Kulturë, Lifestyle

Sheeran: Unë ia kam borxh karrierën Jamal Edwards

Edwards vdiq në muajin shkurt, në moshën 31-vjeçare.

Publikuar

Ylli Ed Sheeran e ka përkujtuar Jamal Edwards, një figurë kryesore në industrinë muzikore britanike, i njohur për themelimin e platformës muzikore SBTV. Ai tha se ia ka borxh karrierën mikut të tij të ndjerë. Edwards vdiq në muajin shkurt, në moshën 31-vjeçare.

“Unë vërtet nuk mendoj se do të më ishin dhënë këto mundësi nëse nuk do ta kisha përkrahjen e Jamal-it”, deklaroi mes tjerash Sheeran.

“Shumë njerëz supozojnë se [për shkak se] shkruaj këngë dhe performoj, ndoshta do të bëhesha i famshëm. Unë nuk pajtohem me këtë”, tha Sheeran.

Kjo shërbeu si ngjarje përuruese për mbledhjen e fondeve për bamirësinë Jamal Edwards Self-Belief Trust, që synon të ndihmojë të pastrehët dhe ata që duan të bëhen pjesë e industrisë muzikore./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Vazhdojnë kritikat për “Blonde” të Netflix

Ekuipazhi filmoi në vendet reale ku lindi dhe vdiq Monroe.

Publikuar

nga

I destinuar të jetë një nga filmat më përçarës të vitit, filmi biografik për Marilyn Monroe “Blonde” më në fund do të dalë në Netflix të mërkurën pas më shumë se një dekade shtyerjesh.

Ndërsa ka shumë lavdërime për performancën kryesore të Ana de Armas, kritikët nuk mund të bien dakord nëse filmi i ri është një turne artistik ose një shtresë tjetër mizore e shfrytëzimit kundër ikonës së shekullit të 20-të.

Për revistën ID, “Blonde” është“krijim filmash instinktiv, i dhimbshëm që përkul hapësirën, kohën dhe çdo mjet kinematografik që disponon në shërbim të arritjes së së vërtetës emocionale”.

Ose shikuesit mund të marrin pozicionin e Richard Brody të New Yorker-it, i cili e quajti filmin “qesharak e vulgar”, duke e parë mundimin e pafund që Monroe përjeton në ekran si “një lloj i veçantë sadizmi regjisorial”.

Nga trauma e një nëne me paqëndrueshmi mendore dhe të dhunshme, përdhunimit të saj nga duart e një shefi studioje, në një skenë me presidentin John F Kennedy, jeta e Monroe përshkruhet si një abuzim dhe ankth i pamëshirshëm.

Dominik kaloi 11 vjet duke u përpjekur për ta bërë filmin dhe e ka vlerësuar lëvizjen #MeToo kundër sulmeve seksuale që më në fund krijoi interes për historinë – megjithëse thuhet se ai luftoi gjatë me Netflix për kohën e filmit dhe rreth skenave grafike.

Armas u tha gazetarëve në Festivalin e Filmit në Venecia, se ajo duhej të shkonte në vende “të pakëndshme, të errëta dhe të pambrojtura” për rolin.

“Ajo ishte gjithçka për të cilën mendoja, gjithçka që ëndërroja, gjithçka për të cilën mund të flisja. Ajo ishte me mua dhe ishte e bukur”, tha ajo.

Ekuipazhi filmoi në vendet reale ku lindi dhe vdiq Monroe.

Është një kthesë për Armas, e cila punoi për muaj me një trajner vokal për të kapërcyer theksin e saj kuban dhe për të gjetur një zë që mund të shprehte karakterin e Monroe si dhe intonacionet e saj unike.

Filmat e Dominikut shpesh kanë rezultuar përçarës.

Shumë e panë filmin e tij të mëparshëm biografik, “Vrasja e Jesse James nga frikacaki Robert Ford” me protagonist Brad Pitt, i cili shërben si producent në “Blonde”, si një kryevepër poetike, por po aq shumë e panë pretencioz dhe e cilësuan se dështoi në arkë.

Megjithatë, Dominik nuk ka gjasa të shqetësohet.

“Blonde” është “një film kërkues”, tha ai për Screen Daily. “Nëse audiencës nuk i pëlqen, ky është problemi i audiencës. Nuk kandidon për poste publike”.

NPR ishte në mesin e disa mediave duke thënë se filmi është “shfrytëzim, jo ndjeshmëri”.

Por Vogue tha se shumë nga tronditjet fillestare mund të zbehen me kalimin e kohës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Johnny Depp në lidhje dashurie me avokaten e tij

Sipas burimeve të Page Six, avokatja me bazë në Londër, është ende në proces shkurorëzimi.

Publikuar

nga

Aktori Johnny Depp është në lidhje dashurie me avokaten e tij, Joelle Rich. Pavarësisht se nuk kishte ndonjë rol zyrtar në procesin gjyqësor të yllit të filmit për shpifje kundër ish-bashkëshortes, Amber Heard në fillim të këtij viti, ajo shihej çdo ditë në Gjykatën e Qarkut Fairfax në Virginia gjatë procesit të tij gjyqësor.

Sipas burimeve të Page Six, avokatja me bazë në Londër, është ende në proces shkurorëzimi.

Megjithëse zogjtë e dashurisë kishin një raport profesional në gjykatë, një burim i tha Us Weekly se ajo qëndroi pranë tij për ta mbështetur atë.

Ylli i “Pirates of the Caribbean”, i cili më parë ishte i martuar me aktoren e “Aquaman”, Amber Heard, humbi rastin e shpifjes kundër tabloidit britanik, por triumfoi ndaj ish-gruas së tij, Amber Heard. Kjo e fundit e akuzoi atë për dhunë në familje./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Tajlanda nuk i lejon hyrjen modeles që denoncoi juntën e Mianmarit

Ajo tërhoqi vëmendje ndërkombëtare me një fjalim prekës.

Publikuar

nga

Një modele e Mianmarit, e cila u strehua në Tajlandë pasi foli hapur kundër një grusht shteti ushtarak në atdheun e saj, nuk iu lejua të kthehet në Bangkok, thanë autoritetet tajlandeze të enjten, pas asaj që menaxheri i saj tha se ishte një njoftim i Interpolit.

Han Lay, e cila tërhoqi vëmendje ndërkombëtare vitin e kaluar me një fjalim prekës në konkursin e bukurisë duke bërë thirrje për ndihmë urgjente për popullin e Mianmarit gjatë një goditjeje ushtarake, nuk kishte vizë për të hyrë në Tajlandë, tha departamenti i imigracionit.

Nawit Itsaragrisil, themeluesi i konkursit Miss Grand International të Tajlandës, i cili gjithashtu përfaqëson Han Lay, tha se ka qenë qenë në zonën e tranzitit të një aeroporti të Bangkokut që nga e mërkura pasdite. Sipas tij, Lay u ndalua me të mbërritur në Bangkok sepse ishte subjekt i një njoftimi të Interpolit.

“Ajo nuk dëshiron të shkojë askund tjetër. Dëshiron të jetë në Tajlandë. Ajo është në pritje të një zgjidhjeje për të qëndruar në Tajlandë”, deklaroi ai.

Mianmar ka qenë në krizë që nga një grusht shteti në shkurt të vitit të kaluar që shkaktoi protesta që ushtria i shtypi me forcë vdekjeprurëse dhe mijëra arrestime./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Rihapen teatrot në Kashmir pas më shumë se dy dekadave

Teatri do të rihapet për publikun më 30 shtator.

Publikuar

nga

Kinematë në Kashmirin e kontrolluar nga India kanë rihapur dyert e tyre për herë të parë në më shumë se dy dekada pasi u mbyllën me forcë gjatë një rebelimi të armatosur që u përshkua me sulme.

Nënguvernatori i Xhamu dhe Kashmirit, Manoj Sinha inauguroi të martën kinemanë më të re të rajonit të diskutueshëm, në një ceremoni të shënuar me shumë bujë.

“Hapja është reflektim i një agimi të ri shprese, ëndrrash, besimi dhe aspiratave te njerëzit”, u tha Sinha gazetarëve jashtë teatrit në qytetin më të madh indian të Kashmirit, Srinagar, duke e quajtur “ditë historike”.

Teatri mbajti një shfaqje speciale të filmit “Lal Singh Chaddha”, rikrijim i “Forrest Gump”, ku luajnë dy nga superyjet më të mëdhenj të Indisë, Aamir Khan dhe Kareena Kapoor.

Teatri do të rihapet për publikun më 30 shtator, sipas biznesmenit Vijay Dhar, i cili ka bashkëpunuar me zinxhirin indian të kinemasë Inox Leisure Ltd., për të hapur teatrin në Srinagar./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara