Mobile

​15 telefonat me jetëgjatësinë më të madhe të baterisë

Publikuar

Ueb faqja e njohur për teknologji, Tom’s Guide, ka publikuar një listë të telefonave me jetëgjatësinë më të mirë të baterisë.

Jetëgjatësia e baterisë është gjithnjë në fokusin e shumë përdoruesve, të cilët dëshirojnë të përdorin pajisjet e tyre për aq kohë sa të jetë e mundur pa pasur nevojë për ngarkues.

Përkundër faktit se përveç madhësisë së ekranit dhe specifikimeve, kapacitetet e baterisë që shumë prodhues vendosin në telefonat e tyre gjithashtu po rriten, jo të gjithë telefonat janë të njëjtë.

Kjo është arsyeja pse ekspertët nga faqja e Tom’s Guide bënë një provë të veçantë për të përcaktuar se cilët telefona kanë me të vërtetë jetëgjatësinë më të madhe të baterisë. Gjatë testimit, telefonat vazhdimisht surfonin në internet përmes LTE ose 5G, derisa të mbaronte bateria.

Telefoni mesatar arriti të zgjasë 10 orë, por telefonat në listë arritën të përfitonin sa më shumë nga bateria dhe të shfletonin në internet për 11 orë.

Në krye të listës është modeli Motorola G8 Power, i cili qëndroi i ndezur për më shumë se 16 orë dhe ka një bateri 5,000 mAh.

Lista e plotë e telefonave me jetëgjatësinë më të mirë të baterisë:

1. Motorola G8 Power: 16:10 (16 orë e 10 minuta)

2. Motorola G7 Power: 15:35

3. Asus ZenFone 6: 15:01

4. LG V60 ThinQ 5G: 12:46

5. Motorola G Fast: 12:17

6. Motorola G Stylus (Pro): 12:13

7. Motorola Edge: 12:12

8. Samsung Galaxy S20 Ultra: 11:58

9. iPhone 11 Pro Max: 11:54

10. OnePlus Nord N10 5G: 11:48

11. LG G8X ThinQ Dual Screen: 11:46

12. Motorola Z4: 11:31

13. iPhone 11: 11:16

14. TCL 10 5G UW: 11:07

15. OnePlus 8 Pro: 11:05

Kulturë

Bie Spotify, miliona përdorues nga mbarë globi nuk po mund të dëgjojnë muzikë

Publikuar

nga

Njëra ndër platformat më të mëdha të muzikës në botë, Spotify, ka rënë nga sistemi. Përdoruesit po ankohen se nuk janë në gjendje të dëgjojnë muzikë fare, shkruan The Independent.

Problemet u raportuan në të gjithë Evropën, sipas ndjekjes së faqes në internet Down Detector, megjithëse ndërprerja ka të ngjarë të jetë globale dhe kjo është vetëm një pasojë e vendit ku shumica e njerëzve po përpiqen të përdorin aplikacionin.

Spotify ka një llogari zyrtare në Twitter – Statusi Spotify – që gjurmon problemet dhe jep informacione se kur mund të rregullohen./EO

Vazhdo të lexosh

Internet

Bien nga sistemi disa shërbime të Google

Publikuar

nga

Aplikacionet e Google, si YouTube, email dhe docs, si rrallë herë kanë pësuar ndërprerje të shërbimit, teksa përdoruesit nuk mund të kyçeshin në disa shërbime të kompanisë.

Përdoruesit rreth botës raportuan probleme me Gmail, Google Drive, Android Play Store, Maps dhe shërbime të tjera.

Motori i kërkimit i Google, sidoqoftë ka mbetur i pandikuar nga problemet që i prekën shërbimet tjera.

Ndërprerja e shkurtër kishte një ndikim të rëndësishëm në miliona përdorues të kompanisë, shumë prej të cilëve mbështeten në shërbimet e Google për aplikacionet themelore të punës si email dhe kalendarët./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Internet

10 fjalëkalimet më të përdorura në rrjete sociale gjatë vitit 2020

Publikuar

nga

Rrjetet sociale dhe vendosja e fjalëkalimeve të sigurta në to mbetën një sfidë në vete. Kjo sepse në botën që po jetojmë sot, është shumë e lehtë nga hakerët të futen në llogaritë tona.

Sipas një studimi nga NordPass lidhur me 200 fjalëkalimet më të zakonshme të vitit 2020, doli se 152.8 milionë fjalëkalime janë shumë të lehta për tu gjetur, madje edhe me hamendësime, ndërsa më pak se 122.9 milionë u cilësuan unike dhe të vështira.

Fjalëkalimi më i përdorur sipas NordPass ka qenë renditja e numrave nga një deri në gjashtë “123456”, i cili është përdorur nga 2.5 milionë përdorues. Variacione të tjera të këtij kombinimi përbëjnë shumicën e listës së 10 fjalëkalimeve më të përdorura.

Fjalëkalimet e lartëpërmendura janë të lehta dhe mund të thyhen për një sekond, madje sipas Notepass  fjalëkalimi “123456” është thyer 23.5 milionë herë./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Mobile

Ka vdekur Lee Kun-hee, kreu i Samsung-ut

Publikuar

nga

Ka vdekur në moshën 78-vjeçare Lee Kun-hee, kryetari i konglomeratit më të madh të Koresë së Jugut, Samsung Group. Lee e ndihmoi babain e tij që nga një biznes i vogël ta kthejë në një superfuqi ekonomike.

Gjatë karrierës, Samsung Electronics po ashtu u bë një nga kompanitë më të mëdha teknologjike.

Sipas “Forbes”, Lee ishte një nga personat më të pasur të Koresë Jugore.

Ai vdiq të dielën, por shkaktari i vdekjes nuk dihet. Në vitin 2014, ai kishte pësuar një sulm në zemër./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara