Lajmet

Putin diskuton me Këshillin e Sigurimit të Rusisë për pranimin e mundshëm të Finlandës dhe Suedisë në NATO

Të paktën 3 mijë e 541 civilë janë vrarë dhe 3 mijë e 785 të tjerë janë plagosur që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë.

Publikuar

Presidenti rus, Vladimir Putin diskutoi perspektivat e pranimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO me Këshillin e Sigurimit të vendit, tha zëdhënësi i Kremlinit të premten.

“U zhvillua një shkëmbim pikëpamjesh mbi temën e vendimit të Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n dhe kërcënimet e mundshme për sigurinë e Rusisë që lindin në këtë drejtim”, u tha Dmitry Peskov gazetarëve në Moskë.

Zëdhënësi shtoi se Putin foli gjithashtu me anëtarët e këshillit për takimin e ardhshëm të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive të bllokut ushtarak të udhëhequr nga Rusia, që do të mbahet më 16 maj në Moskë.

Ndërkohë, ministri rus i Mbrojtjes, Sergej Shoygu i informoi pjesëmarrësit në lidhje me takimin për “operacionin special ushtarak” të Rusisë në Ukrainë, tha Peskov.

I pyetur për evakuimin e njerëzve të rrethuar në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, Peskov tha se mundësia për t’u larguar në çdo drejtim ishte dhënë vetëm për civilët.

“Sa i përket ushtrisë, u tha se ata gjithashtu mund të largohen duke lënë armët, (pastaj) do të trajtohen në përputhje me rrethanat dhe të gjithë të plagosurve do t’u sigurohet ndihma e nevojshme mjekësore”, kujtoi Peskov.

Më parë, zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Irina Vereshchuk tha se një raund i ri negociatash ka filluar rreth evakuimit nga Azovstal me pjesëmarrjen e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq.

Vereshchuk tha gjithashtu se Turkiye do të ndërmjetësojë në raundin e tanishëm të negociatave dhe vetë evakuimi do të kryhet në disa faza, e para prej të cilave ka të bëjë me të plagosurit rëndë. Më 7 maj, ajo njoftoi se të gjithë civilët ishin evakuuar nga fabrika.

Sipas vlerësimeve të OKB-së, të paktën 3 mijë e 541 civilë janë vrarë dhe 3 mijë e 785 të tjerë janë plagosur që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë më 24 shkurt. Shifra e vërtetë dyshohet të jetë shumë më e lartë.

Më shumë se 6 milionë njerëz kanë ikur në vende të tjera, me rreth 7.7 milionë njerëz të zhvendosur brenda vendit, sipas agjencisë së OKB-së për refugjatët./UBTNews/

Lajmet

Shefi i OKB-së: Lufta në Ukrainë “një thirrje zgjimi” për të rregulluar sistemin global të energjisë

“E vetmja e ardhme e qëndrueshme është ajo e rinovueshme” tha ai.

Publikuar

nga

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, ka njoftuar një plan për të përshpejtuar kalimin e botës në energjinë e rinovueshme, duke thënë se lufta në Ukrainë ishte një thirrje zgjimi për globin që të heqë dorë nga karburantet fosile.

“Lufta në Ukrainë dhe efektet e saj të menjëhershme në çmimet e energjisë është një tjetër thirrje zgjimi. E vetmja e ardhme e qëndrueshme është ajo e rinovueshme. Ne duhet t’i japim fund ndotjes nga karburantet fosile dhe të përshpejtojmë tranzicionin e energjisë së rinovueshme, përpara se të djegim shtëpinë tonë të vetme”, tha ai, duke shtuar “koha po mbaron”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Gucati e Haradinaj dënohen me nga katër vjet e gjysmë burgim

Ish-drejtuesit e OVL-UÇK-së u dënuan për publikimin e dokumenteve të Gjykatës Speciale.

Publikuar

nga

Dhomat e Specializuara në Hagë shpallën fajtorë dy ish-drejtuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinaj, duke i dënuar me nga katër vjet e gjysmë burgim dhe me gjobë prej 100 eurosh.

Në dënim do të llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim që nga shtatori i vitit 2020.

Ish-drejtuesit e OVL-UÇK-së u dënuan për publikimin e dokumenteve të Gjykatës Speciale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ish-presidenti rus: Ne nuk do të lejojmë të ndodhë Lufta e Tretë Botërore

“Ne mund të zmbrapsim çdo agresion që kërcënon shtetin tonë”, tha ai.

Publikuar

nga

Moska duhet t’u kujtojë vazhdimisht të tjerëve aftësinë e saj për “të dhënë një përgjigje të menjëhershme dhe jashtëzakonisht të fuqishme kundrejt një sulmi ndaj vendit tonë”, ka thënë ish-presidenti, ish-kryeministri dhe zëvendëskryetari i sigurisë së Rusisë.

“Ne mund të zmbrapsim çdo agresion që kërcënon shtetin tonë”, shkroi Dmitry Medvedev në kanalin e tij në Telegram pas një vizite në qytetin rus Sarov, qendra e vendit për kërkimin bërthamor.

Postimi në Telegram përfshinte një video në të cilën Medvedev foli me shkencëtarët në Institutin e Kërkimeve Shkencore Gjith-Ruse të Fizikës Eksperimentale, ku bomba e parë bërthamore sovjetike u zhvillua në vitet 1940.

“Historia e qendrës bërthamore në Sarov është e lidhur përgjithmonë me emrat e atyre që krijuan mburojën bërthamore të vendit tonë. Arsenali i armëve moderne, të besueshme dhe efektive ftoh ambiciet e atyre që janë gati të fillojnë Luftën e Tretë Botërore me duart e tyre dhe të të tjerëve. Ne nuk do të lejojmë të ndodhë një situatë e tillë”, tha ai në Telegram./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Klinaku para shpalljes së vendimit për Gucatin e Haradinajn: Nëse ka drejtësi, do të shpallen të pafajshëm

Dhomat e Specializuara duhet të hetojnë veten për shkak të rrjedhës së dokumenteve e më pas të tjerët, sipas tij.

Publikuar

nga

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Faton Klinaku, para shpalljes së vendimit për Hysni Gucatin e Nasim Haradinajn deklaroi se nëse do të kishte drejtësi, të dy do të shpalleshin të pafajshëm.

Në një deklaratë për KosovaPress, Klinaku u shpreh se Dhomat e Specializuara duhet të hetojnë fillimisht veten për shkak të rrjedhës së dokumenteve dhe më pas të tjerët.

“Faktikisht ne Gjykatën Speciale e kemi konsideruar gjykatë politike e njëanshme dhe nuk mund të paragjykoj se çfarë do të ndodhë. Nëse do të kishte drejtësi të mirëfilltë këta do të shpalleshin të pafajshëm sepse nuk ka pasur arsyeje t’i dërgojnë atje, por edhe të mos i marrin por ta hetojnë veten për skandalet qe i kanë ndodhur atje, nëse do të kishte drejtësi ata do duhej ta hetojnë veten pastaj të vijnë tek ne, ne shpresojmë që gjykatësit apo trupi gjykues të bien pre e provokimeve të prokurorisë e cila është një prokurori e skandaleve prokurori që nuk e heton veten por as të tjerët dhe shpresojmë të marrin vendim lirues për ta”, tha Klinaku.

Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj janë arrestuar më 25 shtator 2020 në Prishtinë prej ku janë dërguar në paraburgim në Hagë.

Arrestimi i tyre dhe hapja e procesit gjyqësor ishte bërë pasi disa dokumente kishin arritur në zyrat e OVL-UÇK, nga persona ende të panjohur, ndërsa krejt këto ishin bërë publike nga Gucati dhe Haradinaj. ZPS nuk ka hetime të hapura se si kanë rrjedhë këto dokumente nga gjykata.

Trupi gjykues në krye me Charles L. Smith III do të shpallë aktgjykimin ndaj tyre.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara