Bota

Rihapet për herë të parë Teatri i Operas dhe Baletit në Odesa që nga fillimi i pushtimit rus

Koncerti i parë filloi me një performancë solemne të Himnit Kombëtar të Ukrainës.

Publikuar

Teatri Kombëtar Akademik i Operas dhe Baletit në Odesa u rihap të premten për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus, duke sfiduar muajt e tëra ankthi dhe bombardimesh vdekjeprurëse.

“Më vjen shumë mirë që ne vazhdojmë të hapim teatrot tanë në kohë lufte. Kultura jonë është fronti ynë i dytë. Është arma jonë, e cila duhet të punojë edhe në kohë të tilla të vështira”, tha ministri i Kulturës dhe Politikës së Informacionit të Ukrainës, Oleksandr Tkachenko.

Koncerti i parë filloi me një performancë solemne të Himnit Kombëtar të Ukrainës.

Shfaqjet në Odesa Opera do t’i kushtohen Forcave të Armatosura të Ukrainës, sepse falë tyre publiku ishte “në gjendje të shkonte në teatër dhe artistët mund të ndajnë krijimtarinë e tyre”, tha shtëpia e operës./UBTNews/

Aktualitet

Dëmtime serioze në bazën ajrore ruse në Krime pas sulmit

Ngjarja erdhi pasi ushtria ruse tha se kishte shkatërruar 19 dronë ukrainas mbi Krime dhe Detin e Zi.

Publikuar

nga

Një burim i inteligjencës ukrainase thotë se shërbimi i sigurisë dhe marina e Ukrainës SBU kanë goditur bazën ajrore Saky në Krimenë e pushtuar nga Rusia gjatë natës, duke shkaktuar “dëmtime serioze”.

Ngjarja erdhi pasi ushtria ruse tha se kishte shkatërruar 19 dronë ukrainas mbi Krime dhe Detin e Zi, duke mos dhënë detaje mbi viktimat apo dëmet./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Pas komenteve të Zelensky-t në OKB, Polonia thërret ambasadorin ukrainas

Sipas Zelensky-t, “teatri politik” rreth importit të drithërave vetëm se po e ndihmon Moskën.

Publikuar

nga

Ministria e Jashtme e Polonisë ka thirrur ambasadorin ukrainas për komentet e bëra dje nga Volodymyr Zelenskyy në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.

Ministria e Jashtme tha se përcolli “protestën e fortë” të palës polake kundër deklaratave të Zelensky-t “duke pretenduar se disa vende të BE-së shtiren solidaritet ndërsa indirekt mbështesin Rusinë”.

Në fjalimin e tij të djeshëm, Zelenskyy tha se “teatri politik” rreth importeve të drithërave – të cilat Polonia, Hungaria dhe Sllovakia e kanë ndaluar nga Ukraina – vetëm se po e ndihmon Moskën./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Putin zyrtarisht pranon ftesën për të vizituar Kinën

Putin kërkohet për dëbimin e fëmijëve nga Ukraina – një akuzë që Kremlini e mohon.

Publikuar

nga

Vladimir Putin ka pranuar zyrtarisht një ftesë për të vizituar Kinën në tetor, ka raportuar një gazetë ruse, në atë që do të ishte udhëtimi i tij i parë i njohur jashtë vendit që kur Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi një urdhër kundër tij.

Putin kërkohet për dëbimin e fëmijëve nga Ukraina – një akuzë që Kremlini e mohon.

Putin priti sot ministrin e Jashtëm të Kinës, Wang Yi, për bisedime në Shën Petersburg.

Dje Nikolai Patrushev, një aleat i ngushtë i Putinit dhe sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, tha se presidenti rus do të takohet me presidentin e Kinës, Xi Jinping, për bisedime në Pekin në tetor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Aktualitet

Bell arsyeton zemërimin e Zelenskyt në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

Shumë vende kanë rritur lidhjet ekonomike me Rusinë gjatë pushtimit të saj në Ukrainë.

Publikuar

nga

Volodymyr Zelenskyy ka të ngjarë të përjetojë “shumë zhgënjim” me Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, thotë analisti ushtarak Sean Bell.

Presidenti ukrainas mbajti një “fjalim të pasionuar” në podium dje, thotë Bell, në të cilin ai foli për mënyrën sesi “të keqes nuk mund t’i besohet” dhe tha se një Rusi e armatosur bërthamore “duhet të ndalohet nga shtytja e botës drejt luftës përfundimtare”.

Megjithatë, shumë vende kanë rritur lidhjet ekonomike me Rusinë gjatë pushtimit të saj në Ukrainë, duke përfshirë Korenë e Veriut dhe Iranin, anëtarë të OKB-së.

“Kjo shtron pyetjen nëse Kombet e Bashkuara janë më të përshtatshme për qëllimin”, tha Bell.

“Me këtë konflikt që po shkon në dimrin e tij të dytë dhe me pafuqinë e dukshme të Kombeve të Bashkuara, frustrimi i Presidentit Zelenskyy ndoshta mund të kuptohet”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara