Teknologji

Themeluesi i Alibaba-s shihet në Kinë pas një mungese të gjatë

Ai ka mbajtur një profil të ulët që kur kritikoi rregullatorët financiarë të Kinës në vitin 2020.

Publikuar

Themeluesi i Alibaba-s, Jack Ma, i cili është parë rrallë në publik në tre vitet e fundit, është rishfaqur në një shkollë në Hangzhou, thotë një raport.

58-vjeçari ka mbajtur një profil të ulët që kur kritikoi rregullatorët financiarë të Kinës në vitin 2020.

Z. Ma ishte miliarderi kinez i profilit më të lartë që ishte zhdukur mes një goditjeje ndaj sipërmarrësve të teknologjisë.

Ai së fundmi u kthye në Kinë pas më shumë se një viti jashtë shtetit, sipas South China Morning Post.

Gazeta në pronësi të Alibaba-s tha se ai kishte bërë një ndalesë të shkurtër në Hong Kong, ku takoi miq dhe gjithashtu vizitoi shkurtimisht Art Basel, një panair ndërkombëtar i artit.

Ai shtoi se z. Ma ka udhëtuar në vende të ndryshme për të mësuar rreth teknologjisë bujqësore, por nuk bëri asnjë referencë se pse ai ishte zhdukur nga publiku vitet e fundit.

Dikur njeriu më i pasur në Kinë, Ma hoqi dorë nga kontrolli i gjigantit të teknologjisë financiare Ant Group në janar të këtij viti./UBTNews/

AI

Njerëzit duhet të vazhdojnë ta kenë nën kontroll inteligjencën artificiale, paralajmëron Esther Lynch

Asnjë punonjës nuk duhet t’i nënshtrohet vullnetit të një makinerie, tha ajo.

Publikuar

nga

Asnjë punonjës nuk duhet t’i nënshtrohet vullnetit të një makinerie, ka paralajmëruar shefja e sindikatave evropiane, Esther Lynch, duke bërë thirrje për rregullore për të siguruar që njerëzit të mbeten nën kontroll ndërsa teknologjia e inteligjencës artificiale përparon me shpejtësi marramendëse.

Në të njëjtën mënyrë që traktatet e Bashkimit Evropian mbrojnë shëndetin dhe sigurinë në vendin e punës, nevojiten rregulla për të garantuar “parimin e njeriut nën kontroll” kur bëhet fjalë për AI, tha Lynch në një intervistë në Berlin.

“Ne duhet të garantohemi se asnjë punëtor nuk i nënshtrohet vullnetit të një makinerie”, tha Lynch për AFP.

Që kur chatboti jashtëzakonisht i popullarizuar i AI, ChatGPT, shpërtheu në skenë në fund të vitit të kaluar, debati ka qenë i vërtitur rreth asaj se si teknologjia do të përmbys botën e punës, duke transformuar potencialisht shumë punë gjatë rrugës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Testimi i implanteve të trurit tek njerëzit – Neuralink thotë se plani i tyre është miratuar

Rekrutimi për një provë klinike nuk është ende i hapur, sipas Neuralink.

Publikuar

nga

Neuralink tha se lejimi nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për studimin e saj të parë klinik në njerëz është “një hap i parë i rëndësishëm” për teknologjinë e saj, e cila synon të lejojë trurin të ndërlidhet drejtpërdrejt me kompjuterët.

“Ne jemi të ngazëllyer të ndajmë se kemi marrë miratimin e FDA-së për të nisur studimin tonë klinik të parë në njerëz“, tha Neuralink.

“Ky është rezultat i punës së jashtëzakonshme nga ekipi Neuralink në bashkëpunim të ngushtë me FDA”.

Rekrutimi për një provë klinike nuk është ende i hapur, sipas Neuralink.

Qëllimi i implanteve Neuralink është të mundësojë trurin e njeriut të komunikojë drejtpërdrejt me kompjuterët, tha Musk gjatë një prezantimi në dhjetor.

Musk ka qenë i njohur për të bërë parashikime ambicioze për kompanitë e tij, me disa parashikime të tilla që përfundimisht dështuan./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Kompania e Elon Musk merr leje nga autoritetet amerikane për të testuar çipe në trurin e njeriut

Një gjë e tillë i ka hapur rrugë vendosjes së pajisjeve nga Neuralink te njeriu.

Publikuar

nga

Kompania e Elon Musk e cila synon të vendosë çipet kompjuterike në trurin e njeriut, Neuralink, ka marrë aprovimin e autoriteteve amerikane për lansimin e studimit të parë te njeriu.

Një gjë e tillë i ka hapur rrugë vendosjes së pajisjeve nga Neuralink te njeriu dhe lajmi vjen pasi Elon Musk pretendoi gjatë muajit nëntor se kompania e tij është vetëm gjashtë muaj larg nga testimi i parë.

Por kush do të ishte i gatshëm të pranonte vendosjen e një pajisje të tillë në trurin e tij? A do të jetë dikush që ka një gjendje shëndetësore prej së cilës do të kishte përfitime nëse vendos një çip nga Neuralink?

Kompania është akuzuar vazhdimisht se ka abuzuar me testet e bëra te majmunët, akuza që kompania vazhdimisht i mohon dhe aktualisht është nën hetime.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) refuzoi kërkesën e parë të Neuralink në fillim të 2022 për testime te njeriu. Por nuk është kompania e parë që e pretendon të bëjë një gjë të tillë. Synchron u aprovua nga FDA për të nisur testimet në vitin 2021 dhe korrikun e vitit të kaluar zbuloi implantin e parë kompjuterik./PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

AI

Inteligjenca artificiale po i ndihmon shkencëtarët në luftën kundër superbaktereve dhe kancerit të gjirit

Antibiotiku i ri u identifikua nga studiuesit në Institutin e Teknologjisë të Masaçusetsit dhe Universitetin McMaster.

Publikuar

nga

Inteligjenca artificiale është përdorur për të identifikuar një antibiotik të ri që është i aftë për të vrarë një lloj bakteri përgjegjës për shumë infeksione rezistente ndaj ilaçeve.

Antibiotiku i ri u identifikua nga studiuesit në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets dhe Universitetin McMaster nga një bibliotekë me gati 7 mijë përbërës të mundshëm të drogës.

Studiuesit përdorën një model të të mësuarit me makinë që kishin trajnuar për të vlerësuar nëse një përbërës kimik do të pengojë rritjen e acinetobacter baumannii.

Acinetobacter baumannii shpesh gjendet në spitale dhe mund të sjellë pneumoni, meningjit dhe sëmundje të tjera të rënda./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara