u drejtua nga komediani Mo Gilligan, ndërsa Beyoncé dhe Wet Leg ishin fituesit e radhës më të mëdhenj./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Bebe Rexha flet për incidentin famëkeq në qershor

Ajo u shpreh se përvoja e performimit pas incidentit ishte e frikshme.

Publikuar

nga

“Isha shumë e frikësuar”, tha Bebe Rexha për performancën për herë të parë pas incidentit famëkeq ku u sulmua me telefon.

Të premten, Bebe Rexha u ndal në Life is Beautiful Pool Party ku Dave & Mahoney transmetonin drejtpërdrejt.

Në qershor, një 27-vjeçar i hodhi një telefon Bebe Rexhës teksa ajo po performonte në New York City. Sipas NBC, sulmi i shkaktoi një mavijosje brutale të syrit këngëtares.

Kur u pyet se si ishte përvoja në performancën e parë pas incidentit, ajo u përgjigj se fillimisht ishte e frikshme. Ajo e gjeti veten duke performuar larg turmës. Por, etika e saj e punës, përkushtimi ndaj artit dhe këmbënguljes së saj luftuan kundër atyre ndjenjave të mbushura me ankth për t’i dhënë audiencës së saj performancën më të mirë, kërcimin e bukur dhe këngën mahnitëse për të cilat ajo njihet.

Rexha foli edhe për mënyrën se si e zhvillon kohezivitetin me kërcimtarët dhe ekipin e saj. Dave përmendi se kur e pa atë të performonte disa muaj më parë, ai nuk mund të mos vinte re se sa “në harmoni” ishte ajo me kërcimtarët e saj dhe kjo ishte vetëm një shoqëri e shkëlqyer me ekipin e saj./UBTNews/​

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara