Shëndeti

Stresi nxit nepsin, shtatë mënyra për ta minimizuar atë

Mos pini kafe apo alkool.

Publikuar

Stresi ose ankthi e nxisin njeriun ta shohë ushqimin si ngushëllim. Në shumë raste, ushqimi mund të ketë ndikim qetësues ose ngushëllues, por në raste të tjera ai përkeqëson situatën dhe ju bën të shtoni në peshë.

Nëse ushqimi përbën mënyrën tuaj të preferuar për t’u përballur me ankthin ose një situatë stresuese, atëherë duhet të merrni në konsideratë shtatë këshillat e listuara nga AgroWeb.org.

Mos pini kafe apo alkool

Kur jeni të stresuar nuk duhet të pini kafeinë ose alkol sepse të dyja këto substanca e përkeqësojnë situatën dhe kanë efekte anësore.

Për më tepër, si alkoli edhe kafeina ju ofrojnë kalori të padëshiruara.

Pini shumë ujë gjatë ditës

Uji frenon kapriçot stresuese të stomakut që thërret për ushqim si pasojë e stresit dhe jo të urisë.

Për më tepër, sipas të dhënave të AgroWeb.org, uji promovon një sistem tretës të shëndetshëm.

Kujdes me nivelet e sheqerit në gjak

Gjatë situatave stresuese por jo vetëm, njeriu duhet të tregojë kujdes ndaj nivelit të sheqerit në gjak.

Përpiquni të konsumoni disa vakte ushqimore të vogla në vend të tre vakteve të mëdha.

Acidet yndyrore omega-3

Sigurohuni që të konsumoni sa më shumë ushqime të pasura me acide yndyrore omega-3.

Salmoni, farat e linit dhe arrat janë ushqime ideale të pasura me këto acide yndyrore.

Këto të fundit përmirësojnë humorin dhe luftojnë inflamacionin në organizëm.

Kujdes me racionet

Nëse ju pëlqejnë ushqimet e shpejta, duhet të tregoni kujdes me racionet.

Në varësi të paketimit të ushqimit, AgroWeb.org sugjeron të konsumoni një racion të vetëm dhe më pas ta mbyllni me kaq.

Nëse vazhdoni të hani ushqim pa mendje, do të ndiheni më të stresuar.

Ushqimet me magnez

Ushqimet e pasura me magnez ndihmojnë në qetësimin e muskujve.

Drithërat e plota, panxhari, bishtajoret, perimet, arrorët dhe farat janë burime të shkëlqyera të magnezit.

Ato ofrojnë ndjesinë e ngopjes dhe frenojnë nepsin.

Kujdes me mënyrën e të ngrënit

Nëse vëreni se i nënshtroheni nepsit të nxitur nga stresi, përpiquni të kufizoni racionet, në mënyrë që të përqendroheni tek shija e ushqimit.

Më pas dilni për një ecje.

Çdo lloj aktiviteti fizik është shkencërisht i provuar si një mënyrë e shëndetshme për të trajtuar stresin.

AgroWeb.org ju rekomandon të tregoheni të kujdesshëm e të vëmendshëm ndaj mënyrës dhe sasisë së të ngrënit.

Një mënyrë se si të bëni këtë është që të mbushni frigoriferin dhe kuzhinën me ushqime të shëndetshme e jo të përpunuara.

Shëndeti

Si të dukeni më të rinj gjatë të 50-ve?

Përdorimi i vitaminës E dh shmangia e sheqerit janë vetëm dy prej tyre.

Publikuar

nga

Të gjithë e dimë se nuk ka asnjë pilulë magjike që ju bën të dukeni më të rinj, por zgjedhjet e një jetese të shëndetshme ndihmojnë në ngadalësimin e procesit të plakjes.

Edhe pse ndryshimet në lëkurë janë më të dukshme në të 40-at dhe 50-at, ka disa sekrete që mund të parandalojnë plakjen e parakohshme, për të cilat AgroWeb.org ju njeh më poshtë.

Acidi Linoleik

Acidi linoleik është i mbushur me antioksidantë, forcon barrierat mbrojtëse të lëkurës duke parandaluar inflamacionin, dëmtimin dhe formimin e rrudhave.

Kur barriera është e fortë dhe lagështia e ekuilibruar, cikli i ripërtëritjes së lëkurës fillon të funksionojë në mënyrë optimale duke ngadalësuar ritmin e plakjes.

Acidi i mbron gjithashtu lëkurën nga ndotësit mjedisorë si tymi, ajri i thatë e i nxehtë, rrezet UV, ndryshimi i klimës etj.

Po ashtu është në gjendje të ndihmojë në shërimin e dermatitit apo ekzemës.

Vitamina E

Vitamina E është në gjendje të zbehë dhe lëmojnë rrudhat dhe strukturën e lëkurës.

Çelësi për ndalimin ose ngadalësimin e formimit të rrudhave është forcimi i barrierës lipidike, gjë që kjo vitaminë e bën më së miri.

Nëse përdoret me vitaminën C dhe krem ​​kundër diellit, vetitë e saj shumëfishohen dhe lëkura juaj përfiton edhe më tepër mbrojtje.

Shmangni sheqerin

Sipas ekspertëve të shëndetit, sheqeri duhet të konsumohet patjetër me moderim nga gratë mbi 40 vjeç, në të kundërt mund të dëmtojë dhe të plakë lëkurën.

Kur ka një tepricë të glukozës në trup, ajo ndërlidhet me kolagjenin dhe elastinën, proteina që i japin lëkurës tonë qëndrueshmëri dhe elasticitet.

Kjo lidhje ngurtëson proteinat e lëkurës, duke e bërë lëkurën më të dobët, më të hollë dhe më pak të hidratuar.

Kolagjeni

Kolagjeni është një element i rëndësishëm që ruan shëndetin e lëkurës, thonjëve dhe flokëve.

Me kalimin e moshës trupi prodhon gjithnjë e më pak kolagjen, prandaj ju mund ta merrni atë edhe në formë lëngu apo pluhuri.

Uji i klorofilit

Uji me klorofil është një mënyrë e lehtë për tu detoksifikuar, për të promovuar shëndetin e lëkurës dhe për t’i siguruar trupit sasi të konsiderueshme antioksidantësh.

Antioksidantët që gjenden në klorofil, funksionojnë në trup duke reduktuar toksinat dhe dëmtimet nga radikalet e lira.

Ka efekte anti-inflamatore dhe antimikrobike, gjë që mund të reduktojë edhe aknet dhe të përmirësojë pamjen e lëkurës tuaj.

Hidratohuni

Trupat tanë përbëhen nga 60 – 70% ujë. Prandaj uji është thelbësor që trupat të funksionojnë sa më mirë dhe të ruajnë freskinë rinore.

Flini

Të bëni një gjumë të mirë gjatë natës (7 deri në 9 orë) ndihmon në qetësimin e trurit, trupit dhe lëkurës tuaj. Kur përmirësoni cilësinë e gjumit për një afat të gjatë, do të jeni më energjikë dhe më produktiv gjatë ditës. /AgroWeb.org

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Këto janë ushqimet e shëndetshme dhe me pak kalori

Një asparag përmban vetëm 27 kalori dhe në të njëjtën kohë përmban vitaminën K dhe folate.

Publikuar

nga

Disa nga ushqimet që përmbajnë gati 0 kalori janë:

Molla

Padyshim molla është një ndër frutat më të përhapur në botë. Ato përmbajnë një numër të madh të ushqyesve, që kanë efekte pozitive për shëndetin e njeriut. Një mollë përmban 57 kalori dhe 3 gram fibra.

Asparagu

Një asparag përmban vetëm 27 kalori dhe në të njëjtën kohë përmban vitaminën K dhe folate.

Brokoli

Është një nga perimet me një efekt shumë të dobishëm për shëndetin e njeriut. Ai së bashku me disa perime të tjera njihen për efektin e tyre në luftimin e kancerit.

Trangujt

Duke marrë parasysh se përbërja e trangujve është gati 80% ujë, atëherë kjo tregon se është një nga produktet me më së paku kalori dhe në të njëjtën kohë me efekt shumë të dobishëm për shëndetin e njeriut.

Shalqiri

Është një nga frutat që përmban shumë ujë dhe shumë pak kalori. Shalqiri përmban gati të gjitha llojet e vitaminave dhe ka vetëm 46 kalori.

Vazhdo të lexosh

Shëndeti

Ngjyra e syve tregon sa e tolerojmë dhimbjen e lindjes, thotë shkenca

Opsioni më real është që ju të përjetoni një nivel dhimbjeje dhe ndjesi të pakëndshme gjatë lindjes.

Publikuar

nga

Ngjyra e syve tanë mund të tregojë se sa mirë ne tolerojmë dhimbjen, emocionet negative ose ankthin.

Shkencëtarët thonë se ne mund të parashikojmë se cili do të ishte pragu ynë i tolerancës ndaj dhimbjes gjatë lindjes. Dhe megjithëse lindjet pa dhimbje janë të mundshme, opsioni më real është që ju të përjetoni një nivel dhimbjeje dhe ndjesi të pakëndshme gjatë lindjes.

Gjithsej 58 gra shtatzëna kanë marrë pjesë në një studim të kryer në Universitetin e Pitsburgut në SHBA, dhe në bazë të rezultateve të tyre është treguar se gratë me sy të kaltër ose të gjelbër, e përballojnë dhimbjen më lehtë.

Ndryshe nga ato, gratë shtatzëna me sy me ngjyrë më të errët ndienin lehtësim shumë më të madh kur iu nënshtruan anestezisë epidurale, gjë që, sipas shkencëtarëve që drejtuan hulumtimin, konfirmon se pragu i tyre i tolerancës ndaj dhimbjes është më i ulët.

Po kështu, hulumtimet tregojnë se nënat me sy të kaltër vuajnë më pak nga ankthi dhe depresioni pas lindjes sesa nënat me sy me ngjyrë më të errët. Megjithëse nevojiten më shumë kërkime për të përcaktuar shkaqet pas këtyre të dhënave, supozohet se gjenetika mund të përfshihet.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjashtë sekretet për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme

Konsumoni më pak produkte shtazore dhe ushqime të përpunuara.

Publikuar

nga

Nuk është më një sekret se regjimi ushqimor dhe stërvitja janë çelësi për të jetuar një jetë të gjatë të shëndetshme, por lista nuk ndalet me kaq.

AgroWeb.org bazuar në këshillat e ekspertëve më të mirë botërorë të shëndetit, ndan me ju këshillat e tyre për mënyrat më të lehta të cilat ndikojnë në jetëgjatësinë tuaj.

Mbroni shëndetin e zemrës

Nëse dëshironi të jetoni gjatë, atëherë gjëja e parë që duhet të bëni është të mbroni dhe përmirësoni shëndetin tuaj kardiovaskular.

Këshillat për këtë janë:

Ndiqni një regjim ushqimor të pasur me fruta, perime dhe bishtajore.

Konsumoni më pak produkte shtazore dhe ushqime të përpunuara.

Jini fizikisht aktiv. Kryeni të paktën 150 minuta ushtrime gjatë gjithë javës.

Flini 7 ose 8 orë gjumë në natë.

Mbani një peshë të shëndetshme.

Mbani nën kontroll dhe në nivele optimale kolesterolin, sheqerin në gjak dhe presionin e gjakut. Të gjitha vijnë si rezultat natyral i aktivitetit fizik dhe ushqimit të shëndetshëm.

Ushtrohuni

Ushtroni të paktën 30 minuta çdo ditë. Sidomos nëse keni presion të lartë të gjakut ose diabet.

Gjithashtu ngritja e peshave ose përdorimi i shiritave të rezistencës, ushtrime që ndihmojnë për forcimin e muskujve, kanë treguar se reduktojnë rrezikun e vdekjes së parakohshme me 10- 17%”.

Lini duhanin

Një nga mënyrat më të thjeshta për të jetuar më gjatë është të lini duhanin.

Nëse nuk pini duhan, të jetosh më gjatë dhe më shëndetshëm zakonisht varet nga zgjidhja më e dukshme që është mënyra e të ushqyerit. Regjimi ushqimor mesdhetar është ai që të gjithë ekspertët sugjerojnë dhe preferojnë.

Konsumoni më shpesh kërpudha

Kërpudhat janë i vetmi burim ushqimor i një aminoacidi të fuqishëm me veti antioksiduese dhe anti-inflamatore me emrin L-ergothioneine (shkurtimisht ERGO).

Sipas disa studimeve, konsumi i lartë i kërpudhave ka të ngjarë të shpjegojë pse vende si Franca, Irlanda dhe Italia, kanë jetëgjatësi relativisht të lartë. Kjo ka bërë që disa shkencëtarë ta quajnë ERGO ‘vitamina e jetëgjatësisë”.

Kufizoni proteinat shtazore

Tashmë është e vërtetuar se duke reduktuar konsumin e proteinave që gjenden tek produktet shtazore, ju mund të jetoni më gjatë.

Duke u fokusuar në një regjim ushqimor me bazë bimore, ju mund të rrisni jetëgjatësinë tuaj.

Merrni fitonutrientët e nevojshëm për organizmin

Fitonutrientët si resveratroli dhe kuercetina mund të kenë efekte të fuqishme në shëndetin dhe jetëgjatësinë tuaj.

Resveratroli, i cili gjendet në ushqime si rrushi, vera, boronicat, kikirikët dhe kakao,ka treguar se përmirëson cilësinë e jetës.

Kuercetina, e cila gjendet në ushqime si mollët, qepët dhe lakra jeshile, shoqërohet me rritjen e jetëgjatësisë. Ajo gjithashtu ka efekte neuroprotektive dhe anti-inflamatore në trup. /AgroWeb.org

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara