Teknologji

Turqia thotë se Malajzia dhe Indonezia janë të interesuara për të blerë dronë të armatosur

Globalisht kërkesa për dronët turq është rritur pas ndikimit të tyre në konfliktet në Siri, Ukrainë dhe Libi.

Publikuar

Turqia tha të hënën se Malajzia dhe Indonezia kanë shprehur interes për blerjen e dronëve të armatosur nga firma turke e mbrojtjes, Baykar, e cila ka furnizuar me armë disa vende pas sukseseve në fushën e betejës.

“Shumë vende aziatike, veçanërisht Malajzia dhe Indonezia, tregojnë interes të madh për produktet tona të industrisë së mbrojtjes. Marrëveshjet po nënshkruhen”, tha ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu në një konferencë për shtyp në Tokio.

“Ne do të plotësojmë nevojën e Japonisë për dronë”, shtoi ministri.

Globalisht kërkesa për dronët turq është rritur pas ndikimit të tyre në konfliktet në Siri, Ukrainë dhe Libi./UBTNews/

Lajmet

Musk: Është rrezik të vizitohet Gaza tani

Ai u ftua për ta vizituar Rripin e Gazës.

Publikuar

nga

Miliarderi i teknologjisë, Elon Musk ka refuzuar ftesën e një zyrtari të Hamasit për të vizituar Rripin e Gazës dhe për të dëshmuar dhunën dhe shkatërrimin që po kryhet në territor nga Izraeli.

“Aktualisht është rrezik që vizita të realizohet, por besoj se paqja e qëndrueshme në Gaza është e mirë për të gjitha palët”, deklaroi Musk./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Hamasi fton Elon Muskun në Gaza për të dëshmuar rreth masakrave dhe shkatërrimit

Ftesa u bë nga zyrtari i lartë i Hamasit, Osama Hamdan, të martën.

Publikuar

nga

Hamasi e ftoi miliarderin Elon Musk për të dëshmuar rreth dhunës dhe shkatërrimit që po ndodh në Rripin e Gazës nga Izraeli.

Ftesa u bë nga zyrtari i lartë i Hamasit, Osama Hamdan, të martën. Një ditë më parë, miliarderi i cili ka nën pronësi platformën X, ka vizituar një zonë e cila ishte në shënjestër të personave të armatosur të Hamasit gjatë sulmit të 7 tetorit dhe u zotua se do të bëjë gjithçka që është e mundur për të ndalur përhapjen e urrejtjes.

Hamdan i bëri thirrje Muskut, i cili u takua së fundmi me kryeministrin dhe presidentin e Izraelit, të vizitojë Palestinën dhe të ofrojë një këndvështrim të ri mbi situatën.

“Ne e ftojmë atë të vizitojë Gazën për të parë masakrat dhe shkatërrimet e kryera kundër popullit të Gazës, në përputhje me standardet e objektivitetit dhe besueshmërisë”, tha Hamdan në një konferencë për media në Bejrut.

Më parë Musk u përball me kritika që platforma e tij po shpërndan antisemitizmin dhe po e promovon dhunën dhe urrejtjen./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Google publikon flamurin shqiptar, vjen reagimi i Ramës

Publikuar

nga

Me rastin e 111-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, Google është zbukuruar me ngjyrat e flamurit kombëtar kuqezi.

Nuk ka vonuar shumë dhe ka ardhur edhe reagimi i kryeministrit shqiptar Edi Rama në Facebook.

“Po, është dita e flamurit më të bukur në botë”, ka shkruar Rama.

Vazhdo të lexosh

AI

Sektori bankar do të përfitonte miliarda dollarë shtesë nga përdorimi i inteligjencës artificiale, thotë raporti

Publikuar

nga

Firmat e shërbimeve financiare kanë filluar të adoptojnë inteligjencën artificiale gjeneruese, por pengesat qëndrojnë në rrugën e tyre drejt gjenerimit të të ardhurave nga teknologjia e re.

Me aplikacione si ChatGPT, DALLE-2 dhe CodeStarter, AI gjeneruese ka rrëmbyer imagjinatën e publikut në vitin 2023. Ndryshe nga teknologjitë e kaluara që kanë ardhur dhe kanë shkuar—si përshembull metaverse—kjo e fundit duket se do të qëndrojë.

Chatbot i OpenAI, ChatGPT, është ndoshta mjeti më i njohur gjenerues i AI. Ai arriti në 100 milionë përdorues aktivë mujorë në vetëm dy muaj pas lansimit, duke tejkaluar TikTok dhe Instagram në shpejtësinë e adoptimit dhe duke u bërë aplikacioni konsumator me rritjen më të shpejtë në histori.

Sipas një raporti të McKinsey, inteligjenca artificiale gjeneruese mund të shtojë 2.6 trilion deri në 4.4 trilion dollarë në vit në ekonominë globale. Industria bankare u theksua si ndër sektorët që mund të shihnin ndikimin më të madh nga inteligjenca artificiale gjeneruese. Teknologjia “mund të japë vlerë të barabartë me 200 miliardë deri në 340 miliardë dollarë shtesë në vit nëse rastet e përdorimit do të zbatoheshin plotësisht”, thotë raporti.

Ky raport i MIT Technology Review Insights shqyrton ndikimin e hershëm të inteligjencës artificiale brenda sektorit financiar, ku po fillon të zbatohet, dhe barrierat që duhen kapërcyer në për vendosjen e tij të suksesshme.

Gjetjet kryesore të këtij raporti janë:

*Zbatimi i gjerë i inteligjencës artificiale të avancuar (AI) në shërbimet financiare nga bizneset është ende në fazat e hershme. Mënyrat kryesore se si kompanitë tani po përdorin këtë teknologji përfshijnë uljen e kostove duke automatizuar detyrat që janë të përsëritura dhe që nuk kërkojnë shumë vendimmarrje njerëzore. Në mënyrë të veçantë, këto mjete të AI po përdoren për të trajtuar punë që kërkojnë kohë dhe janë monotone. Si përmbledhje, bizneset sapo kanë filluar të përdorin AI në financa për t’i bërë disa detyra më efikase dhe për të kursyer para.

*Akademikët dhe bankat po shqyrtojnë se si inteligjenca artificiale gjeneruese mund të ndihmojë në fusha me ndikim, duke përfshirë përzgjedhjen e aseteve, simulimet e përmirësuara dhe kuptimin më të mirë të korrelacionit të aktiveve dhe rrezikut të fundit – probabiliteti që aktivi të performojë shumë më poshtë ose shumë më lart se performanca mesatare e tij e mëparshme. Megjithatë, deri më tani, një sërë sfidash praktike dhe rregullatore po pengojnë përdorimin e tyre komercial.

*Teknologjia e trashëguar dhe mungesa e punëtorëve të duhur mund të ngadalësojnë adoptimin e mjeteve gjeneruese të inteligjencës artificiale, por vetëm përkohësisht. Shumë kompani të shërbimeve financiare, veçanërisht bankat e mëdha dhe kompanitë e sigurimeve, kanë ende teknologji të vjetruara të teknologjisë së informacionit dhe strukturave të të dhënave, të papërshtatshme për përdorimin e aplikacioneve moderne. Megjithatë, vitet e fundit, problemi është zbutur me dixhitalizimin e përhapur dhe kjo shihet se po vazhdon. Tani për tani, kompanitë e shërbimeve financiare duket se po trajnojnë stafin aktual në vend që të bëjnë oferta për të rekrutuar specialistë.

*Vështirë të kapërcyeshme mund të jenë dobësitë në vetë teknologjinë dhe pengesat rregullatore që ajo të realizojë detyra të caktuara. Kompanitë do të duhet të kryejnë shumë trajnime, një proces që do të kërkojë kohë dhe investime të konsiderueshme. Rreziqet e paragjykimit dhe mungesës së llogaridhënies në inteligjencën artificiale janë të njohura. Gjetja e mënyrave për të vërtetuar prodhimin kompleks nga AI gjeneruese nuk ka arritur ende sukses. Autoritetet pranojnë se ata duhet të studiojnë më shumë implikimet e inteligjencës artificiale gjeneruese dhe historikisht ata rrallë kanë miratuar mjete përpara se të lansohen./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara