Shëndeti

Shenjat që tregojnë se një person është xheloz për ju

Publikuar

Kurdoherë që trajtoheni ashpër nga dikush tjetër, mos e merrni aq personalisht. Ata thjesht mund të jenë xheloz për ty. Sigurisht, nuk mund t’i kënaqni të gjithë që takoni.

Jo të gjithë njerëzit që hasni në jetën e përditshme do t’ju pëlqejnë. Ky është vetëm një fakt dhe ka shumë pak gjëra që mund të bësh për këtë. Natyrisht, ju mund të përpiqeni të vendosni këmbën tuaj më të mirë përpara në mënyrë që t’ua bëni më të lehtë njerëzve të tjerë t’ju pëlqejnë.

Xhelozia është një emocion kaq i fortë dhe i fuqishëm. Mund t’i shtyjë njerëzit të bëjnë shumë gjëra të çmendura dhe të ndiejnë shumë emocione të paarsyeshme. Ka momente në jetë ku do të grumbulloni sukses të rëndësishëm ose të fitoni lavdinë dhe famën e duhur. Gjatë këtyre momenteve, njerëzit që ju duan dhe kujdesen për ju me siguri do t’ju gëzojnë. Sidoqoftë, do të ketë edhe njerëz të caktuar që do të bëhen xhelozë ndaj jush. Kjo pritet. Kjo është pjesë e çmimit që duhet të paguani për suksesin.

Megjithatë, nuk është vetëm suksesi i përgjithshëm për të cilin njerëzit mund të bëhen xhelozë. Ndonjëherë, edhe diçka aq e parëndësishme mund të jetë një pikë nxitëse për xhelozinë e një personi tjetër. A keni menduar ndonjëherë nëse dikush është bërë xheloz për pamjen tuaj? Epo, ndalo të pyesësh. Ekzistojnë disa mënyra të veçanta përmes të cilave mund të dalloni nëse një person është xheloz për mënyrën se si dukeni apo jo. Duhet të keni kujdes për ato sinjale.

Tetë shenja që tregojnë se dikush është xheloz për ju:

Ata fillojnë të kopjojnë stilin tuaj të veshjes

Ju ndoshta jeni të njohur me klishenë e vjetër se imitimi është forma më e mirë e lajkave. Epo, kjo sigurisht që qëndron këtu. Sidoqoftë, ky nuk është lloji i lajkave që do të dëshironit. Ndonjëherë, kur një person është xheloz për ju, ata do të përpiqen të duken si ju edhe kur nuk do të ishte nevojshme që ta bënin këtë.

Ata minimizojnë sa mirë dukeni

Çfarë bëni kur një dritë që shkëlqen shumë del para fytyrës tuaj? Do të përpiqesh ta zbehësh, apo jo? Kjo është ajo që ky person përpiqet të bëjë me ju. Ata ju shohin të shkëlqeni dhe kështu ata do të përpiqen të minimizojnë shkëlqimin tuaj. Është shumë e thjeshtë. Për ta, ju jeni dielli dhe ata po përpiqen të bllokojnë rrezet tuaja.

Ata u tregojnë njerëzve të tjerë që ju nuk dukeni mirë

Sigurisht, ata do të përpiqeshin të bindnin njerëzit e tjerë që ju nuk dukeni shumë mirë. Ata do të përpiqen t’ju bëjnë të besoni se nuk jeni aq të mirë duke bindur të tjerët për atë besim. Ata e bëjnë këtë duke shpresuar që të gjitha bisedat dhe zhurmat e jashtme do të zvogëlojnë çdo besim ose vetëvlerësim që mund të keni për veten tuaj.

Ata përpiqen të përkrahin vetveten e tyre

Një taktikë tjetër e zakonshme që ata do të përdorin është ngritja e vetvetes. Ata do të përpiqen t’ju bindin ju dhe të tjerët se ata janë shumë më të mirë se ju. Ndonjëherë, ata do ta bëjnë këtë duke gënjyer ose duke ekzagjeruar aspektet më të mira të vetvetes. Sidoqoftë, mund të jetë e lehtë t’i shohësh këto gënjeshtra dhe ekzagjerime kur shikon me vëmendje.

Ata gjejnë mënyra për t’ju poshtëruar

Besimi do të jetë gjithmonë një nga aspektet më tërheqëse të karakterit të një personi. Disa njerëz nuk janë të mirë në kuptimin konvencional. Sidoqoftë, për shkak të vetëbesimit, ata mund të bëhen shumë të dashur. Pra, nëse dikush është xheloz për pamjen tuaj të bukur, ata do të përpiqen të shkatërrojnë besimin tuaj për t’ju bërë të dukeni më pak tërheqës.

Ata përpiqen t’ju japin këshilla të këqija

Sigurisht, ka njerëz të këqij që do të ishin të interesuar të të rrëzonin. Ata do të përpiqen ta bëjnë këtë duke ju çuar në një drejtim tjetër. Për shembull, ata do t’ju thonë të bëni një prerje të caktuar që nuk ju duket mirë ose të blini një fustan që nuk ju përshtatet.

Ata do të veprojnë në mënyrë konkurruese me ju

Konkurrenca është gjithmonë një shkak kryesor i xhelozisë. Ndodh gjithashtu të jetë një tregues kryesor. Kurdoherë që dikush po përpiqet të veprojë me konkurrencë sa herë që është pranë jush, kjo mund të ndodh sepse ndihet i kërcënuar nga ju. Dhe kur ata ndihen të kërcënuar nga ju, ata pranojnë pjesët më të mira të personalitetit tuaj dhe janë xhelozë për to.

Ata do t’ju urrejnë pa ndonjë arsye tjetër përveç xhelozisë

Së fundmi, ata do të hedhin urrejtje në rrugën tuaj për asnjë arsye të qartë përveç faktit se ata janë xhelozë për mënyrën se si ju dukeni.

Lajmet

Studimi global: Pothuajse 2000 fëmijë vdesin çdo ditë nga ndotja e ajrit

Publikuar

nga

Gati 2.000 fëmijë nën pesë vjeç vdesin çdo ditë nga ndotja e ajrit, që ka tejkaluar kushtet e këqija higjienike dhe mungesën e ujit të pastër, duke u bërë faktori i dytë më i madh i rrezikut shëndetësor për fëmijët e vegjël në mbarë botën.

Më shumë se 8 milionë vdekje, të fëmijëve dhe të rriturve, u shkaktuan nga ndotja e ajrit në vitin 2021, sipas një studimi të ri nga Instituti i Efekteve Shëndetësore (HEI).

Ajri i ndotur është tani vrasësi i dytë më i madh në nivel global, duke tejkaluar përdorimin e duhanit dhe i dyti vetëm pas presionit të lartë të gjakut, si një faktor rreziku për vdekje në popullatën e përgjithshme. Tek fëmijët nën pesë vjeç, ndotja e ajrit është e dyta pas kequshqyerjes si një faktor rreziku në vdekshmëri.

Raporti i sivjetshëm i gjendjes globale të ajrit , i publikuar në partneritet me Unicef, tregon gjithashtu se fëmijët në vendet e varfra po vuajnë disa nga ndikimet më të këqija, me shkallën e vdekjeve të lidhura me ndotjen e ajrit tek fëmijët nën pesë vjeç, 100 herë më i lartë në pjesën më të madhe të Afrikës sesa në vendet me të ardhura të larta.

Pallavi Pant, autori kryesor i raportit, vuri në dukje pabarazitë e mëdha që raporti ka zbuluar. “Pjesa e madhe e barrës mbahen nga fëmijët e vegjël, popullsia më e madhe dhe vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme”, tha ajo.

Grimcat e vogla të quajtura PM2.5 – që do të thotë se janë më të vogla se 2.5 mikrometra në diametër – janë fajtorë për më shumë se 90% të vdekjeve globale nga ndotja e ajrit, thuhet në raport. Grimcat PM2.5 mund të hyjnë në qarkullimin e gjakut dhe janë zbuluar se prekin organet në të gjithë trupin . Është zbuluar se ato lidhen jo vetëm me sëmundjet e mushkërive, por edhe me sëmundjet e zemrës, goditjen në tru, diabetin dhe abortin.

Kitty van der Heijden, zëvendësdrejtoresha ekzekutive e Unicef-it, tha: “Mosveprimi ynë po ka efekte të thella në gjeneratën e ardhshme, me ndikime në shëndetin dhe mirëqenien gjatë gjithë jetës. Urgjenca globale është e pamohueshme. Është e domosdoshme që qeveritë dhe bizneset t’i marrin në konsideratë këto vlerësime dhe të dhëna të disponueshme në nivel lokal dhe t’i përdorin ato për të informuar veprime kuptimplota, të përqendruara te fëmijët për të reduktuar ndotjen e ajrit dhe për të mbrojtur shëndetin e fëmijëve.”/UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Vaksinimi i ulët një ndër shkaqet e epidemisë së fruthit në Ballkanin Perëndimor

Publikuar

nga

Mungesa e imunizimit në masë dhe shkalla e lartë e infektimit me virusin po bën që në rajonin e Ballkanit Perëndimor të shtohet numri i fëmijëve të prekur nga fruthi e lija. Fruthi, si një sëmundje virale që thuajse ishte zhdukur, transmetohet dhe mund të jetë fatale si për fëmijët, edhe të rriturit nëse nuk parandalohet përmes vaksinimit në kohë.

Simptomat fillestare shfaqen 9 deri 14 ditë pas infektimit dhe përfshijnë temperaturë të lartë, rrjedhje hundësh, konjuktivit dhe njolla të bardha në brendësi të gojës. Periudhë e rikuperimit zgjat 2–3 javë, shrkuan RTSH.

Beogradi ka shpallur epideminë pasi dhjetëra pacientë janë paraqitur me simptomat e sëmundjes, ndërsa në Bosnjë-Hercegovinë situata është më e rëndë më mijëra pacientë dhe Kroacia raporton për një epidemi të mundshme. Për të mbrojtur në kohë fëmijët nga kjo sëmundje, mjekët prej dekadash rekomandojnë dhe japin vaksinën MMR, me komponentë mbrojtës nga fruthi, rubeola dhe shytat.

“Sipas kalendarit të vaksinimit të vlefshëm në vendin tonë, vaksina bëhet në dy doza, në moshën njëvjeçare dhe kur fëmija regjistrohet në shkollën fillore. Mbrojtja nga doza e parë është 95 për qind, dhe për të pasur të ashtuquajturat ‘imunitet kolektiv’ dhe në këtë mënyrë të parandalojmë shfaqjen e sëmundjes në popullatë, duhet të kemi mbulim vaksinimi 95 për qind ndaj kësaj sëmundjeje. Aktualisht, më pak se 65 për qind e fëmijëve tanë janë të vaksinuar kundër fruthit, kështu që në rastin më të mirë mund të presim epidemi të tilla çdo katër vjet nëse përqindja e fëmijëve të vaksinuar nuk rritet. Aktualisht kemi rreth 4.500 raste të regjistruara në Bosnjë-Hercegovinë që nga dhjetori 2023,” tregon pediatrja boshnjake Aleksandra Vladiçiq (o. Alexandra Vladicic).

Në rënien e numrit të fëmijëve të vaksinuar ka ndikuar më së shumti informimi dhe njohuria e pamjaftueshme e prindërve për vaksinimin, përkatësisht informimi i prindërve nga joprofesionistët dhe forumet e caktuara në internet.

“Një ndikim të madh ka pasur edhe lobi antivaksinim,” përgjigjet Dr. Vladiçiq./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

OBSH: 2,7 milionë evropianë vdesin nga ushqimet ultra të përpunuara dhe alkooli

Publikuar

nga

OBSH në një raport të ri shqetësues ka bërë të ditur se rreth 2.7 milionë njerëz humbasin jetën në Evropë çdo vit për shkak të konsumit të ushqimeve ultra të përpunuara (UPF), alkoolit, duhanit, dhe lëndëve djegëse fosile.

Këto produkte, të cilat janë të lidhura me industri të fuqishme, shkaktojnë sëmundje dhe vdekje të parakohshme, duke ndërhyrë në politikat dhe përpjekjet shëndetësore të qeverive. OBSH bën thirrje për një rregullim të fortë të këtyre industrive dhe për veprime të menjëhershme për të mbrojtur shëndetin publik. Kjo lajmë shfaq një pamje alarmante për shëndetin publik në Evropë dhe thekson nevojën për veprime urgjente për të parandaluar pasojat negative të konsumit të këtyre produkteve.

Në raportin e saj të ri, OBSH bën thirrje për një rregullim rigoroz të këtyre industrive, duke theksuar se qeveritë duhet të përparojnë politikat shëndetësore që shpesh sfidohen dhe pengohen nga interesat e industrisë tregtare. Sipas OBSH-së, mbi 7,400 njerëz vdesin çdo ditë në Evropë për shkak të produkteve dhe praktikave të dëmshme të promovuara nga këto industri.

Raporti thekson se produktet komerciale kontribuojnë në 24% të të gjitha vdekjeve në Evropë, me një përqindje të konsiderueshme të vdekjeve nga sëmundjet kardiovaskulare (51,4%) dhe kancerin (46,4%). Kjo situatë kërkon veprime të menjëhershme dhe të forta për të mbrojtur shëndetin publik nga ndikimet negative të këtyre industrive të fuqishme./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​1.6 milion njerëz sëmuren çdo ditë nga ushqimet e pasigurta

Publikuar

nga

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të premten se çdo ditë, rreth 1.6 milion njerëz sëmuren nga ngrënia e ushqimeve të pasigurta.

Fëmijët nën 5-vjeç mbajnë 40% të barrës së sëmundjeve ushqimore, tha Francesco Branca, kreu i ushqimit dhe sigurisë ushqimore në OBSH, në një konferencë shtypi të OKB-së në Gjenevë në Ditën Botërore të Sigurisë Ushqimore.

Duke theksuar se rreziqet e sigurisë ushqimore nuk njohin kufij, Branca tha se në një “furnizimin global të ushqimit gjithnjë e më të ndërlidhur”, rreziqet e paraqitura nga ushqimi i pasigurt mund të evoluojnë me shpejtësi nga një problem lokal në një emergjencë ndërkombëtare.

Krizat humanitare në shumë pjesë të botës nxisin pasigurinë ushqimore dhe rrezikojnë sigurinë ushqimore.

Zyrtari u kërkoi qeverive të sigurojnë që siguria ushqimore të jetë e qartë në planet e tyre kombëtare të veprimit për sigurinë shëndetësore dhe që planet e komunikimit të rrezikut të përditësohen dhe të shkojnë drejt sistemeve të integruara të mbikëqyrjes për shëndetin e kafshëve, mjedisit dhe njerëzve.

Organizata e OKB-së për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO) e sheh ushqimin e sigurt si “themelor” për arritjen e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm (SDGs), tha një zyrtar i lartë i sigurisë ushqimore në konferencë.

Markus Lipp shtoi se ushqimi i sigurt është gjithashtu një nga parakushtet për të përmbushur planin strategjik të FAO-s për të mundësuar prodhim, ushqim, mjedis dhe jetë më të mirë.

“Kur ushqimi prodhohet dhe tregtohet në një sistem agroushqimor të sigurt dhe të qëndrueshëm, ai kontribuon në një jetë të shëndetshme dhe përmirëson qëndrueshmërinë duke mundësuar qasjen në treg dhe produktivitetin, gjë që nxit zhvillimin ekonomik dhe zbutjen e varfërisë, veçanërisht në zonat rurale”, tha Lipp.

“Në veçanti, përmirësimi i sigurisë ushqimore do të mbrojë shëndetin publik dhe do të zvogëlojë vdekshmërinë e fëmijëve”, tha ai, pasi fëmijët nën 5-vjeç mbajnë barrën më të lartë të sëmundjeve që vijnë nga ushqimi.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara