Sport

FIFA publikon renditjen e re, Kosova pëson rënie për tri pozita, Shqipëria mbetet në pozitën e njëjtë

Publikuar

Përfaqësuesja e Kosovës ka rënë për tri pozita në renditjen botërore të FIFA-s për ekipet kombëtare dhe kjo ka ardhur pas dy humbjeve në dy ndeshjet kualifikuese për Kupën e Botës 2022 gjatë muajit mars.

FIFA edhe në këtë muaj, si çdo muaj ka përditësuar renditjen botërore të ekipeve kombëtare.

Gjatë pozitat e parë në renditje kanë mbetur të pandryshuara, ku Belgjika është e para, ndërsa pas saj vijnë: Franca, Brazili, Anglia, Portugalia dhe Spanja.

Sipas renditjes së FIFA-s këtë të mërkurë, Përfaqësuesja e Kosovës ka rënë për tri pozita dhe zë vendin e 120-të.

Rënia e Dardanëve nga vendi i 117-të në atë të 120-të erdhi si pasojë e humbjeve nga Suedia 3:0 në shtëpi dhe 3:1 kundër Spanjës në udhëtim në dy ndeshjet e para kualifikuese për Kupën e Botës.

Tani, Kosova ka 1151.73 pikë në renditjen e përgjithshme, ndërsa në të kaluarën pati 1155 pikë.

Në anën tjetër, Kombëtarja e Shqipërisë nuk ka pësuar ndryshime dhe vazhdon të mbetet në pozitën e 60-të në renditjen e FIFA-s.

Shqipëria momentalisht ka 1362.09 pikë në renditje, ndërsa kishte 1360 sosh në renditen e para-fundit.

Sport

​Përfundon ndeshja, Llapi shkon në finalen e Kupës së Kosovës

Publikuar

nga

Në një ndeshje shumë të fortë dhe të luftuar deri në sekondën e fundit, Prishtina nuk ia ka arritur që të bëjë përmbysje ndaj Llapit për të kaluar në finalen e kësaj gare.

Rezultati final i ndeshjes kthyese ndërmjet këtyre dy skuadrave ishte 2-2, por ky fitore nuk ishte i vlefshëm për të kaluar më tutje pasi Llapi kishte fituar me rezultat 3-2 në ndeshjen e parë të zhvilluar para dy javësh në “Fadil Vokrri”.

Gavazaj i dha epërsinë Prishtinës në minutën e pestë nga penalltia, pastaj shifrat i barazoi Januzi dhe me këtë rezultat skuadrat shkuan në pushim.

Në pjesën e dytë u shënuan edhe dy gola, nga një për secilën skuadër. Për Prishtinën shënoi Pefqeli, kurse për Llapin realizoi Muhamet Hyseni. Kështu Llapi do të luajë në finalen e Kupës së Kosovës ndaj skuadrës nga liga e parë, Dukagjini.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Lojë e zjarrtë në Besianë, Prishtina përmbys rezultatin ndaj Llapit

Publikuar

nga

Ndeshje e paparashikueshme po zhvillohet në Besianë ndërmjet Llapit dhe Prishtinës në ndeshjen kthyese të gjysmëfinales së Kupës së Kosovës.

Skuadra nga kryeqyteti e ka përmbysur rezultatin ndaj Llapit dhe tani është duke avancuar me rezultat 2-1.

Për Prishtinën golin e dytë e realizoi Pefqeli në minutën e 64-të të ndeshjes.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Këto dy skuadra pritet të kalojnë në Serie A për sezonin e ardhshëm

Publikuar

nga

Edhe pesë ndeshje kanë mbetur deri në përfundimin e edicionit 2020/21 në divizionin e dytë të futbollit italian të njohur si Serie B.

Janë tri skuadra të cilat po luftojnë në një garë shumë të ngushtë për t’u bërë pjesë e elitës së futbollit italian për sezonin 2021/22.

Empoli është skuadra që po e kryeson renditjen tabelare me 66 pikë, i ndjekur nga Lecce në vendin e dytë me 61 pikë.

Por në këtë garë është ende edhe skuadra me emrin Salemitana, e cila për momentin renditet në vendin e tretë me 60 pikë të mbledhura.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Llapi – Prishtina, ky është rezultati pas pjesës së parë

Publikuar

nga

Ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes kthyese të gjysmëfinales së Kupës së Kosovës ndërmjet Llapit dhe Prishtinës. Pas 45 minutave të zhvilluara rezultati në Besianë është i barabartë 1-1.

Fillimisht Prishtina kaloi në epërsi me golin e Gavazajt në minutën e pestë nga penalltia, pastaj shifrat i barazoi Januzi në minutën e 16’ të ndeshjes.

Rezultati momental do ta kualifikonte Llapin në finale të Kupës së Kosovës.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara