Lajmet

​Mustafa: Të fajësohet kryetarja e KQZ-së, e padrejtë dhe e palejueshme

Publikuar

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa ka reaguar pas kërcënimeve në adresë të kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka, për shkak të moslejimit të pjesëmarrjes në zgjedhje të kandidatëve për deputetë, të cilët kanë kryer vepra penale në tri vjetët e fundit.

Këshilli Gjyqësor i Kosovës është përgjigjur në kërkesën e KQZ-së, sipas së cilës 47 kandidatë nga listat e partive politike nuk kanë të drejtë të jenë pjesë e garës zgjedhore të 14 shkurtit.

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka i ka quajtur të papranueshme kërcënimet në adresë të saj, duke thënë se nuk është ajo që merr vetë vendimet, por i zbaton ligjet dhe Kushtetuesen.

Në mbrojtje të saj ka dalë kryetari i LDK-së Isa Mustafa, i cili këto kërcënimet i ka quajtur të padrejta dhe të palejueshme, duke thënë se askush nuk ka të drejtë për një gjë të tillë.

“Të fajësohet kryetarja e KQZ-së deri në kërcënim se po e zbaton aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese, është e padrejtë dhe e palejueshme. Aktgjykimi i Gjykatës Kushtetuese për rastin Etem Arifi, në esencë është i çuditshëm, sepse më shumë përngjan në shkrim të ri të normave kushtetuese, sesa në interpretim të normave ekzistuese, që do duhej të jetë fushëveprim i Gjykatës. Fundja vet aktgjykimi është derivat i lëndës së iniciuar nga LVV. As neve si LDK, s’na ka pëlqyer. Jo pse kufizon të drejtën e atyre që janë të dënuar për vepra penale të konkurrojnë për mandat ligjvënësi, sepse nuk shkon edhe ligjvënës edhe shkelës i ligjit, por për faktin se gjykata e rrëzoi Parlamentin!? Pak si shumë në një demokraci parlamentare. Prandaj mos e atakoni zonjën Daka, sepse nuk keni të drejtë!”, shkroi ai në Facebook.

Lajmet

“Subvencioni 2021”, ndalohet edhe një person

Publikuar

nga

Edhe një person është ndaluar në lidhje me rastin “Subvencioni 2021”. Prokuroria Themelore në Pejë njofton se është ndaluar A.B, zyrtar administrative në Drejtorinë e Bujqësisë në komunën e Pejës, pasi që i njëjti dyshohet se ka kryer veprën penale “Marrja e ryshfetit”.

Sipas njoftimit të Prokurorisë, dyshohet se ai ka marrë 48 mijë euro dhe i ka ndarë në mes të të pandehurve B.N., dhe S.Sh. Më tej thuhet se Prokurori i Shtetit pritet t’i caktojë masën e paraburgimit të dyshuarit./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Kurti tregon si do të bashkëpunojë qeveria e re me opozitën

Publikuar

nga

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti duke folur për sjelljen e qeverisë së re karshi opozitës në Kuvendin e Kosovës, ka theksuar nivelin më të lartë të përgjegjësisë dhe frymën më të shtruar të bashkëpunimit për çështje që janë në interes të zhvillimit, sigurisë dhe progresit tonë si shoqëri dhe si shtet.

Kurti këto komente i ka bërë gjatë takimit me ambasadoren e Francës, Marie-Christine Butel, ku ka thënë se dialogu me Serbinë duhet të jetë i përgatitur mirë dhe parimor.

Christine Butel e uroi kryetarin Kurti për fitoren në këto zgjedhje dhe shprehu dëshirën e saj që numërimi i votave dhe certifikimi i rezultatit zgjedhor të bëhet pa ndonjë vonesë në mënyrë që t’i hapet rrugë formimit të institucioneve të reja.

Kurti e falënderoi për urimin dhe vizitën, dhe duke ndarë bindjen që qeveria e re do të konsolidohet shumë shpejtë, e njoftoi atë edhe me disa prej prioriteteve të saj që lidhen me shtetndërtimin demokratik dhe zhvillimin socio-ekonomik në vend.

Sipas një njoftimi të VV-së, të dy u dakorduan që me formimin e institucioneve të reja t’i thellojnë e zhvillojnë tutje marrëdhëniet e mira bilaterale mes dy vendeve tona.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Dozat e para të vaksinës antiCOVID pritet të arrijnë në Kosovë deri në maj

Publikuar

nga

Ndonëse u tha se dozat e para të vaksinës antiCOVID do të mbërrijnë në Kosovë në muajin shkurt, COVAX ka ndryshuar datat.

Sipas një njoftimi të fundit nga COVAX, dozat e para të vaksinës mund të vijnë deri në muajin maj.

Ndërkohë që janë planifikuar 100 mijë e 800 vaksina antiCOVID për Kosovën./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Edhe 270 pacientë u shëruan

Publikuar

nga

Edhe 270 pacientë e kanë mposhtur koronavirusin në Kosovë. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot ka shkuar në 60 mijë e 333.

Aktualisht numri i rasteve aktive me COVID-19 në Kosovë është 8 mijë e 236./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara