Aktualitet

​Rriten çmimet e naftës

Publikuar

Çmimet e naftës u rritën të enjten, të ndihmuar nga të dhënat që tregojnë oreks të rritur të kërkesës në SHBA dhe Kinë, konsumatorët më të mëdhenj të naftës në botë.

Çmimet e naftës u rritën të enjten, të ndihmuar nga të dhënat që tregojnë oreks të rritur të kërkesës në SHBA dhe Kinë, konsumatorët më të mëdhenj të naftës në botë.

Standardi ndërkombëtar i papërpunuar Brent u tregtua me 83,86 dollarë për fuçi në orën 10:07 të mëngjesit sipas orës lokale (0707 GMT), një rritje prej 0,34% nga çmimi i mbylljes prej 83,58 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare.

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) u tregtua me 79,39 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë, një rritje prej 0,51% nga seanca e mëparshme që u mbyll me 78,99 dollarë për fuçi.

Inventarët komercial të naftës së papërpunuar në SHBA u ulën me 1.4 milionë fuçi në 459.5 milionë fuçi gjatë javës që përfundoi më 3 maj, në përputhje me pritjet e tregut për një rënie prej 1.43 milionë fuçi, sipas të dhënave të publikuara nga Administrata e Informacionit të Energjisë (EIA) të mërkurën vonë.

Kina rriti importet e saj të papërpunuara muajin e kaluar në 10.88 milionë fuçi në ditë, 5.45% më shumë nga viti në vit, sipas të dhënave të doganave të Kinës të publikuara të enjten.

Raporti i fundit i OPEC-ut për tregun e naftës parashikon një rritje prej 680,000 fuçi në ditë të kërkesës së Kinës këtë vit, duke sinjalizuar një perspektivë pozitive të kërkesës për pjesën tjetër të vitit. Rritja e kërkesës midis konsumatorëve më të mëdhenj të naftës në botë mbështet lëvizjen në rritje të çmimeve të naftës. Ndërkohë, bisedimet e vazhdueshme për armëpushimin në Rripin e Gazës po kufizojnë rritjen e çmimeve. Bisedimet po vazhdojnë në Kajro në prani të delegacioneve nga Katari, SHBA dhe grupi palestinez Hamas. Hamasi tha të hënën në mbrëmje se kishte pranuar një propozim armëpushimi në Gaza të hartuar nga Egjipti dhe Katari. /UBTNews/

Bota

Greqia nën kërcënimin e zjarreve

Publikuar

nga

Një zjarr i madh ka shpërthyer pasditen e së premtes në një zonë të përzier pyjore në Atikë, ku banorët u paralajmëruan të jenë në gatishmëri për evakuim në drejtim të Glyfadës. Sipas zjarrfikësve, zjarri ka rënë pranë banesave.

Një forcë prej 29 zjarrfikësesh, me dy ekipe dhe nëntë automjete, të ndihmuar nga një helikopter nga ajri, zjarrfikës vullnetarë dhe tankera uji të autoriteteve lokale, janë vendosur për të shuar flakët.

Në një njoftim të fundit, policia tha se rihapi rrugën Athinë-Sunion për trafikun midis rrugës ”Elektras” dhe rrugës ”Minoos”, të cilën e kishin mbyllur për shkak të zjarrit. Zjarret ende të ndezura ka në Arcadia dhe Argolida, shkruan Agjencia Telegrafike Shqiptare.

Përforcime u dërguan për të luftuar zjarret pranë Megalopoli në Arcadia dhe në Lyrkeia në Argolida, të cilat vazhduan të shtohen pasditen e së premtes.

Në një prononcim, zëvendësguvernatori i Rajonit të Peloponezit, Christos Lambropulos tha se zjarri ka dëmtuar shumë ndërtesa./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Sot dita e solsticit të verës – Dita më e gjatë e vitit

Publikuar

nga

Sot, më 21 qershor, festohet “solstici i verës”, dita më e gjatë e vitit, e cila shënon momentin kur dielli ndodhet në pozicionin më të lartë në qiell.

Fjala “solstic” rrjedh nga latinishtja: sol (“diell”) dhe sistere (“qëndrim i palëvizshëm”). Këto ngjarje natyrore, së bashku me ekuinokset, lidhen ngushtë me stinët, korrat dhe jetesën. Për këtë arsye, shumë kultura festojnë me rite dhe tradita të ndryshme, duke e shënuar këtë periudhë me festime të bujshme.

OKB-ja, duke e vlerësuar rëndësinë kulturore dhe historike të solsticeve dhe ekuinokseve, e ka përcaktuar 21 qershorin si “Ditën Ndërkombëtare të Festimit të Solsticit”, si një ftesë për bashkëjetesën paqësore dhe respektin ndërkulturor. Festimet tradicionale të solsticit në zonën e Pirenejve janë përfshirë në listën e UNESCO-s për trashëgimi kulturore të njerëzimit.

Në këtë dritare të veçantë, njerëzit nga komunitete të ndryshme mbajnë pishtarë flakërues poshtë maleve, ndezin fenerë tradicionalë, dhe festojnë rëndësinë e kalimit të ritëm nga adoleshenca në moshën e rritur. Ky festival rikujton dhe forcon lidhjet shoqërore dhe historike, duke reflektuar identitetin dhe trashëgiminë popullor nëpërmjet aktiviteteve folklorike dhe ushqimit të përbashkët.

Kjo traditë e pasur e festimeve solstice ka rrënjë të thella në komunitete, dhe është e mbajtur gjallë nga shoqatat lokale dhe familjet, që e transmetojnë nga brezi në brez si një pjesë e rëndësishme e identitetit dhe trashëgimisë së tyre./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Bota

Putin: Armatosja e Ukrainës nga Koreja e Jugut, gabim i madh

Publikuar

nga

Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmëruar Korenë e Jugut se do të bënte “një gabim të madh” nëse armatos Ukrainën në luftën kundër Rusisë.

Komentet e tij vijnë pasi Seuli tha se po shqyrtonte një mundësi të tillë, në përgjigje të paktit të ri të Rusisë dhe Koresë së Veriut për të ndihmuar njëri-tjetrin në rast të “agresionit” kundër secilit vend.

Moska do të marrë vendime që nuk ka gjasa të kënaqin udhëheqjen aktuale të Koresë së Jugut nëse Seuli vendos të furnizojë me armë Kievit”, tha Putin.

Udhëheqësi rus po fliste në Vietnam, menjëherë pas një vizite në Phenian, ku nënshkroi një marrëveshje të ndërsjellë të mbrojtjes me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Seuli e kishte dënuar më herët marrëveshjen si një kërcënim për sigurinë e tij kombëtare dhe këshilltari i sigurisë kombëtare Chang Ho-jin tha se vendi i tij planifikoi të “rishqyrtojë çështjen e mbështetjes së armëve për Ukrainën”.

Pas komenteve të Putinit, zyra presidenciale e Koresë së Jugut tha të premten se do të shqyrtonte “opsione të ndryshme” në furnizimin me armë në Ukrainë dhe qëndrimi i saj “do të varet nga mënyra se si Rusia i qaset kësaj çështjeje”.

Ndërsa Koreja e Jugut i ka dhënë Ukrainës ndihma humanitare dhe pajisje ushtarake, ajo deri më tani ka refuzuar të sigurojë armë vdekjeprurëse pasi ka një politikë zyrtare për të mos armatosur vendet në luftë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

SHSKUK njofton zgjedhjen e kryesuesit të ri të bordit

Publikuar

nga

Bordi Drejtues i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës në mbledhjen e sotme e ka caktuar Dren Boshnjakun Kryesues të Bordit Drejtues të SHSKUK-së. Ai u zgjedh për mandat 1-vjeçar.

Boshnjaku falënderoi anëtarët e Bordit Drejtues për besimin e dhënë dhe premtoi angazhim maksimal në funksion të ngritjes së cilësisë të shërbimeve shëndetësore nga SHSKUK./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara