Shëndeti

Ushqimet që e shkrijnë dhjamin në trup

Ngrënia e ushqimeve në vazhdim ndihmon në misionin tuaj për një fizik më të dobët.

Publikuar

Të gjithë përballemi me fenomenin e trashësisë së tepruar, sidomos në pjesën e barkut.

Pavarësisht nëse e hamë një biskotë apo një jogurt të cilin e konsiderojmë të shëndetshëm, të dyja këto produkte përmbajnë numër të njëjtë të kalorive. Prandaj, ku qëndron diferenca?

Çuditërisht ka shumë dallime mes ushqimeve që i konsumojmë, sidomos nëse dëshirojmë të shkrijmë dhjam në pjesën e barkut.

Derisa nuk ekziston ndonjë formulë magjike për humbjen e peshës së tepruar, ngrënia e ushqimeve në vazhdim ndihmon në misionin tuaj për një fizik më të dobët.

Jogurti

Më shumë se 90 hulumtime të ndryshme e kanë zbuluar një lidhje të fortë mes përdorimit të kalciumit dhe përbërjes së përmirësuar të trupit. Kur keni sasi të ulët të kalciumit në organizëm, trupi juaj lëshon hormone të cilat ju lejojnë ta përdorni më mirë kalciumin që e posedoni. Problemi është se, në të njëjtën kohë trupi juaj sinjalizon qelizat që mbledhin dhjam, sidomos në pjesën e barkut. Produktet e bulmetit, përfshirë këtu qumështin, djathin dhe kosin, janë burimet e preferuara me përmbajtje të kalciumit. Konsumoni tri racione të bulmetit në ditë dhe kini kujdes me dietën tuaj, dhe kështu do të filloni të humbi peshë dukshëm.

Çaji i gjelbër

Me përdorimin e çajit të gjelbër në baza ditore, jo vetëm që do ta luftoni kancerin dhe sëmundjet e zemrës, por edhe e zvogëloni sasinë e dhjamit në bark, veçanërisht nëse ecni rregullisht. Ky çaj përmban sasi të madhe të katekinës dhe antioksidantëve, të cilat ndikojnë në rritjen e metabolizmit në shpejtësi të tillë që bënë që mëlçia të shkrijë më shumë dhjam. Për t’i gëzuar këto përfitime, ju duhet t’i konsumoni 4-6 gota çaj të gjelbër në ditë, dhe të ecni apo vraponi të paktën 180 minuta në javë.

Vezët

Zvogëlimi i kalorive që i konsumoni vazhdon të jetë mënyra më e mirë për të humbur peshë, derisa nuk i ndërprisni shumë proteinat. Proteinat ndihmojnë ta ruani masën e muskujve në trup, gjatë kohës që jeni duke provuar të dobësoheni dhe muskujt shkrijnë më shumë kalori, sesa dhjam. Prandaj, përfshini proteinat në çdo ushqim tuajin, veçanërisht gjatë mëngjesit. Vezët janë në zgjedhje e lehët dhe jo e kushtueshme. Ato janë burim i paktë i natyrës që përmban sasi të mirë të vitaminës D, e cila ekspertët konsiderojnë se luan rol të rëndësishëm në humbjen e peshës.

Arrat dhe bajamet

Nëse e bëni dietën tuaj të pasur me arrorë, kjo mund të ndihmojë në zvogëlimin e barkut. Hulumtime të shumta sugjerojnë se arrat dhe bajamet janë efektive në shkrirjen e dhjamit, sigurisht përderisa nuk e teproni me konsumimin e tyre. Arrorët janë të pasura me fibra, proteina dhe yndyra të mira, të cilat mund ta rrisin ndjeshmërinë e trupit ndaj insulinës, duke ndihmuar kështu në humbje të peshës. Arrat janë po ashtu burimi më i mirë, përveç peshkut, i acideve yndyrore omega-3, ndërsa bajamet sigurojnë përfitime shtesë në formën e kalciumit që thith yndyrën.

Salmoni

Konsumimi i yndyrave tingëllon si ide e çmendur kur përpiqeni të humbni peshë, por marrja e më shumë acideve yndyrore omega-3 nga peshqit, si për shembull salmoni, mund të jetë pikërisht dieta që ua rekomandon mjeku. Prandaj, mundohuni të hani salmon ose lloje tjera të peshkut yndyror si, skumbri, harenga apo tuna e konservuar, të paktën dy herë në javë.

Boronicat

Në një studim të kryer në Universitetin e Michiganit, antocianina që gjendet në boronica, mund ta ketë një efekt në gjenet që e rregullojnë metabolizmin e yndyrës. Prandaj ekspertët thonë se një gotë boronica në ditë, mund të ketë rezultate të suksesshme në përpjekjen për ta shkrirë dhjamin e trupit.

Lajmet

Pacientët me diabet të tipit 1 në Angli, do të marrin ‘pankreas artificial’ si mjekim

NHS do të kontaktojë pacientët këtë muaj, përfshirë fëmijët, për t’u dhënë atyre sistemin që rregullon nivelet e glukozës dhe shpërndarjen e insulinës për herë të parë në botë.

Publikuar

nga

Pacientët me diabet të tipit 1 në Angli do të marrin një “pankreas artificial” për të përballuar gjendjen e tyre, njoftoi të martën Shërbimi Shëndetësor Kombëtar (NHS).

NHS do të kontaktojë pacientët këtë muaj, përfshirë fëmijët, për t’u dhënë atyre sistemin që rregullon nivelet e glukozës dhe shpërndarjen e insulinës për herë të parë në botë, sipas një deklarate.

“Teknologjia do të nënkuptojë se disa njerëz me diabet të tipit 1 nuk do të kenë më nevojë të injektojnë veten me insulinë, por të mbështeten te teknologjia për të marrë këtë ilaç që shpëton jetën”, shpjegoi NHS.

Partha Kar, këshilltarja kombëtare e NHS për diabetin, tha se “kjo teknologji inovative jo vetëm që përmirëson kujdesin mjekësor, por gjithashtu rrit cilësinë e jetës për të prekurit”.

NHS shpenzon pothuajse 10 miliardë £ (12.55 miliardë dollarë) në vit për “identifikimin dhe trajtimin e diabetit”./AA/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Autizmin

Autizmi është një çrregullim kompleks që prek hapësira të shumëfishta të zhvillimit.

Publikuar

nga

Dita Botërore e Autizmit synon të rrisë ndërgjegjësimin lidhur me çrregullimet e spektrit të autizmit dhe përmirësimin e jetës së atyre që jetojnë me autizëm. Vlerësohet se 1% e popullatës globale është autike.

Autizmi është një çrregullim kompleks që prek hapësira të shumëfishta të zhvillimit duke përfshirë ndërveprimin social, komunikimin verbal dhe joverbal, imagjinatën, sjelljet dhe interesat. Simptomat e këtij çrregullimi shfaqen shpejt në jetë, ndonjëherë në foshnjëri, por përgjithësisht përpara moshës 3-vjeç.

Çfarë e shkakton autizmin? Shumë studime janë përpjekur t’i japin përgjigje kësaj pyetjeje. Në pak raste autizmi është shenjë e një problemi gjenetik, i tillë si X i Brishtë, megjithatë në shumë raste nuk njihen shkaqet. Aktualisht, autizmi mendohet se shkaktohet nga një kombinim i gjeneve dhe faktorëve mjedisorë. Ende nuk ka të dhëna që autizmi shkaktohet nga diçka që prindërit kanë apo nuk kanë bërë para apo gjatë shtatzënisë, apo ndërsa kujdesen për fëmijën e tyre.

Si diagnostikohet autizimi? Diagnoza e autizmit bazohet në sjelljet e fëmijës. Aktualisht, nuk ka ndonjë test mjekësor (për shembull analizë gjaku, rreze x etj.) që do të ndihmonte në diagnostikimin e autizmit. Mjekët mund të këshillojnë teste gjenetike për të gjetur një shkak gjenetik, si dhe mund të rekomandojnë teste apo studime të tjera që ndihmojnë në përcaktimin e kushteve të tjera shëndetësore të cilat mund të jenë të pranishme.

Kur profesionistët konstatojnë se fëmija ka autizëm apo diagnoza të lidhura me të, problemet vlerësohen në tri hapësira: ndërveprimi social, komunikimi dhe sjelljet/interesat jo të zakonshme.

Ndërveprimi social: Fëmijët me autizëm shpesh kanë vështirësi në krijimin dhe mbajtjen e marrëdhënieve sociale. Krahasuar me fëmijët që zhvillohen normalisht, ata të diagnostikuar me autizëm mund ta kenë më të vështirë të vendosin dhe mbajnë kontakt me sy, të përgjigjen kur u flitet në emër, të luajnë lojëra të tilla si kukafshehti, apo të përfshijnë fëmijë të tjerë në lojë. Ata mund të pëlqejnë të jenë me prindërit apo të përfshihen në lojëra aktive, por shfaqin më pak interes dhe reagim krahasuar me fëmijët e tjerë me zhvillim normal.

Komunikimi: Fëmijët me autizëm janë përgjithësisht më të ngadaltë në përdorimin e fjalëve apo frazave të thjeshta që janë normale për atë moshë. Gjithashtu, ata kanë më pak të ngjarë të përdorin gjeste të zakonshme të tilla si të kërkuarit e diçkaje, apo të drejtojnë vëmendjen e dikujt drejt një pamje apo tingulli. Disa fëmijë mund të kenë një zhvillim gjuhësor në kohën e duhur, por mund të shfaqin kthim pas apo humbje të aftësive të komunikimit rreth moshës 18-24 muaj. Kjo humbje e aftësive mund të përfshijë ulje të interesave sociale, sikurse edhe humbje të fjalëve apo frazave të cilat i kanë përdorur më parë. Fëmijët që kanë zhvillim të gjuhës mund të shfaqin modele jo të zakonshme të të folurit, të tilla si përsëritja apo bërja jehonë e frazave që dëgjojnë nga të tjerët apo nga televizori. Ata mund të kërkojnë gjëra që dëshirojnë por e kanë shumë të vështirë të mbajnë një bisedë të thjeshtë.

Sjelljet dhe interesat: Fëmijët me autizëm përgjithësisht shfaqin një shkallë më të kufizuar lojërash krahasuar me moshatarët e tyre, dhe shfaqin më tepër sjellje përsëritëse; për shembull, ata mund të fokusohen më tepër në rreshtimin e objekteve sesa në ushqimin e një kukulle apo arushi. Gjithashtu, ata mund të jenë të interesuar për disa objekte të caktuara apo të këmbëngulin në ndjekjen e rutinave të caktuara, apo mund të përsërisin lëvizje specifike si përplasja e duarve, hedhja apo lëvizja para-mbrapa.

Koha: Përveç shfaqjes së diferencave zhvillimore në tri hapësirat e mësipërme, fëmijët me autizëm i shfaqin këto modele përpara moshës trevjeçare.

Dita Botërore e Autizmit është vendosur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, me rezolutën “62/139” në vitin 2007, më tepër si një përpjekje për t’i dhënë fund diskriminimit ndaj personave me autizëm. Kjo ditë është vendosur në 2 Prill dhe është përfshirë në Agjendën e Zhvillimit të Qëndrueshëm të Kombeve të Bashkuara, e cila premton që askush të mos mbetet pas.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Hurmat – fruti me vlera të larta ushqyese

Për shkak të vetive të tyre shumë të dobishme, vendet arabe çdo ditë i përdorin hurmat.

Publikuar

nga

Në të kaluarën ishin të njohura si “buka e shkretëtirës”. Tani është vërtetuar se hurmat njëjtë sikur bajamet dhe rrushi i thatë bëjnë pjesë në grupin e ushqimeve me vlera të shumta ushqyese.

Për shkak të vetive të tyre shumë të dobishme, vendet arabe çdo ditë i përdorin hurmat. Ato lehtë mblidhen, ruhen dhe transportohen, andaj edhe janë të disponueshme shumë lehtë në mbarë botën, ashtu edhe te ne.

Sheqerërat natyrale që përmbajnë në vete janë në formë të glukozës dhe fruktozës. Hurmat e thata të grira, të vendosura në ujë, i cili ka qëndruar gjatë tërë natës, paraqesin një ilaç shumë të mirë nëse dëshironi ta forconi zemrën dhe funksionet e saj vitale.

Hurmat gjithashtu janë një ilaç efektiv dhe shumë efikas kundër dhimbjes së kokës dhe kundër plakjes, shkruan femina.al. Ato i qetësojnë nervat dhe është e vërtetuar shkencërisht se për shkak të përmbajtjes së madhe të kalciumit, magnezit dhe fosforit mund të ndikojnë në mënyrë preventive kundër kancerit.

Hurmat e forcojnë trupin, zvogëlojnë kolesterolin në gjak, rregullojnë procesin e tretjes dhe e mbrojnë stomakun nga parazitët dhe bakteriet.

Megjithatë duhet të kemi kujdes në sasinë që konsumojmë, e veçanërisht nëse keni problem me peshën e shtuar, pasi që vetëm një hurmë përmban 20 kalori.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Studimi: Mbi 1 miliard njerëz në mbarë botën janë obezë

Normat më të larta janë në Tonga dhe Samoa Amerikane për gratë dhe Samoa dhe Nauru Amerikane për burrat.

Publikuar

nga

Mbi 1 miliard njerëz në mbarë botën po jetojnë me obezitet, thotë studimi i publikuar në The Lancet. Në mesin e tyre janë 880 milionë të rritur dhe 159 milionë fëmijë, sipas të dhënave të vitit 2022.

Normat më të larta janë në Tonga dhe Samoa Amerikane për gratë dhe Samoa dhe Nauru Amerikane për burrat, me rreth 70-80% të të rriturve që jetojnë me obezitet.

Nga rreth 190 vende, Britania e Madhe renditet në vendin e 55-të më të lartë për meshkujt dhe në vendin e 87-të për femrat.

Ekipi ndërkombëtar i shkencëtarëve thotë se ka nevojë urgjente për ndryshime të mëdha në mënyrën se si trajtohet obeziteti.

Obeziteti mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të shumë gjendjeve serioze shëndetësore, përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin e tipit 2 dhe disa lloje kanceri./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara