Sport

​Renditja tabelare pas dy xhirove në Ligën e Kampionëve

Published

on

Vetëm shtatë skuadra kanë fituar gjashtë pikë në dy ndeshjet e para të Ligës së Kampionëve. Pas dy xhirove hapëse, Juventusi është ndër skuadrat e para në tabelën e Ligës së Kampionëve.

Vetëm Borussia Dortmund, Brest, Benfica, Bayer, Liverpool dhe Aston Villa kanë arritur të njëjtën gjë. Aktualisht, bardhezinjtë do të kualifikoheshin për në raundin e 16-të, por kanë mbetur edhe gjashtë ndeshje të tjera.

Interi dhe Atalanta kanë nga katër pikë dhe aktualisht janë në fazën eliminatore në play-off. Djemtë e Simone Inzaghit kanë të njëjtat pikë dhe gola diferencë si Manchester City i Pep Guardiolës, kundërshtari i tyre në raundin e parë.

Nga ana tjetër, Bolonja dhe Milani janë në pjesën e fundit të tabelës. Rossoblu ka një pikë dhe Milani asnjë pas dy humbjeve radhazi, por të dyja palët kanë ende mjaft kohë për t’u ngjitur në tabelë./UBTnews/

Sport

Nuk plaket, me Messin në fushë, Inter Miami është GOAT-i i MLS!

Published

on

Lionel Messi ishte sërish në qendër të vëmendjes, duke shënuar dy gola të mrekullueshëm në ndeshjen e fundit, ndërsa Inter Miami arriti një fitore dramatike 3-2 ndaj Columbus Crew, duke siguruar kështu MLS Supporters Shield, titulli që jepet për skuadrën më të mirë gjatë sezonit të rregullt.

Në një ndeshje që mbante tensionin deri në fund, Messi tregoi përsëri aftësitë e tij të jashtëzakonshme. Ai shënoi golin e parë në minutën e 22-të, duke shfrytëzuar një asist të saktë nga Luis Suarez, dhe më pas shtoi golin e tij të dytë në minutën e 67-të me një goditje spektakolare nga jashtë zone. Luis Suarez gjithashtu kontribuoi në fitoren e ekipit duke shënuar golin e tretë, duke e çuar rezultatin në 3-1 para se Columbus Crew të ulte diferencën me një gol të vonshëm.

Ky titull përfaqëson suksesin e dytë në historinë e shkurtër të Inter Miami, pas fitimit të Kupës së Ligës në vitin 2023, vetëm disa javë pas ardhjes së Messi-t, Sergio Busquets dhe Jordi Alba në skuadër.

Për Lionel Messin, ky është trofeu i 46-të në karrierën e tij, duke e konsoliduar akoma më tej vendin e tij në mesin e futbollistëve më të suksesshëm të të gjitha kohërave. Ai tani ka arritur 17 gola në 17 ndeshje në sezonin e tij të parë në MLS, duke shtuar gjithashtu 15 asistime në këtë periudhë. Pavarësisht se humbi 15 ndeshje të sezonit për shkak të angazhimeve me kombëtaren e Argjentinës dhe një dëmtimi, ai ka arritur të tregojë një formë të jashtëzakonshme.

Ky titull i siguron Inter Miami avantazhin e fushës në të gjitha play-offet e MLS, përfshirë finalen eventuale. Me dy ndeshje të mbetura në sezonin e rregullt, skuadra po kërkon të thyejë rekordin e më shumë pikëve në një sezon të vetëm, aktualisht me 68 pikë. Nëse arrijnë të fitojnë të dyja ndeshjet e mbetura, ata do të tejkalojnë rekordin e New England Revolution prej 73 pikësh, vendosur në vitin 2021.

Inter Miami tani shpreson të përfitojë nga ky momentum në play-offet, me Messi dhe Suarez në formën më të mirë të tyre, duke ndihmuar skuadrën të synojë suksesin në turneun e ardhshëm./UBTNews/

Continue Reading

Lajmet

Transformimi i Red Bull: Një femër në krye të strategjive të garës

Published

on

Red Bull Racing po kalon një proces transformimi të madh në radhët e saj, pas largimeve të disa emrave të njohur nga pozitat drejtuese. Sidoqoftë, ekipi kampion nuk është shqetësuar për këto ndryshime, duke qenë se shumë nga teknikët e njohur janë transferuar te McLaren.

Sipas mediave, Red Bull ka vendosur të emërojë Hannah Schmitz në postin e shefit të strategjisë, zëvendësuese e Will Courtenay. Lajmi është konfirmuar nga Helmut Marko, i cili theksoi se “ndryshimet janë një evolucion normal, pasi kur je kaq i suksesshëm, njerëzit largohen. Por Hannah mund ta marrë atë rol”.

Hannah Schmitz, një inxhiniere 39-vjeçare me një diplomë në inxhinieri mekanike nga Universiteti i Kembrixhit, ka qenë pjesë e Red Bull Racing që nga viti 2009. Ajo filloi si “student i brendshëm” dhe me kalimin e kohës u bë një figurë kyçe në strategjitë e garave.

Me një përvojë të konsiderueshme në fushën e strategjisë, Schmitz ka provuar aftësitë e saj në situata të vështira, duke reflektuar qetësi dhe guxim. Ajo fitoi vëmendjen në vitin 2022, kur sugjeroi ndalimin e përsosur në pit gjatë Garës së Montekarlo, duke ndihmuar Sergio Perez të fitonte garën dhe Max Verstappen të siguronte një vend të tretë të çmuar.

Megjithatë, kryevepra e saj mbetet GP e Hungarisë në të njëjtin vit, ku sugjeroi vendosjen e gomave të buta për Verstappen, i cili nisi garën nga vendi i dhjetë dhe përfundoi duke fituar.

Me këtë emërim, Red Bull synon të vazhdojë serinë e sukseseve dhe të mbajë standardet e larta në botën e Formula 1. Hannah Schmitz duket se është gati për këtë sfidë të re dhe do të luajë një rol kyç në strategjitë e ekipit në garat e ardhshme./UBTNews/

Sport

Bayerni bie ‘për tokë’ pas 7 vitesh në Ligën e Kampionëve

Published

on

Bayern Munich ka përjetuar një humbje shokuese në transfertë përballë Aston Villës në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, duke e bërë këtë humbje të parë në grupet e këtij kompeticioni pas një serie të gjatë 7-vjeçare pa humbje.

Ndeshja nisi me tension dhe pritshmëri të larta. Skuadra angleze befasoi Bayernin me një gol të shënuar nga Pau Torres në minutën e 22-të, por goli u anulua nga VAR-i për pozicion jashtë loje. Kjo ndodhi pas një fillimi të ngadalshëm për gjermanët, të cilët patën disa mundësi, por pa arritur të shënonin.

Pjesa e parë u mbyll pa gola, megjithëse Bayerni kishte një mundësi serioze përmes Michael Olise, i cili u ndal nga një pritje fantastike e portierit Emiliano Martinez në minutën e 39-të.

Pjesa e dytë vazhdoi me një ritëm të ngadaltë dhe me pak raste. Të dy skuadrat nuk arritën të krijonin mundësi të shumta, derisa Aston Villa goditi në minutën e 79-të. Jhon Duran shënoi golin e fitores, pas një asistimi nga Pau Torres, duke sjellë gëzim në kampin vendas.

Kjo humbje e lë Bayernin me vetëm tri pikë në grupin e Ligës së Kampionëve, ndërsa në ndeshjen e tretë do të përballen me Barcelonën, një sfidë që do të jetë vendimtare për fatin e skuadrës në këtë kompeticion.

Me këtë humbje, Aston Villa i dha fund serisë 7-vjeçare të Bayernit pa humbje në fazën e grupeve, e cila përfshinte 37 fitore dhe 4 barazime.

Pas ndeshjes, trajneri Vincent Kompany komentoi mbi humbjen: “Kur bëhet fjalë për të fituar ose humbur, nuk keni nevojë për kontekstin e kaq shumë viteve. Çdo ndeshje ka historinë e vet. Ne kishim shanse të mëdha dhe nuk i dhamë asnjë moment shans vendasve, por sapo ia dhamë, në atë moment Villa shënoi një gol. Jam i bindur se ne jemi një skuadër që do të shënojmë gola pafund, por historia e kësaj ndeshjeje ishte kjo.”

Kompany e pranoi se ishte një humbje e hidhur, por theksoi se “Liga e Kampionëve nuk u vendos sot. Duhet të vazhdojmë dhe t’i rikthehemi fitoreve. Leverkusen dhe Villa janë dy skuadra që unë i vlerësoj jashtëzakonisht shumë.”

Kjo humbje e Bayernit sjell një ndikim të rëndësishëm në ambiciet e skuadrës për këtë sezon dhe tensionet përballë sfidave të ardhshme në Ligën e Kampionëve janë të mëdha./UBTNews/

Sport

Incidentet në derbin e Madridit, Federata Spanjolle dënon Atleticon

Published

on

Komisioni i Garave i Federatës Spanjolle të Futbollit ka marrë masa ndaj Atletico Madrid pas incidenteve të ndodhura gjatë derbit madrilen ndaj Real Madrid, që u zhvillua në stadiumin “Metropolitano”. Pas analizimit të raportit të gjyqtarit Busquets Ferrer, komisioni vendosi të mbyllë zonën jugore të stadiumit për tre ndeshje dhe të vendosë një gjobë prej 45,000 eurosh.

Incidentet, të cilat u konsideruan të rënda, u lokalizuan kryesisht në një sektor të veçantë të stadiumit, duke bërë që sanksioni të ishte i pjesshëm dhe të mos ndikonte të gjithë kapacitetin e stadiumit të Atletico Madrid.

Ndeshjet që do të ndodhin gjatë kësaj periudhe dhe që do ta shohin aktiv sanksionin përfshijnë ato kundër Leganes, Las Palmas dhe Alaves. Kjo do të thotë se tifozët e Atletico Madrid do të kenë një pjesë të madhe të stadiumit të mbyllur gjatë këtyre ndeshjeve, një masë që synon të ruajë sigurinë dhe të ndihmojë në eliminimin e dhunës në stadiume.

Drejtuesit e klubit “colchoneros” kanë të drejtë të apelojnë vendimin në Komitetin e Apelit të Federatës, dhe nëse nuk arrijnë rezultat të kënaqshëm, ata mund të drejtohen edhe në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv për të kërkuar një ulje të sanksionit.

Sipas raportit të gjyqtarit, në minutën e 64-të të ndeshjes, disa objekte u hodhën nga sektori jugor i stadiumit, ku ndodhej portieri i Real Madrid, Thibaut Courtois. Më konkretisht, u hodhën tre çakmakë dhe një shishe me ujë, por fatmirësisht, asgjë nuk e goditi atë. Gjyqtari theksoi se nëse gjuajtjet do të ishin përsëritur, ndeshja do të ishte ndërprerë përfundimisht, duke zbatuar protokollin ekzistues për këto raste të dhunshme.

Ky incident vjen në një kohë kur futbolli spanjoll po përballet me presione për të siguruar një ambient më të sigurt për tifozët dhe lojtarët, dhe Federata është e angazhuar të marrë masa të rrepta për të parandaluar incidente të ngjashme në të ardhmen./UBTNews/