Teknologji

Twitter paditet për qira të papaguar në selinë e tij në Londër

Platforma është paditur nga Crown Estate.

Publikuar

Kjo nuk është hera e parë që Twitter është futur në telashe për mospagesë së qirasë.

Twitter është paditur nga Crown Estate mes akuzave për qira të papaguar në selinë e tij në Londër.

Crown Estate, e cila menaxhon një mori pronash që i përket monarkisë, paraqiti një çështje në Gjykatën e Lartë javën e kaluar.

Zyra e Twitter është e vendosur pranë Piccadilly Circus në qendër të Londrës – por raportet kanë sugjeruar se gjigandi i teknologjisë ka hequr shenjat dhe logot nga hapësira në muajt e fundit.

Sipas The Daily Telegraph, Twitter kishte nënshkruar një qira prej 2.6 milionë funte në vit për katin e tretë, por mosmarrëveshja lidhet me borxhet e qirasë në katin e parë në të njëjtën ndërtesë.

Elon Musk mori përsipër kompaninë në një marrëveshje prej 44 miliardë dollarësh (35 miliardë £) vitin e kaluar, dhe më pas filloi të shkurtonte mijëra vende pune.

Kjo nuk është hera e parë që Twitter përballet me akuza për qira të papaguar në zyrat e tij.

Në fillim të këtij muaji, qiradhënësi i selisë së saj në San Francisko pretendoi se kompania i detyrohej 136,260 dollarë (110,073 £).

Twitter ende nuk ka komentuar mbi akuzat e fundit të bëra nga Crown Estate./UBTNews/

Teknologji

Bezos shet shumicën e aksioneve të Amazon

Gjiganti i teknologjisë, të cilin Bezos e themeloi në vitin 1994, tha se ka shitur 24 milionë aksione të Amazonit këtë muaj.

Publikuar

nga

Multimiliarderi Jeff Bezos ka shitur shumicën e aksioneve të tij të Amazon, duke e çuar vlerën totale të shitjeve gjatë ditëve të fundit në më shumë se 4 miliardë dollarë.

Gjiganti i teknologjisë, të cilin Bezos e themeloi në vitin 1994, tha se ka shitur 24 milionë euro aksione të Amazonit këtë muaj.

Bezos, i cili është kryetari ekzekutiv i firmës, shiti për herë të fundit aksionet e Amazon në vitin 2021. Në fillim të këtij muaji, kompania tha se ai po planifikon të shesë 50 milionë aksione gjatë vitit të ardhshëm, të cilat kanë vlerë rreth 8.4 miliardë dollarë me çmimet aktuale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Aplikacioni Threads me 130 milionë përdorues

Rjeti social Threads fitoi rreth 30 milionë përdorues të rinj brenda tre muajve.

Publikuar

nga

“Aplikacioni Threads, alternativa e Metës, tani ka 130 milionë përdorues aktivë mujorë”, njoftoi të enjten CEO, Mark Zuckerberg, teksa prezantoi rezultatet e tremujorit të parë të kompanisë Facebook.

Rjeti social Threads fitoi rreth 30 milionë përdorues të rinj brenda tre muajve.

Zuckerberg ka thënë gjithmonë se Threads ka potencial për më shumë se një miliard përdorues./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kryeministri francez: Mosha minimale për përdorim të rrjeteve sociale të jetë 13 vjeç

Sipas tij, të rinjtë e moshave 13-15-vjeçare do të duhej t’i përdornin rrjetet sociale vetëm me leje të prindërve.

Publikuar

nga

Kryeministri francez, Gabriel Attal, dëshiron t’ua pamundësojë fëmijëve nën moshën 13-vjeçare që t’i përdorin rrjetet sociale, sipas një interviste që ka dhënë për gazetën Le Parisien.

“Dua të punoj me platformat për një barrierë të vërtetë digjitale, për t’u siguruar që asnjë i mitur nën moshën 13-vjeçare të ketë qasje në rrjetet sociale”, ka thënë Attal.

Sipas tij, të rinjtë e moshave 13-15-vjeçare do të duhej t’i përdornin rrjetet sociale vetëm me leje të prindërve.

Adoleshentëve në Francë u mundësohet që ligjërisht të krijojnë llogari në rrjetet sociale prej moshës 15-vjeçare.

Para asaj moshe, ata duhet të kenë miratimin e prindit.

Attal është shprehur i bindur që mund jetë i suksesshëm në këtë drejtim.

“Kjo është diçka shumë e vështirë, por jo e pamundshme”, ka thënë ai, duke përmendur rëndësinë e bashkëpunimit me platformat si Facebook dhe Tiktok, meqë ato, sipas tij, janë të vetëdijshme se po rrezikohet imazhi i tyre.

“Ato do të bashkëpunojnë”, ka thënë Attal, 34-vjeçar, kryeministri më i ri ndonjëherë i Francës.

Ai është edhe kryeministri i parë që është deklaruar si homoseksual./REL

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Meta largon llogaritë e liderit suprem të Iranit

“Ne kemi larguar këto llogari pasi në vazhdimësi ato kanë shkelur politikën tonë për organizatat dhe individët e rrezikshëm”, tha një zëdhënës i Metas.

Publikuar

nga

Kompania Meta ka larguar llogaritë që mirëmbahen nga Zyra e liderit suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei në Instagram dhe Facebook, për shkak të postimeve që ishin bërë në mbështetje të grupit palestinez, Hamas, i cili është i shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

“Ne kemi larguar këto llogari pasi në vazhdimësi ato kanë shkelur politikën tonë për organizatat dhe individët e rrezikshëm”, tha një zëdhënës i Metas.

Politika nuk lejon që organizatat apo individët që shpallin një mision të dhunshëm apo që ushtrojnë dhunë të kenë prani në Meta. Këtu përfshihen ata që lavdërojnë, mbështesin ose përfaqësojnë organizata terroriste të përcaktuara nga qeveria amerikane./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara