Lifestyle

Si manifestohet mungesa e vitaminave në fytyrën tuaj?

Publikuar

Problemi i mungesës së vitaminave është veçanërisht i rëndësishëm. Pa vitamina, ndihemi të dobët dhe të plogët dhe bëhemi një objektiv i lehtë për viruse të ndryshme.

Por e gjitha ajo që duhet të bëni për të përcaktuar nëse po merrni vitaminat e mjaftueshme është të shikoheni në pasqyrë.

Ju mund të kryeni kontrollin tuaj gjatë leximit të këtij artikulli.

Lëkurë tepër e zbehtë

Pak njerëz mund të mburren se kanë një tonalitet të mirë të ngjyrës së lëkurës deri në fund të dimrit. Por në qoftë se lëkura juaj është bërë plotësisht e zbehtë në krahasim me atë se si dukeni normalisht, kjo është një shenjë që ju mungon vitamina B12.

Pa atë, ne ndjehemi të dëshpëruar dhe të lodhur.

Për të rivendosur nivelin e duhur të kësaj vitamine, ju duhet të hani më shumë mish dhe produkte deti.

Flokët e thatë

Flokët e thatë, të brishtë e të mbuluar me një sasi të madhe zbokthi mund të jenë një shenjë që ju mungon biotina, e njohur si vitamina B7. Kjo shpesh është rezultat i përdorimit të antibiotikëve.

Për të rritur nivelet e B7-ës, ju duhet të hani mish, peshk, perime, fruta, kërpudha dhe perime bishtajore më shpesh. Dhe harrojeni dietën për një farë kohe.

Sytë e fryrë

Nëse keni vënë re fryrje rreth syve tuaj dhe në gjymtyrët tuaja, trupit tuaj mund t’i mungojë jodi. Burimi më i zakonshëm i tij është kripa e jodizuar.

Jodi gjendet gjithashtu në prodhimet e detit (karavidhe, karkaleca deti, alga deti), produktet e qumështit, madje edhe në bukë.

Buzë të zbehta

Buzët e zbehta mund të jenë një shenjë se një personi i mungon hekuri. Presioni i ulët arterial dhe ftohjet e rregullta mund të jenë shenja të mëtejshme të kësaj.

Për të rimarrë veten nuk është e vështirë. Ju thjesht duhet të hani më shumë mish të kuq dhe të hiqni dorë nga ushqimi me një përmbajtje të lartë të kalciumit për një farë kohe.

Mishra dhëmbësh të gjakosur

Mishrat e gjakosura të dhëmbëve mund të tregojnë mungesën e vitaminës C.

Një sasi e zvogëluar e saj mund të çojë në imunitet të dobët, në dhimbje të muskujve dhe në probleme me dhëmbët. Vitamina C gjendet në agrumet dhe specat e kuq.

Lodhje e pashpjegueshme, marramendje apo ndjesi shpimi

Nëse jeni të lodhur edhe pasi keni fjetur mirë, trupi juaj mund të ketë mungesë të vitaminës B12. Në këtë rast, transportimi i oksigjenit tek organet pengohet dhe çon në lodhje, marramendje dhe përgjumje.

Kjo vitaminë gjithashtu merr pjesë në funksionimin normal të trurit dhe sistemit nervor. Mungesa e saj mund të shkaktojë mpirje ose ndjenjën e goditjes së valëve elektrike.

Është e rëndësishme të mbani mend se këto janë të gjitha simptomat indirekte të mungesës së vitaminave. Nëse keni vënë re njërën prej tyre tek vetja juaj, konsultohuni me një mjek për të marrë një diagnozë më të saktë./prive

Lajmet

Pse Warren Buffett nuk u dorëzua asnjëherë?

Buffett zotëron një pasuri me vlerë 77 miliardë dollarë.

Publikuar

nga

Biznesmeni, guruja financiar dhe filantropisti Warren Buffett mund t’ju mësoj një apo dy gjëra për jetën.

Që në moshë të re, miliarderi investitor ishte i destinuar për sukses – shiste qese mbeturina për komshinjtë dhe shpërndante gazeta. Në moshën 15 vjeçare, Buffett filloi të investonte në pasuritë e patundshme.

Sot në moshën 70 vjeçare “Orakulli i Ohamas” zotëron një pasuri me vlerë 77 miliardë dollarë, vlerë kjo që e bën të jetë njeriu i dytë më i pasur në botë. Prandaj në fillim të artikullit ju thashë që keni çfarë të mësoni prej tij.

Këto janë 8 thënie nga Warren Buffett:

“Nuk ka rëndësi sa i madh është talenti apo përkushtimi, disa gjëra kanë kohën e tyre. Nuk mund të lindësh një bebe brenda muajit duke lënë 9 gra shtatëzënë.”

“Unë nuk kërkoj të kalojë shtatë shkallë menjëherë. Unë kërkoj atë shkallë të cilnë mund ta kalojë.”

“E vetmja gjë që nuk duhet të bëni kur bini në gropë është të mos vazhdoni të gërmoni.”

“Mjafton të bësh disa gjëra mirë në jetë për sa kohë që nuk bën shumë gjëra gabim.”

“Ti bën gjëra vetëm kur të vijën mundësitë.”

“Duhen 20 vite për të ndërtuar një reputacion dhe vetëm pesë minuta për ta shkatërruar atë. Nëse e mendoni në këtë mënyrë, do të filloni t’i bëni gjërat ndryshe.”

“Dikush është ulur nën hije sot sepse dikush tjetër ka mbjellë një pemë kohë më parë.”

“Të parashikosh shiun nuk është ndonjë shpikje. Të ndërtosh anije po.”

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjëra që lënë të kuptohet se jeni në një lidhje toksike!

Publikuar

nga

Kur jeni në një lidhje, është e vështirë të identifikoni tiparet e caktuara të partnerit tuaj që mund të duken toksike. Jeni mësuar aq shumë me sjelljen e tyre saqë turbulloheni nga personaliteti i tyre dhe harroni personalitetin tuaj.

Një palë e tretë, megjithatë, mund të jetë në gjendje të tregojë shenjat që ju jeni në një marrëdhënie toksike dhe se personi nuk është i duhuri për ju.

Andaj më poshtë ju sjellim disa gjëra që e bëjnë toksike lidhjen tuaj:

Kontrolli

Nëse mendoni se partneri juaj po kontrollon çdo lëvizje tuajën, sigurisht që është një alarm i keq. Partneri juaj duhet të mbështesë e jo të ju pengojë. Ju duhet të keni hapësirën e kërkuar për t’u bërë versioni më i mirë i vetes, në mënyrë që ju dhe marrëdhënia të lulëzoni, përcjell Klankosova.tv

Tjetërsimi

Nëse mendoni se partneri juaj po ju tjetërson nga miqtë dhe familja, atëherë është padyshim toksik. Partneri juaj është një përparësi në jetën tuaj, por nuk është e gjithë jeta juaj.

Mosrespektimi

Në asnjë rrethanë ju dhe partneri juaj nuk duhet të jeni mos respektues ndaj njëri -tjetrit. Marrëdhëniet do të kenë ulje -ngritjet e tyre, por mënyra se si i trajtoni rëniet është ajo që përcakton një marrëdhënie të shëndetshme. E vërteta është se sapo të arrijë në fazën e mosrespektimit, do të jetë e vështirë të keni një lidhje ​​të shëndetshme.

Pandershmëria

Gënjeshtra thyen besimin. Pa besim, nuk ka vend për një marrëdhënie të shëndetshme. Pra, nëse jeni në një lidhje ku të dy mund të jeni të sinqertë pavarësisht çfarëdo, atëherë kjo është ajo që ju duhet, por nëse partneri juaj vazhdimisht ju gënjen atëherë ky nuk është personi i duhur për ju.

Konkurrenca

Partneri juaj nuk duhet të konkurrojë me ju. Ata duhet të duan të festojnë arritjet tuaja. Edhe nëse jeta e tyre nuk po shkon ashtu siç duan, ata gjithsesi duhet të jenë gjithmonë të lumtur për ju. Nëse mendoni se partneri juaj është në një betejë të vazhdueshme me ju, atëherë ai nuk është dikush që mund të jetë vërtet dashamirësi juaj.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Shenjat se jeni rraskapitur nga energjia negative që ju ka rrethuar

Depresioni, krahasimi i vetës, insomnia etj. janëvetë disa nga këto shenja.

Publikuar

nga

A ju ndodh të jeni të lodhur, shkoni në shtrat me mendimin për të fjetur në një minutë, por nuk ndodh? Dhe kjo është një shenjë që ju jeni të mbingarkuar me energji të keqe.

Kur jeni të mbingarkuar me energji negative, të cilën e keni thithur nga mjedisi dhe nuk keni bërë asgjë për ta larguar nga ju, njerëzit përreth jush e ndiejnë atë pa marrë parasysh se sa shumë përpiqeni të fshihni ato emocione – energji e keqe thjesht rrezaton nga ju.

Njerëzit shpesh janë të vetëdijshëm se janë të mbingarkuar me energji negative, por gjithashtu shpesh nuk marrin shumë për të ndryshuar diçka. Ndonjëherë ata fajësojnë veten për këtë gjendje pasi lejojnë njerëzit negativë t’i “thithin” ose nuk mund të largohen nga zakoni i thashethemeve për të tjerët, xhelozia dhe të gjitha ato emocione toksike që dëmtojnë të gjithë, si ata që i projektojnë ata, ashtu edhe ata që janë afër.

Ne ju zbulojmë shenjat me të cilat do të kuptoni se jeni plot energji të keqe, dhe ka edhe këshilla të shkëlqyera se si të ndihmoni veten.

Tetë shenja që tregojnë se jeni plot energji negative

1. Ndiheni në depresion

Është një shenjë mjaft e qartë se ambienti ku jetoni ju ka lodhur plotësisht. Ju nuk keni vullnet për asgjë, e keni të vështirë të lëvizni, nuk shihni asgjë pozitive në jetë dhe as nuk mund ta detyroni veten të shihni zhvillime pozitive në të ardhmen. Është koha të bëni disa ndryshime serioze në jetën tuaj dhe të ktheni shkëlqimin në sytë tuaj që keni pasur në ditët tuaja më të reja.

2. Ju e krahasoni veten me të tjerët

Çdo njeri është një individ në vete dhe nuk ka asnjë qëllim ta krahasojë veten me të tjerët. Vetëm se dikush mund të ketë më shumë para se ju, ose një partner në dukje i përsosur, nuk do të thotë se ata janë më të mirë se ju dhe as nuk jeni më të keq se ata. Në vend që të krahasoni veten me të tjerët, përqendrojeni atë energji në zhvillimin e jetës suaj dhe situatave që ju bëjnë të lumtur.

3. Ju nuk mund të flini edhe pse jeni të përgjumur

A ju ndodh të jeni të lodhur, shkoni në shtrat me mendimin për të fjetur në një minutë, por nuk ndodh? Dhe kjo është një shenjë që ju jeni të mbingarkuar me energji të keqe. Këto janë situatat kur jeni shtrirë në shtrat i lodhur, sytë tuaj do të donin të mbyllen, por truri juaj duket se është në ‘diçka’ – mendimet e përshkojnë atë me shpejtësi të lartë dhe nuk ka asnjë mënyrë për tu qetësuar.

4. Nuk gjeni kohë për veten tuaj

Njeriut në mënyrë periodike i duhet kohë që të shërohet, të dëbojë energji të keqe dhe të rimbushet me të mirë. Por ritmi i jetës, veçanërisht nëse keni fëmijë, nuk ju lë kohë të lirë. Sidoqoftë, duhet të kuptoni rëndësinë e pushimit mendor dhe duhet të jeni pak egoist dhe ndonjëherë të ndani kohë vetëm për veten tuaj.

Bëni atë që doni, lexoni, relaksohuni … Për shembull, nuk duhet të jetë çdo ditë, por përcaktoni që e diela, të paktën gjysma e ditës, është e rezervuar vetëm për ju. Le të jetë një shpërblim i vogël për të gjithë javën e vështirë që keni bërë.

5. Transferoni energji të keqe te të tjerët

Nëse vëreni se keni ardhur në shoqërinë e një njeriu që ka lëshuar energji të mirë deri atëherë, por që ka ndryshuar me ardhjen tuaj – atëherë sigurisht që jeni të mbingarkuar nga vibracionet e këqija që u lëshoni në mënyrë të pavetëdijshme të tjerëve. Pyete veten: ‘Po të isha ai njeri, a do të kënaqesh me shoqërinë time?’ Pastaj përgjigju kësaj pyetje me sinqeritet.

6. Jeni tepër emocional

Dhe kjo është një shenjë që keni nevojë për një pastrim urgjent të shpirtit dhe trupit nga energjia e keqe. Disa herë mund të duket sikur nuk jeni normal – në një moment jeni të lumtur dhe optimist, dhe në minutën tjetër jeni të mbingarkuar pa ndonjë arsye të veçantë, për shkak të një gjëje të vogël të parëndësishme për të cilën nuk reagoni në rrethana normale.

Ose, mbase keni qenë shumë nervoz kohët e fundit dhe nuk ka asnjë mënyrë që të relaksoheni. Të gjitha këto janë shenja të mbingarkuara nga vibracionet negative dhe është e rëndësishme të mos qëndroni në atë gjendje, por të bëni diçka.

7. ‘Vizitë’ në rrjetet sociale

Ju kaloni orë dhe orë të tëra duke shikuar në ekran edhe pse kryesisht nuk jeni as i sigurt se çfarë po shikoni dhe çfarë kërkoni. Shikimi i shikimit të një telefoni mobil ose ekranit të kompjuterit mund të jetë shumë rraskapitës për qarkun tuaj mendor.

Është si një varësi që e dini se ju lëndon, por nuk dini si ta hiqni qafe pasi ekrani ju tërheq vazhdimisht si një magnet, sikur do të humbni diçka të rëndësishme nëse nuk e shikoni çdo herë tani dhe pastaj. Jini të vetëdijshëm për këtë problem dhe lini telefonin tuaj me vetëdije sa më shpesh të jetë e mundur. Për shembull, kur shkoni në një udhëtim në terren ose në një shëtitje, lëreni atë në shtëpi.

8. Ju nuk keni dëshirë të shoqëroheni

Kur njerëzit janë plot energji të keqe, atëherë ata e dinë se duhet të shmangin të tjerët dhe të mbyllen në katër muret e tyre. Gjithashtu, mungesa e vazhdueshme e mendimeve në shoqërinë e njerëzve të tjerë është një shenjë e mbingarkesës nga vibracionet e këqija.

Udhëzime për pastrimin e trupit dhe mendjes nga energjia negative

Nëse e gjeni veten të bllokuar në një “det të zi” mendimesh negative – ri-drejtojini ato në ato pozitive. Nuk do të jetë e lehtë në fillim, por do të keni sukses nëse vërtet dëshironi.

Shqetësimi për gjërat që nuk kanë ndodhur ende, dhe mbase nuk do të ndodhin kurrë, është një humbje e madhe e energjisë pozitive dhe një shkas për një ndjenjë të vazhdueshme të stresit. Është normale që një person të shqetësohet, por nuk duhet të ekzagjerosh në këtë dhe të krijosh vazhdimisht skenarë të ndryshëm në kokën e tij që shpesh as nuk ndodhin.

Kur shqetësimet e vërteta fillojnë të rrotullohen mbi kokën tuaj, ndaloni në fillim pasi vetëm ju mund t’i kontrolloni ato. Mësoni të relaksoheni dhe të menaxhoni mendimet tuaja. Drejtojini vetes pak kohë për veten tuaj gjatë ditës, pastaj relaksohuni ose bëni diçka që ju bën të lumtur. Piqni ëmbëlsira, shëtisni në park, ushtroni …

Jini të vetëdijshëm për momentin e tanishëm, pasi është një moment që askush nuk mund t’ju heqë, është vetëm i juaji dhe sigurohuni që ta shijoni. Mos u shqetësoni vazhdimisht me atë që ka qenë në të kaluarën, pasi nuk mund ta ndryshoni atë, por thjesht merrni mësime të rëndësishme të jetës.

Mos kini frikë nga e ardhmja, pasi është diçka që ende nuk do të ndodhë, dhe mbase nuk do të ndodhë, ndoshta jeta juaj po shkon në një rrugë krejt tjetër. Mbani në mend – disa gjëra ndodhin në jetë në mënyrë që një person të marrë një mësim të caktuar dhe të bëhet një version më i mirë i vetvetes. Çdokush mund të bëjë gabime, por është e rëndësishme të marrësh një mësim prej tij. Çdokush mund të gjunjëzohet dhe të bjerë, por është e rëndësishme të ngriheni në këmbë dhe të vazhdoni përpara.

Jini mirënjohës për gjithçka që keni pa marrë parasysh sa e përulur mund të jetë. Mos harroni se shumë njerëz nuk kanë gati aq shumë – as gjëra materiale, por as emocione dhe vëmendje që marrin nga njerëzit e afërt. Mos harroni, pasuria nuk është një garanci e lumturisë – shpesh mund të jetë e kundërta. Kënaquni me gjërat e vogla, shikoni me padurim për gjërat e vogla pasi që jeta kalon shumë shpejt.

Merrni ajër të pastër

Zgjidhni me kë të shoqëroheni. Kaloni kohë me njerëzit e duhur, ata që ju shoqërojnë, që ju inkurajojnë të përparoni, t’ju pranojnë ashtu siç jeni dhe të merrni më të mirën nga ju. Largohuni nga njerëzit që thithin energji pozitive nga ju dhe ju mbushin me vibracione të këqija.

Mundohuni të kuptoni se çfarë dëshironi. Pastroni figurën në kokën tuaj për atë që dëshironi të bëheni dhe të arrini gjatë jetës suaj, vendosni përparësitë e duhura. Dhe, mbani në mend se qetësia shpirtërore është shumë më e rëndësishme sesa grumbullimi i parave dhe nxitimi për një karrierë.

Ndihmon edhe aroma e temjanit

Era e djegies së temjanit ka fuqinë për të transformuar energjinë, energjia negative refuzohet dhe energjia pozitive është evokuar. Era e temjanit i lidh njerëzit me vetëdije më të lartë dhe i rrethon me vibracione të larta.

Një studim tregoi se temjani vepron si një antidepresiv efektiv dhe është shumë i mirë për lehtësimin e stresit. Përmirëson intuitën, kthjelltësinë dhe është ideale për përdorim para meditimit. Djegia e rrëshirës së temjanit siguron mbrojtje dhe pastrim dhe besohet se ndihmon në rritjen e energjisë shpirtërore, raporton Spiritualityhealth.com.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Mungesa e gjumit, problem që nuk duhet nënvlerësuar sidomos te fëmijët

Studimi përfshinte një përbledhje të 20 studimeve duke përfshire me shumë se 125 mijë fëmijë.

Publikuar

nga

Një studim i Universitetit të Cardiff-it, ka zbuluar se fëmijët që përdorin pajisje elektronike në orarin e gjumit, kanë qenë të rrezikuar në mungesën e gjumit duke krahasuar me fëmijët që nuk patën qasje në pajisje elektronike.

Studimi përfshinte një përbledhje sistematike të 20 studimeve duke përfshire me shume se 125 mijë fëmijë, zbuloi se cilësia e gjumit dhe lodhja gjatë ditës si pasojë e mungesës së gjumit ishin në shifra të larta, transmeton lajmi.net.

Doktor Ben Carter nga Shkolla e Mjekësisë në Universitetin Cardiff tha: “Studimi ynë është i pari që konsolidon rezultatet gjatë hulumtimeve ekzistuese dhe siguron prova të mëtejshme të efektit të dëmshëm të pajisjeve elektronike si në kohëzgjatjen ashtu edhe në cilësinë e gjumit”.

“Gjumi është një pjesë shpesh e nënvlerësuar por e rëndësishme e zhvillimit të fëmijëve, me mungesë të rregullt të gjumit që shkakton një sërë problemesh shëndetësore. Me popullaritetin gjithnjë në rritje të pajisjeve portative të mediave, siç janë telefonat inteligjentë dhe tabletët, problemi i gjumit të dobët midis fëmijëve është përkeqësuar. Gjetjet tona sugjerojnë se një qasje e integruar që përfshin prindërit, mësuesit dhe profesionistët e kujdesit shëndetësor është e nevojshme për të përmirësuar zakonet e gjumit”.

Aktualisht 72 përqind e fëmijëve dhe 89% përqind e adoleshentëve kanë të paktën një pajisje në dhomën e tyre të gjumit dhe shumica përdoren afër gjumit. Pajisjet e tilla mendohet se ndikojnë negativisht në gjumë, duke stimuluar psikologjikisht trurin dhe ndikon në fiziologjinë e gjumit.

Çrregullimi i gjumit në fëmijëri dihet se çon në pasoja të pafavorshme fizike dhe mendore të shëndetit. Rezultatet e shëndetit të dëmshëm afatshkurtër dhe afatgjatë përfshijnë dietë të dobët, sjellje qetësuese, mbipesha, imunitet të ulur, rritje të shtangur dhe çështje të shëndetit mendor.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara