Lajmet

Vazhdon e rritet interesimi i qytetarëve në Preshevë e Bujanoc për vaksinim kundër COVID-19

Publikuar

Janë bërë tre muaj që prej kur ka filluar vaksinimi i qytetarëve kundër pandemisë COVID-19 në tërë territorin e Republikës së Serbisë, duke përfshirë edhe dy komunat në jug të saj, që përbëhen me shumicë nga popullsia shqiptare, Preshevën dhe Bujanocin.

Fillimisht nga 8 deri me 28 janar, janë vaksinuar personat mbi moshën 65-vjeçare dhe stafi mjekësor, ndërsa nga 28 janari ka filluar vaksinimi masiv. Sipas, drejtorit të Shtëpisë së Shëndetit në Preshevë, Driton Salihu, kjo komunë bënë pjesë në mesin e pesë komunave me numrin më të lartë të të vaksinuarve në Serbi, të personave mbi moshën 65-vjeçare.

“Ecuria dhe numri i të vaksinuarve në Komunën e Preshevës pothuajse është i ngjashëm me Komunën e Bujanocit, derisa në Preshevë janë dhënë 6 mijë e 500 doza, në Bujanoc janë̈ dhënë 5 mijë e 990 doza. Komuna e Preshevës është në top pesë komunat në tërë Serbinë̈ për numrin e të vaksinuarve për persona me moshë mbi 65 vjeç”, ka thënë Salihu.

Nga 6 mijë e 500 dozat e dhëna në Preshevë, 4 mijë e 173 persona kanë marrë vetëm dozën e parë të vaksinës, ndërsa 2 mijë e 312 të tjerë, kanë marrë edhe dozën e dytë. Salihu ka thënë se interesimi i qytetarëve preshevarë ka filluar të rritet, sidomos pas informatave se me vaksinim mund të udhëtohet më lehtë në shtetet e Evropës.

“Jemi optimist që brenda dy muajve do të krijojmë imunitet kolektiv, që do të na lirojë nga kjo situatë e rënduar psikologjike, shëndetësore dhe ekonomike”, është shprehur Salihu.

Sa i përket Komunës së Bujanocit, doktoresha në Shtëpinë e Shëndetit, Afërdita Mustafa ka treguar se qytetarët janë duke iu përgjigjur në numër të madh interesimit për t’u vaksinuar.

“Interesimi i qytetarëve është i madh për t’u vaksinuar. Ne deri më sot, i kemi pasur katër lloje të vaksinave: Pfizer, AstraZeneca, Sinofarm (kineze) dhe Sputnik (ruse). Interesimi i shqiptarëve është më i madh për Pfizer, ndërsa i nacionaliteve tjera për Sinofarm dhe Sputnik”, ka deklaruar Mustafa.

Sipas të dhënave nga Shtëpia e Shëndetit, në këtë komunë janë vaksinuar 5 mijë e 990 persona, 3 mijë e 622 prej tyre kanë marrë vetëm dozën e parë të vaksinës, ndërsa 2 mijë e 368 kanë pranuar edhe dozën e dytë.

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, Serbia deri më sot ka arritur të vaksinojë mbi 2 milionë persona me dozën e parë të vaksinës, ndërsa mbi 1 milion kanë marrë edhe dozën e dytë. Është ndër shtetet me më së shumti qytetar të vaksinuar kundër virusit korona në Evropë dhe në botë për kokë banori. Duke iu referuar medieve nga Beogradi, ato bëjnë të ditur se nëpër pika të kryeqytetit të Serbisë, Beograd, ka filluar edhe vaksinimi i qytetarëve të huaj, të cilët vijnë nga Bosnja dhe Hercegovina, Maqedonia e Veriut si dhe Shqipëria. Në javën e kaluar kryeministrja, Ana Bërnabiq, është ndjerë krenare me prezencën e disa stjuardesave të një kompanie shqiptare në Beograd që kishin interesim për t’u vaksinuar.

“Pamja më simpatike ishte kur stjuardesat me uniforma të linjës ajrore shqiptare erdhën në Beograd për vaksinim”, ka deklaruar Bërnabiq, citojnë mediet serbe.

Nga fillimi i pandemisë COVID-19 deri më sot, sipas të dhënave nga Shtëpia e Shëndetit në Preshevë, janë regjistruar 1 mijë e 268 raste pozitive, ndërsa në Bujanoc 2 mijë e 332 raste. Përderisa numri i të vdekurve i personave të prekur edhe me këtë virus nuk dihet në përgjithësi, për shkak që Spitalet rajonale nuk u japin raporte Shtëpive të Shëndetit në Preshevë dhe Bujanoc. Sipas një statistike të dhënë nga Spitali i Vranjës, nga fillimi i pandemisë kanë vdekur 50 persona, 26 nga Bujanoci dhe 24 nga Presheva./UBTNews

(Autor i tekstit është Driton Hyseni, student i Fakultetit Media dhe Komunikim në UBT)

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Britani, votuesit në zgjedhjet e “super të enjtes”

Publikuar

nga

Anglia mban zgjedhjet lokale ndërsa Skocia dhe Uellsi do të zgjedhin anëtarët e rinj të parlamentit

Rreth 48 milionë votues britanikë do t’u drejtohen qendrave të votimit sot për zgjedhjet lokale në Angli dhe për të zgjedhur anëtarët e rinj të parlamenteve të Skocisë dhe Uellsit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në këtë ditë të zgjedhjeve, e quajtur “super e enjtja”, do të votohet për kryebashkiakun e kryeqytetit Londër dhe këshilltarë të rinj në 143 komuna, si dhe anëtarë të rinj të parlamenteve të Skocisë dhe Uellsit.

Anglia

Votuesit do të shkojnë në qendrat e votimit për të zgjedhur rreth 5.000 kandidatë në 143 këshilla në të gjithë vendin.

Zgjedhjet gjithashtu mbahen për 39 komisionerë të policisë dhe 13 kryetarë bashkish, përfshirë ato të Londrës.

Kryebashkiaku aktual i Londrës, Sadiq Khan është kandidati i Partisë Laburiste që përballet me 19 sfidues, përfshirë Shaun Bailey të Partisë Konservatore.

Qytetarët gjithashtu votojnë për 25 vende në Asamblenë e Londrës.

Në Hartlepool, votuesit do të zgjedhin një deputet të ri në një zgjedhje shtesë.

Sipas anketave të mbajtura në fund të prillit, konservatorët gëzojnë një epërsi të fortë me 43 për qind, të ndjekur nga Partia e Laburiste me 34 për qind.

Konservatorë synojnë 2.052 vende ndërsa Laburistët do të përpiqen të qëndrojnë në 1.621 vende.

Parlamentet e zhvendosura

Votuesit skocezë do të votojnë për të zgjedhur 129 anëtarë të rinj të parlamentit lokal ndërsa votuesit në Uells do të zgjedhin 60 anëtarë të Parlamentit të Uellsit.

Zgjedhjet në Skoci janë zgjedhjet e para të përgjithshme që nga votimi i Brexit-it, të cilat partitë pro pavarësisë, përfshirë Partinë Kombëtare Skoceze, thonë se i dhanë një goditje të madhe ekonomisë së vendit.

Kryeministrja dhe liderja e SNP-së, Nicola Sturgeon këmbëngulë që vendi duhet të thotë fjalën e tij për të ardhmen dhe është zotuar të mbajë një referendum të dytë për pavarësinë, të quajtur “indyref2”.

Referendumi për pavarësi i vitit 2014, ku nuk fitoi asnjëra palë, ishte para mbajtjes së Brexit-it në 2016, një rezultat që shumica e votuesve skocezë kundërshtuan.

Në manifestin e saj, SNP u premtoi votuesve se do të “të zhvillojnë një referendum të pavarësisë post-pandemike për të vendosur mbi të ardhmen e Skocisë në duart e Skocisë”.

Megjithatë, në ditët e fundit të fushatës zgjedhore, Sturgeon tha se prioriteti i vendit do të jetë rikuperimi nga pasojat e pandemisë së COVID-19.

Nëse Parlamenti i ri skocez formohet nga një shumicë pro pavarësisë, politika e Skocisë dhe e Britanisë së Madhe do të duhet të merren me perspektivën e “indyref2”.

Zgjedhjet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar do të fillojnë në orën 07:00 dhe do të mbyllen në orën 22:00.

Për shkak të pandemisë, shumica e numërimit të votave do të fillojë të premten në mëngjes dhe disa madje edhe të shtunën, por rezultatet e “exit poll”-eve” do të tregojnë rezultatet në një masë të madhe.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Debate për lirimin me kusht të ish-krerëve të UÇK-së

Publikuar

nga

Zyrtarë nga qeveria e Kosovës dhe presidenca thonë se Kosova nuk mund të dalë garante për lirimin me kusht të ish-krerëve të UÇK-së që po gjykohen në Hagë. Ekspertët juridikë thonë të kundërtën.

Ditët e fundit disa zyrtarë të partive politike opozitare akuzuan institucionet e Kosovës se nuk po japin garanci për lirim me kusht të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Mbrojtja e të akuzuarve të krerëve të ish-UÇK-së, kishte kërkuar më herët lirim me kusht për të akuzuarit, por kjo kërkesë ishte hedhur poshtë nga Dhoma e Gjyqtarëve të Apelit.

Njëri nga gjyqtarët e Gjykatës Speciale, Kai Ambos, përmendi në një opinion personal, i cili nuk ka të bëjë me vendimin për refuzimin e kërkesës për lirim me kusht, mundësinë që në të ardhmen “shtete të treta” mund të dalin si garantues të mundshëm për ndonjë të akuzuar për lirim me kusht.

Reagime nga qeveria dhe presidenca

Por sipas zëdhënësit të qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, “Kosova nuk është “shtet i tretë”, sepse Gjykata Speciale ligjërisht është e Kosovës”. “Bazuar në dispozitat ligjore, garancia nuk kërkohet as nga shteti amë e as nga kryeministri i shtetit amë nga i cili vjen i akuzuari dhe të cilit shtet i takon sipas juridiksionit Gjykata Speciale. Pra, Kosova nuk mund të shërbejë si garantuese, ashtu siç po raportohet. Krahasimet e Gjykatës Speciale me gjykata ndërkombëtare sikurse me Tribunalin e Hagës janë të paqëndrueshme, si në raport me vetë gjykatat, njëra vendore e tjetra ndërkombëtare, ashtu edhe në raport me personat apo institucionet që kanë pasur mundësi të ofrojnë garanci”, u shpreh zëdhënësi i qeverisë.

Hysni Gucati arrestohet pas nxjerrjes së dokumenteve të Gjykatës Speciale për Kosovën

Edhe zyrtarë të presidencës së Kosovës thonë se Kosova në raport me Gjykatën Speciale është vend amë dhe nuk mund të japë garanci të tilla. “Çështja e garancisë është përmendur në mendimin e njërit prej gjyqtarëve të Gjykatës Speciale, por nuk është pranuar si opsion nga Paneli i Apelit të Dhomave të Specializuara. Për më tepër, në mendimin e ndarë, gjyqtari Kai Ambos, i referohet qartë një shteti të tretë. Republika e Kosovës, me asnjë interpretim, nuk mund të konsiderohet shtet i tretë, sepse gjykata funksionon nën juridiksionin e Republikës së Kosovës. Kjo gjykatë është themeluar nga vetë Kuvendi i Kosovës si dhe vepron në përputhje me ligjet dhe Kushtetutën e Kosovës”, tha këshilltari për media në Presidencë, Bekim Kupina.

Ministrja e Drejtësisë në qeverinë e Kosovës, Albulena Haxhiu, tha se me gjithë debatin  e ngritur rreth garancisë për ish-krerët e UÇK-së që të lirohen me kusht, deri tani Kosova nuk ka marrë kërkesa për garanci për të akuzuarit e Speciales.

Ekspertët: Kosova mund të konsiderohet si vend i tretë

Njohës të çështjeve juridike thonë se në raport me Gjykatën Speciale Kosova mund të konsiderohet në këtë rast si vend i tretë. Ehat Miftaraj, nga Instituti i Kosovës për drejtësi i tha DW-së, se shtetet sponsorizuese të Gjykatës Speciale nuk mund të dalin garant për të akuzuarit, sepse në perceptimin publik, kjo mund të cilësohet ndërhyrje në drejtësi.    

“Vend i tretë për të dhënë garanci lidhur me të akuzuarit në Hagë, është edhe Kosova, ose thënë ndryshe është vendi i parë në raport me shtetet tjera. Shtetet e fuqishme që kanë qenë sponsorizuese dhe promovuese të Gjykatës Speciale nuk dalin garant, sepse mund të konsiderohet si paragjykim dhe një lloj ndërhyrjeje në procesin gjyqësor, për shkak se kjo gjykatë financohet kryekëput nga këto shtete, prokurorët dhe gjykatësit vijnë nga këto shtete. Shtetet demokratike i kushtojnë rëndësi jo vetëm pavarësisë në ligj dhe procedurë, por edhe në dukje, dhe perceptimit në publik, thotë Ehat Miftaraj. Sipas tij, të akuzuarit në Hagë kanë qenë jashtëzakonisht bashkëpunues, dhe në bazë të praktikës, ligjit mbi dhomat e specializuara dhe rregullave të brendshme nuk do të duhej të mbahen më shumë së një vit në paraburgim.

“Në skenarin më të keq, me ose pa garanci nga Kosova ose një shtet i tretë, në momentin që gjykimi kalon në shqyrtim gjyqësor, të akuzuarit mund të mbrohen në liri. Përjashtimisht, kjo masë mund të ndryshojë, nëse nuk i respektojnë masat dhe kufizimet që mund t’u përcaktojë gjykata. Nuk ka logjikë që një proces gjyqësor i drejtë, që promovon të drejtat dhe liritë e të pandehurve, t’i mbajë në paraburgim të akuzuarit pesë vite, aq sa pritet të zgjas procesi gjyqësor në shkallë të parë”, thotë Ehat Miftaraj.

Krocia hedh poshtë lajmet për ofrim garancish

Mediet në Prishtinë si dhe në Serbi, njoftuan duke ju referuar ish-kandidatit për deputet nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Hysen Berisha, se “Kroacia ka ofruar garanci për lirimin me kusht nga Gjykata Speciale të krerëve të UÇK-së”. Por, kjo u hodh poshtë nga presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq.

“Kjo është e pamundur, nuk mund të jap garanci të tillë, sepse kjo nuk është kompetencë e imja”, tha Milanoviq gjatë një vizite në qytetin kroat, Sisak.

Gjykata Speciale në Hagë konfirmoi në tetor të vitit të shkuar aktakuzën ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kreut të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ish-anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Rexhep Selimi dhe ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqi, të cilët tashmë po gjykohen në Hagë të akuzuar krime lufte.

Kadri Veseli në Gjykatën Speciale për Kosovën

Ata dyshohen për veprat penale që kanë të bëjnë me krime lufte, ndalim të paligjshëm ose arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme dhe krime kundër njerëzimit, burgosje, akte të tjera çnjerëzore, zhdukje me forcë të personave dhe përndjekje. Sipas prokurorisë Speciale të Dhomave të Specializuara, këto vepra janë kryer ndërmjet marsit të vitit 1998 dhe shtatorit 1999.DW

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjykata Speciale, kryetarja cakton Trupin Gjykues l në çështjen Mustafa

Publikuar

nga

Më 5 maj 2021, Kryetare Ekaterina Trendafilova caktoi gjykatësit Roland Dekers, Mapi Feld-Folia, Zhilber Biti, dhe Vladimir Mikula (rezervë) në Trupin Gjykues I.

Ky caktim u bë pas njoftimit prej Gjykatësit të Procedurës Paraprake se dosja e plotë e çështjes Prokurori i Specializuar k. Salih Mustafës (KSC-BC-2020-05) do të jetë gati për t‘iu kaluar Trupit Gjykues më 7 maj 2021.
Në pajtim me rregullën 116 dhe rregullën 117 të Rregullores së Procedurës dhe të Provave, pas marrjes së dosjes së çështjes, Trupi Gjykues mban pa vonesë një konferencë përgatitore për gjykimin me palët, pas së cilës përcakton afatin për mocionet që mund të dorëzohen prej tyre para nisjes së gjykimit.
Çështja kundër z. Salih Mustafa është e para që do t‘i kalohet një trupi gjykues, njofton kjo gjykatë.UBTNEWS

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Hamza, PDK: Vendimi i Qeverisë Kurti për pagesën e energjisë prej 11 milionë eurove për serbët e veriut është i jashtëligjshëm

Publikuar

nga

Nënkryetari i PDK-së, Bedri Hamza në një konferencë për media ka kritikuar partitë në pozitë për votimin e vendimit që pagesa prej 11 milionë eurosh për shpenzimet e rrymës nga serbët e veriut të kryhet me paratë e buxhetit të Kosovës.

Hamza ka thënë se ky veprim nuk ka bazë ligjore sepse Kuvendi nuk ka drejtë që mbi bazën e legjislacionit në fuqi të ndërhyjë në menaxhimin e kësaj ndërmarrjeje.

“Kjo është në kundërshtim me ligjin nuk ka bazë ligjore për shkak se KOSTT është ndërmarrje publike dhe 100 për qind pronë e Republikës së Kosovës ku aksionari i ushtron të drejtat e veta përmes Kuvendit të Republikës së Kosovës. Kjo është shkelje edhe e qeverisjes korporative sepse kjo ndërmarrje e ka bordin dhe Kuvendi nuk ka drejtë mbi bazën e legjislacionit në fuqi të ndërhyjë në menaxhimin dhe në afarizmin e kësaj ndërmarrjeje.”, ka thënë ai.

Ai ka theksuar se ky veprim i partive politike në pushtet për të përkrahur një kërkesë që të shpenzohen 11 milionë  euro për energjinë e shpenzuar në katër komunat veriore dëmton qytetarët e Kosovës, që janë taksapagues të shtetit.

“Nuk është e drejtë dhe nuk është ligjore që qytetarët komunave tjera të Kosovës të ngarkohen me pagesën e energjisë elektrike të shpenzuar në Veri po bëhet prapë e njejta gjë në mënyrë indirekte për shkak se këto janë para të qytetarëve të Republikës së Kosovës.”, ka shtuar Hamza.

Hamza ka thënë se qeveria është dashur ta adresojë këtë çështje dhe nuk ka nevojë të fshihet nga përgjegjësitë.

“Eshtë absurde të thuhet se mungesë të mjeteve financiare jemi detyruar që t’i zvogëlojmë pensionet, që të jepet më shumë për shëndetësi apo për diçka tjetër a në të njëjtën kohë 11 milionë pa bazë të qartë ligjore në kundërshtim me legjislacionin në fuqi merret vendim që të autorizohet KOSTT për pagesën e kësaj energjie elektrike.”, ka përfunduar ai.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara