Lifestyle

​Si të freskoni një dhomë pa ajër të kondicionuar?

Këtu janë disa këshilla se si të freskoheni në dhoma pa ajër të kondicionuar.

Publikuar

Gjatë ditëve të nxehta ne kërkojmë hije, fshihemi nga dielli, pimë pije të ftohta dhe freskohemi në të gjitha mënyrat e mundshme, dhe natën nuk mund të na zërë gjumi sepse vazhdimisht kthehemi në kërkim të pjesës së ftohur të shtratit.

Nëse keni kondicioner, është e lehtë të ftohni dhomën, por çfarë nëse nuk ka kondicioner në dhomën ku ndodheni ose është prishur?

Këtu janë disa këshilla se si të freskoheni në dhoma pa ajër të kondicionuar:

1. Tërhiqni perdet

Për të shmangur një apartament të ngrohur nga dielli, është e rëndësishme të vizatoni perdet gjatë mëngjesit. Ato duhet të jenë prej pëlhure, sepse materialet sintetike nxehen lehtësisht, gjë që në asnjë mënyrë nuk kontribuon në ftohje.

2. Hiqni qilimat

Nëse nuk dëshironi që nxehtësia të qëndrojë në banesën tuaj, hiqni qafe gjërat që mbledhin pluhur si qilimat dhe jastëkët e shumtë në divan. Kjo do të pastrojë ajrin dhe do ta ftoh atë.

3. Varni një peshqir të lagur pranë dritares

Kur ajrosni dhomën, varni një peshqir të lagur përpara dritares së hapur. Kjo do të përshpejtojë ftohjen e dhomës. Sigurohuni që të hiqni peshqirin para gjumit pasi lagështia e tepërt do të intensifikojë ndjenjën e nxehtësisë.

4. Flini në dysheme

Duke vepruar kështu, nuk mendojmë se duhet të flini direkt në parket ose në pllaka, por ta zhvendosni dyshekun në dysheme. Ajri i ngrohtë është më i lehtë se i ftohtë, kështu që është gjithmonë më i ftohtë në nivelet më të ulëta të dhomës.

5. Merr një ventilator

Ventilatorët janë të lirë, nuk zënë hapësirë dhe janë një alternativë solide nëse nuk keni ajër të kondicionuar.

6. Bëni vetë kondicionerin tuaj

Vendosni dy shishe me ujë të ngrirë përpara ventilatorit. Ajri që rrjedh nga ventilatori do të ftojë më tej shishet e ngrira. Ndryshoni ato çdo 3-4 orë.

7. Zgjidhni pambuk në vend të mëndafshit

Zëvendësoni shtratin prej mëndafshi, saten ose sintetik me shtrat prej pambuku. Pambuku përthith mirë djersën dhe e ftoh lëkurën. Gjithashtu, vishni pizhame pambuku.

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Si të mendoni më pozitivisht në punë?

Të menduarit pozitivisht në punë ka shumë përfitime mendore dhe fizike.

Publikuar

nga

Të menduarit pozitivisht në punë ka shumë përfitime mendore dhe fizike.

Një qasje optimiste mund të përmirësojë disponimin tuaj, të rrisë vetëbesimin tuaj dhe të rrisë efektivitetin tuaj në vendin e punës. Në këtë artikull, ne diskutojmë pse duhet të mendoni pozitivisht dhe të eksploroni hapat që mund të ndërmerrni për të filluar të përfshini më shumë pozitivitet në jetën tuaj të punës.

Pse është e dobishme të mendosh pozitivisht në punë?

Kur keni një qasje pozitive në punë, ambienti i punës mund të ju duket më i mirë. Duke mbajtur një këndvështrim pozitiv, ju mund të përqendroheni në fushat e përmirësimit dhe qëllimeve të ardhshme dhe jo në sfidat me të cilat po përballeni. Pozitiviteti gjithashtu ka tendencë të ndikojë tek të tjerët, kështu që ju mund t’i bëni kolegët tuaj më të lumtur edhe në punë.

Si të mendoni pozitivisht në punën tuaj

Këtu janë disa këshilla që duhen ndjekur për të menduar më pozitivisht në punë:

1.Vlerësoni sukseset e vogla

Një nga mënyrat më të lehta për të zhvilluar të menduarit pozitiv në punë është të gjesh disa arritje të vogla për të festuar çdo ditë. Shënimi i sukseseve mund t’ju ndihmojë të ndiheni optimistë dhe më të motivuar. Për shembull, nëse keni një projekt të madh për të përfunduar, përqendrohuni në detyrat e fundit që keni kryer dhe jini krenarë që i keni përfunduar me sukses.

2.Merrni kohë për të kultivuar mendime pozitive

Merrni parasysh përvojat që zakonisht nuk mund t’ju pëlqejnë dhe kthejini ato në diçka produktive dhe pozitive. Për shembull, mund ta përdorni kohën e kaluar në trafik si një mundësi për t’u përgatitur për ditën e ardhshme të punës, si për shembull dëgjimi i shënimeve që keni marrë gjatë takimit tuaj të fundit ose nga një folësi motivues. Ju madje mund të filloni të prisni me padurim këtë kohë çdo ditë, pasi e dini se do të jeni të fokusuar duke e edukuar veten.

3.Mësoni nga çdo situatë

Kur të përfundoni një detyrë ose projekt, ndaluni për të menduar se çfarë shkoi mirë dhe çfarë do të dëshironit të ndryshonit herën tjetër. Mendoni për sfidat me të cilat u përballët dhe planifikoni mënyra për t’i kaluar ato për ta bërë projektin tuaj të ardhshëm më të suksesshëm. Për shembull, nëse sapo keni mbaruar menaxhimin e një projekti, mund të mendoni për tre strategji të ndryshme për projektet e ardhshme, në mënyrë që të keni opsione derisa punoni drejt qëllimeve tuaja.

4.Rrethojeni veten me njerëz pozitivë

Përpjekja për të qenë rreth njerëzve të tjerë pozitivë mund t’ju ndihmojë të mendoni më mirë për veten dhe mjedisin tuaj. Ju mund ta bëni këtë duke ngrënë drekë me kolegë që priren të japin komente optimiste. Gjatë kohës që jeni me ta, mund të sillni projekte sfiduese dhe të dëgjoni mendimin e tyre për to. Ata mund t’ju paraqesin një mënyrë të re për t’iu qasur situatës që nuk e kishit marrë parasysh më parë.

5.Përdorni gjuhë pozitive

Një mënyrë e thjeshtë për të përmirësuar pozitivitetin tuaj është të përdorni fjalë pozitive për t’i përdorur në bisedat tuaja në vendin e punës. Shembuj të këtyre fjalëve përfshijnë “përmbush”, “besoj”, “inkurajues”, “energjik”, “bujarë”, “i sjellshëm”, “optimist”, “përparim” dhe “shpërblye”. Përdorimi i këtyre dhe fjalëve të tjera me konotacione të mira mund t’ju ndihmojë të krijoni një mjedis pozitiv.

Kur flisni në një takim, mund të thoni: “Unë besoj se mund ta kryejmë këtë projekt me sukses” ose “Jam i inkurajuar nga përparimi që po bëjmë”. Kjo mund t’ju bëjë ju dhe ekipin tuaj të ndiheni më optimistë për një projekt të papërfunduar ose një afat të afërt.

6.Shprehni mirënjohje

Shpenzoni kohë gjatë ditës tuaj për të reflektuar mbi njerëzit, ngjarjet dhe arritjet për të cilat jeni mirënjohës. Në një ditar ose planifikues, shkruani pesë gjëra për të cilat jeni mirënjohës çdo ditë. Mund të zbuloni se keni pasur një stërvitje të shkëlqyer në palestër atë mëngjes, keni bërë një prezantim të suksesshëm në punë ose keni shijuar drekën me një koleg. Njohja e efektit pozitiv të këtyre aktiviteteve mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të përfunduar ditën tuaj.

Një mënyrë tjetër e thjeshtë për të praktikuar mirënjohjen është duke thënë faleminderit gjatë ditës. Ju mund ta vendosni këtë qëllim për t’ua thënë këtë tre personave gjatë punës. Kjo mund të përfshijë falënderimin e sekretarit tuaj për planifikimin e një takimi, shprehjen e mirënjohjes ndaj kolegut tuaj që është marrë me një klient ose falënderimin e mbikëqyrësit tuaj për komentet e tyre në lidhje me performancën tuaj. Shprehja e mirënjohjes për atë që bëjnë të tjerët për ju mund të ketë një ndikim pozitiv te të tjerët në vendin e punës.

7.Shkruani tre aspekte pozitive të secilës situatë

Një mënyrë për të qëndruar pozitiv në punë është të gjesh tre aspekte pozitive të një situate sfiduese. Kjo ndihmon përqendrimin dhe e bën një situatë të vështirë më të menaxhueshme. Për shembull, nëse keni një projekt që kërkon kohë, shkruani tre pjesë të projektit që ju pëlqejnë. Mund të zbuloni se ju pëlqen ekipi me të cilin po punoni ose keni mësuar një aftësi të re. Shikimi i arritjeve brenda sfidave tuaja mund t’ju ndihmojë të mbani një qëndrim pozitiv./ AkademiPune

Vazhdo të lexosh

Lifestyle

Metoda që të ndjeheni rehat në një udhëtim të gjatë

Megjithatë, nëse jeni plotësisht i përgatitur, të gjitha këto pak shqetësime nuk do t’ju bëjnë të ndiheni të lodhur.

Publikuar

nga

Fluturimet e gjata ndonjëherë mund të jenë me të vërtetë të vështira – duhet të qëndroni ulur për një kohë të gjatë, orari juaj i zakonshëm i gjumit të prishet dhe shoqëruesit tuaj të fluturimit vendosin për ju se çfarë dhe kur do të hani.

Megjithatë, nëse jeni plotësisht i përgatitur, të gjitha këto pak shqetësime nuk do t’ju bëjnë të ndiheni të lodhur edhe pas një fluturimi të gjatë nga një cep i botës në tjetrin.

Ne po ju paraqesim disa mënyra se si të kaloni më lehtë udhëtimin tuaj:

Merrni një top tenisi për një mazash në shpinën tuaj

Lëni më shumë hapësirë këmbëve tuaja

Merrni me vete disa ushqime ekstra

Vishuni më trashë dhe mbani këmbët tuaja të nxehta

Merrni maskë për sy dhe të flini më rehat

Qëndro i pastër vazhdimisht

Përdorni një jastëk

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Si të kurseni nga rroga çdo muaj?

Ky artikull ofron ide për fillimin e këtij udhëtimi drejt qëndrueshmërisë financiare.

Publikuar

nga

Derisa rritemi, jemi të kushtëzuar të gjejmë një punë të mirë dhe të fitojmë një rrogë mujore. Kur zhvillojmë aftësi për të fituar para, ne nuk jemi të pajisur me mjetet dhe aftësitë se si të kursejmë para nga paga. A zbrazet llogaria juaj bankare brenda pak ditësh nga marrja e pagës? A preokupoheni shpesh me mënyrën se si të kurseni para nga paga juaj çdo muaj?

Ky artikull ofron ide për fillimin e këtij udhëtimi drejt qëndrueshmërisë financiare.

Sa rrogë duhet të kurseni çdo muaj?

Sa më shumë të kurseni, aq më mirë është. Derisa nuk mund të bëni kompromis për nevojat thelbësore, ndjekja e rregullit 50-30-20 është një fillim i mirë. Sipas këtij rregulli:

50% e pagës suaj mund të shkojë për nevoja thelbësore si qiraja, shërbimet komunale, transporti, ilaçet, sendet ushqimore dhe veshjet.

Ju mund të buxhetoni 30% të pagës tuaj për dëshirat tuaja si vizitat në sallon, blerjet luksoze dhe pushimet e shtrenjta. Ndërsa ato mund të mos kualifikohen si nevoja thelbësore, ato mund të jenë vendimtare për ndjenjën tuaj të mirëqenies dhe përmbushjes.

Së fundi, përdorni 20% të pagës suaj për të ndërtuar kursime dhe investime.

Derisa përparoni në rrugën tuaj të karrierës me të ardhura më të larta, mund të rrisni përqindjen që shkon drejt kursimeve dhe investimeve, duke përshpejtuar rritjen e parave që kurseni.

Si të kurseni para nga paga juaj çdo muaj?

Kursimi i parave nuk është shkencë e vështirë. Ndërtimi i zakoneve konstruktive është baza për të qenë më të përgjegjshëm në udhëtimin tuaj financiar. Krijimi i disa zakoneve ditore, mujore dhe vjetore mund të rrisë ndjeshëm kursimet tuaja dhe t’ju ndihmojë të bëni një jetë pa stres dhe financiarisht të qëndrueshme. Këtu janë disa hapa konkretë se si të kurseni para nga paga juaj çdo muaj.

Bëni një plan buxhetor mujor

Shumë profesionistë vazhdojnë të pyesin se si të kursejnë para nga paga e tyre mujore. Hapi i parë është të identifikoni se sa para mund t’ia dilni që t’i vendosni në një anë çdo muaj për kursime. Krijimi i një buxheti mujor mund t’ju japë një kuptim realist të shpenzimeve tuaja. Ky hap do t’ju ndihmojë gjithashtu të kuptoni se sa shumë po shkon drejt nevojave, dëshirave, shlyerjes së borxhit dhe kursimeve.

Ju mund ta ndani buxhetin në shpenzime mujore fikse si qiraja e shtëpisë, faturat e shërbimeve, transporti, sendet ushqimore, shpenzimet mjekësore dhe veshmbathjet. Më pas ndani shumën që do t’ju duhet për të shlyer kreditë dhe borxhin dhe vendoseni në kursim. Më pas, buxhetoni një sasi për dëshirat tuaja, si p.sh. ngrënia jashtë dhe argëtimi. Së fundi, mbani një shumë të vogël për shpenzime të ndryshme.

Përcillni shpenzimet tuaja

Një hap tjetër kritik është të dini se sa shpenzoni në çdo kategori çdo ditë. Shumat e vogla shtohen në shuma të mëdha. Mund të shkarkoni një aplikacion për gjurmimin e parave dhe të automatizoni ushtrimin tuaj për të përcjellë shpenzimet tuaja. Sidoqoftë, duhet ta përditësoni një herë në ditë. Gjatë kësaj periudhe, të dhënat e krijuara në aplikacion do t’ju japin njohuri nëse buxheti juaj duhet të rishqyrtohet. Gjithashtu ju ndihmon të identifikoni fushat ku duhet të kontrolloni shpenzimet. Për shembull, mund të kuptoni se po shpenzoni më pak për fruta dhe shumë për të ngrënë jashtë. Korrigjimi i kursit është një pasojë e natyrshme.

Ulni shpenzimet tuaja mujore

Derisa bëheni më të vetëdijshëm për nevojat tuaja reale të buxhetimit dhe shpenzimeve, është e lehtë të kuptoni se si të shkurtoni shpenzimet mujore. Për shembull, mund të vendosni të bashkoheni me kolegët për të ulur kostot e benzinës ose për të bërë pagesa të përbashkëta në mënyrë që të mos bëni shumë shpenzime. Zvogëlimi i vazhdueshëm i shpenzimeve do të zvogëlojë shqetësimin tuaj.

Filloni kursimet e automatizuara

Qasja më e mirë është të përdorni teknologjinë për të automatizuar kursimet tuaja dhe për ta bërë atë një zakon. Për shembull, mund të filloni të investoni duke lënë mënjanë disa euro muaj në një fond të përbashkët nëpërmjet një Plani Sistematik të Investimeve (SIP). Shuma do të zbritet çdo muaj nga llogaria juaj bankare. Një tjetër mundësi është të hapni një depozitë të përsëritur, e cila ofron një normë interesi më të lartë se llogaria juaj bankare e kursimeve. Ngadalë, mund të filloni të automatizoni të gjitha kursimet. Sigurohuni që shuma të zbritet disa ditë pas kreditimit të pagës. Përndryshe, konsideroni investimet e njëhershme si një shumë të madhe në instrumente të tilla si depozitat fikse, obligacionet, fondet e përbashkëta dhe aksionet. /AkademiPune

Vazhdo të lexosh

Kuriozitete

Shkathtësitë që duhet t’i kenë policët

Aftësia për të komunikuar është njëra ndër to.

Publikuar

nga

Të vendosësh për t’u bërë oficer policie është një vendim që duhet të mendohet gjatë. Mund të jetë një punë shumë stresuese dhe e rrezikshme dhe kërkon një grup të caktuar aftësish dhe karakteristikash unike për të qenë i suksesshëm në këtë pozitë.

Si rrjedhojë, është një profesion që nuk është për të gjithë. Për t’ju dhënë një ide nëse do të ishit të përshtatshëm, ne kemi përpiluar një listë të shkurtër të asaj që nevojitet për të vepruar në linjën e detyrës.

Këto janë 10 aftësitë kryesore të nevojshme për të qenë polic.

Aftësitë e komunikimit

Aftësia për të komunikuar në mënyrë efektive është një domosdoshmëri absolute për një oficer policie, veçanërisht kur ka të bëjë me palë. Në situata potencialisht të pasigurta, si për shembull kur kapni një të dyshuar potencialisht të armatosur dhe/ose të rrezikshëm, duhet të jeni të vendosur dhe të qartë në udhëzimet tuaja. Përndryshe, kur keni të bëni me një dëshmitar ose një person me interes në një hetim, ju duhet të jeni në gjendje të nxirrni informacione të rëndësishme.

Do t’ju duhet gjithashtu të komunikoni mirë me kolegët, veçanërisht në rastet kur ka potencial për rrezik, si dhe me personelin e shërbimeve të urgjencës, si zjarrfikësit ose mjekët ndihmës.

Diplomacia

Një pjesë e të qenit një komunikues i mirë është të kuptosh tonin dhe qasjen e duhur kur kemi të bëjmë me lloje të ndryshme njerëzish. Për shembull, kur merrni një deklaratë nga një viktimë e një krimi të dhunshëm ose seksual, do t’ju duhet të tregoni takt dhe ndjeshmëri, ndërsa aftësia për të qenë diplomatik do t’ju shërbejë mirë kur ndërveproni me palë.

Aftësitë e vendimmarrjes

Si zyrtar policor, ju kurrë nuk e dini se në çfarë lloj situate mund të jeni në çdo ditë të punës. Prandaj, duhet të jeni në gjendje të mendoni shpejt dhe qartë në dhe të merrni vendime të mira nën presion të madh.

Në fazat e hershme të karrierës suaj, kjo mund të përfshijë menaxhimin e rezultatit të një thirrjeje në një mënyrë të veçantë, por ndërsa karriera juaj evoluon dhe ju merrni më shumë përgjegjësi, vendimet tuaja mund të ndikojnë potencialisht në mirëqenien e kolegëve tuaj – veçanërisht nëse punoni brenda një njësie dinamike.

Vëmendje ndaj detajeve

Të qenit vazhdimisht i vetëdijshëm për atë që po ndodh rreth jush dhe të jeni në gjendje të kapni shenja ose sinjale të vogla është diçka që do ta zhvilloni me përvojë në punë, por gjithsesi duhet të jeni një person i zellshëm. Në të vërtetë, nëse doni të përparoni në një rol detektiv, veçanërisht në lidhje me vrasjet, narkotikët ose mashtrimin, të qenit i vëmendshëm ndaj detajeve është një nga kërkesat përfundimtare.

Aftësitë e të shkruarit

Edhe pse nuk është pjesa që kërkohet më së shumti – apo magjepsëse – e punës, shkrimi i raporteve është një detyrë themelore dhe e detyrueshme për një oficer policie. Aftësitë tuaja bazë të shkrimit dhe mbajtjes së shënimeve do të vlerësohen gjatë procesit të rekrutimit, ndaj sigurohuni të zhvilloni këtë aftësi para se të aplikoni.

Qëndrueshmëria fizike

Si një oficer policie i ri, si gjatë trajnimit tuaj ashtu edhe gjatë patrullës, është thelbësore që të mbani një nivel bazë të aftësisë fizike. Ju do të duhet të jeni në gjendje të frenoni të dyshuarit (brenda mjeteve ligjore) ose, në disa raste, t’i ndiqni në këmbë. Megjithatë, nuk ka të bëjë vetëm me aftësinë për t’u kujdesur për veten në terren.

Puna e policisë mund të jetë stresuese dhe të përfshijë orë të gjata, kështu që sa më mirë të jeni fizikisht, aq më lehtë do të jetë të përballeni me kërkesat e punës.

Ndërgjegjësimi kulturor

Ky është një atribut që çdo polic modern duhet të ketë, veçanërisht në një kohë kur sjellja e profesionistëve të zbatimit të ligjit është nën vëzhgimin publik dhe politik.

Në thelb, puna e policisë ka të bëjë me të kuptuarit e komunitetit të cilit i shërbeni, kështu që ju duhet të jeni të vetëdijshëm për zakonet dhe praktikat e shumë grupeve të njerëzve brenda atyre komuniteteve, veçanërisht nëse punoni në një qytet të madh me një popullsi më të larmishme. Gjithashtu do ta bëjë punën tuaj shumë më të lehtë, pasi njerëzit do të jenë më të gatshëm të punojnë me ju nëse tregoni respekt dhe mirësjellje për kulturën e tyre.

Aftësitë për zgjidhjen e problemeve

Aftësia për t’iu qasur problemeve dhe për të gjetur zgjidhje në një mënyrë të shpejtë dhe logjike është një aftësi shumë e vlefshme për një oficer policie. Për shembull, mund t’ju ndihmojë të zgjidhni mosmarrëveshjet dhe të arrini një kompromis midis dy palëve në konflikt përpara se një situatë të përshkallëzohet më tej, ose mund t’ju mundësojë të bëni hapa më të shpejt gjatë një hetimi veçanërisht të ashpër dhe kompleks.

Profesionalizmi

Oficerët e policisë janë nëpunës publikë që respektojnë ligjin dhe, për rrjedhojë, mbahen sipas standardeve më të larta morale dhe etike. Kjo do të thotë që sjellja juaj duhet të jetë shembullore në çdo kohë, duke përfshirë edhe kur nuk jeni në detyrë, dhe se kurrë nuk duhet të provokoheni ose të humbni qetësinë.

Nëse e gjeni veten në një situatë ku jeni duke u dhunuar verbalisht ose fizikisht, atëherë është jetike që të jeni në gjendje të qëndroni profesional dhe të vazhdoni të bëni punën tuaj brenda kompetencave të ligjit.

Inteligjenca emocionale

Në pjesën më të madhe të punës suaj të përditshme në polici, do të keni të bëni me njerëz me prejardhje dhe rrethana të ndryshme. Të qenit emocionalisht inteligjent për të kuptuar motivimet dhe sjelljen e tyre do t’ju bëjë një oficer policie shumë profesional. Gjithashtu do t’ju bëjë një komunikues më të mirë, veçanërisht kur keni të bëni me të dyshuar dhe dëshmitarë./ AkademiPune/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara