Film & TV

“Squid Game” rrit shitjet e atleteve Vans me 7800 për qind!

Personazhet në “Squid Game” kanë veshur të njejtat atlete.

Publikuar

Fenomeni “Squid Game” është bërë kaq i njohur tani, madje duke frymëzuar një rikthim në modë të atleteve të bardha dhe modeste, Vans, transmeton UBT News.

Sipas Sole Supplier, shitjet për atletet janë rritur 7800 përqind që kur drama koreane u shfaq në Netflix më 17 shtator. Personazhet në serial janë të veshur me një uniformë të gjelbër dhe atlete të bardha.

Nëntë ditë pas publikimit të tij, shefi ekzekutiv i Netflix, Ted Sarandos, zbuloi se Squid Game e ka tejkaluar Bridgerton si shfaqja televizive më e shikuar e transmetuesit ndonjëherë./UBTNews/

Film & TV

Një koleksion i filmave dhe dokumentarëve palestinezë po vjen në Netflix!

Një përzgjedhje e filmave palestinezë tashmë janë në Netflix.

Publikuar

nga

Palestinian Stories’ përpilojnë 32 vepra të kineastëve përfshirë Elia Suleiman, Annemarie Jacir dhe Basil Khalil, transmeton UBT News.

Si pjesë e një serie të re të titulluar ‘Palestinian Stories’, veprat e regjisorëve palestinezë të vlerësuar nga kritikët përfshirë Elia Suleiman, Annemarie Jacir dhe Basil Khalil do të mbërrijnë në Netflix këtë tetor.

Filmi i shkurtër i Basil Khalil i nominuar për Oskar, ‘Ave Maria’ , është vetëm një nga titujt, së bashku me ‘Salt of This Sea’ dhe ‘Suleiman’s Divine Intervention’, të Annemarie Jacir.

Projekte të tjera në listë janë: A Drowning Man; Frontiers of Dreams and Fears; A Man Returned; When I Saw You; Children of Shatila; The Crossing; Paradise Now; Chronicle of a Disappearance; Maradona’s Legs; 3000 Nights; In Vitro; Bonbone; Three Logical Exists; dhe Ghost Hunting.

“Shumëllojshmëria e përmbajtjes sonë qëndron pranë zemrës sime ndërsa Netflix po punon për t’u bërë shtëpia e kinemasë arabe, një vend ku çdokush në botë mund të ketë qasje në histori të mëdha arabe”, tha Nuha El Tayeb.

“Ndërsa këto histori janë qartë dhe autentike arabe, temat janë thelbësisht njerëzore dhe do të kenë jehonë me auditorët në të gjithë botën. Kjo është bukuria e vërtetë e tregimit”.

Ndërkohë, një përzgjedhje e filmave dhe dokumentarëve palestinezë tashmë janë në dispozicion në platformën e transmetimit, duke përfshirë ‘The Present’, ‘Eyes of a Thief’ dhe ‘Born In Gaza’./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

“Zgjoi” edhe në Festivalin e Filmit në Romë

Regjisorja Blerta Basholli rrëfen se frymëzimi i saj për filmin ishte jeta e zonjës Fahrije Hoti.

Publikuar

nga

Filmi “Zgjoi” i regjisores Blerta Basholli do të jetë pjesëmarrës edhe në Festivalin e Filmit në Romë. Lajmin e ka konfirmuar Ambasada e Kosovës në Itali.

“Më 18 tetor 2021, Festivali i Filmit në Romë do të jetë nikoqir i filmit “Zgjoi” i regjisores kosovare Blerta Basholli, e cila rrëfen historinë e vërtetë të Fahrijes, një grua nga Kosova, që mbeti e ve pas luftës në Kosovë. Filmi Zgjoi ka fituar tri nga çmimet më të rëndësishme të festivalit më të madh të pavarur të filmit, “Sundance”, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës si dhe shumë çmime në Festivale të tjera të filmit”, thuhet mes tjerash në njoftim.

Regjisorja Blerta Basholli rrëfen se frymëzimi i saj për filmin ishte jeta e zonjës Fahrije Hoti, e cila portretizon një histori të zakonshme, mirëpo shumë të gjallë dhe të fortë. Ky film rrëfen historinë e Fahrijes e cila pas luftës ngeli e vetme me dy fëmijët, vajzën 3-vjeçare dhe djalin tremuajsh.

Në përpjekjet për mbijetesë si nënë e vetme në Kosovën e pasluftës, ajo u bashkua me disa gra të tjera të fshatit që kishin mbetur të veja dhe krijuan kooperativën bujqësore “Krusha”, që merren me përpunimin e turshisë dhe ajvarit. Fahrija nuk heq dorë dhe vazhdon të luftojë jo vetëm për të mbajtur familjen e saj, mirëpo edhe për të luftuar paragjykimet kundër një komuniteti që është armiqësor ndaj saj.

Në këtë film luajnë: Yllka Gashi, Çun Lajçi, Aurita Agushi, Kumrije Hoxha, Adriana Matoshi, Molikë Maxhuni./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Publikohet traileri i “La Casa de Papel”

Jepet premierë globalisht më 3 dhjetor.

Publikuar

nga

Netflixi ka lansuar trailerin e parë të gjysmës së dytë të sezonës së pestë të serialit “La Casa de Papel”, që do të jepet premierë globalisht më 3 dhjetor.

Episodet finale të serialit shënojnë fundin e vjedhjes. Sezoni final i “La Casa de Papel” erdhi në dy pjesë. Gjysma e parë u publikua më 3 shtator, kurse gjysma e dytë publikohet më 3 dhjetor.

Banda është mbyllur në Bankën e Spanjës për më shumë se 100 orë. Ata kanë arritur të shpëtojnë Lisbonën, por momenti i tyre më i errët është mbi ta pasi kanë humbur një person të bandës.

Profesori është kapur nga Sierra dhe për herë të parë nuk ka një plan arratisjeje./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Ndërron jetë Ruthie Tompson, animatorja me historinë më të gjatë në Disney

Tompson vdiq të dielën në moshën 111 vjeçare.

Publikuar

nga

Ruthie Tompson i pëlqente t’u thoshte njerëzve se ajo dhe Mickey Mouse “u rritën së bashku”, transmeton UBT News.

Animatorja legjendare kaloi gati 40 vjet me kompaninë Walt Disney duke punuar në pothuajse çdo film, nga “Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhët” e deri tek “The Rescuers” deri në pensionimin e saj në 1975. Ajo madje fitoi titullin “Disney Legend”, si punëtorja me historinë më të gjatë me Walt dhe Roy O. Disney.

“Ajo ishte ndoshta lidhja e fundit nga origjina më e hershme e animacionit në Hollywood. Një dëshmitare e gjallë dhe kontribuese jetike në përparimin dhe rritjen e industrisë së animacionit siç e njohim sot”, tha autori dhe historiani i Disney, Mindy Johnson.

Tompson vdiq të dielën në moshën 111 vjeçare. Ajo “ndërroi jetë paqësisht në gjumë” në shtëpinë e saj në në Woodland Hills të Kalifornisë, thanë zëdhënësit nga Disney në një deklaratë.

“Ndërsa do të na mungojë buzëqeshja e saj dhe sensi i mrekullueshëm i humorit, puna e saj e jashtëzakonshme dhe shpirti pionier do të jenë përgjithmonë një frymëzim për të gjithë ne”, tha Bob Iger, kryetari ekzekutiv i The Walt Disney Company.

Projekti i parë i plotë i Tompson ishte: Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhët, e cila u shfaq premierë në 1937.

Tompson gjithashtu u ftua të bashkohej me Unionin Ndërkombëtar të Fotografëve në 1952 dhe u bë një nga tre gratë e para që u pranuan.

Disa nga filmat më të mëdhenj artistikë në të cilët Tompson punoi përfshijnë “Pinocchio”, “Fantasia”, “Dumbo”, “Sleeping Beauty”, “Mary Poppins”, “The Aristocats” dhe “Robin Hood”.

“Argëtohu. Mundohu të bësh sa më shumë për veten tënde. Mbani mend të gjitha gjërat e mira në jetë” – Ruthie Tompson

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara