Sport

Reali merr vendim për të ardhmen e Asensios

Marco Asensios nuk do t’i ofrohet mundësia e rinovimit të kontratës së tij në “Santiago Bernabeu”, raporton “Marca”.

Publikuar

Gjiganti spanjoll, Real Madrid, si duket ka marrë një vendim sa i përket të ardhmes së sulmuesit spanjoll, Marco Asensio.

Marco Asensios nuk do t’i ofrohet mundësia e rinovimit të kontratës së tij në “Santiago Bernabeu”, raporton “Marca”.

Reprezentuesi spanjoll, i cili së fundmi ka qenë i lidhur me Arsenalin dhe Liverpoolin, tani duhet të vendosë nëse dëshiron të largohet këtë verë nga Reali apo të pres deri verën tjetër, dhe të largohet si lojtar i lirë.

Që prej kalimit nga Espanyoli te Real Madridi, Marco Asensio ka arritur të bëjë 235 paraqitje, duke regjistruar 49 gola dhe 24 asistime mbi emrin e tij.

Sport

Spektakli fillon, Gjermania kundër Skocisë në hapjen e Euro 2024

Publikuar

nga

Sot fillon spektakli i Kampionatit Evropian të Futbollit, me ndeshjen hapëse ndërmjet Gjermanisë dhe Skocisë në stadiumin “Allianz Arena” të Mynihut.

Gjermania, një prej favoritëve për të fituar turneun, ka gjetur stabilitet nën drejtimin e Julian Nagelsmann, me tre fitore dhe një barazim në katër ndeshjet e fundit para turneut.

Në anën tjetër, Skocia, edhe pse e vlerësuar si ekip autsajder, ka siguruar vendin në Evropian me një performancë impresionuese në kualifikime, por forma e tyre ka pasur rënë të dukshme me një fitore, tre barazime dhe pesë humbje në nëntë ndeshjet e fundit.

Gjermania dhe Skocia janë në grup me Zvicrën dhe Hungarinë, të cilat do të luajnë në orën 21:00. Turneu përfton kështu një fillim të ngrohtë dhe tërheqës për tifozët e futbollit mbarë në Evropë./UTBNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Beteja e Gjigantëve: Shqipëria vs Italia në EURO 2024!

Publikuar

nga

Rekordi i Italisë kundër Shqipërisë mund të sugjerojë një fillim të favorshëm për kampionët në fuqi të Europës. Të dyja kombëtaret janë takuar katër herë, të gjitha që nga nëntori 2014, dhe axurrët kanë fituar gjithmonë, duke shënuar 7 gola dhe pësuar vetëm një të tillë. Megjithatë, duke pasur parasysh se shumë lojtarë në skuadrën e Sylvinhos kanë luajtur ose luajnë ende në Serie A, Shqipëria e njeh mirë këtë kundërshtar.

Duke u rikthyer tek Europiani, pasi bëri debutimin e saj në finalet e edicionit 2016, Shqipëria fitoi një grup kualifikues për një turne të madh për herë të parë në histori. Italia përfundoi e dyta pas Anglisë në grupin e saj kualifikues, por e udhëhequr në sulm nga Gianluca Scamacca, fitues i ri i “Europa League” me Atalantën. Axurrët janë gati të bëjnë mirë në fazën finale të “Euro 2024”.

Formacionet e mundshme

Italia: Donnarumma; Darmian, Buongiorno, Bastoni; Di Lorenzo, Jorginho, Cristante, Dimarco; Frattesi, Chiesa; Scamacca

Shqipëria: Berisha; Hysaj, Ajeti, Gjimshiti, Mitaj; Ramadani, Asllani, Bajrami; Seferi, Asani, Broja

Paolo Menicucci, reporter italian bën këtë prognozë të ndeshjes së nesërme në Dortmund: “Kampionët në fuqi janë të vendosur të mbrojnë titullin, pavarësisht skepticizmit që rrethon ekipin pas dështimit të tyre për t’u kualifikuar në Kupën e Botës dy vite më parë. Mesfusha është e ngjashme me atë të tri viteve më parë, por axurrët kanë gjetur talente të reja në mbrojtje, pas largimit të Leonardo Bonucci dhe Giorgio Chiellini, ndërsa forma e shkëlqyer e Gianluca Scamacca mund të jetë përgjigja perfekte për dyshimet në sulm”.

Luciano Spalletti, trajneri i Italisë: “Të jesh kampion në fuqi është një avantazh, por duhet të kuptojmë menjëherë se duhet të sillemi si kampionë në fuqi. Italia na ka zgjedhur për të përfaqësuar kombin, por vetëm gjatë ndeshjeve do të shohim nëse jemi në lartësinë e kësaj detyre. Ne duhet ta vërtetojmë këtë, duhet ta bindim veten, jo vetëm tifozët. Në njëfarë kuptimi është një sfidë kundër vetes, jo kundër botës së jashtme”.

Sylvinho, trajneri i Shqipërisë: “Pres një paraqitje të shkëlqyer në Europian. E di që nuk është aspak e lehtë, grupi është vërtet i vështirë. Ne i respektojmë kundërshtarët, por jemi njerëz që punojmë shumë. Ne kemi shpirtin e Shqipëria brenda vetes, do të luftojmë për çdo pikë dhe do të përpiqemi të bëjmë më të mirën”.

UEFA dhe autoritetet gjermane po përgatiten për mbi 50,000 tifozë të Shqipërisë që të marrin pjesë në ndeshjen e së shtunës në Euro 2024 kundër Italisë në Dortmund, thanë burimet për ESPN.

Vazhdo të lexosh

Sport

EURO 2024: Shqipëria përballë Italisë me ushtrinë e tifozëve “Kuqezinj”

Publikuar

nga

Nesër më datë 15 qershor 2024, Shqipëria do të luajë ndeshjen e saj të parë në EURO 2024, kundër kundërshtarit të njohur, Italisë. UEFA dhe autoritetet gjermane po përgatiten për një mbështetje të jashtëzakonshme, me mbi 50,000 tifozë shqiptarë që pritet të jenë në stadium për të përkrahur Kombëtaren në Dortmund. Ky është kontigjenti më i madh udhëtues i çdo skuadre tjetër përveç vendit pritës.

Në vendin ballkanik, interesimi për Kombëtaren është tejet i madh. Kryeministri shqiptar Edi Rama ka pezulluar parlamentin e vendit për 10 ditë për të mundësuar që mbi 100 ministra dhe parlamentarë të marrin pjesë në ndeshjet e grupit B të ekipit kundër Italisë, Kroacisë dhe Spanjës.

Edhe pse Signal Iduna Park, stadiumi vendas i Borussia Dortmundit, mban rregullisht mbi 81,000 spektatorë për ndeshjet e klubit, impianti gjigant do të ketë një kapacitet të reduktuar prej 62,000 vendesh gjatë Euro2024 dhe burimet e UEFA-s kanë thënë se një numër i madh biletash të seksionit neutral për ndeshjen hapëse të Grupit B janë blerë nga tifozët shqiptarë.

Shumë banorë shqiptarë në Gjermani kanë blerë biletat për paraqitjen e parë të vendit në turne të madh që nga Euro 2016, ndërsa kampionia e Europës në fuqi, Italia pritet të mbështetet nga më pak se 10,000 tifozë, për shkak të shumicës dërrmuese të biletave të blera nga tifozët shqiptarë.

Mbi 100 mijë tifozë skocezë priten në Gjermani gjatë turneut, ndërsa burimet kanë thënë se Anglia, Holanda dhe Polonia do të ndiqen në numër të madh edhe nga tifozët udhëtues.

Dhe ndeshjet e Grupit F të Turqisë kundër Gjeorgjisë, Portugalisë dhe Çekisë do të mbizotërohen nga një numër i madh tifozësh turq për shkak se Gjermania është shtëpia e mbi 7 milionë njerëzve me origjinë turke./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Sport

Nis sot Kampionati Evropian i futbollit

Publikuar

nga

Sytë e botës së futbollit kthehen nga Mynihu, aty ku sonte në mbrëmje më në fund fillon Kampionatin Evropian UEFA 2024, me kombin mikpritës Gjermaninë që do të përballet me Skocinë në “Allianz Arena”.

Ndër favoritët për të shkuar deri në fund, Gjermania duket se ka gjetur njëfarë stabiliteti nën drejtimin e trajnerit Julian Nagelsmann, pasi ka bërë së bashku një ecuri të pamposhtur prej katër ndeshjesh.

Sfida hapëse, ajo ndërmjet Gjermanisë dhe Skocisë nis nga ora 21:00, ndërsa pjesë e këtij grupi janë edhe Zvicra dhe Hungaria./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara