Teknologji

Sensori i ri 50-megapiksel i Samsung ka pikselët më të vegjël në industri

Sensori tashmë ka hyrë në prodhim.

Publikuar

Kompania thotë se sensori i ri ka një teknologji që zëvendëson barrierat prej metali mes filtrave të ngjyrave me materiale që reduktojnë humbjen e dritës me 16%.

Samsung po shtyn drejt limiteve me madhësinë e pikselëve në sensorët e kamerave. Më i fundi Isocell JN1 ka 50 megapiksel në një format të ngushtë 1/2.76-inç ose 0.64 mikrometër për një piksel.

Është ndjeshëm më i vogël sesa 0.7 mikrometër që gjendet në sensorin 43.7 megapikssel të vitit 2019. Me sensorin e ri dizajnerët e smartfonëve mund të aplikojnë fushëpamje të ndryshme dhe ta përdorin si kamër selfie, ultra-wide, telefoto apo standarde.

Samsung thotë se sensori i ri redukton trashësinë e modulit të kamerës me 10%. Problemi me pikselët e vegjël është se nuk grumbullojnë aq dritë sa pikselët e mëdhenj. Për imazhet në dritë të pakët sensori kombinon katër pikselë në një duke reduktuar rezolucionin në 12.5-megapiksel.

https://youtube.com/watch?v=Aai2Ux2Wsnk%3Ffeature%3Doembed

Kompania thotë se sensori i ri ka një teknologji që zëvendëson barrierat prej metali mes filtrave të ngjyrave me materiale që reduktojnë humbjen e dritës me 16%.

Sensori tashmë ka hyrë në prodhim dhe do të shfaqet së shpejti tek smartfonët me video 4K 60fps ose full HD me 240fps. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Netflix po sjellë diçka unike me tregimet e Roald Dahl

Bashkojnë forcat dy kompanitë.

Publikuar

nga

Netflix ka blerë të drejtat për librat klasikë të fëmijëve të Roald Dahl nga familja e autorit. Kjo nënkupton që me marrëveshjen e arritur gjiganti do të ketë tregime sikurse “Charlie and the Chocolate Factory” dhe “The BFG”.

Nga Netflix përmes një komunikate shtypi thanë se dy kompanitë “bashkuan forcat për të sjellë storiet më të dashura për fansat në forma shumë kreative”.

Marrëveshja erdhi tri vite pasi Netflix dhe RDSC punuan bashkërisht në disa seri të animuara, përfshirë edhe një që u bazua në “Charlie and the Chocolate Factory”.

Autori britanik Dahl vdiq në vitin 1990 në moshën 76-vjeçare. Ai ishte krijuesi i roleve sikurse Matilda, the BFG, Fantastic Mr.Fox, Willy Wonka dhe the Twits. Librat e tij janë shitur në më shumë se 300 milionë kopje dhe janë përkthyer në 63 gjuhë, sipas deklaratës së Netflix./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Teknologji

Honda, kompania e parë që do të shesë vetura online në Japoni

Kjo për shkak të situatës me COVID-19.

Publikuar

nga

Kompania japoneze e prodhimit të makinave, Honda Motor do të jetë e para që do të fillojë me shitje online të veturave. Kjo pas kërkesave të shumta të klientëve për të shmangur kontaktin ballë për ballë, për shkak të situatës me COVID-19.

Burime të shumta thonë se prodhuesi i makinave do të krijojë një uebsajt muajin e ardhshëm për të organizuar procedurat e shitjes, kontratave e të tjera. Faqja do të shfaqë modelet më të mira me vëllim të lartë shitjesh. Zona e mbulimit të shitjeve do të zgjerohet nga qendrat e qyteteve në periferi.

Prodhuesi i automjeteve gjithashtu pret të fitojë klientë të rinj në mes të pandemisë, veçanërisht të rinjtë të cilët vitet e fundit kanë qenë më pak të interesuar për pronësinë e makinave.

Tesla, prodhuesi amerikan i makinave, dhe BMW – prodhuesi gjerman, aktualisht janë duke shitur vetura online në Japoni./UBTNews

Vazhdo të lexosh

Internet

Facebook prezanton modelet e reja të pajisjes Portal

Publikuar

nga

Facebook prezantoi ditën e Marte gjeneratën e tretë të pajisjeve të video thirrjeve quajtur Portal së bashku me një shërbim të ri ku bizneset mund të implementojë një flotë pajijesh për punonjësit e tyre.

Prezantimi tregon se Facebook ende beson tek ekranet e video thirrjeve dhe shpreson që njerëzit të vijojnë video bisedat. Kompania prezantoi pajisjen e parë Portal në 2018-ën megjithatë që atë ditë kanë munguar shifrat.

Ndërsa kompania shtyjnë rikthimin e punonjësve në zyra, Facebook po përpiqet të adresojë nevojat e tyre. Pajisja e Facebook konkurron me Amazon Echo Show dhe Google Nest Hub.

Modelet e reja janë Portal Go, një ekran 10-inç që kushton 199 dollarë. Facebook tha se ka një bateri që zgjat 5 orë për video thirrje në Messenger.

Portal+ do të shitet pë 349 dollarë dhe ka ekran 14-inç. Gjenerata e tretë e pajisjeve Portal do të dalin në dyqane më 19 Tetor.

Së fundi shërbimi i ri Portal for Business ju jep mundësinë kompanive të blejnë, implementojnë dhe menaxhojnë në distancë pajisjet portal të punonjësve të tyre. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Mobile

Analistët parashikojnë ndryshime drastike në dizajnin e iPhone 14

Lindin spekulimet për smartfonët e ardhshëm.

Publikuar

nga

iPhone 13 ende nuk është nëpër dyqane, dhe spekulimet për smartfonët e ardhshëm të Apple kanë filluar.

Sipas një raporti nga analisti i mirënjohur i Apple Ming Chi-Kuo, kompania ka planifikuar që modelet e ardhshme të rangut të lartë Pro dhe Pro Max nuk do të kenë “notch” po vetëm kamera frontale “hole-punch.” Megjithatë Kuo thotë se skanerët e shenjave të gishtërinjve nën ekran nuk do të vinë deri më 2023.

Mbetet për t’u parë sesi Apple do të implementojë Face ID nëse vendos të eliminojë “notch”. Një iPhone me ekran me palosje gjithashtu është projektuar në 2023 ose 2024. /PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara