Kronika e zezë

Shtyhet shqyrtimi fillestar për rastin e vrasjes së Bedri Rexhepit

Besnik Berisha tha se hetimi i këtij rasti është ndër më të vështirët në historinë e drejtësisë së Kosovës.

Publikuar

Shqyrtimi fillestar për rastin e vrasjes së Bedri Rexhepit në mungesë të pajisjes së palëve me shkresa dhe provat e lëndës është shtyrë për 14 nëntor.

Të dy palët kanë thënë se nuk posedojnë këto shkresa dhe kanë kërkuar që shqyrtimi fillestar të shtyhet.

Para gjykatores, avokati mbrojtës për rastin e Bedri Rexhepit, Besnik Berisha tha se hetimi i këtij rasti është ndër më të vështirët në historinë e drejtësisë së Kosovës.

“Është fakt se hetimi ka qenë i shoqëruar me vështirësitë më të njohura në historinë e drejtësisë në Kosovë dhe jo gjithçka ka mundur të realizohet në kohë dhe të përmbushen detyrimet për një seancë të kompletuar siç kërkon ligji. Ne pajtohemi që gjykata të jep kohë shtesë, ashtu siç rezulton si e drejtë se secili i akuzuar dhe mbrojtës i tyre të ketë mundësinë të pajiset me shkresat e lëndës dhe vetëm atëherë të deklarohet për fajësinë dhe pafajësinë. I akuzuari kryesor në këtë çështje edhe pse është deklaruar fajtor, në momentet e fundit do të përdorë praktika për ta ndryshuar këtë deklarim, dhe ne nuk duam që gjykata të jep mundësi që kjo të bëhet për shkak të përdoret si alibi mungesa e shkresave të lëndës”, u shpreh ai.

Avokatja e të akuzuarit Jeton Vllasaliut, Alberina Foniqi ka propozuar që kjo seancë të shtyhet.

“Unë kam një propozim, meqë lënda është voluminoze dhe që mua në këtë seancë për këtë shkak më pamundësohet të jap çfarëdo deklarimi. Duke u bazuar në këto që ceka, propozoj që seanca e sotme të shtyhet për një afat të pacaktuar që neve të na jepet mundësia që ne të kemi një pasqyrë më të hollësishme sa i përket kësaj çështje në mënyrë që të procedojmë tutje”, ka thënë ajo.

Edhe avokati i të akuzuarit të dytë Nexhat Vllasaliut, Shemsedin Piraj tha se nuk posedojnë këto shkresa dhe kërkesa e të pandehurit është që të pajisen me to.

“Shkresat nuk janë dorëzuar, mirëpo kemi pasur një bisedë me prokurorin e çështjes dhe na ka premtuar që do t’i sjell në seancën e sotme. Unë e kuptoj që është një material voluminoz dhe i llojllojshëm. Mirëpo, per veç aktakuzës, prova tjera nuk disponojmë. Pas konsultimeve që i kemi pasur me të pandehurin ditën e shtunë, i njëjti kërkon që të gjitha provat të shikohen një nga një, meqë i njëjti në asnjë stad fajësinë nuk e ka pranuar. Andaj duhet të bëhen përpjekje atëherë të dorëzohen provat dhe të caktohet shqyrtimi fillestar dhe të jepet mundësia që mbrojtja të jetë sa më efikase dhe e drejtë. Unë e kuptoj që kemi të bëjmë me një çështje serioze, por kërkesa eksplicite është që të pandehurit është që të pajisen me shkresa”, ka shtuar ai.

Pas dëgjimit të palëve, gjykata ka vendosur shqyrtimi fillestar të shtyhet për datën 14 nëntor në orën 13:30.

Kujtojmë se, prokuroria ka ngritur aktakuzë ndaj dy personave të cilët janë vëllezër, Jeton dhe Nexhat Vallasaliu, të cilët dyshohen për veprën penale vrasje e rëndë në bashkëkryerje.

Kronika e zezë

Arrestohet një person i dyshuar për sulm seksual në Ferizaj

I njëjti ishte në lidhje dashurie me viktimën e moshës se mitur tani e një vit.

Publikuar

nga

Prokuroria Themelore në Ferizaj, me vendim të Prokurorit të Shtetit, ka ndaluar një person të dyshuar, në kohëzgjatje prej 48-orësh për shkak të dyshimit të veprës penale “Sulmi seksual” sipas KPRK-së.

Në njoftim thuhet se ekziston dyshimi se i njëjti ishte në lidhje dashurie me viktimën e moshës se mitur tani e një vit, andaj me këto veprime dyshohet se ka kryer veprën penale “Sulmi seksual” nga neni 229 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

“Prokuroria Themelore në Ferizaj, ndaj të dyshuarit Xh.I., brenda afatit ligjor do të parashtrojë kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit në Gjykatën kompetente”, thuhet në komunikatë.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

Gjuajtje me armë në Prishtinë pas një mosmarrëveshje në komunikacion

Rasti është duke u hetuar.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për të shtënat me armë zjarri në Hajvali. Siç bën të ditur policia në raportin 24-orësh pas një mosmarrëveshjeje në komunikacion, një person ka shtënë me armë zjarri në drejtim të tjetrit.

Në vendin e ngjarjes njësia e hetimeve dhe krimteknikës ka sekuestruar një gëzhojë. Rasti është duke u hetuar.

 “Rr. Brigada 153, Hajvali, Prishtinë. Ankuesi mashkull kosovar ka njoftuar se pas një mosmarrëveshje në komunikacion, një i dyshuar nga një veturë ka shtënë me armë zjarri në drejtim të tij. Në vendin e ngjarjes njësia e hetimeve dhe krimteknikës kanë sekuestruar një gëzhojë. Rasti duke u hetuar”, thuhet në raportin e Policisë së Kosovës.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

U nis për në shkollë e nuk u kthye më, babai njofton se i është zhdukur vajza në Pejë

E konfirmon Policia e Kosovës.

Publikuar

nga

Policia e Kosovës njofton se dje një 12-vjeçare është raportuar e zhdukur në Pejë. Sipas raportit të fundit të policisë, vajza ishte nisur në shkollë dhe nuk është kthyer më.

“Rr. Nëna Terezë, Pejë 22.04.2024 – 07:45. Ankuesi mashkull kosovar, ka njoftuar policinë se vajza e tij 12 vjeçare ka dalë nga shtëpia për të shkuar në shkollë dhe nuk është kthyer. Rasti në hetime”, thuhet në raportin 24-orësh të policisë.

Vazhdo të lexosh

Kronika e zezë

​Policia konfiskon dy armë të gjata, një elektroshok dhe një sasi të municionit në veri

Kështu është bërë e ditur nga Policia e Kosovës.

Publikuar

nga

Dy armë zjarri të llojit AK-47, disa karikatorë, një sasi e municionit dhe një elektroshok janë sekuestruar në Zveçan. Kështu është bërë e ditur nga Policia e Kosovës.

“Policia e Kosovës posedon informacione lidhur me personin e dyshuar mashkull serb të cilit i përket shtëpia e banimit, e i cili dyshohet se gjendet në Serbi”, thuhet në njoftimin e Policisë.

Tutje bëhet e ditur se ky rast nuk ndërlidhet me procesin e votimit, për apo kundër largimit nga funksioni i Kryetarëve të Komunave të Mitrovicës së Veriut, Zubin Potokut, Leposaviqit dhe Zveçanit.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara