Lifestyle

“Rregulli magjik” që ndoqën liderët më të suksesshëm të biznesit në botë

Publikuar

Emra si Oprah Winfrey, Bill Gates, Warren Buffett, Mark Zuckerberg, janë liderët më të suksesshëm të biznesit në botë.

Shumë prej këtyre liderëve, edhe pse janë shumë të zënë, të paktën një orë në ditë (ose pesë orë në javë) ia dedikojnë aktiviteteve që i konsiderojnë si praktikë mësimi të domosdoshme. Fenomeni quhet “rregulli 5-orësh”.

Ja si liderat më të mëdhenj ndjekin rregullin 5-orësh!

Liderët që ju sjellim më poshtë, gjatë kësaj kohe përqendrohen në tre gjëra: leximi, reflektimi dhe eksperimentimi.

Leximi

Sipas një artikulli të HBR, “Phil Knight, themeluesi i Nike, detyron çdo person që shkon në bibliotekën e tij të heqë këpucët dhe të përulet”.

Oprah Winfrey ia dedikon pjesën kryesore të suksesit të vet librave: “Librat ishin bileta ime drejt lirisë personale. Ajo ka ndarë me botën shumë prej zakoneve të leximit në klubin e saj të librit.

Warren Buffett kalon pesë deri në gjashtë orë në ditë, për të lexuar pesë gazeta dhe 500 faqe të raporteve të korporatës.

Bill Gates lexon 50 libra në vit.

Mark Zuckerberg lexon të paktën një libër të ri çdo dy javë.

Elon Musk është rritur duke lexuar dy libra në ditë, sipas vëllait të tij.

Mark Cuban lexon më shumë se 3 orë çdo ditë.

Arthur Blank, bashkëthemeluesi i Home Depot, lexon dy orë në ditë.

Sipërmarrësi miliarder David Rubenstein lexon gjashtë libra në javë.

Dan Gilbert, pronari i Cleveland Cavaliers, lexon një deri në dy orë në ditë.

Reflektimi

Në raste të tjera, liderët më të pasur në botë, e marrin kohën për të menduar dhe reflektuar.

Drejtuesi ekzekutiv i AOL, Tim Armstrong bën që ekipi i tij të kalojë katër orë në javë për të menduar.

Drejtuesi ekzekutiv i LinkedIn, Jeff Weiner programon dy orë në ditë për të reflektuar.

Brian Scudamore, themeluesi i kompanisë 250 milionë dollarë O2E Brands, kalon 10 orë në javë vetëm për të medituar

Kur miliarderi Ray Dalio bën një gabim, ai logohet në një sistem i cili është publik për të gjithë punonjësit e kompanisë. Më pas, ai planifikon një takim me ekipin e vet për të gjetur shkakun kryesor.

Sipërmarrësja miliardere Sara Blakely prej shumë kohësh mban një ditar. Gjatë një interviste, ajo ka thënë se ka mbi 20 ditarë, në të cilët ka shkruar gjërat e tmerrshme që i kanë ndodhur dhe surprizat që kanë ardhur si rezultat.

Eksperimentimi

Gjatë jetës së tij, Ben Franklin krijonte kohë për eksperimentime, duke ndarë mendime me individë të njëjtë dhe zhvillimin e virtyteve të veta.

Google lejoi gjithë punonjësit e vetë të eksperimentonin me projekte të reja, në 20% të orarit të punës.

Facebook inkurajon eksperimente nëpërmjet Hack-A-Months.

Shembulli më i madh i eksperimenteve është Thomas Edison. Edhe pse ishte një gjeni, Edison iu afrua shpikjes së tij me përulësi. Ai identifikoi çdo zgjidhje të mundshme dhe më pas do të testonte sistematikisht çdo njërën prej tyre.

Nikola Tesla ka thënë: Nëse Edison do t’i duhej të gjente një gjilpërë në kashtë, ai nuk do të ndalonte të arsyetonte se ku ishte mundësia më e madhe të gjendej gjilpëra. Më zellin e ethshëm të një blete do të ekzaminonte kashtë pas kashte , deri sa të gjente objektin e kërkimit të tij.

Fuqia e rregullit 5-orësh: norma e përmirësimit

Personat që e aplikojnë këtë rregull në punë kanë një avantazh. Ideja e praktikës së vazhdueshme përballë të punosh fortë edhe shumë, shpesh ngatërrohen. Gjithashtu, krijon fokus më profesional në produktivitetin dhe efiçencës, e jo në normën e përmirësimit. Si rezultat, thjesht pesë orë në javë për praktikë mësimi, do të bëjnë diferencën.

Sipërmarrësi miliarder Marc Andreessen gjatë një interviste të fundit ka thënë: “Unë mendoj se përvetësimi i dijeve dhe si duhet t’i bësh gjërat, është duke u nënvlerësuar shumë. Njerëzit janë duke mbivlerësuar vlerën e thjesht hedhjes në fundin e thellë të pishinës. Sepse realiteti është se njerëzit e tillë përfundojnë të mbytur në pishinë.

Ka një arsye përse ka shumë histori për Mark Zuckerberg. Por, nuk ka shumë Mark Zuckerbergs. Shumë prej tyre janë ende duke notuar përmbys në pishinë.

Nëse do të kaloje kohë me drejtuesit ekzekutivë më të suksesshëm të çdo kohe, do ta kuptoje që ata janë shumë të zgjuar, janë si një enciklopedi njohurish se si ta drejtojnë një kompani dhe është e vështirë ta fitosh gjithë këtë kur je rreth moshës 20 vjeçare. Rruga për të arritur këtë fazë është që çdo njëri duhet të kalojë 5 deri në 10 vjet duke fituar aftësi”.

Si të aplikoni rregullin 5-orësh në jetën tuaj

Njerëzit më të zënë dhe më të suksesshëm në botë gjejnë të paktën një orë për të mësuar çdo ditë. Në këtë mënyrë, edhe ti mundesh ta bësh një gjë të tillë.

Për të krijuar ritualin tënd të mesimit, duhet të ndjekësh tre hapa:

-Gjej kohën për të lexuar dhe për të mësuar, edhe nëse je shumë i zënë.

-Përdor kohën e mësimit pa e zvarritur, ose të biesh pre e shpërqendrimeve.

-Vlerëso rezultatet që merr nga çdo orë që mëson.

Lajmi i mirë është që nuk të duhet të rikrijosh rrotën. Në pak vite kjo do të kthehet në rutinën tuaj të mësimit, të kaloni disa orë në ditë për të mësuar edhe nëse jeni një prind i zënë me punën dhe familjen, fjetjes së mjaftueshme apo jetës aktive që ecën shumë shpejt.

Në këtë mënyrë këto rituale do të jenë çelësi i suksesit të sipërmarrjes dhe jetës suaj./dritare.net

Kulturë, Lifestyle

Gjermania do të ridizajnojë fanellat e Adidasit mes polemikave për simbole naziste

Kjo pas polemikave se i ngjan një logoje të përdorur nga njësitë paraushtarake naziste.

Publikuar

nga

Autoritetet gjermane të futbollit do të ridizajnojnë numrin “4” në fanellat e kombëtares së vendit, mes polemikave se i ngjan një logoje të përdorur nga njësitë paraushtarake naziste.

Federata Gjermane e Futbollit (DFB) e bëri njoftimin të hënën pasi përdoruesit e mediave sociale filluan të përdorin një shërbim në internet për të krijuar fanella me numrin “44” – dhe e krahasuar me logon Schutzstaffel ose SS.

Në një deklaratë të postuar në “X”, DFB tha se më parë ka dorëzuar numrat 1 deri në 26 në organin drejtues të futbollit evropian, UEFA, për shqyrtim dhe se “asnjë nga palët e përfshira nuk kanë hasur në ndonjë afërsi me simbolikën naziste në procesin e krijimit të fanellës. dizajn”.

Ndërkaq nga kompania thanë se po e trajtojnë çështjen shumë seriozisht dhe po zhvillojnë një “dizajn alternativ”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Patrica, Itali: Lufta për të rimarrë jetën nëpër shtëpitë e braktisura

Fshati i Patricës, me mezi 3000 banorë, është një vend i pazakontë, një pllajë shkëmbore me pamje të mahnitshme që shtrihet nga lugina e Sacco-it në Italinë qendrore.

Publikuar

nga

Në një fshat të vogël idilik mesjetar në jug të Romës, një përpjekje e guximshme po bëhet për të rimarrë jetën në shtëpitë e braktisuara. Fshati i Patricës, me mezi 3000 banorë, është një vend i pazakontë, një pllajë shkëmbore me pamje të mahnitshme që shtrihet nga lugina e Sacco-it në Italinë qendrore.

Për vite me radhë, shtëpitë e lashta kanë mbetur bosh, ndërsa banorët largohen në kërkim të një të ardhmeje më të ndritshme. Por kryetari i qytetit, Lucio Fiordaliso, po përpiqet të ndryshojë këtë realitet. Në një përpjekje për të rikthyer frymën në fshatin që po vdes, ai ka tentuar të ndjekë modelin e suksesit të qyteteve të tjera italiane duke nxjerrë në shitje shtëpitë e tyre të zbrazëta për një euro ose edhe më pak.

Por sfidat janë shumë. Përderisa në disa qytete autoritetet lokale kanë mundësi ligjore të nxjerrin në shitje pronat e braktisuara pa lejen e pronarëve, ky nuk është rasti për Patricën. Për të shkuar përtej kësaj pengese, duhet disponueshmëria e pronarëve për të hequr dorë nga pronat e tyre të vjetra.

Fiordaliso dhe ekipi i tij morën një përgjigje pozitive nga disa pronarë, por pengesat nuk kanë munguar. Në shumë raste, shtëpitë janë të ndarë midis trashëgimtarëve që janë në mosmarrëveshje me njëri-tjetrin ose nuk mund të bien dakord për shitjen. Nëse të afërmit nuk janë në marrëdhënie të mira, gjetja e një zgjidhjeje bëhet edhe më e vështirë.

Gjithashtu, gjetja e pasardhësve të pronarëve që kanë emigruar për një kohë të gjatë jashtë shtetit është një sfidë tjetër. Për shumë prej tyre, identifikimi mund të jetë i vështirë për shkak të emrave të ndryshëm ose transferimit të pronës së tyre në emër të të huajve pa njoftuar autoritetet lokale. Megjithatë dëshira për të rimarrë jetën në këto shtëpi të lashta është e fortë. Pamja e bukur dhe potenciali për të krijuar një komunitet të ri janë sfidat që nxisin kryebashkiakun Fiordaliso dhe ekipin e tij të vazhdojnë përpara në këtë rrugë të vështirë.

Patrica mbetet një shembull i sfidave të ndryshme me të cilat përballen komunitetet italiane në përpjekjen e tyre për të rimarrë jetën në shtëpitë e braktisuara. Në këtë rrugë të vështirë, synimi është i qartë: të kthejmë njëherë e mirë një fshat të vjetër në një oaz të ri të jetës dhe shpresës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

Mattel prezanton kukullën e parë barbie që përfaqëson të prekurit me sindromën down

Kjo kukull është pjesë e linjës Mattel Barbie Fashionistas.

Publikuar

nga

Mattel prezantoi të martën versionin e saj të parë të kukullës barbie që përfaqëson të prekurit me sindromën down.

Kjo kukull është pjesë e linjës Mattel Barbie Fashionistas, e cila synon t’u ofrojë fëmijëve një pamje tjetër të bukurisë dhe të luftojë stigmën rreth paaftësisë fizike.

Më herët Barbie ka prezantuar një kukull me këmbë protetike, një me aparate dëgjimi, një tjetër që vjen me një karrige me rrota dhe një kukull me sëmundjen e lëkurës vitiligo, e cila ndikon që pjesët e lëkurës të humbasin pigmentin e tyre.

Për modelin e ri, Mattel ka bashkëpunuar ngushtë me National Down Syndrome Society për formën, tiparet, veshjet, aksesorët dhe paketimin e kukullës, për t’u siguruar që ajo përfaqëson një person me sindromën down./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

TIME publikon listën e 100 njerëzve më me ndikim në botë

Figura të njohura publike nga të gjitha sferat.

Publikuar

nga

Prestigjiozja ‘TIME’ ka zbuluar ‘TIME100 2023’, listën e saj vjetore të 100 njerëzve më me ndikim në botë. Numri ka 4 kopertina në mbarë botën, ku secila nxjerr në pah një nga lista e ‘TIME100’: aktoren Jennifer Coolidge, artistin Doja Cat, CEO e kompanisë Walt Disney Bob Iger dhe aktorin Michael B. Jordan.

‘TIME100’ përmban 16 liderë të klimës, një numër rekord për listën, duke përfshirë Anthony Albanese, Gustavo Petro, Catherine Coleman Flowers, Elizabeth Maruma Mrema, Robin Zeng dhe më shumë.

Artistët në listën e këtij viti përfshijnë: Jennifer Coolidge, Michael B. Jordan, Austin Butler, Zoe Saldaña, Angela Bassett, Aubrey Plaza, Colin Farrell, Drew Barrymore, Jerrod Carmichael, Ali Wong, Salma Hayek Pinault, Nathan Fielder dhe më shumë.

Atletët në listën e këtij viti përfshijnë: Patrick Mahomes II, Lionel Messi, Brittney Griner, Iga Swiatek, Kylian Mbappé dhe Mikaela Shiffrin.

Gazetarët në listën e këtij viti përfshijnë: Evan Gershkovich, Elaheh Mohammadi, Niloofar Hamedi, Imara Jones dhe të tjerë.

Lista e këtij viti përfshin 50 gra, si Jennifer Coolidge, Beyoncé, Laurene Powell Jobs, Karen Lynch, Doja Cat, Lea Michele, Kate Orff, Colleen Hoover, Brittney Griner, Oleksandra Matviichuk, Cindy McCain, Sarah Kate Ellis, Angela Bassett, etj.

Lista përmban presidentin e SHBA, Joe Biden dhe figura të tjera politike amerikane, duke përfshirë Hakeem Jeffries, Mitch McConnell, Janet Yellen, Samuel Alito dhe më shumë.

Emra të tjerë të shquar përfshijnë Nicole Kidman, Justin Trudeau, Tina Turner, Penelope Cruz, Tom Hiddleston, Mila Kunis, Taika Waititi, Jamie Lee Curtis, Venus Williams, Tiffany Haddish, Sue Bird, Yo-Yo Ma, Peyton Manning, Cate Blanchett etj.

Joe Biden është në listë për herë të 6-të, më shumë se çdo person tjetër në listë këtë vit. Përsëritjet e tjera përfshijnë: Elon Musk (5), Janet Yellen (4), Lionel Messi (3), Beyoncé (3), Luiz Inácio Lula da Silva (3), Mitch McConnell (3).

Iga Swiatek, 21 vjeç, është personi më i ri në listën e këtij viti. Personi më i vjetër në listën e këtij viti është Judy Blume, e cila është 85 vjeç.

Shefja Ekzekutive e ‘TIME’, Jessica Sibley tha: “Ne jemi të emocionuar që prezantojmë listën e këtij viti të njerëzve më me ndikim në botë. Ne mezi presim të mbledhim komunitetin ‘TIME100’ – një nga komunitetet më të mëdha të lidershipit në botë – për të vënë në pah dhe për të dëgjuar nga individë që po përdorin ndikimin e tyre për të nxitur veprime pozitive drejt një bote më të mirë në ‘Samitin TIME100’ këtë muaj në New York City”.

Për të festuar ‘TIME100 të 2023’ të njerëzve më me ndikim në botë, ‘TIME’ do të organizojë samitin vjetor TIME100 me TIME CO2 më 25 prill dhe Gala TIME100 më 26 prill.

Për të katërtin vit radhazi, ‘TIME Studios’ dhe ABC do të prezantojnë një speciale televizive primetime “TIME100” dhe për të dytin vit radhazi do të sjellë shikuesit brenda Gala-s së 17-të vjetore, që transmetohet të dielën, 30 prill në ABC. Galaja do të drejtohet nga Jennifer Coolidge dhe do të shfaqë performanca nga Doja Cat dhe Lea Michele, si dhe homazhe nderi nga anëtarët e listës së këtij viti, komente nga CEO e TIME, Jessica Sibley, etj./Revistaclass

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara