Film & TV

Vajza e Navalnyt thotë se ai e di se dokumentari rreth jetës së tij fitoi çmimin Oscar

“E di se ai është tepër i lumtur”, deklaroi ajo mes tjerash.

Publikuar

Aktivisti i burgosur rus kundër korrupsionit, Alexey Navalny e di se filmi i CNN-it mbi jetën e tij ka fituar një çmim Oscar, deklaroi vajza e tij të hënën.

“Po mund ta konfirmoj se ai e di që ka fituar një çmim Oscar. Është çmenduri ta thuash me zë të lartë, por e di se ai është tepër i lumtur”, deklaroi ajo.

“Navalny” fitoi në kategorinë dokumentari më i mirë në ceremoninë Academy Awards të së dielës. Filmi rrëfen rreth planeve për ta vrarë Navalnyn, një kritik i hapur i presidentit Vladimir Putin, i cili tani po vuan dënim nëntëvjeçar në një burg të sigurisë maksimale në lindje të Moskës.

Navalnaya tha se fitorja e çmimit Oscar është një realizim i punës së babait të saj dhe se të gjithë ata që “kanë luftuar kundër regjimit të Putinit nuk janë të padukshëm”./UBTNews/

Film & TV

Aktorja franceze Judith Godrèche akuzon regjisorin Benoît Jacquot për përdhunim

Padia u dërgua të martën, tha avokati i saj për agjencinë e lajmeve AFP.

Publikuar

nga

Prokurorët francezë kanë nisur hetimet pasi aktorja Judith Godrèche dërgoi një ankesë kundër regjisorit të filmit Benoît Jacquot duke e akuzuar atë për përdhunim historik.

Godrèche akuzon Jacquotin për përdhunim kur ajo ishte 14 vjeçe në vitin 1986 dhe për shkelje të mëvonshme në një marrëdhënie që zgjati deri në vitet 1990.

Padia u dërgua të martën, tha avokati i saj për agjencinë e lajmeve AFP.

Jacquot ka thënë se ai “në mënyrë të vendosur” mohon “pretendimet dhe akuzat e saj”.

Në fillim të karrierës së saj, Godrèche ishte e njohur për rolet e saj në dy filma të realizuar nga regjisori, The Beggars (1987) dhe The Disenchanted (1990)./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

​”Suits” dhe “Bluey”, seritë më të transmetuara të vitit 2023 në SHBA

Ky serial u shikua për një total prej 57.7 miliardë minutash në Netflix vitin e kaluar.

Publikuar

nga

“Suits”, drama juridike e suksesshme me dukeshën e ardhshme të Sussex-it, Meghan Markle, vendosi një rekord të ri transmetimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pasi gëzoi rritjen e popullaritetit në vitin 2023.

Sipas analistëve të medias Nielsen, seriali i cili u publikua për herë të parë nga viti 2011 deri në vitin 2019, u shikua për një total prej 57.7 miliardë minutash në Netflix vitin e kaluar.

Kjo ka mposhtur rekordin e mëparshëm të serialit “The Office” prej 57.1 miliardë minutash, të vendosur në vitin 2020.

Seria për fëmijë “Bluey” ishte e dyta më e shikuara vitin e kaluar, me 43.9 miliardë minuta në Disney+.

Kjo u pasua nga “NCIS” dhe një varg i serialeve më të vjetra duke përfshirë “Grey’s Anatomy”, “The Big Bang Theory”, “Gilmore Girls and Friends”.

“Suits” u shfaq fillimisht në kanalin kabllor USA Network, por seria përjetoi një rritje të madhe të shikueshmërisë pasi u vendos edhe në Netflix verën e kaluar./BBC/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

​Filmi “Krahët e punëtorëve” fiton në Festivalin e Filmit në Roterdam

Çeku ka shkruar se edhe një arritje tjetër që shpërfaq talentin e filmbërësve tanë në skenën ndërkombëtare.

Publikuar

nga

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku ka thënë se e kanë nisur mbarë vitin në kinematografi, pasi filmi “Krahët e punëtorëve”, i regjisorit tonë, Ilir Hasanaj doli fitues në Festivalin e Filmit në Roterdam, në konkurrencën “Tiger Short”, festival ky i kategorisë A.

Çeku ka shkruar se edhe një arritje tjetër që shpërfaq talentin e filmbërësve tanë në skenën ndërkombëtare, potencialin e jashtëzakonshëm që ka vendi ynë.

“Urime Ilirit dhe gjithë ekipit, po ashtu Qendrës Kinematografike të Kosovës që ka mbështetur realizimin e këtij filmi”, ka shkruar ai.

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Netflix do të rrisë çmimet e abonimeve

‘Netflix’ sfidoi pritshmëritë e Wall Street në muajt e fundit të 2023.

Publikuar

nga

Gjiganti i transmetimit fitoi mbi 13 milionë abonentë në tre muajt e fundit të vitit 2023 deri në dhjetor, duke pretenduar se ndalimi i ndarjes së fjalëkalimeve ishte i suksesshëm.

‘Netflix’ sfidoi pritshmëritë e Wall Street në muajt e fundit të 2023 duke fituar 13.1 milionë abonime në tremujorin e fundit të tyre, sipas raportit të ri të fitimeve. Kjo ishte shifra më e mirë tre mujore e regjistruar që nga viti pandemik i 2020-ës dhe i çon abonentët total të Netflix në 260.3 milionë globalisht.

Platforma e transmetimit raportoi gjithashtu një të ardhur operative (fitim minus shpenzimet operative) prej 1.5 miliard dollarësh (1.38 miliard euro) në tremujorin e fundit të tyre, nga 550 milionë dollarë një vit më parë.

Përveç veprimeve industriale në Hollywood vitin e kaluar, disa aksionarë ishin gjithashtu me pikëpyetje për efektin e goditjes së Netflix për ndarjen e fjalëkalimeve. Në përgjigje të humbjeve të abonentëve në vitin 2022, gjiganti i transmetimit filloi të kufizojë ndarjen e llogarive në mesin e vitit 2023, një strategji që fillimisht provokoi zemërimin e publikut.

Shumë nga klientët e rinj të Netflix po zgjedhin planet më të lira që përfshijnë reklama, sipas raportit të fitimeve. Transmetuesi tha se plani i tyre i reklamave përbën 40% të të gjitha regjistrimeve të reja në vendet me këtë lloj abonimi, që do të thotë se po mendon të heqë abonimin e tij bazë pa reklama.

Planet bazë pa reklama, të cilat kushtojnë 13,49 euro në muaj, mund të anulohen në Kanada dhe Mbretërinë e Bashkuar në tremujorin e dytë të këtij viti. Ky lloj abonimi është dukshëm më i shtrenjtë se plani i mbështetur nga reklamat prej 5,99 € dhe më pak se plani premium prej 19,99 €.

Të martën, Netflix njoftoi gjithashtu një marrëveshje 10-vjeçare, 5 miliardë dollarë (4.59 miliardë euro) e nënshkruar me World Wrestling Entertainment, e cila do të sjellë shfaqjen javore WWE Raw në platformë.

Lëvizja e sjell Netflix më tej në tregun sportiv të transmetimit të drejtpërdrejtë, një drejtim i miratuar edhe nga platformat konkurrente si Amazon dhe Apple.

Në nëntor, Netflix debutoi ngjarjen e tij të parë sportive live, “The Netflix Cup”, pasi shfaqi programet drejtpërdrejt “Love is Blind: Brazil” dhe “Chris Rock: Selective Outrage” në fillim të vitit./RevistaClass

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara