Internet

​Facebook bllokon faqet e lajmeve në Australi

Publikuar

Facebook ka bllokuar përdoruesit australianë të përdorin burimet e lajmeve në faqet e tyre, raporton Reuters.

Gjiganti i mediave sociale bllokoi të gjithë përmbajtjen e medias të enjten për shkak të një mosmarrëveshjeje me qeverinë mbi pagimin e përmbajtjes.

Masa u kritikua me shpejtësi nga prodhuesit e lajmeve, politikanët dhe mbrojtësit e të drejtave të njeriut, veçanërisht pasi u bë e qartë se faqet zyrtare të shëndetit, paralajmërimet e sigurisë emergjente dhe rrjetet e mirëqenies ishin pastruar nga faqja së bashku me lajmet.

“Veprimet e Facebook për të mos e shoqëruar Australinë sot, duke ndërprerë shërbimet thelbësore të informacionit mbi shëndetin dhe shërbimet e emergjencë, janë arrogante dhe zhgënjyëse. Këto veprime vetëm do të konfirmojnë shqetësimet që një numër i madh i vendeve po shprehin në lidhje me sjelljen e kompanive Big Tech, të cilat mendojnë se janë më të mëdha se qeveritë dhe se rregullat nuk duhet të zbatohen për to”, deklaroi kryeministri Scott Morrison në faqen e tij në Facebook.

Lëvizja e Facebook përfaqëson një ndarje të Google me Alphabet, pasi ishin bashkuar për vite me radhë për të bërë fushatë kundër ligjeve.

Të dy kishin kërcënuar të anulonin shërbimet në Australi, por Google në vend të kësaj ka nënshkruar marrëveshje paraprake me disa pika në ditët e fundit. Google nuk pranoi të komentonte mbi vendimin e Facebook të enjten.

Ligji australian do të kërkojë që Facebook dhe Google të arrijnë një marrëveshje tregtare me mediat ose t’i nënshtrohen një arbitrimi të detyruar për të rënë dakord për një çmim.

Facebook tha në deklaratën e tij se ligji, i cili pritet të miratohet nga parlamenti brenda ditësh, “keqkupton thelbësisht” marrëdhënien midis vetes dhe botuesve dhe ai u përball me një zgjedhje të zymtë të përputhjes ose ndalimit të përmbajtjes së lajmeve.

Internet

​Dita Ndërkombëtare e Internetit të Sigurt, disa nga rreziqet

Publikuar

nga

Rreziqet nga përdorimi i internetit rriten sa më shumë që fëmijët shkathtësohen në përdorimin e pajisjeve të teknologjisë informative.

Ata krijojnë një lloj pavarësie, e cila mund të nxisë zbulimin dhe gjetjen e mjeteve dhe mënyrave të komunikimit dhe informacioneve në faqe të internetit me përmbajtje të papërshtatshme.

Rreziqet për fëmijët gjatë përdorimit të internetit mund të jenë:

• Përdorimi i tepruar i internetit në dëm të aktiviteteve sociale dhe fizike në natyrë, të cilat janë shumë të rëndësishme për shëndetin dhe zhvillimin social të fëmijës.

• Rrezik për dëmtime fizike, ngacmime, abuzim fizik dhe seksual nga personat me të cilët fëmijët mund të organizojnë dhe realizojnë takime të drejtpërdrejta.

• Ekspozimi ndaj përmbajtjes së paligjshme dhe të dëmshme, si pornografia, lojëra të ndryshme të dhunshme dhe kontaktet me përdorues të panjohur.

• Krijimi dhe shpërndarja e përmbajtjes së paligjshme dhe të dëmshme nga vetë fëmijët tuaj.

• Ekspozimi ndaj fjalimeve, teksteve dhe imazheve raciste dhe diskriminuese.

• Të pretenduarit e të qenit dikush tjetër, me qëllim për të mashtruar, dëmtuar, ngacmuar apo detyruar dikë tjetër.

• Kontakte të padëshirueshme, veçanërisht me mashtrues me të rritur, që paraqiten si fëmijë. Zbulimi i informatave personale mund të çojë deri te rreziku i dëmtimit fizik.

• Marrja dhe postimi i fotove të papërshtatshme, pa marrë paraprakisht lejen, mund të jetë e dëmshme për të tjerët.

• Shpifja dhe dëmtimi i reputacionit.

• Falsifikimi i moshës së një personi ku fëmijët pretendojnë të jenë më të vjetër, me qëllim për të fituar qasje në faqet e internetit që janë të lejuara vetëm për të rritur dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme për fëmijë.

Vazhdo të lexosh

Internet

Indi, zhbllokohen disa llogari në Twitter

Publikuar

nga

Twitter ka kthyer dhjetëra llogari indiane që ishin bllokuar si përgjigje ndaj një njoftimi ligjor nga Qeveria, për shkak të disa kundërshimeve ndaj rendit publik.

Llogaritë ishin të lidhura me protestat e fermerëve, të cilët shprehën pakënaqësitë e tyre për një sërë ligjesh në kuadër të reformës bujqësore.

Protestat janë në muajin e tretë. Zyrtarët e Qeverisë thanë se rreth 250 llogari dhe postime në Twitter përbënin rrezik për sigurinë publike./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Internet

Rektori Hajrizi nderohet me çmimin “EON Power User Award” nga gjiganti teknologjik EON Reality

Publikuar

nga

Në një ceremoni të mbajtur virtualisht, gjiganti teknologjik, EON Reality, ka nderuar rektorin e UBT-së, prof.dr Edmond Hajrizi, me çmimin EON Power User Award.

Ky çmim prestigjioz iu dha rektorit Hajrizi për faktin se institucioni që ai drejton hyri në rangun e universiteteve prestigjioze dhe shërbeu si model në zhvillimin e inovacioneve teknologjike, ngaqë krijoi mijëra mësime në qindra kurse universitare.

Çmimi u dha në ngjarjen më të madhe në historinë e EON-it, ngjarje globale ku u prezantua e ardhmja e EON-XR. Kjo ngjarje u mbajt në praninë virtuale të rreth 5 mijë pjesëmarrësve, klientë të industrisë, njëherësh edhe përfaqësues të universiteteve botërore.

“Jemi krenarë të ju njoftojmë se Çmimi përurues i EON Power User Award i është dhënë vizionarit dhe largpamësit, prof. dr. Edmond Hajrizi, rektor i UBT-së. Prof. Dr. Hajrizi udhëhoqi me sukses zbatimin në tërë institucionin e EON-XR si pjesë e përgjigjes së institucionit ndaj mësimit në distancë, duke e kthyer krizën në një mundësi për të nxitur një mësim më të mirë. Urime Prof. Dr Edmond Hajrizi. Me UBT-në ne po synojmë për të arritur edhe shumë suksese”, thuhet në njoftimin zyrtar të EON Reality, publikuar edhe në faqet zyrtare të kompanisë.

Kompania më e madhe botërore për teknologji virtuale, EON Reality kishte zgjedhur Kosovën dhe pikërisht UBT-në, si partner implementues, që të bëjë investimin më të madh direkt në Kosovë që nga paslufta, njëherësh edhe dhe të vetmin në Ballkan, për hapjen e Qendrës për Realitet Virtual dhe të Shtuar.

Kjo qendër u bë burim i gjenerimit të produkteve virtuale dhe i shpalosjes së pasionit dhe talentit për të rinjtë nga Kosova dhe mbarë rajoni.

https://www.facebook.com/EONReality/photos/a.10150669265249632/10157967313884632

Vazhdo të lexosh

Internet

Google dhe botuesit francezë nënshkruajnë marrëveshje rreth të drejtave autoriale

Publikuar

nga

Google dhe një grup i botuesve francezë kanë arritur marrëveshje në lidhje me të drejtat autoriale.

Sipas kësaj marrëveshje, gjiganti amerikan i teknologjisë, Google do të paguajë botuesit francezë për përmbajtjen online të tyre, njofton Reuters.

Deri më tani Google kishte nënshkruar vetëm marrëveshje individuale me pak publikues duke përfshirë këtu të përditshmet nacionale franceze “Le Monde” dhe “Le Figaro”.

Marrëveshja e nënshkruar përfshinë kriteret si volumi ditor i publikimeve, trafiku mujor në internet dhe “kontributin në informacionin politik dhe të përgjithshëm”, thuhet në njoftimin e përbashkët.

Kjo marrëveshje vjen disa muaj pas bisedave që janë zhvilluar mes Google, publikuesve francezë dhe agjencive të lajmeve franceze se si të aplikohen rregullat e riorganizuara të Bashkimit Evropian në lidhje me të drejtën autoriale, të cilat lejojnë botuesit të kërkojnë një tarifë nga platformat online që tregojnë ekstrakte të lajmeve të tyre.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara