Shëndeti

Vlerat e fibrës shkojnë përtej stomakut

Doza e nevojshme e fibrës që ju duhet.

Publikuar

Fibra dietike është një ushqyes me bazë bimore, një lloj karbohidrati që nuk shpërbëhet në molekula sheqeri të tretshme. Fibra është e rëndësishme për tretjen dhe jashtëqitjen por vlerat e saj shkojnë përtej stomakut.

Ajo na nevojitet për të ruajtur peshën trupore, ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, mirëmban kolesterolin, nevojitet për jetëgjatësinë dhe ul rrezikun e kancerit. Në fakt, studimet kanë treguar se njerëzit që ushqehen me fibër dhe yndyrna të pangopura, janë më pak të rrezikuar nga sëmundjet kronike.

Doza e Nevojshme e Fibrës Që Ju Duhet
Sipas ekspertëve, gratë dhe vajzat duhet të konsumojnë 25 gramë fibër në ditë. Burrat dhe djemtë duhet të marrin 38 gramë fibër në ditë. Me fjalë të tjera, ekspertët këshillojnë që njeriu të sigurohet të marrë 14 gramë fibër për cdo 1000 kalori. Në një studim ku moren pjesë 4600 persona i shtrirë në te dhëna të mbledhura gjatë 40 viteve, tregon sasinë e saktë të fibrave që duhet të konsumoni. Sipas ekspertëve rreth 20-25 gramë fibra në ditë janë të domosdoshme për të parandaluar sëmundjet.

Konsumimi i ushqimeve të pasura me fibër lidhet me 16-24% shance më të ulta nga prekja e sëmundjeve kronike. Nën këtë vazhdë autorët e këtij studimi nga Universiteti i Zelandës së Re thonë se, sasia e marrjes së këtyre fibrave në një ditë mund të jetë dhe më e madhe. Nëse konsumoni 29 gramë fibra në ditë përveçse do të parandaloni shumë sëmundje do të rrisni edhe cilësine e jetesës tuaj. Gjithësesi konsumimi i shumë fibrave tek personat me mungesë hekuri apo magnezi mund të jetë i dëmshëm.

Përtej kësaj konsumimi i duhur i fibrave ul nivelin e keq të kolesterolit dhe ndihmon në uljen në peshë. Sipas shkencëtarëve, ushqimet më të pasura me fibër janë tërshëra, misri, fasulet e kuqe. Nuk përjashtohen as kikirikët, drithërat e plota, frutat dhe perimet si brokoli e bishtajoret./AgroWeb

Vazhdo të lexosh

Lifestyle

5 vitaminat më të mira për rritjen e flokëve

Publikuar

nga

Shumë njerëz i shohin flokët me pamje të shëndetshme si një shenjë e shëndetit ose bukurisë. Si çdo pjesë tjetër e trupit, flokët kanë nevojë për një larmi ushqyesish për të qenë të shëndetshëm dhe të rriten.

Ndërsa faktorë të tillë si mosha, gjenetika dhe hormonet gjithashtu ndikojnë në rritjen e flokëve, marrja optimale e lëndëve ushqyese është thelbësore.

Më poshtë janë 5 vitamina dhe 3 lëndë ushqyese të tjera që mund të jenë të rëndësishme për rritjen e flokëve.

  1. Vitamina A

Të gjitha qelizat kanë nevojë për vitaminë A për rritje, kjo përfshin edhe flokët. Vitamina A gjithashtu ndihmon gjëndrat e lëkurës të bëjnë një substancë vajore të quajtur sebum. Sebum hidraton lëkurën e kokës dhe ndihmon në mbajtjen e flokëve të shëndetshëm (2 Burimi i Besuar).

Dietat me mungesë të vitaminës A mund të çojnë në disa probleme, përfshirë rënien e flokëve.

Ndërsa është e rëndësishme të merrni mjaftueshëm vitaminë A, marrja në sasi të madhe mund të jetë e rrezikshme. Studimet tregojnë se një mbidozë e vitaminës A gjithashtu mund të kontribuojë në rënien e flokëve.

Patatet e ëmbla, karotat, kungujt, spinaqi dhe lakra jeshile përmbajnë të gjitha beta-karotinë, e cila shndërrohet në vitaminë A.

Vitamina A mund të gjendet gjithashtu në produktet shtazore si qumështi, vezët dhe kosi. Vaji i mëlçisë së merlucit është një burim veçanërisht i mirë.

  1. Vitamina B

Një nga vitaminat më të njohura për rritjen e flokëve është një vitaminë B e quajtur biotinë. Studimet lidhin mungesën e biotinës me mungesën e flokëve te njerëzit.

Vitamina B ndihmon në krijimin e qelizave të kuqe të gjakut, të cilat sjellin oksigjen dhe lëndë ushqyese në lëkurën e kokës dhe gjëndrat e flokëve. Këto procese janë të rëndësishme për rritjen e flokëve.

Ju mund të merrni B-vitamina nga shumë ushqime, duke përfshirë drithërat, bajamet, mishi, peshku, prodhimet e detit dhe zarzavatet me gjethe të errëta.

Vitaminat B ndihmojnë në transportimin e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në skalpin tuaj, gjë që ndihmon në rritjen e flokëve. Drithërat, mishi, prodhimet e detit dhe zarzavatet me gjethe të errëta, të gjitha janë burime të mira të vitaminave B.

  1. Vitamina C

Dëmtimi i radikalëve të lira mund të bllokojë rritjen dhe të shkaktojë plakjen e flokëve tuaj.

Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në mbrojtjen nga stresi oksidativ i shkaktuar nga radikalet e lira. Përveç kësaj, trupi juaj ka nevojë për vitaminë C për të krijuar një proteinë të njohur si kolagjen – një pjesë e rëndësishme e strukturës së flokëve.

Vitamina C gjithashtu ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin, një mineral i nevojshëm për rritjen e flokëve. Luleshtrydhet, specat dhe agrumet janë të gjitha burime të mira të vitaminës C.

Vitamina C është e nevojshme për prodhimin e kolagjenit dhe mund të ndihmojë në parandalimin e plakjes së flokëve.

  1. Vitamina D

Nivelet e ulëta të vitaminës D janë të lidhura me alopecinë, një term teknik për rënien e flokëve. Hulumtimet gjithashtu tregojnë se vitamina D mund të ndihmojë në krijimin e gjëndrave të reja – poret e vogla në lëkurën e kokës, ku flokët e rinj mund të rriten.

Vitamina D mendohet të luajë një rol në prodhimin e flokëve, por shumica e kërkimeve përqendrohen në receptorët e vitaminës D. Roli aktual i vitaminës D në rritjen e flokëve është i panjohur.

Trupi juaj prodhon vitaminë D përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me rrezet e diellit. Burime të mira dietike të vitaminës D përfshijnë peshk të yndyrshëm, vaj të mëlçisë së merlucit, disa kërpudha dhe ushqime të fortifikuara.

  1. Vitamina E

Ngjashëm me vitaminën C, vitamina E është një antioksidant që mund të parandalojë stresin oksidativ.

Në një studim, njerëzit me rënie të flokëve përjetuan një rritje prej 34.5% të rritjes së flokëve pas plotësimit me vitaminë E për 8 muaj. Grupi placebo kishte vetëm një rritje prej 0,1%.

Farat e lulediellit, bajamet, spinaqi dhe avokado janë burime të mira të vitaminës E.

  1. Hekuri

Hekuri ndihmon qelizat e kuqe të gjakut të çojnë oksigjenin në qelizat tuaja. Kjo e bën atë një mineral të rëndësishëm për shumë funksione trupore, përfshirë rritjen e flokëve. Mungesa e hekurit, e cila shkakton anemi, është një shkak kryesor i humbjes së flokëve.

Ushqimet e pasura me hekur përfshijnë molusqe, goca deti, vezë, mish të kuq, spinaq dhe thjerrëza.

  1. Zinku

Zinku luan një rol të rëndësishëm në rritjen dhe riparimin e indeve të flokëve.  Rënia e flokëve është një simptomë e zakonshme e mungesës së zinkut. Studimet tregojnë se suplementet e zinkut zvogëlojnë humbjen e flokëve të shkaktuar nga mungesa e zinkut.

Sidoqoftë, ka disa raporte që tregojnë se marrja e një doze shumë të lartë mund të kontribuojë gjithashtu në humbjen e flokëve. Për këtë arsye, mund të jetë më mirë të merrni zinkun nga ushqime të plota. Ushqimet me shumë zink përfshijnë goca deti, viçi, spinaq, embrion gruri, fara kungulli dhe thjerrëza.

  1. Proteina

Flokët bëhen pothuajse tërësisht nga proteina. Konsumimi i mjaftueshëm është i rëndësishëm për rritjen e flokëve.Sidoqoftë, mungesa e proteinave është jashtëzakonisht e rrallë në vendet perëndimore./ D.C/ Burimi: HealthLine

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Çfarë rreziku kanë për zemrën temperaturat e larta?

Publikuar

nga

Kur temperatura e ambientit është më e lartë se temperatura e trupit, djersitja është i vetmi mekanizëm efikas ftohës në dispozicion të trupit të njeriut.

Mirëpo kjo përkthehet në humbjen e lëngjeve, e për pasojë uljen e presionit të gjakut.

Ky proces nuk përbën as njëlloj problemi për shumicën e individëve për sa kohë që konsumojnë lëngje për t’u mbrojtur nga dehidrimi.

Megjithatë, kujdes!

Në rast se keni probleme kardiake, nxehtësia ekstreme mbart një sërë rreziqesh të shtuara që mund të vështirësojnë punën e zemrës dhe qarkullimin e gjakut, prandaj është veçanërisht e rëndësishme të tregoni kujdes të veçantë sidomos në rastet kur vuani apo jeni të prekur nga:

Hipertensioni

Pacientët që vuajnë nga hipertensioni shpesh përjetojnë tensione të ulëta pasi prania e temperaturave të larta shkakton zgjerimin e enëve të gjakut si dhe humbjen e lëngjeve (dehidrim).

Për pasojë kjo kategori pacientësh ka nevojë për reduktim të dozës së medikamenteve dhe shtim të sasisë së kripës së konsumuar në dietën ushqimore.

Megjithatë duhet treguar kujdes i veçantë pasi dehidrimi i lartë mund të bëhet shkak për kriza hipertensive.

Angina pectoris (dhimbja e kraharorit)

Në stinën e verës, enët e gjakut janë më të relaksuara & më të gjera se zakonisht.

Prandaj, duhet treguar kujdes i veçantë në rastin e pacientëve të cilët përdorin spraj glyceryl trinitrate për të lehtësuar dhimbjen e kraharorit për arsye se spraji glyceryl trinitrat e zgjeron për një kohë mjaft të shkurtër enët e gjakut, e për pasojë ul në mënyrë të menjëhershme presionin arterial duke shkaktuar debulesë & lodhje.

Infarkti imiokardit

Në rastet kur pacienti ka pësuar më parë infarkt të miokardit, zemra nuk arrin të pompojë gjak me të njëjtin intensiet si të një zemre të shëndetshme & kemi të bëjmë me një gjendje e cila quhet insuficiencë kardiake.

Kjo patologji e vendos pacientin përballë rrezikut të akumulimit të fluideve sidomos në mushkëri, situatë kjo e cila nëse ndodh, mund të jetë fatale për jetën e pacientit. Prandaj, në të tilla raste mjekët kardiologë rekomandojnë kufizimin e konsumit të lëngjeve apo edhe marrjen e medikamenteve diuretike. Mirëpo, humbja e lëngjeve sidomos gjatë stinës së verës shkakton dehidrim dhe humbjen e kripërave mineraleve e për pasojë rëndimin më tej të gjendjes së pacientit.

Për menaxhimin sa më efektiv të kësaj situate, është me mjaft rëndësi të minimizohet ekspozimi ndaj temperaturave të larta po aq sa dhe konsultat periodike me mjekët kardiologë.

Goditja nga i nxehti (Stroke)

Dehidrimi. Humbja e një sasie të konsiderueshme të lëngjeve të trupit) rrit temperaturën e brendshme të trupit dhe në rast se nuk trajtohet, mund të përbëjë kërcënim për jetën e pacientëve.

Ndër simptomat e goditjes nga i nxehti mund të përmendim debulesë, djersitje, marramendje, humbje ndjenjash, dhimbje muskulore, edemë (ënjtje) të kyçeve, vështirësi në frymëmarrje, nauzea apo të vjella.

Kjo situatë sigurisht që përbën rrezik të shtuar dhe mund të jetë fatale për pacientët me probleme kardiake pasi rëndon më tej gjendjen e tyre.

Këshilla për pacientët kardiakë – Si të mbroheni nga temperaturat e larta?

Në rast se bëni pjesë në kategorinë e pacientëve të grupmoshës mbi 50 vjeç si dhe vuani nga obeziteti & patologji kardiake, nevojitet të merrni një sërë masash paraprake për të minimizuar ndikimin e temperaturave të larta në gjendjen tuaj shëndetësore dhe përkatësisht:

– Kryeni kontrolle periodike me mjekët kardiologë pavarësisht faktit nëse jeni të shëndetshëm, por dëshironi të filloni të merreni me aktivitet fizik si dhe veçanërisht në rast se vuani nga patologji kronike apo ankoni nga prania e simptomave karakteristike të sëmundjeve të zemrës.

– Nëse ekspozoheni ndaj temperaturave të larta është e rëndësishme të konsumoni ujë pavarësisht nëse nuk keni etje.

– Disa medikamente të tilla si diuretikët, beta-bllokuesit, frenuesit e ACE si dhe bllokuesit e kanalit të kalçiumit mund të rrisin ndjeshmërinë e organizmit ndaj nxehtësisë, por pavarësisht kësaj është mjaft e rëndësishme të mos ndërprisni marrjen e medikamenteve pa u konsultuar me mjekët specialist si dhe të vijoni të jeni rigorozë në respektimin e orëve të marrjes së tyre.

Këshilla për të gjithë

Specialistët rekomandojnë të shmangni ekspozimin ndaj temperaturave të larta sidomos gjatë orëve të pikut (nga mes dita deri rreth orës 17:00 të pasdites) si dhe të qëndroni të hidratuar pasi rrezikoni të prekeni nga problemet shëndetësore të shkaktuara nga temperaturat e larta.

Në rast se keni vendosur të ushtroni aktivitet fizik mjekët kardiologë rekomandojnë:

-Kryerjen e një kontrolli paraprak për të konfirmuar gjendjen shëndetësore pavarësisht presences ose jo të problemeve shëndetësore.

-Zgjidhni veshje të përshtatshme që trupi të qëndrojë sa më freskët

Rekomandohen përdorimi i veshjeve të lehta & higjienike të tilla si:veshje pambuku, me ngjyra të çelëta, si dhe mos harroni të aplikoni kremin kundra diellit, të vendosni kapelë & size te diellit në rast do të ushtroheni në natyrë.

-Qëndroni të hidratuar

Rekomandohet të konsumoni ujë para, gjatë dhe pas stërvitjes. Shmangni pijet që përmbajnë kafeinë si dhe pijet alkoolike.

-Bëni interval pushimi gjatë aktivitetit fizik

Gjithmonë zgjidhni vende të freskëta për kryerjen e aktivitetit fizik, beni interval pushimi disa minutëshe, pini ujë dhe mund të filloni përsëri./shendeti.com.al

Alket Koroshi, mjek nefrolog

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Çaji i rigonit kundër infeksioneve dhe problemeve me fytin

Kura e rigonit: Si ta përdorni kundër infeksioneve dhe problemeve me fytin.

Publikuar

nga

Në përgjithësi, kurat natyrale kundër gripit dhe të ftohurës kanë limonin dhe xhenxhefilin si përbërës kryesorë. Megjithatë, këto dy probleme mund të trajtohen edhe me përbërës të tjerë të cilët janë shumë efikasë kundër infeksioneve të ndryshme.

I tillë është rasti i erëzave dhe barishteve ku bën pjesë edhe rigoni.

Përfitimet e Çajit të Rigonit Dhe Vaji Esencial
Rigoni është shumë i pasur në antioksidantë dhe elementë kundër baktereve. Sipas të dhënave ai përmban fibër, hekur, mangan, vitamin E, hekur, kalçium, acide yndyrore omega-3 dhe mangan të cilët forcojnë imunitetin. Kjo bimë përdoret kundër azmës, bronshitit, urthit, fryrjeve, dhimbjeve të kokës, lodhjes, dhimbjeve muskulare, të dhëmbëve dhe mishrave të tyre. Studimet kanë zbuluar se kjo bimë ka 42 herë më shumë antioksidantë se mollët. Rigoni është ndër erëzat më të përdorura dhe më të përhapura në Shqipëri. Sipas të dhënave, antioksidantët në çajin e rigonit ulin kolesterolin dhe luftojnë tumorin e zorrës së trashë.

Çaji I Rigonit Kundër Infeksioneve, Dhe Problemeve Me Fytin
Përbërësit:

4 deri në 6 lugë çaji me rigon të freskët ose të thatë
2 gota e gjysmë me ujë.
1 lugë gjelle me mjaltë

Përgatitja:
Ziejeni ujin në një çajnik. Pasi të ketë marrë valë hidhni në të rigonin. Lëreni të ziejë në një temperaturë mesatarë për 10 minuta. Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të pakulluar për 5 minuta. Më pas kullojeni, shtoni mjaltin dhe pijeni të ngrohtë. Çajin e rigonit mund ta pini edhe pas një vakti të rëndë për të përmirësuar tretjen, larguar gazrat dhe parandaluar konstipacionin.

Nëse vuani nga sinoziti, ju mund të bëni avull në ujë të nxehtë ku keni hedhur disa pika nga vajrat esencialë të rigonit dhe eukaliptit. Këto vajra ju ndihmojnë të hapni rrugët e bllokuara të frymëmarrjes. Çdo problem shëndetësor që mund të keni kërkon një organizëm të hidratuar, gjumë të mirë dhe ushqime të shëndetshme. /AgroWeb

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Vitamina në vend të antibiotikëve

Njihuni me vitaminat që funksionojnë njësoj si antibiotikët.

Publikuar

nga

Kur përballemi me sëmundje të ndryshme të shkaktuara nga bakteret, antibiotikët janë të parët që na rekomandohen nga mjeku. Përdorimi i antibiotikëve nisi në vitin 1940, si një mënyrë efikase në trajtimin e infeksioneve dhe sëmundjeve. Megjithatë, me kalimin e viteve, shumë baktere po bëhen rezistente ndaj medikamenteve.

Nga ana tjetër ka shumë vitamina, të cilat jo vetëm që luftojnë bakteret me efikasitet por edhe forcojnë imunitetin. Ato mund të parandalojnë sëmundjet dhe i bëjnë ato më kohëshkurtra. Por kjo nuk do të thotë që të veproni me kokën tuaj. Konsultohuni me një mjek që të siguroheni se këto suplementë nuk ndërveprojnë me medikamentet me të cilat po kuroheni.

Vitamina C
Vitamina C shkurton kohëzgjatjen e sëmundjes, forcon sistemin imunitar dhe shërben si antioksidant kundër radikaleve të lira. Radikalet e lira ushqehen me qelizat e mira dhe rrisin rrezikun e sëmundjeve të ndryshme.

Ushqimet ku mund ta gjeni:
Specat e kuq, specat jeshilë, kivit, portokallet dhe agrumet, luleshtrydhet, brokoli dhe domatet.

Sa ju nevojitet
• Meshkujt: 90 miligramë në ditë
• Femrat 75 miligramë në ditë, (përveç femrave shtatzënë dhe nënave që ushqejnë me gji, të cilat duhet të konsultohen me mjekun)
• Femrat shtatzënë: mesatarisht 85 miligramë në ditë
• Nënat që ushqejnë fëmijët me gji: 120 miligramë në ditë
• Duhanpirësit: 35 miligramë më shumë se doza e rekomanduar më lart.

Vitamina D
Ndihmon organizmin të përthithë kalçiumin më shpejt. Kjo vitaminë e fuqishme rregullon funksionimin e sistemit imunitar dhe rrit vigjilencën e tij. Sasitë e përshtatshme të vitaminës D parandalojnë rritjen dhe shpërndarjen e baktereve që ju sëmurin. Një njeri ka nevojë për 15 mikrogramë vitaminë D në ditë.

Ushqimet ku mund ta gjeni:
Vaji i mëlçisë së peshkut, vaji i peshkut, produktet e pasuruara të bulmetit, drithërat e pasuruar.

Vitamina E
Luan rolin e antioksidantëve në organizëm dhe shërben si antibiotik kundër radikaleve të lira. Nëse keni nivele të ulëta të vitaminës E në gjak, atëherë sistemi imunitar do të jetë i dobësuar dhe ju, një shënjestër e lehtë për sëmundjet. Doza e rekomanduar ditore e vitaminës E është 15 miligramë.

Ushqimet ku mund ta gjeni:
Drithërat e pasuruar, farat e lulediellit, bajamet, gjalpi i kikirikut. Përpiquni të merrni sa më shumë vitamina nëpërmjet ushqimeve dhe suplementëve që të kapërceni me sukses këtë stinë të ashpër gripi dhe virozash./AgroWeb

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara