Lajmet

UBT – Korça Innovation & Technology Hub, një histori suksesi

Korça Innovation & Technology Hub, është një projekt i jashtëzakonshëm inovativ e teknologjik.

Publikuar

Korça Innovation & Technology Hub e menaxhuar nga UBT, është shndërruar në një histori suksesi në fushën e teknologjisë dhe inovacionit në qytetin e Korçës e më gjerë.

Interesimi i madh i të rinjve për programet “Social Media Managment”, “Web Programming” e “Paketa Adobe” është kurorëzuar këtë të shtunë me diplomimin e fazës së dytë të studentëve, pjesa më e madhe e të cilëve janë punësuar pas trajnimeve të ndjekura e njohurive të fituara.  

Në ceremoninë solemne ka marrë pjesë edhe Rektori i UBT-së, prof.dr. Edmond Hajrizi dhe Kryetar i Bashkisë së Korçës, Sotiraq Filo, të cilët e kanë vlerësuar lartë performancën e Korça Innovation & Technology Hub në gjashtë muajt e parë të funksionimit, gjatë së cilëve janë diplomuar 90 të rinj prej të cilëve 32 janë punësuar menjëherë ndërsa 58 të tjerët janë duke punuar si freelancers.

Rektori i UBT-së, Edmond Hajrizi, ka përgëzuar të diplomuarit që krahas aftësive profesionale tashmë edhe janë punësuar.

“Teknologjia dhe inovacioni sot janë shtylla kryesore e zhvillimit modern e prosperues. E ju që sot po aftësoheni profesionalisht e me kompetenca të plota në këto fusha do të jeni padyshim krahu i fortë i zhvillimit të Korçës në hap me trendet e kohës”, ka thënë me këtë rast, Rektori Hajrizi.

Në fazën e dytë janë diplomuar 46 studentë të cilët janë përgëzuar nga Kryetari i Bashkisë së Korçës, Sotiraq Filo.

“Krenar për 46 studentët e parë që diplomohen në Social Media Managment dhe programet e tjera që ‘Korca Inovation and Technology Hub’ ofron”, ka thënë Filo.

“Me bashkëpunimin e një prej institucioneve më të njohura në teknologji “UBT” Prishtinë, falë një programi ambicioz do të ofrojmë trajnime dhe mundësi për punësimin e të rinjve në Korçë”, ka shtuar ai.

Korça Innovation & Technology Hub, është një projekt i jashtëzakonshëm inovativ e teknologjik, i cili bën bashkë të kaluarën, përmes bibliotekës me fondin prej mbi 200,000 librash të ndryshëm dhe të ardhmen me mbi 90 projekte inovative e teknologjike të UBT-së.

E konceptuar si një dritare e re frymëzuese për teknologji, inovacion, informacion e sipërmarrje, që u ofrohet të rinjve dhe të rejave të qytetit të Korçës, Korça Innovation & Technology Hub, tashmë ka dhënë frytet e para duke aftësuar profesionalisht të rinjtë për t’iu qasur me sukses tregut të punës.  

Po ashtu në Korça Innovation & Technology Hub, është mbajtur sesion informues për trajnimin më të fundit që do të fillojë së shpejti – Java Full Stack.

Rezultati i suksesit
Rektori Hajrizi dhe Kryetar Filo duke ndarë diplomat
Të diplomuarit
Rektori i UBT-së, Prof.Dr. Edmond Hajrizi
Rektori Hajrizi dhe Kryetar Filo duke ndarë diplomat
Rektori Hajrizi dhe Kryetar Filo duke ndarë diplomat
Rektori Hajrizi dhe Kryetar Filo duke ndarë diplomat
Kryetari i Korçës, Sotiraq Filo
Profesori Blerim Zylfiu
Profesori Lavdim Menxhiqi

Lajmet

KQZ-ja shpërndan fletëvotimet nëpër komuna

Kjo ka ndodhur nën përcjelljen e Policisë së Kosovës.

Publikuar

nga

Komisioni Qendror Zgjedhor ka bërë shpërndarjen e materialit kryesor për zgjedhjet lokale që do të mbahen nesër.

Ky material zgjedhor do të dorëzohet në Komisionet Komunale të Zgjedhjeve, njofton Klankosova.tv.

Shpërndarja e materialit është bërë nën përcjelljen e Policisë së Kosovës.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Biden e telefonon Clintonin pas shtrimit në spital, flet për gjendjen e tij

Joe Biden ka biseduar në telefon me Bill Clinton, pas shtrimit të këtij të fundit në spital.

Publikuar

nga

Bill Clinton u pranua në njësinë e kujdesit intensiv të Universitetit të Kalifornisë Irvine të martën për një infeksion të traktit urinar që iu përhap në qarkullimin e gjakut, thanë mjekët për CNN.

“Epo, doja të shihja se si po kalonte. Ai po bën mirë, me të vërtetë është mirë”, u tha Biden gazetarëve në Connecticut dhe shtoi “Dhe ai do të dalë nga spitali. Ne biseduam paksa”.

Biden pranoi se nuk e kishte parë Clinton “për një kohë të gjatë”, por tha se mezi po e priste që “të vinte dhe të hante drekë. Ishte shumë inkurajues me politikat që unë ndjek”.

“Ai nuk është në ndonjë gjendje të rëndë. Ai do të largohet së shpejti, siç e kuptoj unë. Ndoshta pasnesër, nuk e di saktë”, tha Biden.

Raportohet se të dy burrat diskutuan për zgjedhjet e ardhshme dhe garën e ngushtë të guvernatorit në Virginias, ku miku i vjetër i Clinton, Terry McAuliffe, po kandidon në një garë pasuese kundër republikanit të miratuar nga Trump, Glenn Youngkin.

Ish-presidenti ishte në Kaliforni për një ngjarje private dhe ishte ndjerë i lodhur. Ai u pranua në spital pas testimit, sipas zyrës së tij.

Mjekët e ish-presidentit thanë se infeksionet urologjike janë shumë të zakonshme te njerëzit e moshuar dhe ato trajtohen lehtësisht, edhe pse ato mund të përhapen shpejt në qarkullimin e gjakut. Ish-presidentit Klinton do t’i jepen antibiotikë intravenozë deri të premten, kur ka të ngjarë të kalojë në antibiotikë oralë. Sipas tyre matjet e tij vitale janë të gjitha të qëndrueshme.

Klinton ka kryer operacion të zemrës në 2004 dhe kishte futur dy unaza për të hapur një arterie në 2010. Por mjekët e tij theksuan se shtrimi në spital nuk ishte i lidhur me zemrën ose Covid-19.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ambasada amerikane ripërsërit thirrjen për përmbylljen e misionit të UNMIK-ut

Ambasada amerikane ka reaguar lidhur me misionin e UNMIK-ut, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Publikuar

nga

Në një postim në Twitter, ambasada ka shpërndarë fjalimin e ambasadorit të SHBA-së në OKB, Jeffrey DeLaurentis, i cili deklaroi se UNMIK-u duhet të përmbyllë misionin në Kosovë, raporton Gazeta Express.

“Ngjarjet e fundit përsëri demonstruan se UNMIK-u e ka përmbushur qëllimin e tij siç është përcaktuar në mandatin fillestar. Ne duhet ta pranojmë këtë realitet dhe të shkojmë drejt mbylljes së tij. “, thuhet në postimin e ambasadës së SHBA-së në Kosovë, që citon pjesë nga fjalimi i djeshëm i ambasadorit amerikan në OKB.

Dje në mbledhjen e KS të OKB-së, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, bëri thirrje për t’i dhënë fund misionit të UNMIK-ut, të cilin e kritikoi për qëndrimin e tij kundrejt veprimeve të institucioneve të Kosovës të cilat sipas shefit të këtij misioni ishin të njëanshme.

Presidentja Osmani tha se bisedimet me Serbinë nuk janë dhe nuk do të jenë kurrë për statusin e Kosovës, duke i bërë thirrje Beogradit që të njohë realitetin e Kosovës së pavarur.

“Lufta kundër krimit të organizuar është e pakompromis dhe e panegociueshme. Të negociosh e të bësh kompromis me krimin është të bëhesh njëri prej tyre”, tha presidentja Osmani, duke shpjeguar se operacioni i 13 tetorit ishte i drejtuar kundër krimit dhe kontrabandës dhe se shumica e të arrestuarve ishin shqiptarë.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Boris Johnson bën homazhe tek vendi ku u ther për vdekje deputeti britanik

Vrasja tragjike e Sir David Amess është shpallur një incident terrorist.

Publikuar

nga

Kryeministri Boris Johnson dhe lideri i laburistëve Sir Keir Starmer kanë vizituar vendin ku një deputet u godit me thikë për vdekje.

Johnson dhe Starmer vendosën lule dhe në heshtje bënë nderimet e tyre në rrugën e qetë të banimit jashtë Kishës Metodiste Belfairs.

Vrasja tragjike e Sir David Amess është shpallur një incident terrorist, raporton Metro, përcjell Klankosova.tv.

Deputeti konservator, i cili përfaqësonte Southend West, u sulmua gjatë një operacioni në zonën zgjedhore.

Një 25 vjeçar, që besohet të jetë britanik me trashëgimi somaleze, është arrestuar nën dyshimin për vrasje.

Vdekja e mbështetësit 69-vjeçar veteran vjen vetëm pesë vjet pas vrasjes së deputetit të laburistëve, Jo Cox.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara