Automobilizëm elektrikë

Toyota prezanton Land Cruiser Modellista për tregun e Japonisë

Publikuar

Pasi së fundi prezantoi gjeneratën e re të Land Cruiserit, Toyota ka nisur të ofrojë për tregun e Japonisë edhe modelin Modellista.

Land Cruiser Modellista është i destinuar vetëm për tregun e Japonisë dhe ndër të tjera tërheq vëmendjen me mbrojtësin e përparmë e të pasmë, pastaj me dizajnin ndryshe të pragjeve e tavanit dhe me pasqyre të kromuara. Ka rrotë 21 inç nga alumini, sistem të ri shkarkimi dhe drita LED me ndriçim të brendshëm si dhe disa elemente nga metali. \autoblog

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Mercedes-AMG One shtyhet për vitin 2022

Fuqia e kombinuar është 746 kuaj fuqi, megjithëse disa informacione thonë se është 1216 kuaj fuqi.

Publikuar

nga

AMG nuk do të fillojë të ofrojë super-makinën e saj One para tremujorit të parë të 2022.

Një raport i ri nga Mercedes-Fans.de pretendon se AMG nuk do të fillojë transportin e makinave deri në tremujorin e parë 2022, për shkak të disa problemeve me harduerin që duhen të zgjidhen.

Mercedes-AMG One kombinon një motor turbo 1.6-litër V6 nga një makinë F1, katër motorë elektrikë, bateri litium-jon, lëvizje me të gjitha rrotat dhe një transmetim manual të automatizuar me 8 shpejtësi Xtrac.

Fuqia e kombinuar është 746 kuaj fuqi, megjithëse disa informacione jozyrtare thonë se është në të vërtetë 1216 kuaj fuqi.

Vetëm 275 njësi do të prodhohen, me një çmim prej 2.7 milion dollarë, dhe të gjitha ato u shitën paraprakisht, sipas informacioneve të mëparshme.

Më 11 shtator 2017, Mercedes-AMG zbuloi në ekspozitën në Frankfurt hiper-makinën e tij konceptuale Project One. Faza e zhvillimit nuk ka qenë pikërisht e qetë, me kalimin në rregulloret më të rrepta të emetimeve të ciklit WLTP duke u dhënë inxhinierëve shumë dhimbje koke për ta bërë 1.6-litër V6 të pajtueshëm, shkruan Motor1.

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

​A do të jetë kabrioleti i ri i Mercedesit elektrik?

Publikuar

nga

Mercedes i pëlqen ideja e prodhimit të një kabrioleti plotësisht elektrik, por pranon se krijimi i një makine të tillë nuk do të jetë e lehtë.

Gjatë një interviste të fundit me Top Gear, shefi operativ i Mercedes, Marcus Schaefer shprehu interes për modelin e konvertueshëm elektrik, por nuk dha asnjë indikacion se në çfarë forme mund të mbërrinte ose kur mund të mbërrinte.

“Nuk është aq e lehtë të ndërtosh një kabriolet elektrik të bukur,” filloi Schaefer.

“Dhe ne duhet të pranojmë se kërkesa për kamionë dhe kabriolet është në rënie. Kina nuk është një treg i konvertueshëm dhe ka më pak klientë në Evropë sesa disa vjet më parë. Por unë mendoj se është një produkt shumë tërheqës dhe një produkt emocional që ndërton një markë “.

“Ne duhet të vendosim kufij në të menduarit dhe të krijojmë një EV në formën e një roadster,” shtoi ai.

“Kur mendoni për AMG dhe shndërrimin e AMG në një markë elektrike, ne patjetër që do të mendojmë edhe për konvertibilin.”

Mercedes-AMG EV e konvertueshme mund të marrë shumë forma. Për shembull, mund të pozicionohet si një rival i Tesla Roadster-it të ardhshëm ose mund të jetë një GT luksoz më shumë si një kabrioletë e S-Class.

Mund të jetë edhe një makinë e vogël sportive e ngjashme në madhësi me SLC. Çfarëdo që të jetë, me siguri do të jetë e shpejtë.

Vitet e fundit, Mercedes ka prezantuar një kabriolet elektrik veçanërisht tërheqës, Vision Mercedes-Maibach 6 Cabriolet me 750 kuaj fuqi dhe u krijua me një gamë prej mbi 500 km kur u prezantua në 2017.

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Volkswagen nga viti 2030 pa transmisione manuale

Publikuar

nga

Vitet e fundit, prodhuesit premium kanë tërhequr pothuajse plotësisht kutitë e ingranazheve manuale nga oferta e tyre.

Shoferët e këtyre makinave presin rehati dhe komoditet, dhe gjithnjë e më pak duan të “ndryshojnë shpejtësinë”.

Volkswagen do të eliminojë transmetimet manuale në automjetet e tij deri në fund të dekadës.

Sipas Auto Motor und Sport, gjenerata e re Tiguan, një nga modelet më të njohura të Volkswagen, do të nisë në vitin 2023 ekskluzivisht me një transmetim automatik.

I njëjti fat e pret edhe Passatin e ri, por edhe të gjitha modelet nga viti 2030, edhe pse atëherë, siç qëndrojnë gjërat në programin e prodhimit të Volkswagen, do të dominojnë makinat elektrike me transmetime automatike.

Markat e tjera brenda Grupit VW, si Skoda dhe Seat, do të ndjekin hapat e Volkswagen.

Vazhdo të lexosh

Automobilizëm elektrikë

Tokio 2020: Autobusët pa shofer humbasin funksionet e vetë-drejtimit, pas një aksidenti

Publikuar

nga

Prodhuesi japonez i makinave Toyota njoftoi të martën se do të rifillojë përdorimin e autobusëve të tij vetë-drejtues në fshatin e Lojërave Paralimpike, edhe pse një nga automjetet goditi një atlet javën e kaluar, transmeton UBT News.

Xhudisti Aramitzu Kitazono, u godit të enjten teksa po kalonte në një vendkalim. Ai nuk arriti të garonte më në kategorinë deri 81 kilogramë për shkak të aksidentit.

Në një deklaratë të lëshuar të hënën, kompania tha se Komiteti Organizues i Lojërave kishte vendosur të rifillonte operacionet pasi kishte bërë ndryshime për të “shtuar sigurinë e gamës së larmishme të njerëzve që përbëjnë komunitetin Paralimpik”.

Ndryshimet e sigurisë të vendosura nga Toyota do të heqin shumë nga elementët vetë-drejtues të e-Palette, dhe do të shtojnë më shumë kontrollerë dhe staf që të sigurohen se s’do të prekin ndokënd. Gjithashtu sinjalizimet paralajmëruese të automjetit janë bërë gjithashtu më të forta, tha kompania.

Aksidenti ndodhi pavarësisht faktit se dy udhëzues ishin në detyrë në vendkalimin për këmbësorë, tha Toyota, përcjell UBT News.

Sipas deklaratës, stafi i Fshatit Olimpik do të marrë gjithashtu trajnime për sigurinë në rrugë para se automjetet autonome të rifillojnë funksionimin në orën 3 pasdite me orën lokale të enjten.

Toyota ka thënë se po bashkëpunon me një hetim të policisë lokale për të përcaktuar shkakun e aksidentit, duke shtuar se do të kryejë gjithashtu hetimin e vet.

Toyota shtoi se aksidenti tregoi vështirësinë që automjeti vetë-drejtues të veprojë në rrethana të veçanta në fshatin Olimpik, me njerëz të cilët kanë shikim të dëmtuar ose kanë aftësi të kufizuara të tjera./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara