Lajmet

Vala e të nxehtit në Evropë mund të ketë shkaktuar mbi 20 mijë vdekje më shumë

Temperaturat arritën rreth 40 gradë Celsius nga Parisi në Londër në vitin 2022.

Publikuar

Valët e të nxehtit në Francë, Gjermani, Spanjë dhe Britani çoi në mbi 20 mijë vdekje më shumë, thuhet në një raport.

Temperaturat arritën rreth 40 gradë Celsius nga Parisi në Londër në vitin 2022 dhe shkencëtarët e klimës nga grupi World Weather Attribution thonë se temperaturat e larta do të ishin “praktikisht të pamundura” pa ndryshimet klimatike.

Në vitin 2003, një valë e të nxehtit shkaktoi mbi 70 mijë vdekje më shumë rreth Evropës, kryesisht në Francë, dhe i shtyu disa vende të implementojnë masa të tilla sikurse sistemet e paralajmërimit të hershëm.

Ky dhe planet e tjera të lidhura të veprimit mund të kenë lehtësuar një pjesë të ndikimit të valëve të të nxehtit në vitin 2022, por numri i të vdekurve është ende “më i lartë se sa pritej”, tha Chloe Brimicombe, një studiuese e valëve të të nxehtit në Universitetin e Grazit në Austri.

“Konsideroj se kjo… është vala e të nxehtit me ndikimin më të madh që nga viti 2003”, tha ajo për Reuters.

Për shkak se autoritetet nuk ia atribuojnë shumicën e vdekjeve drejtpërdrejt nxehtësisë, statisticienët përdorin formulën e tepërt për të dhënë një vlerësim, duke parë se sa më shumë njerëz vdiqën në një periudhë të caktuar sesa do të pritej në krahasim me një bazë historike./UBTNews/

Lajmet

Shkalla e rekrutimit të të burgosurve nga Wagner është ‘ulur ndjeshëm’

Të dhënat shënojnë një rënie prej 6,000 që nga nëntori.

Publikuar

nga

Numri i të dënuarve të rekrutuar nga Grupi i mercenarëve rusë Wagner ka të ngjarë të jetë “ulur ndjeshëm”, nga niveli që ishte midis verës dhe vjeshtës së vitit të kaluar, tha ministria britanike e mbrojtjes.

Ministria e Mbrojtjes shtoi se të dhënat e lëshuara nga Shërbimi Penal Federal i Rusisë në fund të janarit shënuan një popullsi prej 433,000 – një rënie prej 6,000 që nga nëntori.

“Në të kundërt, të dhënat e FSIN kishin treguar një rënie prej 23,000 nga shtatori deri në nëntor 2022. Rekrutimi i Wagner ka të ngjarë të ishte një faktor kryesor kontribuues në këtë rënie”.

Ministria e Mbrojtjes vazhdoi të vë në dukje se “provat anekdotike nga luftëtarët ukrainas gjatë dhjetë ditëve të fundit sugjerojnë një mbështetje të reduktuar ruse në sulmet e stilit të valëve njerëzore nga luftëtarët e dënuar Wagner në sektorë kyç”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Bie sirena para samitit BE-Ukrainë

Samiti do të mbahet sot.

Publikuar

nga

Sirenat e sulmit ajror ranë në Kiev dhe në të gjithë Ukrainën të premten para fillimit të samitit që mbledh së bashku zyrtarë të lartë ukrainas dhe përfaqësues të BE-së.

Shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen mbërriti në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, të enjten me diplomatin më të lartë të BE-së, Josep Borrell, për bisedime mbi shpresat e Ukrainës për t’u bërë anëtare e BE-së./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermania miraton dërgimin e tankeve Leopard 1 në Ukrainë

Raportoi të premten e përditshmja gjermane, Sueddeutsche Zeitung.

Publikuar

nga

Qeveria gjermane ka miratuar dërgimin e tankeve Leopard 1 në Ukrainë nga stoqet industriale dhe është në bisedime për blerjen e 15 tankeve Gepard nga Katari për t’i dërguar në Kiev, raportoi të premten e përditshmja gjermane, Sueddeutsche Zeitung.

Gazeta raporton se dorëzimi i tankeve Leopard në Ukrainë mund të ndodhë në çdo kohë pasi tanket të riparohen.

Disa zyrtarë gjermanë diskutuan me ministrinë e jashtme të Katarit rreth një blerje të mundshme të 15 tankeve Gepard që Doha kishte blerë për të siguruar stadiumet e Kupës së Botës, tha gazeta, duke shtuar se Berlini po përpiqet të marrë më shumë municion nga Katari./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Afaristët qiramarrës ankohen tek kryetari Rama për ngritjen e çmimeve

Qiramarrësit paralajmërojnë protestë nëse nuk merren parasysh kërkesat e tyre.

Publikuar

nga

Afaristët qiramarrës nga Ndërmarrja Publike Banesore të lokaleve në rrugën Agim Ramadani, kanë bërë një ankesë në drejtim të kryetarit të Prishtinës, Përparim Rama lidhur me çështjen e ngritjes së çmimit për m2.

Në letrën drejtuar kryetarit Rama, afaristët janë shprehur të indinjuar që NPB në bashkëpunim me kryetarin Rama, kanë gjetur mënyrën jo të duhur për të bërë ngritjen e qirasë për m2 në kohën më të pafavorshme për ta si qiramarrës, afaristë e familjar.

“Si i gjithë vendi, edhe ne po kalojmë kohën më të keq që nga paslufta për shkak të pasojave mbi dyvjeçare të pandemisë COVID-19. Përderisa kësaj i shtojmë edhe ikjen masive të popullatës në vendet perëndimore ne si afaristë që kemi për target kryesisht moshën rinore dhe të mesme vuajmë pasojat e këtyre dy trendeve të fundit dhe përballemi me rënie drastike të punës e që për pasojë mezi arrijmë t’ia dalim nga muaji në muaj. Ju, Rama, si kryetar i Prishtinës bashkë me NPB-në keni gjetur kohën më të papërshtatshme për të hapur çështjen e ngritjes së qirasë në një formë të prerë siç na u komunikua edhe nga takimi me zyrtarët e NPB-së”, thuhet në ankesën e afaristëve drejtuar kryetarit Rama.

Më tej në këtë ankesë thuhet se: “Ju vejmë në dijeni se në rast se edhe ju jeni mbrapa këtij vendimi (NE SI QIRAMARRËS) ju kundërshtojmë fort dhe pabindshëm në realizimin e kësaj ngritje të qirasë në këtë mënyrë. Duke llogaritur që ne si qiramarrës disavjeçar do duhej të krijonim një marrëdhënie bashkëpunimi si institucione e qytetar fillimisht e pastaj ne si klient NPB bashkë me Komunën e Prishtinës në mënyrë arbitrare sjellin vetëm njoftimin për rritje të qirasë gjë që nuk ndodhë as në një marrëdhënie të biznesit privat me klient. Nuk keni dhënë fare hapësirë negociuese në këtë rast dhe nuk keni qenë të gatshën as Ju e as NPB që të na konsulltojë paraprakisht që të arrijmë një modus të kësaj çështje të ngritur”.

Qiramarrësit paralajmërojnë protestë nëse nuk merren parasysh kërkesat e tyre. 

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara