Lajmet

Rusia kërcënon se do të shkatërrojë avionët luftarakë që i janë dhënë Ukrainës nga anëtarët e NATO-s

Kjo pas deklaratës së Polonisë dhe Sllovakisë që do ta furnizojnë Kievin me avionë MiG-29.

Publikuar

Rusia deklaroi të premten se të gjithë avionët luftarakë që i janë dhënë Ukrainës nga shtetet perëndimore do të shkatërrohen, pasi Polonia dhe Sllovakia u zotuan se do t’i dërgojnë Kievit avionët MiG-29.

Qëkur nisi pushtimi i Ukrainës vitin e kaluar, shtetet e NATO-s i kanë dërguar miliarda dollarë ndihmë ushtarake Ukrainës, derisa Kievi po kërkon armë për të cilat thotë se janë jetike për të shmangur përparimin e Rusisë.

Moska e ka akuzuar Perëndimin se direkt po përfshihet në konflikt duke e furnizuar Ukrainën me armë dhe paralajmëroi më parë se armët e NATO-s ishin objektiva legjitime për forcat e saj./UBTNews/

Lajmet

Një muaj paraburgim për të arrestuarit që dyshohet se e ndihmuan Faton Hajrizin të arratisej nga burgu

Publikuar

nga

Dy personave që dyshohet se e ndihmuan Faton Hajrizin të arratisej nga burgu, u është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji.

Kështu ka bërë të ditur Gjykata Themlore Mitrovicë – Dega në Vushtrri.

“Gjykata Themelore në Mitrovicë – Dega në Vushtrri, Departamenti i Përgjithshëm, Divizioni Penal, ka vendosur lidhur me kërkesën e Prokurorisë Themelore në Mitrovicë, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurëve H.XH dhe E.B, për shkak të dyshimit të bazuar se kanë kryer veprën penale “Dhënia e ndihmës kryesve pas kryerjes së veprave penale” nga neni 380 par.1 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës. Gjyqtari i procedurës paraprake e ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Mitrovicë për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurëve H.XH dhe E.B dhe të njëjtëve i’u është caktuar masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej një (1) muaji. Kundër këtij aktvendimi, palët e pakënaqura kanë të drejtë ankese në Gjykatën e Apelit, përmes Gjykatës Themelore Mitrovicë – Dega në Vushtrri”, thuhet në njoftim

Vazhdo të lexosh

Lajmet

UBT – lider i arsimit privat në Kosovë dhe rajon për nga renditja në Webometrics

Publikuar

nga

UBT është renditur sërish institucioni i parë i arsimit të lartë privat në rangimin e fundit të universiteteve sipas numrit të citimeve të publikimeve të stafit, bazuar në profilet e tyre në “Google Scholar” nga platforma “Webometrics“. Ky sukses dëshmon angazhimin e vazhdueshëm të UBT-së për të promovuar cilësinë akademike dhe kërkimore në Kosovë dhe më gjerë.

Në këtë ranglistë, UBT renditet menjëherë pas Universitetit të Prishtinës (UP) për nga numri i citimeve të publikimeve të stafit akademik. Ky është një rezultat i jashtëzakonshëm që konfirmon pozitën udhëheqëse të UBT-së në sektorin privat të arsimit të lartë. Në periudhën janar – korrik 2024, UBT ka shënuar një rritje të konsiderueshme prej 1465 citimesh.

Ky rezultat është një dëshmi e përkushtimit të stafit akademik të UBT-së ndaj kërkimit shkencor dhe publikimeve cilësore. Citimet janë një tregues i rëndësishëm i ndikimit të punës kërkimore, dhe rritja e numrit të citimeve reflekton cilësinë dhe rëndësinë e punimeve të publikuara nga akademikët e UBT-së.

Platforma “Webometrics”, e cila është një projekt i Cybermetrics Lab, pjesë e Këshillit Kombëtar Kërkimor të Spanjës, ofron një vlerësim të gjerë të institucioneve të arsimit të lartë në mbarë botën, duke përdorur një sërë kriteresh, përfshirë numrin e citimeve në “Google Scholar”. Modeli i ndjekur për kategorinë e transparencës bazohet në mbledhjen e citimeve nga 310 profilet publike të autorëve më të cituar, duke përjashtuar 20 të parët. Kjo metodë siguron një përfaqësim të drejtë dhe të balancuar të ndikimit akademik të institucioneve të ndryshme.

UBT vazhdon të investojë në zhvillimin e kapaciteteve kërkimore dhe në mbështetjen e stafit akademik për të publikuar punime shkencore në revista të njohura ndërkombëtare.

UBT mbetet e përkushtuar për të avancuar më tej në renditjen ndërkombëtare dhe për të përmirësuar cilësinë e arsimit dhe kërkimit në Kosovë dhe rajon. Me angazhimin e vazhdueshëm të stafit dhe studentëve, UBT synon të vazhdojë të jetë një qendër ekselence akademike dhe kërkimore, duke kontribuar në zhvillimin e shoqërisë dhe ekonomisë së Kosovës dhe më gjerë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Delegacioni i mjekëve nga Turqia do të kryejë 50 operacione për fëmijët kosovarë

Publikuar

nga

Një delegacion i mjekëve dhe stafit tjetër përcjellës nga Turqia, do të realizojë 50 operacione të fëmijëve në fushën e Kirurgjisë Plastike dhe Kirurgjisë Maksilofaciale që kanë lindur me probleme në buzë dhe hundë, mision ky që po realizohet në kuadër të Shoqatës “Interplast” nga Turqia.

Me këtë rast, për t’i dëshiruar mirëseardhje delegacionit nga Turqia, prezentë ishte Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, Ministri i Zhvillimit Rural, Fikret Damko, Ambasadori i Turqisë në Kosovë, Sabri Tunç Angılı dhe përfaqësues të Organizatës TIK-a, që poashtu, përkrahen projektin.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, falënderoj shtetin turk për investimet e deritanishme dhe bashkëpunimin e ofruar.

“Ne si shtetet kemi kaluar fazën emergjente me donacione dhe investime, populli mik na ka ndihmuar, kemi nevojë për ekspertizën e jashtëzakonshme nga shteti mik, prandaj, prania e profesorit dhe profesionistëve nga Turqia do të ndihmojë 50 pacientë. Ajo që më gëzon është se do kemi mundësi edhe të edukojmë stafin dhe të zhvillohemi profesionalisht. Ky ishte hapi i parë i një bashkëpunimi që do vazhdojmë me Kirurgji Maksilofaciale dhe Kirurgji Plastike”, theksoi Vitia.

Ambasadori turk në Kosovë, Sabri Tunç Angılı, mes tjerash potencoi se Kosova ka nevojë për përvojën e mjekëve nga Turqia të cilët kanë numër më të madh të pacientëve dhe më shumë eksperiencë.

“Kosovën e shohim si vend mik dhe vëlla, ne mendojmë se është e natyrshme vëllazëria dhe të ndihmojmë njëri-tjetrin. Dua të falënderoj TIK-a, për realizimin e këtij projekti, por edhe ministrin Fikret Damka, që ka realizuar ndihmuar këtë projekt”, përfundoi ambasadori Sabri Tunç Angılı.

Ministri i Zhvillimit Rural, Fikret Damka, i cili vjen nga komuniteti turk, e që ka ndihmuar në realizmin e këtij projekti, tha se lidhjen ndërmjet Kosovës dhe Turqisë dhe përkrahjen po mundohen të forcojnë edhe në fushën e shëndetësisë.

“Ne e kemi dizajnuar me kohë këtë ide, i falënderojmë që na ndihmuar po mundohemi që lidhjen e urës ta forcojmë dhe të bëjmë këtë edhe në shëndetësi, ku ndarja e përvojës është me rëndësi”, tha z. Damka.

Profesori nga Turqia, Metin Yavuz, kirurg plastik dhe rekonstruktiv, tha se kanë kemi vlerësuar pacientët tek të cilët do kryejnë intervenime dhe kanë marrë vendimet.

“Do të kryejmë operacione tek të porsalindurit me probleme në buzë dhe hundë, këto raste nëse nuk kryhen deri 18 muaj shfaqen probleme që nuk mund të kryhen më vonë. Kemi planifikuar të kryejmë 20 operacione, por pas vizitave dhe kontrolleve do të kryejmë deri në 50 intervenime, përfshirë ato me anestezion lokal dhe të përgjithshëm”, u shpreh ai./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Kurti: Tërheqja e Bidenit, fundi i një epoke

Publikuar

nga

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se tërheqja e presidentit të SHBA-së, Joe Biden, nga gara për rizgjedhje, shënon “fundin e një epoke”.

Me anë të një postimi në “X”, ai tha se Kosova është një vend më i mirë dhe më i sigurt falë kontributeve të tij.

“Për dekada, presidenti amerikan Joe Biden ka qenë një nga miqtë më të mëdhenj të Kosovës dhe avokatët më të palodhur. Njoftimi i Presidentit Biden shënon fundin e një epoke. Bota — dhe veçanërisht Kosova — është një vend më i mirë dhe më i sigurt për shkak të kontributeve të tij të jashtëzakonshme. Për këtë, ne do të jemi gjithmonë mirënjohës.”, ka shkruar Kurti./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara