Sport

Sportistët kosovarë do të garojnë pas mesnate dhe herët në mëngjes në Olimpiadë

Publikuar

Olimpiada verore do të mbahet në Japoni dhe koha lokale e këtij vendi dallon shumë me atë tonën.

Për këtë, pjesa më e madhe e sportistëve kosovarë do të garojnë në orët e vona të natës ose në orët e hershme të mëngjesit me kohën tonë

Vendi ynë do të përfaqësohet në “Tokyo 2020” me 11 garues, shkruan Gazeta Express. Gjashtë prej tyre, pesë nga xhudoja dhe një nga mundja, kanë fituar norma olimpike, e pesë të tjerë do marrin pjesë me ftesa në këtë garë prestigjioze.

Pasi gara më e madhe e sportit botëror do të mbahet në Japoni, të gjithëve ju intereson periudha kur do të garojnë sportistët kosovarë. Xhudoja do të jetë sporti që do të fillojë në Olimpiadën e shtyrë për një vit shkaku i pandemisë. E para që do të garojë do të jetë Distria Krasniqi, në kategorinë deri në 48 kilogramë.

Disi do t’i nisë garat nga ora 4 e mëngjesit, me kohën lokale të Kosovës, respektivisht nga ora 11 paradite në Japoni. Më pas, Majlinda Kelmendi garon më 25 korrik, Nora dhe Akil Gjakova më 26 të këtij muaji dhe Loriana Kuka më 29 korrik. Të gjitha garat e xhudos do të fillojnë nga ora 4 e mëngjesit të kohës sonë.

Notarja Eda Zeqiri do ta provojë eksperiencën e jashtëzakonshme të Olimpiadës më 25 korrik nga ora 12:00 me kohën tonë. Në të njëjtën ditë do të garojë edhe shenjëtari Drilon Ibrahimi, por nga ora 2 e natës, gjithnjë me kohën tonë. Boksierja Donjeta Sadiku do të boksojë më 27 korrik dhe garat e boksit nisin në kohë të njëjtë, në orën 4 në mëngjes.

Në të njëjtën ditë, por disa orë më vonë, nga ora 12:00 e ditës do të garojë notari Olt Kondirolli.
Më 31 korrik nga ora 2 e natës, po ashtu me kohën tonë, do të garojë atleti Musa Hajdari.

Eksperiencën e garuesve kosovarë do ta mbyllë mundësi Egzon Shala, i cili do të garojë më 5 gusht nga ora 4 e mëngjesit.

Ndërsa ceremonia mbyllëse e Olimpiadës do të jetë më 8 gusht.

Garuesit e xhudos janë nisur dje për në Japoni, kurse pjesa tjetër e ekipit do të niset më 19 korrik e tutje. Kosova synon ta fitojë së paku një medalje në “Tokyo 2020”, njëjtë siç bëri në Olimpiadën e Rios në vitin 2016. 

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Djali i legjendës Johan Cruyff e refuzon stolin e Barcelonës

Publikuar

nga

Jordi Cruyff u rikthye te Barcelona pas eksperiencës si trajner në Kinë me Shenzhen, ndërkohë që më parë ka drejtuar edhe Maccabi Tel Aviv, Chongqing Dangdai Lifan dhe kombëtaren e Ekuadorit.

Djali i legjendës Johan Cruyff është këshilltar sportiv te katalanasit tani, por së fundmi i është ofruar edhe një mundësi për ta drejtuar ekipin.

Gazetari i “Sport”, Toni Juanmarti, shkruan se Jordi është përgjigjur se për momentin nuk e pranon opsionin për t’u bërë trajner i Barcelonës.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Coman i nënshtrohet një operimi në zemër

Publikuar

nga

Kingsley Coman i është nënshtruar një operimi në zemër, dhe lajmin e ka konfirmuar trajneri i Bayern Munich, Julian Nagelsmann.

Sulmuesi francez e ka përfunduar operimin dje, që kishte të bëjë me rregullimin e ritmit të zemrës së tij dhe pritet që së shpejti të rikthehet në seancat përgatitore.

Nagelsmann tregoi që ishte një rrezik i vogël i menaxhuar në mënyrë të duhur, dhe shpjegoi që nuk ishte diçka e zakonshme.

“Ritmi i tij i zemrës kishte një problem të vogël që kishte rrahje më të ngadalta. Në disa momente ai kishte probleme me frymëmarrje”, tha Nagelsmann.

“Ai është në gjendje shumë të mirë, ka vetëm dhimbje të vogla në plagë. Kur plaga të shërohet, ai do të fillojë seancat përgatitore përsëri dhe nuk do të mungojë më shumë se një javë eventualisht dy, para se ai të rikthehet në stërvitje”, shtoi trajneri i “Bavarezëve”.

Po ashtu, Nagelsmann tregoi që Coman do të fillojë stërvitjet kardio ditën e marte.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Roma dëshiron rinovimin e kontratës me Lorenzo Pellegrinin

Publikuar

nga

Skuadra italiane, AS Roma po përgatit një kontratë të re pesëvjeçare për Lorenzo Pellegrinin, raporton gazetari i njohur Fabrizio Romano.

Klauzola e lirimit prej 30 milionë eurove në kontratën aktuale të Pellegrinit do të largohet. Po ashtu, raportohet që gjatë afatit kalimtar veror të transferimeve dy skuadra angleze kanë qenë të interesuara në shërbimet e mesfushorit 25-vjeçar.

Lajmin për rinovimin e kontratës e konfirmoi edhe trajneri i klubit romak Jose Mourinho.

“Ai do të nënshkruajë kontratën e re së shpejti”, tha Mourinho.

Këtë sezon, në 6 paraqitje në të gjitha garat, Lorenzo Pellegrini ka kontribuar në 7 gola, respektivisht 5 gola dhe 2 asistime.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Klopp flet rreth kontratës së Salah

Publikuar

nga

Gjiganti anglez, Liverpooli ka disa lojtarë që tanimë iu ka ofruar kontrata afatgjate për t’i shpërblyer për kontributin e dhënë drejt triumfit të Ligës së Kampionëve dhe Premier Ligës angleze.

Ndër ta janë portieri Alisson Becker, mesfushori Fabinho, dhe mbrojtësi Virgil Van Dijk. Po ashtu, krerët e Liverpoolit janë në bisedime me agjentët e Salah për t’i rinovuar kontratën “Mbretit egjiptian”.

Trajneri i “Të Kuqve”, Jurgen Klopp në një konferencë për media sot foli rreth situatës aktuale të Salah, duke mos dhënë shumë detaje mbi rinovimin e kontratës së tij.

“Shikoni, nuk kam ndonjë gjë për të thënë, veçanërisht unë sepse unë nuk jam i përfshirë. Kështu që nuk ka ndonjë detaj të ri”, tha Klopp.

“Sigurisht që gjërat në të cilat jam i interesuar janë paraqitjet e tij, sa është i vëmendshëm, sa është i përkushtuar në këto momente. Dhe kjo është e gjitha. Asgjë e re për tu thënë”, shtoi trajneri gjerman.

Mohamed Salah ka kontratë me gjigantin anglez deri në qershor të vitit 2023.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara