Sport

Trajneri i Portugalisë flet për herë të parë pas dramës së Ronaldos

Ai bëri thirrje që Ronaldo të lihet i qetë.

Publikuar

Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos ka bërë thirrje që Cristiano Ronaldon të lihet i qetë. Kjo pasi mohoi spekulimet se superylli dëshironte të largohej nga kombëtarja pasi që u la në bankën rezervë në fitoren 6:1 kundër Zvicrës në kuadër të Kupës së Botës.

Ronaldo i nevrikosur mohoi spekulimet nga shteti i tij se ai donte të paketonte valixhet dhe të largohej nga kampi i tyre në Kupën e Botës, pasi zbuloi se ai do të ishte një zëvendësues në ndeshjen me Zvicrën.

Santos, me ndeshjen çerekfinale kundër Marokut në mendjen e tij, dëshiron që vëmendja te Ronaldo të ndalojë, dhe se 37 vjeçari nuk ka shprehur kurrë dëshirën për tu larguar nga kampi.

“Ai kurrë nuk më ka thënë se dëshiron që të largohet. Është koha për t’i dhënë fund kësaj. Ai u largua nga zhveshtorja kundër Zvicrës, u ngroh, bëri një vrapim që të festonte golat me bashkëlojtarët e tij”, tha Santos në një konferencë për media para ndeshjes me Marokun të shtunën.

“Ai i thirri shokët e skuadrës për t’i falënderuar për përpjekjet e tyre, por ai doli dhe u largua. Ai marshoi i vetëm. Le ta lëmë të qetë Cristiano Ronaldon”, shtoi më tej trajneri i Portugalisë.

Santos foli edhe për momentin kur i kumtoi lajmin Ronaldos që do të jetë rezervist, ku insistoi se kishin një bisedë normale dhe mund ta kuptonte pse lojtari nuk ishte i lumtur.

“Ai kurrë nuk më ka thënë se dëshiron të largohet. Ai nuk ma tha këtë mua. Duhet ta shihni se si është sjellja e tij. Ai festoi golat me bashkëlotjarët e tij, i falënderoi tifozët”, tha Santos.

“Kam pasur një bisedë me Cristiano Ronaldon. Ne folëm për skuadrën portugeze, por biseda e vetme që bëra ishte para ndeshjes kundër Zvicrës për t’i thënë se pse do të ishte zëvendësues. I thashë se nuk do të startonte në 1/16. Nuk ishte i kënaqur me bisedën, siç është e kuptueshme. Por ishte një bisedë normale ku të gjithë shfaqnin këndvështrimin e tyre“.

“Kur një lojtar është kapiten i Portugalisë dhe fillon ndeshjen nga banka rezervë, është normale që ai të mos jetë i lumtur. Kur i thashë se nuk do të luante si titullar, ai më pyeti nëse ishte një ide e mirë. Sigurisht që ai nuk ishte i lumtur. Por unë ju siguroj se ai kurrë nuk ka dashur të largohet”, shtoi më tej Santos.

Ky vendim i Santos erdhi si pasojë e reagimit të zemëruar të Ronaldos për t’u zëvendësuar në humbjen e Portugalisë në fazën e grupeve ndaj Koresë së Jugut.

Sport

Futbollisti deklaron se nuk është fajtor për akuzën për sulm seksual

Diamond u deklarua i pafajshëm në akuzën në lidhje me sulmin seksual.

Publikuar

nga

Sulmuesi i Sunderlandit, Jack Diamond, është deklaruar i pafajshëm për akuzat për sulm seksual në Gjykatën e Newcastle Crown.

23-vjeçari u paraqit në gjykatë të premten në mëngjes për një seancë fillestare lidhur me një akuzë për përdhunim dhe një tjetër për sulm seksual që dyshohet se kishte ndodhur në një shtëpi në Tyne and Wear.

Diamond u deklarua i pafajshëm në akuzën në lidhje me sulmin seksual.

Për arsye ligjore procedurale, ai nuk u akuzua për të deklaruar pranimin në lidhje me akuzën e përdhunimit.

Nëse Diamond përfundimisht kërkohet të deklarohet kundër akuzës për përdhunim, ai do të deklarohet i pafajshëm.

Një datë e përkohshme gjyqi u caktua për 2 janar 2024, me Diamond të liruar me kusht.

Veprat e supozuara thuhet se kanë ndodhur mes 6 majit dhe 9 majit të vitit të kaluar.

Vazhdo të lexosh

Sport

UEFA nis hetimet ndaj Mourinhos për fyerje të gjyqtarit Taylor

Roma akuzohet për sjellje të pahijshme të ekipit, hedhje të gjësendeve në fushë dhe dëmtim.

Publikuar

nga

UEFA ka nisur hetimet ndaj Jose Mourinhos për fyerje të gjyqtarit Anthony Taylor gjatë finales së Ligës së Evropës mes Sevillas dhe Romës.

Ky vendim u morr nga Komisioni Disiplinor i UEFA-s, pasi që Mourinho u pa tejet i nervozuar pas ndeshjes me gjyqtarin Taylor, të cilin nuk e kurseu nga të sharat.

“Trajneri i Romës duhet të përgjigjet për gjuhën fyese drejt Taylor”, thuhej në deklaratën e Komisionit Disiplinor.

Po ashtu, nga hetimet nuk do të shpëtojnë as të dy klubet, Roma dhe Sevilla.

Roma akuzohet për sjellje të pahijshme të ekipit, hedhje të gjësendeve në fushë dhe dëmtim, kurse Sevilla akuzohet për hyrje në fushë me forcë, hedhje të gjësendeve dhe sjellje të pahijshme të skuadrës.

Vazhdo të lexosh

Sport

Kosova me dy xhudistë në Grand Prix Taxhikistan

Pjesëmarrëse do të jenë pesë kontinente, 40 shtete, 315 garues, nga të cilët 175 meshkuj dhe 140 femra.

Publikuar

nga

Ekipi kosovar i xhudos i rikthehet aksionit nesër, me qëllimin e vetëm për t’i sjellë medalje Kosovës nga Taxhikistani.

Kosova do të marrë pjesë me dy xhudistë në Grand Prix Dushanbe të Taxhikistanit, që zhvillohet nga data e sotme e deri më 4 qershor.

Pjesëmarrëse do të jenë pesë kontinente, 40 shtete, 315 garues, nga të cilët 175 meshkuj dhe 140 femra.

Xhudistët kosovarë që do ndeshen nesër janë Loriana Kuka në kategorinë deri në 70 kilogramë dhe Akil Gjakova në kategorinë deri në 73 kilogramë.

Vazhdo të lexosh

Sport

Ajaxi fillon kërkimin për një trajner të ri

Ajaxi ia ka bërë me dije John Heitingas se klubi do të fillojë të kërkojë një trajner të ri për klubin.

Publikuar

nga

Ajaxi ia ka bërë me dije John Heitingas se klubi do të fillojë të kërkojë një trajner të ri për klubin.

Pas shkarkimit të Alfred Schreuder në fund të muajit janar, Ajaxi arriti marrëveshje me Heitingan që ai të marr drejtimin e skuadrës për ndeshjet e mbetura të sezonit 2022/23.

“Ia kam thënë John këtë pasdite. Në nivel personal, ky ishte një vendim i vështirë, nuk ishte e lehtë për t’ia thënë atij. John pranoi ta ndihmojë klubin në një periudhë të vështirë dhe e bëri atë gjë me dedikim të madh”, tha drejtori sportiv i klubit, Sven Mislintat.

“Por, unë kam marr vendimin që Ajaxit i nevojitet një trajner me më shumë përvojë. Në fazën që jemi tani, dhe për paraqitjet më të mira të Ajaxit, kjo është një gjë shumë e rëndësishme”, tha më tej Mislintat.

Ajaxi e përfundoi sezonin në vendin e tretë në tabelë, jashtë Ligës së Kampionëve, pasi që vetëm dy vendet e para kualifikohen për në garën më prestigjioze evropiane në kampionatin holandez.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara