Kulturë, Lifestyle

Universal Music do të tërheqë miliona këngë nga TikToku

Kjo nënkupton se kjo platformë nuk do të ketë më qasje në këngët e artistëve sikurse Taylor Swift, The Weeknd dhe Drake. 

Publikuar

Universal Music ka vendosur të tërheqë miliona këngë nga TikToku pas një ndërprerjeje gjatë bisedimeve për paga.

Kjo nënkupton se kjo platformë nuk do të ketë më qasje në këngët e artistëve sikurse Taylor Swift, The Weeknd dhe Drake.

Universal akuzoi TikTokun për “ngacmim” dhe tha se dëshiron të pagujë një “pjesë” të tarifës që ofrojnë faqet e tjera të mediave sociale për qasje në katalogun e saj.

TikTok tha se Universal po paraqet një “narrativë dhe retorikë të rreme”./UBTNews/

Kulturë, Lifestyle

50 vjet zëri i kombit: Festimi i 50-vjetorit të karrierës së Shkurte Fejzës

Fejza falënderon të gjithë ata që kanë qenë pjesë e rrugëtimit të saj, duke iu drejtuar atyre si bashkëkombas që ka ndarë me ta lot dhe gëzime.

Publikuar

nga

Pas pesë dekadash të përkushtimit dhe pasurimit të muzikës shqiptare me perla që i mbijetuan kohës, artistja e shquar Shkurte Fejza shënon një moment të veçantë në historinë e artit kombëtar. Nëpërmjet një shkrimi të ndarë në llogarinë e saj sociale ‘Instagram’, Fejza ndan ndjenjat e saj mbi këtë rrugëtim të gjatë, duke theksuar se çdo notë që ka kënduar përfaqëson historinë, luftën dhe dashurinë e popullit shqiptar. Në këtë kohë festash, ajo shpall edhe datat e koncerteve që do të mbahen në Pallatin e Sporteve në Prishtinë dhe në Pallatin e Kongreseve në Tiranë.

Fejza falënderon të gjithë ata që kanë qenë pjesë e rrugëtimit të saj, duke iu drejtuar atyre si bashkëkombas që ka ndarë me ta lot dhe gëzime. Koncertet e ardhshme shënojnë një moment të madh për të, ku shumë dashamirës do të jenë aty për ta nderuar këtë pikësynim të shkëlqyer në historinë e muzikës shqiptare.

Në mesazhin e saj, Fejza përshëndet dhe falënderon çdo njeri që ka qenë pjesë e udhëtimit të saj muzikor. Ajo shpreh mirënjohjen e thellë për bashkëpunëtorët, miqtë, familjen dhe veçanërisht për të gjithë ata që kanë dashur dhe mbështetur muzikën e saj nëpër këto vite të mrekullueshme. Nëpërmjet muzikës së saj, Fejza shkruan se ka pasur një mision të madh: të bashkojë zemrat e bashkatdhetarëve të saj, të përhapë vlerat kombëtare dhe të rrëfejë vuajtjet dhe sukseset e popullit të saj.

Koncerti i parë do të ngjajë si një rapsodi e shkëlqyer në Pallatin e Sporteve në Prishtinë, më 8 Qershor, ndërsa për çdo dashamirës të saj në Shqipëri, data e shënuar është 20 Qershor, kur Pallati i Kongreseve në Tiranë do të jetë amfiteatri i përurimit të këtij jubileu të jashtëzakonshëm.

Në fund, ajo bën thirrje për të vazhduar rrugën bashkë, të lidhur nga muzika dhe identiteti kombëtar, duke u shprehur se çdo notë që ka kënduar është një pjesë e historisë, dashurisë dhe ëndrrave të popullit të saj. Këtë rrugëtim 50-vjeçar, Fejza e ka ndarë me të gjithë ata që kanë qenë pjesë e kësaj udhësie mahnitëse, dhe tani, bashkë do ta festojnë me koncertin e madh: “Shkurte Fejza – 50 vjet zëri i kombit”. Në fund të shkëputjes së saj, ajo shpreh një falënderim të ngrohtë për të gjithë ata që kanë qenë burim frymëzimi dhe fuqia e shpirtit të saj për gjatë kësaj shkëlqyeshme aventurë artistike./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Në vizionin e natyrës: Emisioni i ri i pullave postare nga Posta e Kosovës

Kjo nismë e shkëlqyer përshkruan një kompromis të fortë për planetin tonë, duke shfaqur në mënyrë unike mesazhet për mbrojtjen e ambientit të jetës së saj.

Publikuar

nga

Në një ngjarje artistike të shkëlqyeshme, Posta e Kosovës ka hedhur në qarkullim emisionin e ri të pullave postare me temën “Mbrojtja e Ambientit”. Kjo nismë e shkëlqyer përshkruan një kompromis të fortë për planetin tonë, duke shfaqur në mënyrë unike mesazhet për mbrojtjen e ambientit të jetës së saj. Nëpërmjet këtyre veprave arti, pamjet e pullave postare shpalosin me ngjyra dhe imazhe impaktin e ndotjes nga plastika dhe rëndësinë e riciklimit të materialeve.

Ambienti i pastër është thelbi i ekzistencës sonë globale, dhe kjo nismë shfaq përgjegjshmërinë tonë për të ruajtur dhe promovuar një mjedis të qëndrueshëm për të ardhmen tonë. Përveç pamjeve të mahnitshme të natyrës, zarfi i ditës së parë është një shtesë e veçantë, duke ofruar një kujtim të qëndrueshëm të kësaj nismeje.

Kjo nismë e Postës së Kosovës është një shembull i përkushtimit për të promovuar të mirën për komunitetin dhe për të ndikuar pozitivisht në nivelin global. Duke vazhduar me këtë rrugë të përkushtimit, ata vazhdojnë të jenë udhëheqës në përkrahjen e iniciativave të mrekullueshme dhe në promovimin e imazhit të shtetit tonë nëpër botë.

Në profilin zyrtar në rrjetin social Facebook, njoftohet se Posta e Kosovës, përmes Filatelisë lëshoi në qarkullim postar emisionin e pullave postare “Mbrojtja e ambientit”.

“Si pjesë përkrahëse e fushatave sensibilizuese, ky emision përmes pamjeve të pullave postare bartë mesazhet për rëndësinë e ambientit të pastër, rrezikun e ndotjes nga qeset plastike, si dhe formën edukative të përdorimit të materialeve të riciklueshme. Mbrojtja e ambientit, në aspektin global, është pjesa më e rëndësishme e jetës në planetin Tokë. Pjesë përbërëse e këtij emisioni është edhe Zarfi i Ditës së Parë, i cili do të qëndrojë në qarkullim postar deri në konsumimin e plotë. Posta e Kosovës, përmes Filatelisë së saj vazhdon me përkrahjen e të gjitha iniciativave për të mirën e qytetarëve, si dhe për promovimin e shtetit tonë nëpër botë”, shkruhet në njoftimin e lëshuar nga Posta e Kosovës./UBTNews/

 

Vazhdo të lexosh

Art

Berat: Ekspozita e kapakëve të Unjgjillit në Muzeun Ikonografik ‘Onufri’

Këto vepra të mrekullueshme janë pjesë e koleksionit të Muzeut Ikonografik “Onufri” dhe janë ekspozuar me krenari në një prej stendave të tij, shkruhet në Agjencinë Telegrafike Shqiptare.

Publikuar

nga

Qendra Kombëtare e Muzeumeve Berat ka bërë të ditur për një thesar të padiskutueshëm të trashëgimisë kulturore: kapakët e unjgjillit të realizuar me mjeshtëri në ar e argjend. Këto vepra të mrekullueshme janë pjesë e koleksionit të Muzeut Ikonografik “Onufri” dhe janë ekspozuar me krenari në një prej stendave të tij, shkruhet në Agjencinë Telegrafike Shqiptare.

Me një detaj impresionues, kapakët e unjgjillit shfaqin skena biblike nga Testamenti i Ri, veçanërisht nga jeta e Krishtit. Përjetësojnë momente të historisë së krishterimit, duke i dhënë tyre një interpretim artistik dhe spiritual të pazëvendësueshëm.

Në mënyrë të veçantë, një prej tyre, datuar në vitin 1755, mban një mbishkrim në gjuhën greke që na jep shumë informacione. Sipas përkthimit të Theofan Popës, autorësia e kësaj pune del të jetë e një mjeshtërie të rrallë, Petuos Mokrundi nga Mokra, mësohet nga ATSH.

Ky njoftim vë në dukje rolin dhe rëndësinë e Qendrës Muzeore Berat, një institucion që drejtohet nga Ministria e Kulturës dhe që ka nën përkujdesje koleksionet e shumta të trashëgimisë kulturore në qytetin e Beratit dhe zonën përreth. Muzeu Ikonografik “Onufri” është vetëm një nga shumë ndërtesa që kujdesen për ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë së Beratit, një qytet i njohur për pasurinë e tij kulturore dhe historike.

Muzeu i Ikonografisë dhe Muzeu Etnografik janë dy qendra të rëndësishme që përfaqësojnë thesaret e kulturës dhe historisë së Beratit dhe rajonit përreth. Në këto institucione të rëndësishme ruhen dhe promovohen koleksione të çmuara, që shënojnë një pasuri të vërtetë të trashëgimisë kulturore. Berati, një qendër e rëndësishme e zhvilluar, veçanërisht në shekullin XVII, ka qenë një vend ku janë grumbulluar, prodhuar dhe ruajtur vlera të jashtëzakonshme kulturore. Këto vlera janë thesare të vërteta të cilat përfaqësojnë rrënjët e thella të kulturës kombëtare.

Nëpërmjet punës së vazhdueshme të muzeut, këto vlera janë të hapura për publikun dhe ndihmojnë në të kuptuarin dhe vlerësimin e trashëgimisë së pasur të këtij qyteti të bukur. Përmes ekspozitave dhe aktiviteteve të tjera kulturore, këto institucione bëjnë që të përjetohet dhe të vlerësohet në mënyrë të plotë trashëgimia e Beratit dhe rajonit të tij./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Librat: Festimi i Fuqisë së Librit në Ditën Botërore

Në çdo anë të globit, sot, më 23 prill, festimet shtrihen për të nderuar fuqinë dhe ndikimin e librave dhe lidhjen e pashmangshme midis të kaluarës dhe të ardhmes, një urë që bashkon brezat dhe kulturat.

Publikuar

nga

Dita Botërore e Librit dhe të Drejtave të Autorit është një festë e rëndësishme për të ndarë gëzimin dhe vlerën e leximit dhe librave. Në çdo anë të globit, sot, më 23 prill, festimet shtrihen për të nderuar fuqinë dhe ndikimin e librave dhe lidhjen e pashmangshme midis të kaluarës dhe të ardhmes, një urë që bashkon brezat dhe kulturat.

Në kështjellën e fjalëve, Sibel Halimi, Drejtoreshë e Kulturës në Komunën e Prishtinës, përmes rrjetit të saj social në Facebook, ka njoftuar se në Ditën e Librit,  Ambasada e Malit të Zi, Drejtoria e Kulturës së Komunës së Prishtinës dhe Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” organizon shfaqjen e filmit dokumentar “Në teh të erës” në nderim të poetit, studiuesit dhe profesorit Basri Çapriqi. Filmi do të shfaqet në Kino Armata në Prishtinë, të martën, më 23 prill të vitit 2024 në orën shtatë të mbrëmjes.

Në Ditën Botërore të Librit, presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajam Begaj, ndan një moment të veçantë me librashitësin, Ndriçim Ziu, i cili me vite ka shërbyer si “biblotekari i rrugës”. Në një postim të ndarë në rrjetin social në Facebook, presidenti Begaj shkruan për këtë takim: “Me bukinistin e qytetit të Elbasanit, që ka lexuar çdo libër që gjendet në librarinë e tij shëtitëse. Vendosa të ndaj këtë postim sot për të nderuar fisnikërinë e të lexuarit”.

Ndërsa bëhet e ditur nëpërmjet mediave shqiptare, Ndriçim Ziu, me një stivë libra përpara tij, jo vetëm që i shet ato, por gjithashtu i lexon ato me përkushtim, duke u bërë një katalizator i një ndërthurrjeje të bukur midis botës reale dhe asaj të librave.

https://www.facebook.com/reel/954793762613738

Në këtë ditë të veçantë, UNESCO dhe organizatat ndërkombëtare përfaqësuese të tre sektorëve kryesorë të industrisë së librit – botuesit, shitësit e librave dhe bibliotekat, vendosin një Kryeqytet Botëror të Librit për të mbajtur flakën e promovimit të kulturës së librave. Me aktivitete të ndryshme dhe inovative, këto organizata japin një impakt të veçantë festimeve të kësaj dite, nxitur leximin dhe kulturën letrare në mbarë botën, shkruhet në faqen kryesore të UNESCO.

23 Prilli është një datë e ngjarjeve të rëndësishme për letërsinë botërore. Është dita kur ndërruan jetë një sërë autorësh të dalluar, si William Shakespeare, Miguel de Cervantes dhe Inca Garcilaso de la Vega. Zgjedhja e kësaj date për të qenë Dita Botërore e Librit ishte një nderim i qëlluar për të gjithë autorët dhe librat në nivel global. Në Konferencën e Përgjithshme të UNESCO-s, e mbajtur në Paris në 1995, vendosur që të bëhet një ditë për të nderuar librat dhe autorët, dhe për të inkurajuar qasjen në dije për të gjithë.

Mesazhi i Audrey Azoulay, Drejtoreshë e Përgjithshme e UNESCO-s, për Ditën Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit, 23 Prill 2024, është një shprehje e thellësisë dhe rëndësisë së librit në shoqëri. Ajo thekson rolin kryesor që librat kanë në edukim, informim, argëtim, dhe për të kuptuar botën dhe diversitetin gjuhësor.

Në mesazhin e saj, në formë të shkruar për faqen zyrtare të UNESCO, Azoulay gjithashtu bën të ditur angazhimin e UNESCO-s në mbështetjen e botimeve në gjuhë indigjene dhe rajonale, duke përfshirë projekte si “What Makes as Human” dhe serinë “Bintou & Issa”. Ajo gjithashtu thekson rëndësinë e përfshirjes së të rinjve në lexim dhe edukimin mbi trashëgiminë kulturore të tyre. Azoulay fton të gjithë të angazhohen në mbështetjen e leximit dhe kulturës në Ditën Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit, duke e bërë të qartë se pas çdo libri ka një botë të pasur të dijeve dhe aftësive, dhe se mbështetja e autorëve dhe të gjithë atyre që janë të përfshirë në industrinë e librit është e rëndësishme.

UNESCO mbështet sektorin e botimeve dhe fuqinë e leximit përmes rrjetit të saj të Kryeqyteteve Botërore të Librit, i krijuar për të përforcuar edukimin e shkrim-leximit dhe për të promovuar mbrojtjen e të drejtës së autorit dhe lirinë e shprehjes.

”Strasburgu, Francë, është caktuar Kryeqyteti Botëror i Librit i vitit 2024. Objektivi është që librat të bëhen mjeti i preferuar si për komunikimin e shqetësimeve mjedisore të kohës sonë, ashtu edhe për ndarjen e njohurive shkencore shoqëruese. Së fundi, ne jemi të përkushtuar të mbështesim shpërblimin e drejtë të të gjithë atyre që janë të përfshirë në industrinë e librit, duke filluar nga autorët. Në fund të fundit, pas çdo libri ka një zinxhir të tërë njohurish dhe aftësish që kanë çuar në krijimin e tij”, shkruan  drejtoresha e UNESCO duke ftuar të festoni leximin dhe kulturën, por edhe të angazhoheni për mbështetjen e tyre/UBTNews/

Përmbledhi: © Dionesa Ebibi

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara