Sport

​De Bruyne i beson të ardhmen Manchester Cityt

Publikuar

Kevin De Bruyne ka nënshkruar kontratë të re me Manchester Cityn deri në vitin 2025, ka raportuar vetë faqja zyrtare e klubit anglez.

Mesfushori belg u transferua tek City në gusht të vitit 2015 për një shumë rreth 55 milionë eurosh nga Wolfsburgu, dhe që nga ajo kohë është bërë ndër mesfushorët më të mirë në botë.

Gjatë periudhës tek “Qytetarët”, De Bruyne ka fituar dy herë titullin e Premier Ligës, një herë Kupën FA, katër herë Kupën EFL, dhe është zgjedhur si lojtari më i mirë i vitit 2020 në Premier Ligë.

“Nuk mund të jem më i lumtur. Që nga koha kur u bashkova me Cityn në vitin 2015, jam ndjerë si në shtëpi. I dua fansat, familja ime është përshtatur shumë mirë në qytetin e Manchesterit, e po ashtu edhe loja ime është përmirësuar shumë. Ky klub është i destinuar për sukses. Më ofron çdo gjë që më duhet ta rrisë nivelin tim, që të performojë në nivelet më të larta, kështu që vendimi për të nënshkruar kontratën e re ishte i lehtë për mua. Fokusi im tani është që të siguroj që ta përfundojmë sezonin në mënyrë të suksesshme. Rezultatet tona dhe performancat kanë qenë të shkëlqyera deri tani, por duhet që ta përfundojmë këtë sezon me medaljet që i meritojmë”, shtoi ylli belg.

Që nga transferimi i tij tek Manchester City, Kevin De Bruyne ka 176-të paraqitje në Premier Ligën angleze, duke regjistruar 41 gola dhe 77-të asistime për skuadrën e Pep Guardiolas.

Sport

​Përfundon ndeshja, Llapi shkon në finalen e Kupës së Kosovës

Publikuar

nga

Në një ndeshje shumë të fortë dhe të luftuar deri në sekondën e fundit, Prishtina nuk ia ka arritur që të bëjë përmbysje ndaj Llapit për të kaluar në finalen e kësaj gare.

Rezultati final i ndeshjes kthyese ndërmjet këtyre dy skuadrave ishte 2-2, por ky fitore nuk ishte i vlefshëm për të kaluar më tutje pasi Llapi kishte fituar me rezultat 3-2 në ndeshjen e parë të zhvilluar para dy javësh në “Fadil Vokrri”.

Gavazaj i dha epërsinë Prishtinës në minutën e pestë nga penalltia, pastaj shifrat i barazoi Januzi dhe me këtë rezultat skuadrat shkuan në pushim.

Në pjesën e dytë u shënuan edhe dy gola, nga një për secilën skuadër. Për Prishtinën shënoi Pefqeli, kurse për Llapin realizoi Muhamet Hyseni. Kështu Llapi do të luajë në finalen e Kupës së Kosovës ndaj skuadrës nga liga e parë, Dukagjini.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Lojë e zjarrtë në Besianë, Prishtina përmbys rezultatin ndaj Llapit

Publikuar

nga

Ndeshje e paparashikueshme po zhvillohet në Besianë ndërmjet Llapit dhe Prishtinës në ndeshjen kthyese të gjysmëfinales së Kupës së Kosovës.

Skuadra nga kryeqyteti e ka përmbysur rezultatin ndaj Llapit dhe tani është duke avancuar me rezultat 2-1.

Për Prishtinën golin e dytë e realizoi Pefqeli në minutën e 64-të të ndeshjes.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Këto dy skuadra pritet të kalojnë në Serie A për sezonin e ardhshëm

Publikuar

nga

Edhe pesë ndeshje kanë mbetur deri në përfundimin e edicionit 2020/21 në divizionin e dytë të futbollit italian të njohur si Serie B.

Janë tri skuadra të cilat po luftojnë në një garë shumë të ngushtë për t’u bërë pjesë e elitës së futbollit italian për sezonin 2021/22.

Empoli është skuadra që po e kryeson renditjen tabelare me 66 pikë, i ndjekur nga Lecce në vendin e dytë me 61 pikë.

Por në këtë garë është ende edhe skuadra me emrin Salemitana, e cila për momentin renditet në vendin e tretë me 60 pikë të mbledhura.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Llapi – Prishtina, ky është rezultati pas pjesës së parë

Publikuar

nga

Ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes kthyese të gjysmëfinales së Kupës së Kosovës ndërmjet Llapit dhe Prishtinës. Pas 45 minutave të zhvilluara rezultati në Besianë është i barabartë 1-1.

Fillimisht Prishtina kaloi në epërsi me golin e Gavazajt në minutën e pestë nga penalltia, pastaj shifrat i barazoi Januzi në minutën e 16’ të ndeshjes.

Rezultati momental do ta kualifikonte Llapin në finale të Kupës së Kosovës.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara