Lajmet

Rekrutimi i policëve në veri, Ibishi: Procesi mund të bojkotohet, të shikohet mundësia e rikthimit

Ai thotë që duhet të gjendet një zgjidhje politike edhe sa i përket rikthimit të ish-pjesëtarëve.

Publikuar

Deri më 26 janar mbetet i hapur konkursi për rekrutimin e policëve në veri të vendit, pas dorëheqjeve nga ky institucion të pjesëtarëve serbë.

Ndonëse nuk dihet se sa persona kanë aplikuar që t’i bashkohen Policisë së Kosovës, Nuredin Ibishi, njohës i çështjeve të sigurisë, tha se komplet procesi i rekrutimit të tyre mund të bojkotohet. Kjo ngase sipas tij, presioni i presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, përmes Listës Serbe dhe ekstremistëve është i madh, ndaj serbëve në këtë pjesë.

Ai thotë që duhet të gjendet një zgjidhje politike edhe sa i përket rikthimit të ish-pjesëtarëve, por jo edhe atyre që vërtetohet se kanë kryer vepra penale.

“Po mendoj që Serbia gjegjësisht presidenti i vendit fqinjë Vuçiq do të bëj presion dhe trusni me Listën Srpska aplikimit të pjesëtarëve të komitetit serb për pjesëtarët e Policisë së Kosovës pra në fazën edhe të rekrutim po edhe të racionimit ashtu që mendoj që duhet të gjendet një zgjidhje politike e mundshme, tash nuk po e predikoj atë, por mundësisht edhe shqyrtimi i rikthimit dhe trajnimit të shkurtër edhe ish-policëve përveç atyre që kanë marrë pjesë ata që kanë pri dorëheqjen edhe normal që kanë marrë pjesë në akte kriminale edhe terroriste pra gjatë protestave të serbëve në veriun e Kosovës. Mendoj që tani kjo është parë dhe ka fillua procesi, por mendoj që prapë zgjidhja duhet të kërkohet diku tjetër. Mendoj që trusnia e regjimit të serbëve në Beograd përmes Listës Srpska, por edhe ekstremistëve serb do të jetë në vazhdimësi që të pengohet ky rekrutim gjegjësisht ky aplikim i pjesëtarëve të komunitetit serb për zyrtarët policor në Policinë e Kosovës. Mendoj që duhet shpejtë të kërkohen alternativa tjera me qëllim që të bëhet një zgjidhje politike, realisht në kuptimin e rikthimit”, deklaroi ai.

“Po m’u për atë them që edhe ata do të bojkotojnë. Ka të interesuar shumë nga komuniteti serb ata që nuk janë të implikuar, nuk janë në trysni politike apo nuk janë të indokrinuar me këtë idenë serbo madhe të them kështu apo ekstremiste por realisht do të kenë presione të ndryshme deri edhe kërcënime prej Listës Srpska dhe të tjerëve me qëllim që të pengohen për rekrutim të mundshëm”, deklaroi ai mes tjerash.

Lajmet

​Begaj: Mbështetja e Austrisë për anëtarësimin e Kosovës në KiE shumë e rëndësishme

Kështu deklaroi ai pas takimit me presidentin austriak.

Publikuar

nga

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj ka takuar sot presidentin e Austrisë, Van der Bellen, të cilin e ka falënderuar për mbështetjen e plotë që Austria i ka dhënë vazhdimisht Kosovës, si dhe për liberalizimin e vizave, por edhe për dialogun Kosovë-Serbi, që theksoi se është kaq të rëndësishëm për paqen në rajon.

Begaj në konferencën e përbashkët për media me presidentin Van der Bellen, tha se është shumë e rëndësishme mbështetja e Austrisë për anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare.

“Shumë e rëndësishme është mbështetja e Austrisë për anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, si dhe për aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës. E falënderova Presidentin Van der Bellen për mbështetjen e plotë që Austria i ka dhënë vazhdimisht Kosovës, si dhe për liberalizimin e vizave, si dhe së fundmi, për dialogun Kosovë – Serbi, kaq të rëndësishëm për paqen në rajon”, tha ai.

Ai shtoi se së bashku me presidentin e Austrisë kanë ndarë bindjen se ekzistojnë mundësi të shumta për zgjerimin e marrëdhënieve ekonomike, rritjen e shkëmbimeve tregtare dhe të investimeve.

“Austria ka luajtur një rol të rëndësishëm aktiv në mbështetjen e perspektivës evropiane të Shqipërisë; veçanërisht për Konferencën e Parë Ndërqeveritare për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit, e cila përfaqëson një hap të rendësishëm në kuadrin e avancimit të bisedimeve për integrim europian midis Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian. Në këtë kontekst, kjo vizitë është gjithashtu, një dëshmi e mëtejshme e angazhimit serioz të Austrisë në proceset integruese të Shqipërisë dhe rajonit të Ballkanit Perëndimor, si një vend me lidhje të shumta me këtë rajon, me vëmendje dhe angazhim të vazhdueshëm që rajoni ynë të jetë pjesë e familjes evropiane”, tha ai.

Ai ka falënderuar presidentin Van der Bellen për mbështetjen e Austrisë për zgjedhjen e Shqipërisë si anëtare jo e përhershme në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Ndërsa, presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen tha se mbështet atë çfarë tha presidenti Begaj, pasi bisedimet në Ohër me pjesëmarrjen e Borrell, mund të ishin një gur themelor në procesin e normalizimit të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti Van der Bellen u shpreh se “dialogu midis këtyre vendeve sigurisht që është i vështirë, por të dy janë të ndërgjegjshëm që pa marrëveshje nga të dyja palët, të dyja vendet nuk do kenë të ardhme drejt Bashkimit Evropian”.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së do të vizitojë centralin bërthamor të Zaporizhzhia-s këtë javë

Ai do të vlerësojë sigurinë bërthamore dhe sigurinë e objektit.

Publikuar

nga

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), Rafael Grossi, pritet të vizitojë termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia-s në Ukrainë gjatë kësaj jave.

Përmes një postimi të dielën në Twitter, ai ka thënë se do të vlerësojë sigurinë bërthamore dhe sigurinë e objektit.

“Unë do të vazhdojë përpjekjet për të mbrojtur centralin bërthamor gjatë vazhdimit të konfliktit ushtarak”, deklaroi ai mes tjerash.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike lëshoi një deklaratë në të cilën thuhej se Grossi dëshiron të shoh evoluimin e situatës nga muaji shtator dhe të flasë me ata që operojnë në objekt./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gjermani: Rrjeti i transportit publik hyn në grevë, punëtorët kërkojnë paga më të larta

Dy nga sindikatat më të mëdha të Gjermanisë po kërkojnë paga më të larta.

Publikuar

nga

Rrjeti i transportit të Gjermanisë është pothuajse në një ndalesë, kjo pasi vendi përjeton një nga grevat më të mëdha në dekada.

Stafi në aeroporte, porte, hekurudha, autobusë dhe metro u largua pak pas mesnate për një ndalim 24-orësh.

Dy nga sindikatat më të mëdha të Gjermanisë po kërkojnë paga më të larta për në koston e jetesës.

Ministrja e Brendshme e vendit Nancy Faeser tha se ishte optimiste se një marrëveshje do të arrihet këtë javë.

“Shumë punonjës të shërbimeve publike po vuajnë çmimet e larta të energjisë dhe inflacionin e lartë” i tha ajo Reuters të hënën. “Kjo është arsyeja pse është detyra jonë të gjejmë një marrëveshje të mirë”.

Kohët e fundit ka pasur largime nga nëpunës të tjerë publikë.

“Megagreva” e së hënës, siç është quajtur në mediat lokale, ka prekur trenat e udhëtarëve dhe rajonalë të operuar nga Deutsche Bahn, operatori hekurudhor kombëtar i Gjermanisë.

Shërbimet e transportit lokal, përfshirë tramvajet dhe autobusët, gjithashtu nuk funksionojnë në shtatë shtete.

“Çmimet e benzinës dhe të ushqimeve janë rritur”, tha një protestues në Berlin për agjencinë e lajmeve AFP. “Po e vërej në portofolin tim”.

Mijëra fluturime janë anuluar, përfshirë dy nga aeroportet më të mëdha të vendit – Mynihut dhe Frankfurtit.

Fluturime të shumta nga aeroporti i Mynihut gjithashtu u ndërprenë të dielën nga aksionet e grevës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Suedia ofron mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës

U tha se Suedia po punon edhe për shqyrtimin e aplikacionit të Kosovës për marrjen e statusit vend kandidat për anëtarësim në BE.

Publikuar

nga

Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë priti të hënën në takim ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. Aty u konfirmua mbështetja e Suedisë ndaj Kosovës në proceset euro-integruese, veçmas në anëtarësimin në Këshill të Evropës. Derisa u bë e ditur se kompania suedeze e veturave Volvo pritet të hap së shpejti degën e saj në Kosovë.

Pas takimit me ambasadorin Westerlund, kryetarja e Komisionit për Punë të Jashtme, Arbëreshë Hyseni-Kryeziu, në një konferencë për medie, tha se Suedia e cila udhëheq me Këshillin e Bashkimit Evropian, po punon edhe për shqyrtimin e aplikacionit të Kosovës për marrjen e statusit vend kandidat për anëtarësim në BE.

“Me ambasadorin Westerlund folëm specifikisht për proceset integruese në për të cilat po kalon Kosova dhe atë që Suedia po bën gjatë këtyre muajve kur edhe po udhëheq me presidencën e Bashkimit Evropian. Sigurisht ka mundësi që nga afër të diskutojë qoftë me pesë vendet jonjohëse apo me vendet të tjera që janë të përfshira në proceset integruese, në të cilat është e përfshirë edhe Republika e Kosovës. Këtë po e bën dhe po e mbështetë jashtëzakonisht shumë shtetin tonë. Ne kemi parë se Suedia publikisht dhe hapur e ka ofruar mbështetjen për anëtarësimin e Kosovës në Këshill të Evropës dhe ka pranuar edhe aplikacionin për anëtarësim në Bashkim Evropian. Këtu pozicioni i tyre mbetet pak më i mbyllur për shkak të faktit se ata po udhëheqin me presidencën, jo se ata janë kundër apo kanë vërejtje për këtë çështje”, tha ajo.

Krahas kësaj, Kryeziu-Hyseni bëri të ditur se ambasadori Westerlund iu ka konfirmuar se shumë shpejt kompania Volvo do të hap degën e saj më të re në Kosovë.

“Po punohet jashtëzakonisht shumë që të sjellën investitor të huaj, më specifikisht nga Suedia në Republikën e Kosovës. Me sa duket na u tha se jo shumë larg do të shkojë prej kur Volvo do të hap degën e saj më të re këtu në Kosovë. Jo vetëm Volvo, kemi edhe dy kompani të rëndësishme që tashmë kanë hapur bizneset e tyre”, tha ai.

Në anën tjetër, ambasadori suedez në PrishtinëJonas Westerlund nuk pranoi të prononcohet para mediave në lidhje me këtë takim.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara