Fotografi & Dizajnë

Sa do të shitet portreti i Marilyn Monroe?

Pritet që piktura të bëhet vepra e artit më e shtrenjtë e shekullit të 20-të.

Publikuar

Christie’s, një shtëpi ankandesh britanike, njoftoi të hënën se do të shesë portretin e Marilyn Monroe të vitit 1964 të Andy Warhol, “Shot Sage Blue Marilyn” për rreth 200 milionë dollarë.

Shtëpia e ankandeve tha se pret që piktura të bëhet vepra e artit më e shtrenjtë e shekullit të 20-të kur të dalë në ankand, këtë maj në New York.

Në një deklaratë, Christie’s e përshkroi pikturën si “një nga imazhet më të rralla dhe më të jashtëzakonshme që ekziston”.

Kreu i artit të Christie’s, Alex Rotter, e quajti portretin “pikturën më domethënëse të shekullit të 20-të që do të dalë në ankand“.

“Marilyn i Andy Warhol është kulmi absolut i pop-it amerikan dhe premtimi i ëndrrës amerikane që përfshin optimizmin, brishtësinë, famën dhe ikonografinë të gjitha së bashku”, tha ai në një deklaratë.

Warhol fillimisht filloi të pikturonte Monroe pas vdekjes së saj, në gusht 1962.

Artisti i pikturave pop prodhoi katër vepra të ngjashme me “Shot Marilyns”, të gjitha të barabarta në madhësi me sfonde dhe ngjyra të ndryshme.

Portreti i “Shot Sage Blue Marilyn” portretizon aktoren me një fytyrë rozë, buzë rubin, flokë të verdhë, i gjithi i vendosur në një sfond blu.

Alex Rotter tha se portreti qëndron pranë “Birth of Venuse” të Sandro Botticelli-t, “Mona Lisa” së Leonardo Da Vinçit dhe “Les Demoiselles d’Avignon” të Pablo Picasso-s, duke u kategorizuar kështu si “një nga pikturat më të mëdha të të gjitha kohërave”./lapsi.al

Fotografi & Dizajnë

Vullnetarët i bashkohen kërkimit nën rrënojat e Gazës

Publikuar

nga

Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe (PRCS) tregon vullnetarët e saj që i bashkohen një kërkimi për të mbijetuar në mes të skenave të shkatërrimit brenda enklavës.

“Ky është mëngjesi i Gazës”, thuhet në një deklaratë të PRCS. “Bombardim shtëpish, më shumë viktima dhe shkatërrime”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Përmes fotografive: Sulmet izrealite ndaj Gazës vazhduan edhe sot

Publikuar

nga

Janë shkrepur shumë fotografi ku shihet tymi që ngrihet nga Gaza ndërsa aksioni izraelit vazhdon brenda enklavës.

Izraeli ka kryer rreth 300 sulme në të gjithë territorin vetëm në 24 orët e fundit. Këto foto janë bërë përtej kufirit, nga Izraeli jugor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Vritet një fotoreporter palestinez nga sulmet ajrore izraelite

Publikuar

nga

Sulmet ajrore izraelite kanë vrarë fotoreporterin Mohammad Moin Ayyash së bashku me një numër anëtarësh të familjes së tij.

Avionët izraelitë bombarduan shtëpinë e tij në kampin e refugjatëve Nuseirat të enjten, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të paktën 53 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga fillimi i luftës më 7 tetor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara