Shëndeti

Ushqimi i fermentuar zvogëlon inflamacionin dhe mbron nga kanceret

Këshilla nga ekspertët.

Publikuar

Ushqimet e fermentuara, të tilla si kosi etj kanë qenë gjithmonë pjesë e kulturës sonë. Por ato janë bërë mjaft të njohura në dekadat e fundit, veçanërisht për shkak të përfitimeve shëndetësore që ato ofrojnë. Këto ushqime i kanë dhënë kuzhinës sonë një karakter të veçantë. Por a e dini se këto ushqime frenojnë inflamacionin dhe ofrojnë një numër përfitimesh për zorrën?

Ushqimet e Fermentuara treten më lehtë

Sipas dietologëve, ushqimet e fermentuara treten lehtë dhe mund të ndihmojnë në dy mënyra: E bën trupin të përdorë më pak energji dhe ndihmon në absorbimin më të mirë të lëndëve ushqyese. Përfitimi më i vlefshëm i ushqimeve të fermentuara është se pasi ato prishen lehtë, ushqyesit absorbohen më mirë nga trupi, i cili premton një biodisponibilitet më të mirë. Në këtë mënyrë, ushqimet e fermentuara janë në gjendje të japin përfitimet e ushqyesve të tillë si vitaminat dhe mineralet.

Shtypin bakteret e dëmshme në zorrë

Një numër bakteresh të dëmshme hyjnë në trup me ushqimin tonë, gjë që e bën trupin më të prirur ndaj zhvillimit të infeksioneve, gjë që komprometon edhe sistemin imunitar. Por falë ushqimeve të fermentuara kjo mund të pengohet. Ushqimet e fermentuara janë shumë të rëndësishme në shtypjen e infeksioneve dhe duke ndihmuar sistemin tonë imunitar.

Mbroni nga disa kancere

Ushqimet e fermentuara ulin efektin e kancerogjenëve kimikë, duke detoksifikuar kancerogjenët e marrë nga ushqimi. Gjithashtu, meqenëse ushqimet e fermentuara përmirësojnë sistemin imunitar, ato ndihmojnë në kontrollin e rritjes së qelizave kancerogjene në trup.

Një mik më i mirë intolerant ndaj laktozës

Intoleranca ndaj laktozës është paaftësia për të tretur në mënyrë adekuate sheqerin (laktozën) që gjendet në qumësht. Si rezultat, pas ngrënies ose pirjes së produkteve të qumështit, individët kanë diarre, gazra dhe fryrje. Por ne kemi disa lajme për njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës.

Produktet e fermentuara mund të konsumohen nga njerëzit me intolerancë ndaj laktozës. Produktet e qumështit të fermentuar janë në gjendje të konvertojnë laktozën në acid laktik. Acidi laktik i prodhuar gjeneron bakteret e veta që lëshojnë aminoacide dhe acide yndyrore me zinxhir të shkurtër (në tekstin e mëtejmë: SCFA). Përthithja e këtyre SCFA është shumë e dobishme pasi ato rrisin laktazën në zorrën e vogël dhe ndihmojnë në tretjen e laktazës.

Këshilla nga ekspertët

Ushqimet e fermentuara ndihmojnë në inflamacion dhe gjithashtu në përmirësimin e shëndetit tuaj të zorrëve. Edhe pse ushqimet e fermentuara mund të ofrojnë disa përfitime shëndetësore, njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm se ato mund të çojnë në probleme serioze shëndetësore te disa njerëz. Pra, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek para se të bëni ndonjë ndryshim dietik në regjimin tuaj të përditshëm. /tvklan.al

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Djersitja natën – Problemet e fshehura mjekësore dhe zgjidhjet natyrale

Djersitja e tepërt natën ka të bëjë kryesisht me një problem të fshehur mjekësor.

Publikuar

nga

Ka njerëz që djersisin shumë natën dhe jo për shkak të temperaturës së brendshme apo batanijeve mbi vete.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për shkaqet e ndryshme mjekësore të djersitjes së tepërt gjatë natës.

Hipertiroidizmi

Ndjeshmëria ndaj nxehtësisë dhe djersitja janë dy prej simptomave më shpërthyese të hipertiroidizmit.

Tiroidja kontrollon metabolizmin dhe nëse ajo prodhon shumë hormone, trupi punon më shumë seç duhet.

Temperatura rritet dhe njeriu është më i uritur dhe ka më shumë etje.

Niveli i ulët i sheqerit në gjak

Niveli i glukozës në gjak mund të bjerë natën dhe kjo manifestohet me djersitje gjatë natës.

Për këtë arsye, rekomandohet që përpara gjumit, të konsumoni disa kafshata të një ushqimi të shëndetshëm.

Humbja e ndjenjave në gjumë

Apnea e gjumit ka të bëjë me ndërprerjen e gjumit për shkak të vështirësive në frymëmarrje.

Kjo gjë nxit prodhimin e tepërt të djersës gjatë natës.

Urthi

Urthi mund të ndërpresë gjumin dhe të shoqërohet edhe me djersitje të tepërt.

Për këtë arsye rekomandohet që të hani vakte të vogla dhe jo përpara gjumit.

AgroWeb.org ju rekomandon të shmangni të skuqurat, domatet dhe ushqimet me yndyrë.

Limfoma

Shumë prej tumorëve që njohim shkaktojnë djersitje të tepërt, por më e përhapura prej tyre është limfoma e cila e ka pikënisjen tek sistemi imunitar.

Përdorimi i medikamenteve

Shumë barna si aspirina dhe ibuprofeni shkaktojnë djersitje të tepërt.

Këtu përfshihen edhe ilaçet kunër depresionit apo trajtimet hormonale.

Tuberkulozi

Djersitja e tepërt gjatë natës është simptomë e tuberkulozit, e cila shfaqet edhe me kollë të fortë dhe sekrecione me njolla gjaku.

Ankthi

Ankthi që kulmon me ëndrra të frikshme dhe stërmunduese shoqërohet me djersitje të tepërt gjatë natës.

Menopauza

Djersitja e tepërt mund të jetë edhe simptomë e menopauzës dhe ndërprerjes së ciklit tek gratë.

Menopauza gjithashtu shoqërohet me ankth dhe depresion.

Infeksioni

Infeksionet bakteriale manifestohen me temperaturë të lartë por edhe me djersitje të tepërt gjatë natës.

Si të trajtoni problemin e djersitjes së tepërt gjatë natës?

Ulja e temperaturës së dhomës së gjumit dhe ventilimi i saj e bën gjumin më të lehtë për njerëzit që djersisin tepër gjatë natës.

Ekspertët rekomandojnë përdorimin e çarçafëve dhe rrobave prej pambuku që përthithin djersën.

Shmangni materialet sintetike që ju zënë frymën.

Përpiquni të identifikoni shkakun e djersitjes së tepërt dhe më pas konsultohuni me një mjek./AgroWeb.org

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Doni muskuj të fortë në çdo moshë? – Zbuloni produktet fantastike

Shumë studime janë kryer për të mësuar më shumë rreth benefiteve nga konsumi i barishteve.

Publikuar

nga

Barishtet, jo vetëm që janë të pasura me vitamina dhe minerale, por ato mund të përgatiten në mënyra të ndryshme dhe të thjeshta.

Shumë studime janë kryer për të mësuar më shumë rreth benefiteve që vijnë nga konsumi i tyre.

AgroWeb.org duke u bazuar në studimet e fundit të kryera rreth ndikimit që ka konsumi i perimeve gjethe jeshile në organizëm, ju njeh më poshtë me disa nga përfundimet e tyre.

Ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Ka shumë arsye pse duhet të konsumoni rregullisht barishte, një prej tyre është edhe ulja e rrezikut të prekjes nga sëmundjet e zemrës.

Në bazë të të dhënave të AgroWeb.org, konsumi i 250g me barishte çdo ditë, e uli ndjeshëm këtë rrezik.

Mund të ulin inflamacionin në trup

Sipas një studimi ku AgroWeb.org u bazua, substanca e quajtur sulfokinovozë tek barishtet, nxit rritjen e baktereve të shëndetshme në zorrë.

Pra nëse konsumoni spinaq, sulfokinovoza mund të ketë një efekt anti-inflamator në trup.

Barishtet mund të shkaktojnë gazra tek disa njerëz. Por duhet të dini që kjo ndodh vetëm kur e tejkaloni me konsumin e tyre.

Mund të ndihmojnë për të përmirësuar forcën e muskujve

Nitratet që gjenden tek barishtet mund të ndihmojnë në përmirësimin e forcës dhe lëvizshmërisë së muskujve.

Konsumi i rregullt i tyre është i domosodshëm veçanërisht tek njerëzit e moshuar që janë më të rrezikuar nga rrëzimet dhe dëmtimet.

Për të përfituar sa më shumë prej tyre, kombinojini me proteina me bazë shtazore si mishi i pulës dhe me proteina më bazë bimore si fasulet e zeza.

Ulin rrezikun e qelizave tumoriale

Duke qënë se barishtet janë plot me antioksidantë të quajtur polifenole, ato mund të ulin rrezikun e prekjes nga lloje të ndryshme kanceri.

Një tjetër arsye e vlefshme se përse duhet t’i konsumoni rregullisht ato./AgroWeb.org

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Mrekullitë që i ndodhin trupit tuaj nëse konsumoni mjaltë para gjumit!

Publikuar

nga

Shumica prej jush e dini se mjalti mund të përdoret për të luftuar gripin dhe për t’i dhënë shkëlqim lëkurës, por a e dinit se shkencëtarët e quajnë atë një super- ushqim për shkak të vlerave të pafundme që ka?

Nëse konsumoni vetëm një lugë mjaltë para se të flini, do të befasoheni nga mrekullitë që do të filloni të shihni në trupin tuaj.

Më poshtë Neps.al ju rendit disa prej tyre:

  1. Mjalti ju ndihmon për një gjumë të mirë, pa mankthe
  2. Ul presionin e gjakut
  3. Përmirëson ndjeshëm sistemin tuaj imunitar
  4. Trupi juaj do të fillojë ta djegë më shpejt dhjamin, pasi keni konsumuar mjaltë
  5. Gripi për ju do të jetë një ëndërr e keqe
  6. Për lëkurën tuaj, mjalti do të funksionojë si një krem anti-rrudhë
  7. Do jeni më pak të predispozuar për t’u prekur nga depresioni.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ja çfarë duhet të dini para se ta përdorni çajin e senës!

Sena përdoret kryesisht për të lehtësuar kapsllëkun.

Publikuar

nga

Sena është një ilaç bimor popullor që shpesh tregtohet si një metodë laksative, ndihmë për humbjen e peshës dhe detox.

Sidoqoftë, ka pak prova shkencore për të mbështetur efikasitetin e çajit të senës për shumicën e këtyre përdorimeve – përveç trajtimit të kapsllëkut.

Sena përdoret kryesisht për të lehtësuar kapsllëkun, por disa njerëz gjithashtu mund ta përdorin atë për t’u përgatitur për kolonoskopitë dhe për të menaxhuar simptomat hemorroide.

Sena tregtohet shpesh si një mjet për humbjen e peshës, por nuk ka prova që ta mbështesin këtë efekt. Për shkak të rreziqeve të saj afatgjata për shëndetin, nuk duhet të përdorni sena për të humbur peshë.

Efektet anësore të çajit sena të zakonshëm përfshijnë dhimbje barku, diarre dhe vjellje.

Efektet anësore më serioze, siç është dëmtimi i mëlçisë, mund të shfaqen nga përdorimi afatgjatë.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara