Lajmet

Si erdhi policia italiane deri tek arrestimi i burrit më të kërkuar në Itali?

Messina Denaro kreu disa nga krimet më të dhunshme dhe mizore që Italia mund të kujtojë.

Publikuar

Mafiozi më i kërkuar i Italisë po shkonte për në një kafene jashtë një klinike private siciliane kur një polic iu afrua dhe e pyeti emrin e tij.

Ai nuk gënjeu.

Ai thjesht e shikoi dhe tha,“Ti e di se kush jam. Unë jam Matteo Messina Denaro”.

Deri në atë moment, forcat e armatosura nuk mund të ishin të sigurt se njeriu ishte me të vërtetë “bosi i të gjithë bosëve” mafioz, të cilin ata e kishin kërkuar për tre dekada.

Ai u regjistrua për një takim në klinikë me emrin Andrea Bonafede, përcjell UBT News.

Por pas vitesh kërkimesh të mundimshme dhe vetëm një imazh i kompjuterizuar, policia ushtarake karabiniere e Italisë kishte mjaft besim se ai ishte njeriu që kërkonin.

Gjatë kohës së tij në krye të sindikatës së krimit të organizuar Cosa Nostra, Messina Denaro mbikëqyri shantazhin, hedhjen e paligjshme të mbetjeve, pastrimin e parave dhe trafikun e drogës. Ai u dënua në mungesë në vitin 2002 për një sërë vrasjesh.

Ai thuhet se ishte i mbrojturi i Totò Riinas, kreut të klanit Corleone, i cili u arrestua në vitin 1993 pas 23 vitesh në arrati.

Ky ishte edhe viti kur Messina Denaro u zhduk. Për 30 vjet, hetuesit mund të mbështeteshin vetëm në një imazh dhe në copa të shkurtra të regjistrimeve të zërit për ta identifikuar atë.

Shikimet e raportuara e vendosën atë kudo, nga Venezuela deri në Holandë. Por ishte në Palermo – zemra e atdheut të tij të Sicilisë – vendi ku ai u kap.

“U desh kaq shumë kohë për ta arrestuar atë, sepse, siç ndodhi me bosët e tjerë të mafias, ai mbrohej nga një rrjet shumë i dendur bashkëfajësish, i rrënjosur thellë dhe jashtëzakonisht i fuqishëm në Sicili dhe më gjerë”, tha gazetari italian Andrea Purgatori për BBC.

Shumë kishin supozuar se arrestimi i së hënës ishte rezultat i një informacioni nga bashkëpunëtorët e Messina Denaros, të cilët vendosën se shefi i sëmurë nuk ishte më i dobishëm për ta.

Në fund të fundit, për një kohë të gjatë mafiozi më i kërkuar i Italisë ishte ndjerë mjaftueshëm i mbrojtur “për të ecur lirshëm në rrugët e Palermos, kryeqyteti moral i Cosa Nostras”, tha z. Purgatori.

Në fund ai u gjet në qendër të një qyteti të ngarkuar, e jo në një vend të fshehur. Pas 30 vitesh kërkime, çfarë e kishte çuar më në fund policinë drejt tij?

Në një konferencë shtypi, policia hodhi poshtë teorinë e një informate. Në vend të kësaj, ata thanë se kishin kombinuar metodat e hetimit të shkollës së vjetër me teknologjinë moderne për të gjetur të dyshuarit e tyre, transmeton UBT News.

“Me kalimin e viteve, një lloj tymi u formua rreth Messina Denaro, i përbërë nga një rrjet njerëzish besnikë ndaj tij” tha Mitja Gialuz, avokat dhe profesor i procedurës penale në Universitetin LUISS në Romë.

Për më shumë se një dekadë, policia goditi këdo që dyshohej se mbronte ose ndihmonte Messina Denaron. Më shumë se 100 persona u arrestuan, përfshirë vëllezërit e motrat e Denaros, dhe u sekuestruan biznese me vlerë mbi 150 milionë euro.

“Kjo gradualisht e dobësoi rrjetin e tij dhe… përfundimisht e bëri atë më të prekshëm”, tha gjenerali Teo Luzi. Perdeja e tymit kishte filluar të largohej.

Ndërkohë janë përgjuar banesat e të afërmve të Messina Denaros.

Ata duhet të kenë qenë të vetëdijshëm se bisedat e tyre po dëgjoheshin, dhe kështu flisnin vetëm për “njerëz me kancer” dhe “operacione kanceri” në terma të përgjithshëm.

Megjithatë, kjo ishte e mjaftueshme për t’i dhënë informacion hetuesve – veçanërisht për shkak të thashethemeve të gjata se Messina Denaro ishte i sëmurë.

Këto përgjime, të kombinuara me monitorimin e kërkimeve në internet për sëmundjen e Crohn dhe kancerin e mëlçisë nga bashkëpunëtorët e Messina Denaros, i shtynë Karabinierët të supozonin se bosi i mafias po kërkonte trajtim.

Më pas ata mblodhën të dhënat e të gjithë pacientëve meshkuj me kancer të lindur në vitin 1962 pranë Trapanit, në Sicilinë perëndimore. Hetuesit kufizuan kërkimin në 10 të dyshuar, më pas në pesë.

Një emër u hodh mbi ta: Andrea Bonafede, nipi i bosit të vdekur të mafias Leonardo Bonafede.

Një burrë i identifikuar si Bonafede thuhet se ka bërë një operacion në Palermo dy herë, në 2020 dhe 2021. Por, harta telefonike e vendosi telefonin e vërtetë të Bonafede-s shumë larg kryeqytetit sicilian.

Kur u rezervua një seancë kimioterapie nën emrin e tij, karabinierët e dinin se ishte shansi i tyre. Të hënën në mëngjes, më shumë se 100 anëtarë të forcave të armatosura rrethuan klinikën La Maddalena.

Messina Denaro ishte duke ecur drejt një kafeneje kur vuri re praninë e madhe të policisë. Ai bëri të kthehej prapa, por vuri re më shumë policë që mbylleshin jashtë rrugës. Ai nuk vrapoi. Ndoshta edhe ai e dinte se ishte thjesht çështje kohe.

Detajet se si jetonte Messina Denaro para arrestimit të tij tani kanë filluar të dalin. Ai jetonte në një shtëpi të thjeshtë në Campobello di Mazara, 116 km larg Palermos.

Një fqinj i tha televizionit italian se ai e shihte shpesh burrin dhe se ata do të përshëndeteshin rregullisht.

Sipas raporteve fillestare, policia nuk gjeti armë në strehë, por parfume luksoze, mobilje të shtrenjta dhe rroba të stilistëve, përcjell UBT News.

Shija e Messina Denaros për artikujt e nivelit të lartë ishte e njohur. Kur u arrestua, thuhet se mbante një orë me vlerë 35,000 euro. Policia tha se ai nuk dukej si një “burrë i shkatërruar”, por dukej si “një burrë i rregulluar në gjendje të mirë ekonomikisht”.

Ndërsa ai ishte një burim zhgënjimi për autoritetet dhe familjet e viktimave të tij, fakti që autoriteteve iu deshën kaq shumë kohë për të kapur Messina Denaron nxiti mitin e tij, tha Prof Gialuz.

“Sigurisht, ai u detyrua të jetonte me shumë kujdes dhe duhej të llogariste çdo lëvizje drejt përsosmërisë”.

Kërkimet në internet të bashkëpunëtorëve të tij mund të kenë kontribuar në arrestimin e Messina Denaros, por nuk ka gjasa që vetë shefi të ketë përdorur ndonjëherë teknologjinë për shkak të rrezikut.

“Një bos mafioz, që të vazhdojë të veprojë i pashqetësuar, duhet të qëndrojë larg teknologjisë dhe t’i kthehet një mënyre pothuajse jetës primitive, duke u kthyer në rrënjët e komunikimit verbal dhe duke krijuar një kod sekret paralel dhe të sofistikuar komunikimi me aleatët e tij”, shpjegoi Prof Gialuz.

Kryeministrja Giorgia Meloni fluturoi drejt e në Sicili për të uruar forcat e armatosura teksa lavdërimet u derdhën nga të gjitha anët e spektrit politik.

Mafiozi dikur mburrej se mund të mbushte një varrezë me viktimat e tij. Z. Purgatori tha se deri në vitet 1990, vrasjet kryheshin në baza ditore.

“Messina Denaro kreu disa nga krimet më të dhunshme dhe mizore që Italia mund të kujtojë”, tha ai. Në vitin 2002 ai u gjykua dhe u dënua me burgim të përjetshëm në mungesë.

Vrasjet e tij përfshijnë:

-Vrasja e 1992 e prokurorëve antimafia, Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino
-Vrasja e Antonella Bonannos, e dashura shtatzënë e një bosi rival mafioz
-Sulmet me bombë të vitit 1993 në Milano, Firence dhe Romë, ku u vranë 10 persona
-Rrëmbimi dhe vrasja e Giuseppe Di Matteo, djalit 11-vjeçar të një mafiozi të kthyer në dëshmitar
*Djali u mbajt në robëri për dy vjet përpara se të vritej; trupi i tij u tret në acid për të mos lejuar që familja ta varroste.

Profesoresha e kriminologjisë në Universitetin e Essex-it, Anna Sergi, i tha BBC-së se ishte e dyshimtë që Cosa Nostra mund të mbijetonte pa shefin e saj mitologjik, i cili ishte bërë simboli i qëndrueshmërisë së mafias.

“Kush do ta marrë përsipër – ose në të vërtetë nëse dikush mundet [ta marrë përsipër grupin kriminal] – mbetet për t’u parë”, tha ajo./UBTNews/

Lajmet

Kenia thotë se 238 persona janë arrestuar në ditën e protestave të dhunshme

Në protestë u plagosën 31 oficerë policie.

Publikuar

nga

Policia e Kenias tha se kishte arrestuar 238 persona gjatë protestave të dhunshme për koston e jetesës, ku u plagosën edhe 31 oficerë policie.

Protestuesit iu bashkuan demonstratave në Nairobi dhe pjesë të tjera të Kenias të hënën në përgjigje të thirrjes së liderit veteran të opozitës Raila Odinga për një ditë aksioni kundër qeverisë së presidentit William Ruto.

Policia hodhi gaz lotsjellës dhe topa uji kundër demonstruesve, disa prej të cilëve po hidhnin gurë dhe digjnin goma.

Inspektori i përgjithshëm i policisë, Japhet Koome, tha në një deklaratë se 213 persona u arrestuan në Nairobi dhe 24 oficerë u plagosën.

Në provincën e Nyanza u arrestuan 25 ndërsa shtatë oficerë u plagosën, tha ai./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

ISW: Vizioni i Xi për marrëdhëniet Kinë-Rusi është ‘më i rezervuar se sa kërkon Putini’

ISW parashikon se Xi ka të ngjarë të ofrojë një “propozim më konkret” për negocimin e përfundimit të luftës në Ukrainë.

Publikuar

nga

Vizioni i Xi Jinping për marrëdhëniet midis Rusisë dhe Kinës ka të ngjarë të jetë më i rezervuar sesa ai që kërkon Vladimir Putin, ka thënë një institut me bazë në SHBA.

Artikujt e botuar nga të dy udhëheqësit përpara takimit të tyre në Moskë ofronin ide të ngjashme për fuqinë e lidhjeve të tyre, por ndryshonin kur bëhej fjalë për shkallën e marrëdhënieve të ardhshme.

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) thotë se ndërsa Putin argumentonte se Rusia dhe Kina po shkojnë drejt një “rendi botëror shumëpolar” kundër dominimit nga Perëndimi, qasja e presidentit kinez ishte më pak e fortë – duke treguar se urdhri nuk do të ishte në mënyrë specifike kundër një Perëndimi konfrontues.

“Xi në vend të kësaj u përqendrua shumë në paraqitjen e Kinës si një ndërmjetëse e palëve të treta të zbatueshme për luftën në Ukrainë”, tha ISW.

“Retorika e Xi sugjeron se ai nuk është i prirur t’i japë Rusisë plotësisht mbështetjen ekonomike dhe politike që Rusisë i duhet për të rikthyer pengesat në Ukrainë”, shtoi ai.

ISW parashikon se Xi ka të ngjarë të ofrojë një “propozim më konkret” për negocimin e përfundimit të luftës në Ukrainë, por është “e paqartë” se çfarë do të sjellë – ose si do ta marrë Kremlini.

Mundësia që Kina të furnizojë Rusinë me mbështetje ushtarake është gjithashtu e paqartë, sipas ISW./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Etiopia hedh poshtë akuzat e SHBA-së për krime lufte

Uashingtoni akuzoi të hënën të gjitha palët në konflikt për kryerjen e krimeve të luftës.

Publikuar

nga

Qeveria e Etiopisë akuzoi Shtetet e Bashkuara për ndarje të padrejtë të fajit për krimet e kryera gjatë konfliktit dyvjeçar të Tigrayan.

Akuzat e SHBA-së ishin “partiake”, tha ministria e jashtme, duke shtuar“Deklarata e SHBA-së është nxitëse”.

Uashingtoni akuzoi të hënën të gjitha palët në konflikt për kryerjen e krimeve të luftës.

Por ai veçoi forcat etiopiane, eritreane dhe rajonale të Amharasë për krime kundër njerëzimit, pa përmendur rebelët Tigrayan.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken bëri thirrje të fuqishme për përgjegjësi pas kthimit të tij në Uashington.

Ai tha se Departamenti i Shtetit kreu një “shqyrtim të kujdesshëm të ligjit dhe fakteve” dhe arriti në përfundimin se krimet e luftës ishin kryer nga trupat federale si nga Etiopia ashtu edhe nga aleati i saj Eritrea, si dhe nga rebelët Fronti Popullor Çlirimtar Tigray (TPLF) dhe forcat nga rajoni fqinj Amhara.

“Shumë nga këto veprime nuk ishin të rastësishme ose thjesht një nënprodukt i luftës. Ato ishin të llogaritura dhe të qëllimshme”, tha Blinken teksa prezantoi një raport vjetor të të drejtave.

Blinken shtoi se Departamenti i Shtetit gjeti gjithashtu krime kundër njerëzimit nga forcat Etiopiane, Eritreane dhe Amhara, duke përfshirë vrasjet dhe dhunën seksuale, megjithëse ai nuk përmendi TPLF./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Më shumë se 8 mijë civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës në Rusi, thotë agjencia e OKB-së

Numri më i madh i viktimave civile u regjistrua në rajonet Donetsk dhe Luhansk.

Publikuar

nga

Të paktën 8,317 civilë janë vrarë dhe të paktën 13,892 janë plagosur në të gjithë Ukrainën që nga fillimi i pushtimit të plotë rus të vendit në shkurt 2022, tha Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) në një deklaratë të lëshuar.

Numri më i madh i viktimave civile u regjistrua në rajonet Donetsk dhe Luhansk, tregojnë numrat e OHCHR.

Numrat bazohen në informacionin e mbledhur deri më 19 mars 2023, tha OHCHR, duke dhënë detajet e mëposhtme:
*Në territorin e kontrolluar nga Ukraina: 6,446 të vrarë dhe 11,374 të plagosur
*Në territoret e kontrolluara nga Rusia: 1,871 të vrarë dhe 2,518 të plagosur

Duke përmendur armiqësitë intensive, OHCHR tha se raportet nga disa vende janë të vonuara dhe shumë janë ende në pritje të vërtetimit dhe kështu “shifrat aktuale janë dukshëm më të larta”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara