Sport

​Kosova e mbyll kampanjën kualifikuese për “Katar 2022” me barazim ndaj Greqisë

Ky ishte barazimi i tretë me Greqinë në katër ndeshje të zhvilluara deri më tani.

Publikuar

Kombëtarja e Kosovës e ka mbyllur me barazim ciklin kualifikues për Botërorin “Katari 2022”. Dardanët, të dielën në mbrëmje në stadiumin olimpik “Spyros Louis” në Athinë kanë barazuar me Greqinë, 1:1.

Ky ishte barazimi i tretë me Greqinë në katër ndeshje të zhvilluara deri më tani. Paraqitja e Kosovës në këtë përballje ishte shumë më e mirë dhe më e disiplinuar taktikisht, teksa ky barazim i dha fund serisë prej katër humbjesh dhe jep shpresa për rikthim tek rezultatet pozitive në edicionin e ri të Ligës së Kombeve.

Fillimi i ndeshje u takoi grekëve, të cilët ishin më këmbëngulës për të gjetur golin, teksa Dardanët synonin që të ndëshkojnë kundërshtarin nëpërmjet kundërsulmeve. Në minutën e 10-të portën tonë e shpëtoi tërthorësja, teksa në minutën e 30-të një superpritje e Aro Muriqit evitoi golin. Më pas Kosova pati dy raste të mira nëpërmjet Rashicës (34’ dhe 38’), por gjuajtjet e tij nuk ishin të sakta.

Ndërkohë, një minutë para shkuarjes në pushim grekët e gjetën golin, kur Giorgos Masouras fitoi një duel ajror me Amir Rrahmanin dhe shënoi për 1:0. Në pjesën e dytë Kosova u shfaq më këmbëngulëse dhe në minutën e 55-të Vedat Muriqit ia mohoi golin tërthorësja, kur gjuajti bukur me kokë pas harkimit të Zhegrovës.

Angazhimi dhe dëshira e madhe për të gjetur golin u shpagua në minutën e 76-të, kur Amir Rrahmani shënoi nga afërsia pas harkimit të Zhegrovës. Ky i fundit pati mundësi shumë të mirë në minutën e 88-të, kur dribloi pothuajse gjithë mbrojtjen greke, por në fund gjuajtjen e tij nga vija e portës e dëboi një futbollist grek.

Një minutë më pas Vojvoda gjuajti me kokë pas harkimit të Zhegrovës, por vetëm pranë portës. Në minutat shtesë kur Kosova po e kërkonte edhe golin e fitores grekët për pak sa nuk shënuan, por një superpritje e Aro Muriqit evitoi golin. Në fund, Greqi – Kosovë u mbyll 1:1. Kosova e mbylli këtë cikël në pozitën e pestë në Grupin B, me 5 pikë, derisa Greqia në pozitën e tretë me 10 pikë.

Sport

​Euro 2024: Italia, “kafshatë e lehtë” për trajnerin e Xhakës e Shaqirit

Publikuar

nga

Trajneri i Zvicrës Murat Yakin theksoi ‘besimin e madh’ të skuadrës së tij përpara ndeshjes së tyre në raundin e 16-të të Kampionatit Evropian Euro 2024 me Italinë, duke sugjeruar se skuadra ‘sinqerisht nuk mund ta presë’ ndeshjen.

Zvicra impresionoi në fushatën e saj të Grupit A në turne, duke mposhtur Hungarinë 3:1 në ndeshjen e tyre hapëse përpara se të barazonte me Skocinë në ndeshjen vijuese. Në ndeshjen e fundit të grupit, Zvicra barazoi me Gjermaninë 1:1.

Gjërat kanë qenë shumë më të vështira për Italinë, e cila mezi arriti të mposht 2:1 Shqipërinë në ndeshjen e saj të parë në Euro 2024 përpara se të pësonte një humbje të dhimbshme 1:0 nga Spanja. Gjërat dukeshin të tmerrshme kundër Kroacisë derisa një gol i barazimit në minutat e fundit nga Mattia Zaccagni siguroi një pikë jetike, duke i lejuar ekipit të kalonte tutje.

Yakin diskutoi fillimisht mentalitetin e Zvicrës në drejtim të përplasjes së tyre në raundin e 16-të me Italinë.

Ne po luajmë për të. Nuk mund të themi se jemi favoritë, sepse përballemi me Italinë, por barazimi ndaj Gjermanisë na ka dhënë shumë besim dhe nuk mund të fshihemi. Ne e ndoqëm me kujdes ndeshjen e Italisë, duke analizuar taktikat dhe strategjinë, do të thellohemi në këto ditë. Sinqerisht nuk mund të presim. Ata janë të paparashikueshëm, por ne jemi të përgatitur. Edhe nga pikëpamja mendore, ne kemi mjaft cilësi për t’i mbijetuar një ndeshje si kjo. Në realitet ne nuk duam të shqetësohemi shumë për Italinë, në fakt mendoj se e kundërta është e vërtetë sepse gjërat po funksionojnë mirë për ne”, tha Yakin.

Ai ka dhënë mendimet e tij për Italinë dhe sesi Zvicra po i afrohet ndeshjes.

Italia ka një ligë të shkëlqyer që më pëlqen shumë, shumë strategjike dhe taktike. Kombëtarja ka lojtarë të mëdhenj, do të jetë një sfidë e madhe. Ne po shikojmë veten, por sigurisht që duhet të fokusohemi edhe te kundërshtari, varësisht se ku qëndrojnë pikat e forta dhe të dobëta të italianëve. Ata kanë mënyra të ndryshme të lojës, gjë që i bën ata të rrezikshëm. Por ata do të mendojnë edhe për ne. Jemi në formë të mirë, jemi të paparashikueshëm dhe do të përpiqemi të marrim diçka nga kjo lojë”, tha Yakin.

Së fundi, Yakin diskutoi pikat e forta të ekipit të tij në Zvicër dhe ndikimin e tifozëve.

Intensiteti i lartë dhe vullneti për të vrapuar na kanë bërë të fortë kohët e fundit. Sistemi ynë, strategjia jonë funksionon dhe ne kemi në krah elementin e befasisë dhe sigurisht tifozët tanë të mëdhenj. Kur edhe Manuel Akanji apo Granit Xhaka nxjerrin në pah mbështetjen, kjo do të thotë vërtet diçka. Edhe kundër Gjermanisë, ku ata ishin qartësisht në pakicë, tifozët tanë ishin kaq të zhurmshëm dhe dominues. Ishte e mrekullueshme se si na mbështetën për 90 minuta”, tha Yakin.

Vazhdo të lexosh

Sport

EURO2024 – Austria del e para në grup pas fitores kundër Holandës

Publikuar

nga

Austria u kualifikua në fazën e 1/16-tave të Euro 2024 falë fitores 3-2 ndaj Holandës në Berlin, në ndeshjen e tretë dhe të fundit të Grupit D. Me dy fitore dhe gjashtë pikë, Austria, e drejtuar nga Ralf Rangnick, përfundoi në vendin e parë në grup, përpara Francës (5 pikë) dhe Holandës (4 pikë).

Holanda u kualifikua si një nga katër skuadrat më të mira të vendit të tretë. Pavarësisht se kanë fituar titullin e tyre të vetëm madhor në Gjermani në vitin 1988, holandezët duken larg formës së tyre të mëparshme.

Goli i fitores për Austrinë u shënua nga Marcel Sabitzer në minutën e 80-të. Cody Gakpo dhe Memphis Depay anuluan dy herë epërsinë austriake pas autogolit të Donyell Malen dhe golit të Romano Schmid.

Ndërkohë, Franca, tashmë e kualifikuar për 1/16-tat, barazoi me Poloninë 1-1. Franca shënoi golin e parë me një penallti nga Kylian Mbappe, ndërsa polakët barazuan me një penallti të shënuar nga Robert Lewandowski. Francia përfundoi në vendin e dytë në Grupin D, pas Austrisë./UBTNews/

Sport

Pse Danimarka u kualifikua nga vendi i dytë para Sllovenisë?

Publikuar

nga

Danimarka siguroi kualifikimin direkt në fazën me eliminim të Euro 2024 pas barazimit 0-0 ndaj ekipit tjetër, ndërsa Sllovenia barazoi gjithashtu 0-0 ndaj Anglisë në Koln. Këto rezultate e bënë Danimarkën të përfundojë mbi Slloveninë në renditje, edhe pse të dyja ekipet përfunduan me tri pikë pas tri ndeshjeve.

Barazimi i Anglisë i dha atyre pesë pikë, duke i bërë lider të grupit, me Danimarkën në vendin e dytë dhe Slloveninë të tretën. Danimarka dhe Sllovenia kishin po ashtu goldallimin dhe numrin e njëjtë të golave të pësuar (dy) – metrikat kryesore të UEFA-s për të përcaktuar renditjen. Edhe numri i kartonëve të verdhë ishte i njëjtë për të dyja ekipet (gjashtë kartonë).

Sipas gazetarit Will Jeanes, Danimarka përfundoi e dyta për shkak të pozitës më të lartë në renditjen e kualifikueseve për Kampionatin Evropian. Edhe pse Danimarka dhe Sllovenia kishin përfunduar grupin kualifikues me nga 22 pikë dhe rekorde të ngjashme të golave, Danimarka kishte një avantazh në ndeshjet kokë më kokë. Danimarka kishte marrë katër pikë nga dy ndeshjet me Slloveninë, duke fituar njërën 2-1, ndërsa Sllovenia kishte marrë vetëm një pikë.

Nëse këto skuadra do të kishin luajtur me njëra-tjetrën në xhiron e fundit të grupeve në Euro 2024 dhe do të kishin barazuar, atëherë do të shkonin në penallti./UBTNews/

Sport

Argjentina vazhdon me fitore, tre pikë i fiton edhe Kanada

Publikuar

nga

Argjentina ka marrë edhe fitoren e dytë në po aq ndeshje në Copa America dhe ka siguruar kalimin nga Grupi A. Në një ndeshje të zjarrtë të zhvilluar në MetLife Stadium, Argjentina ka fituar ndaj Kilit me rezultat minimal 1-0.

Goli i vetëm i ndeshjes u shënua në minutën e 88-të nga Lautaro Martinez, i cili u gjet bukur në zonë dhe me një gjuajtje të fuqishme shënoi për t’i dhënë fitoren Argjentinës.

Në Grupin A ka shënuar fitore edhe Kanada që ka mposhtur Perunë me rezultat identik 0-1. Golin e vetëm në këtë sfidë e realizoi sulmuesi i Lille, Jonathan David, 16 minuta para fundit të ndeshjes, duke sjell një gëzim të madh në shkallët e stadiumit Children’s Mercy Park.

Në ndeshjen e fundit, Argjentina që tanimë është kualifikuar do të zhvillojë ndeshje ndaj Perusë, ndërsa Kanada që ka tre pikë do të luajë me Kilin në ndeshjen vendimtare për kualifikim./UBTNews/