Mobile

Snapchat jashtë funksionit

Nga Snapchat thanë se janë të vetëdijshëm për problemin.

Publikuar

Snapchat ishte jashtë funksionit në disa vende të botës, duke ua pamundësuar përdoruesve komunikimin.

Uebfaqja që monitoron aplikacionet, Down Detector regjistroi dhjetëra mijëra ankesa nga përdoruesit e Snapchat të mërkurën. Përdoruesit gjithashtu u ankuan në të gjitha mediat sociale për çështje që lidhen me aplikacionin Snapchat.

Nga kompania Snapchat thanë përmes një postimi në Twitter se ‘janë të vetëdijshëm se disa përdorues kanë probleme me aplikacionin dhe se po mundohen që sa ma shpejt ta zgjidhin këtë çështje’.

Eksperti i kibernetikës, Jake Moore, tha se ka pak gjasa që problemet të jenë shkaktuar nga një sulm kibernetik, por paralajmëroi se përdorimi i një sistemi të centralizuar mund të shkaktojë probleme të gjera për rrjetet sociale.

Problemet me aplikacionin Snapchat u shfaqën vetëm një javë pasi kompania Facebook dhe produktet e saj u goditën nga një ndërprerje gjashtë orëshe./UBTNews

Lajmet

Apple fshin aplikacionin për Kuranin në Kinë

Aplikacioni “Quran Majeed” është i disponueshëm në të gjithë botën në App Store.

Publikuar

nga

Apple ka fshirë një nga aplikacionet më të popullarizuara të Kuranit në Kinë, pas një kërkese nga zyrtarët. Këtë e kanë konfirmuar nga kompania për BBC-në.

Aplikacioni “Quran Majeed” është i disponueshëm në të gjithë botën në App Store – dhe ka gati 150 mijë rishikime.

Sidoqoftë, Apple e fshiu këtë aplikacion me kërkesë të zyrtarëve kinezë, për siç thonë ata, mbajtje të teksteve të paligjshme fetare. E Qeveria kineze nuk dha ndonjë koment për këtë çështje.

Fshirja e aplikacionit u vu re për herë të parë nga Apple Censorship – një faqe në internet që monitoron aplikacionet në App Store të Apple në nivel global.

Partia Komuniste Kineze e njeh zyrtarisht Islamin si fe në vend. Megjithatë, Kina është akuzuar për shkelje të të drejtave të njeriut, madje edhe gjenocid, kundër grupit etnik kryesisht mysliman ujgur në Xinjiang./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Samsung mban eventin “Unpacked” javën e ardhshme

Ka pasur spekulime edhe se Samsung mund të prezantojë Galaxy S21 FE.

Publikuar

nga

Samsung tashmë ka dërguar ftesat për një event që do të mbahet virtualisht të mërkurën e javës së ardhshme, më 20 tetor. Ky event që u quajt “Galaxy Unpacked Part 2”, por gjiganti korean nuk ofroi asnjë informacion se çfarë mund të ketë rezervuar ky event.

Me njoftimin e kompanisë Samsung, tani kemi një event që do të mbahet të hënën nga Apple (ku pritet lansimi i MacBook Pro), të martën do të lansohet Pixel 6 dhe të mërkurën do të mbajë një event të vogël.

Ka pasur spekulime edhe se Samsung mund të prezantojë Galaxy S21 FE dhe të sjellë veçoritë e S21 në telefonin me kosto të përballueshme./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Nokia po lanson versionin e ri të ‘telefonit me tulla’

Telefoni vjen me një kopje të lojës klasike me gjarpër.

Publikuar

nga

Nokia po rilanson një nga modelet e telefonëve klasik, modelin 6310 të “telefonit me tulla” 20 vjet qysh prej kur u lansua për herë të parë në Britani të Madhe.

HMD Global, krijuesi i telefonëve Nokia, tha se kjo pajisje do të mund ta kishte pamjen origjinale dhe ikonike të telefonit klasik me një jetëgjatësi më të madhe të baterisë.

Telefoni vjen me një kopje të lojës klasike me gjarpër, dhe një faktor i forte që i dha pseudonimin “tulla” kur doli për herë të parë në vitin 2001.

Modeli i ri i Nokia-s me një ekran më të madh 2.8 inç 320×240 piksel, krahasuar me ekranin 1.8 inç 120×160 piksel të gjetur në origjinal dhe është në shitje për 59.99 funta./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Bien aksionet e Apple

Vlera e aksioneve të kompanisë “Apple” ra për 1.2 për qind.

Publikuar

nga

Aksionet e kompanisë “Apple” ranë të martën pas raporteve se mund të ketë prodhim të ulët të modeleve të iPhone 13 – pas mungesës globale të çipave.

Gjiganti elektronik po synonte të prodhonte 90 milionë iPhone në tremujorin e fundit të vitit 2021, raportoi Bloomberg. Apple tani iu tha partnerëve të saj se numri i përgjithshëm do të jetë më i vogël për rreth 10 milionë.

Vlera e aksioneve të kompanisë “Apple” ra për 1.2 për qind.

Prodhuesit që bashkëpunojnë me gjigantin e teknologjisë, “Broadcom” dhe “Texas Instruments”, gjithashtu pësuan rënie për 1 për qind, pasi burimet thanë se këto kompani po kanë vështirësi që ta furnizojnë partnerin “Apple” në kohë me numër të mjaftueshëm të çipave./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara