Kulturë, Lifestyle

Teatri i shkatërruar i Mariupolit para dhe pas bombardimeve

Deputeti ukrainas, Dmytro Gurin i tha BBC-së se “më shumë se 1 mijë njerëz” ishin strehuar në teatër në atë kohë.

Publikuar

Këto fotografi para dhe pas shfaqin teatrin e shkatërruar të Mariupolit, ku banorët po strehoheshin nga bombardimet.

Deputeti ukrainas, Dmytro Gurin i tha BBC-së se “më shumë se 1 mijë njerëz” ishin strehuar në teatër në atë kohë.

Gurin tha se ndërtesa ishte në shënjestër të Rusisë, pavarësisht thirrjeve dhe paralajmërimeve se kishte edhe fëmijë në atë ndërtesë./UBTNews/

Art

​Zbulohet piktura e vjedhur me vlerë 5 milionë euro në Spanjë

Publikuar

nga

Policia spanjolle njoftoi sot se gjeti një pikturë të vjedhur të piktorit irlandez-britanik Francis Bacon me vlerë 5 milionë euro.

Piktura u gjet në Madrid rreth nëntë vjet pasi u vodh për herë të parë nga një shtëpi private në kryeqytetin spanjoll.

Kjo pikturë ishte një nga pesë veprat e hequra nga banesa e bankierit spanjoll Jose Capelo, një mik i ngushtë i piktorit, në vitin 2015. Tri piktura u gjetën në vitin 2017.

Tani, kjo pikturë e katërt që do të rikthehet është një portret i Capelo-s që është pikturuar në vitin 1989.

Edhe pse hetimi ka vazhduar që nga viti 2015, policia tha në një deklaratë se ata kapën gjurmët e pikturës shkurtin e kaluar pasi arrestuan dy persona të akuzuar për marrjen e dy pikturave të mbetura të vjedhura të Francis Bacon.

Në total janë arrestuar 16 persona që dyshohet se janë përfshirë në grabitjen. Por hetimi mbetet i hapur, pasi piktura e mbetur e vjedhur mbetet në tregun e zi. Policia tha se ata po i drejtohen shtetasve spanjollë që kanë marrëdhënie me grupet e krimit të organizuar nga Evropa Lindore.

Francis Bacon njihet si një nga gjigantët e artit bashkëkohor, i njohur për imazhet e tij të papërpunuara me fokus brutalitetin. Ai vdiq në moshën 82-vjeçare nga një atak në zemër teksa po pushonte në Madrid./AA

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Rruga e librit në Prishtinë: 100 Botues, 2 mijë tituj të rinj në Panairin e Librit në edicionin e 24-të

Publikuar

nga

Në një njoftim të botuar nga Shoqata e Botuesve të Kosovës, u bënë të ditura datat për hapjen e edicionit të 24-të të Panairit të Librit “Prishtina 2024”. Ky panair, i cili është pritur me padurim nga dashamirësit e librit, do të organizohet me spektakël dhe ngjarje të mahnitshme që do të mbushin faqet e tij.

Me një numër prej rreth 100 shtëpive botuese dhe mbi 2 mijë botues, ky panair shpalos një gamë të gjerë të titujve të rinj, duke sjellë në vëmendje vlerat e kulturës letrare shqiptare dhe botërore. Në këtë vit, veçori të veçanta do të jenë përvjetorët e rëndësishëm të At Zef Pllumit dhe Franz Kafkës, si dhe botimi dhe promovimi i vëllimit testament të Rexhep Qosjes.

Panairi do të hapet zyrtarisht më 5 qershor në orën 12:00, vizitorët do të kenë mundësinë të shijojnë hapësirën e panairit çdo ditë nga ora 9:00 deri në 21:00, derisa ngjarja do të përfundojë më 9 qershor në orën 19:00.

Me hyrje falas për vizitorët, pritet të ketë një frekuencë të lartë të ndjekësve të kësaj ngjarje të rëndësishme kulturore. Përveç kësaj, mbi 40 aktivitete, promovime dhe prezantime do të jenë në fokus, duke përfshirë edhe prezencën e shkrimtarit francez Éric Faye dhe botimin e vëllimit testament të Rexhep Qosjes.

Panairin pritet ta vizitojnë rreth 40,000 vizitorë, duke përfshirë studentë, nxënës të shkollave të mesme dhe fillore, si dhe personalitete të shquara nga bota akademike, letrare, politike dhe intelektuale e Kosovës. Në këtë ngjarje të madhe pritet të jenë të pranishëm shkrimtarë ndërkombëtarë dhe kombëtarë, profesionistë të librit, botues, përkthyes dhe librarë./UBTNews/

 

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Një koleksion nga kujtesa: Ngjarja e ‘Qilim Fest’ në Gjirokastër

Publikuar

nga

Në Gjirokastër, një ngjarje e rrallë u mbajt nën diellin e majit, “Qilim Fest”, një festë e vërtetë e motiveve dhe qilimash që kanë mbuluar kalldrëmet e qytetit. Ky event i bukur, që ka mbajtur edicionin e tij të tretë, ka bërë që qyteti të shndërrohet në një arenë të gjallë të kulturës dhe traditës.

Demonstrime publike të punës në tezgjah, shoqëruar me këndime muzikore të polifonisë, muzikë instrumentale dhe artistë nga treva të tjera, kanë bërë që qyteti të frymëzojë dhe të gëzojë praninë e mijëra vizitorëve.

Disa prej qilimave të ekspozuar në treg janë një pjesë e trashëgimisë së qytetit, realizuar që prej fillim shekullit të kaluar. Megjithatë, sfidat e kohës së sotme, si mungesa e lëndës së parë dhe konkurrenca e produkteve të fabrikuara, e bëjnë këtë art tradicional të përballë vështirësive të reja, raporton Top Channel.

Për disa nga banorët dhe bizneset lokale, kjo është një mundësi për të promovuar artin e qilimave dhe për të mësuar të tjerët për këtë traditë të veçantë.

Në fund, pjesë e eventit u bënë qindra vizitorë vendas dhe të huaj, të cilët u mahnitën nga bukuria dhe trashëgimia e Gjirokastrës. Kjo ngjarje jo vetëm që përforcoi turizmin në qytet, por gjithashtu ndihmon në mbrojtjen dhe promovimin e trashëgimisë kulturore vendase./UBTNews/

 

 

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

40-vjetori i revoltës antikomuniste të Qafë Barit

Publikuar

nga

Në këtë ditë të 22 majit, Muzeu Historik Kombëtar kujtoi ngjarjen e rëndësishme të revoltës së Qafë Barit, një moment shkëputës në historinë e luftës antikomuniste në Shqipëri.

Revolta e Qafë Barit ndodhi në burgun me të njëjtin emër, ku 500 të burgosur politikë u ngritën kundër kushteve të rënda të burgosjes dhe dhunës së sistemit komunist. Të burgosurit, të dënuar me burgje të gjata prej 25 vitesh, u organizuan për të kërkuar drejtësi dhe liri, duke refuzuar të pranonin shtypjen e tyre.

 

Në mëngjesin e asaj dite, ata u mblodhën në shesh, duke denoncuar komunizmin, diktaturën dhe diktatorin. Përgjigjja e regjimit komunist ishte brutale, me forca të armatosura që rrethuan burgun dhe qëlluan mbi të dënuarit me armë zjarri. Në këtë sulm të dhunshëm, shumë prej tyre u plagosën dhe disa humbën jetën.

Sandër Sokoli, njëri nga të burgosurit, ndërroi jetë nga torturat, ndërsa disa të tjerë u dënuan me burgje të gjata. Tom Ndoja dhe Sokol Sokoli u dënuan me pushkatim për guximin e tyre për të ngritur zërin kundër padrejtësisë së regjimit komunist.

Kjo ngjarje shënon një moment të rëndësishëm në historinë e luftës për lirinë dhe drejtësinë në Shqipëri, duke theksuar guximin dhe vendosmërinë e atyre që nuk u mundën për të luftuar për lirinë e tyre./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara