Lajmet

Pse Rusia vazhdon të flasë për të ashtuquajturën “bombë të pistë”?

Ministri rus i Mbrojtjes bëri të njëjtat komente edhe me homologët e tij francezë dhe britanikë.

Publikuar

Rusia po akuzon Ukrainën se planifikon të përdorë një të ashtuquajtur ‘bombë të pistë’, një pretendim i hedhur poshtë nga Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë si një operacion i rremë që Moska mund ta përdorë si pretekst për të përshkallëzuar luftën e Kremlinit kundër fqinjit të saj.

Zyrtarët ukrainas i kanë mohuar vazhdimisht akuzat e Moskës dhe ministri i Jashtëm i Kievit ka ftuar inspektorët e OKB-së të vizitojnë Ukrainën për të treguar se “nuk kanë asgjë për të fshehur”.

Ja çfarë tjetër duhet të dini:

Çfarë është një bombë e pistë?

Një bombë e pistë është një armë që kombinon eksplozivët konvencionalë si dinamit dhe materiale radioaktive si uraniumi. Shpesh përmendet si një armë për terroristët, jo për shtetet, pasi është krijuar për të përhapur frikë dhe panik më shumë sesa për të eliminuar ndonjë objektiv ushtarak.

Çfarë thotë Rusia?

Pa dhënë asnjë provë, Moska pretendon se ka institucione shkencore në Ukrainë që strehojnë teknologjinë e nevojshme për të krijuar një bombë të pistë – dhe akuzon Kievin se planifikon ta përdorë atë. Ministria ruse e Mbrojtjes tha në një konferencë më 24 tetor se ka informacione që tregojnë se Kievi po planifikon një provokim në lidhje me një shpërthim të tillë. Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, e bëri këtë pretendim në një telefonatë me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-së, Lloyd Austin më 23 tetor, sipas një burimi. Shoigu bëri gjithashtu komente të ngjashme me homologët e tij francezë dhe britanikë.

A është një bombë e pistë një armë bërthamore?

Jo. Shpërthimi nga një bombë e pistë gjenerohet nga eksplozivët konvencionalë. Shpërthimi nga një armë bërthamore gjenerohet nga një reaksion bërthamor, siç janë bombat atomike që SHBA hodhi mbi Japoninë në Luftën e Dytë Botërore. “Një bombë bërthamore krijon një shpërthim që është mijëra deri në miliona herë më i fuqishëm se çdo eksploziv konvencional që mund të përdoret në një bombë të pistë”, sipas të dhënave nga Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare (DHS).

A është përdorur ndonjëherë një bombë e pistë?

Jo. Në vitin 1995, rebelët çeçenë u munduan por nuk arritën të shpërthejnë atë në një park në Moskë, sipas të dhënave. Ka pasur raporte se organizata terroriste si Al Kaeda ose ISIS kanë ndërtuar ose tentuar të ndërtojnë një bombë të pistë, por asnjëra nuk është shpërthyer ndonjëherë./UBTNews/

Lajmet

Pendarovski: Bullgaria mund ta përsëris veton për integrim

Ai tha se nuk beson që vendi do të mund të anëtarësohet në BE deri në vitin 2023.

Publikuar

nga

Kandidati për president të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, i cili mbështetet nga Lidhja Sociale-Demokrate, nuk beson se vendi do të mund të anëtarësohet në Bashkimin Evropian deri në vitin 2023, njësoj siç deklaruan shumë përfaqësues të partive tjera politike në Maqedoni.

Pendarovski më tutje tha se “Me bllokadën bullgare dhe për fat të keq me konsensusin e plotë që është ende i vlefshëm dhe me shumë gjasa nuk do të ndryshojë në kuadër të BE-së për pranimin e anëtarëve të rinj me konsensus, kam frikë se nesër Bullgaria sërish mund të përsëris veton ndaj Maqedonisë së Veriut”.

Si problem shqetësues për Maqedoninë e Veriut e thekson humbjen e besimit të qytetarëve në pushtetin gjyqësor dhe vjetërsimin e shumë lëndëve gjyqësore që lanë të lirë mbi 200 ish-zyrtarë të lartë të dyshuar për vepra të ndryshme penale.

Megjithatë duke folur mbi ndikimin rus në vend, Pendarovski thotë se nuk është ai në nivelin që ishte në vitin 2008 kur u mbajt referendumi për çështjen e emrit.

Pendarovski në zgjedhjet presidenciale që do të mbahen më 24 prill, e në veçanti në raundin e dytë të 8 majit, pret votat e të gjithë bashkësive etnike që jetojnë në Maqedoninë e Veriut.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​EULEX: Bashkë me Policinë dhe KFOR-in po monitorojmë situatën e sigurisë në vendvotimet në veri

Kështu ka shkruar Barbano në “X”.

Publikuar

nga

Shefi i EULEX-it në Kosovë, Pietro Barbano, ka deklaruar se Policia e Kosovës së bashku me KFOR-in si dhe EULEX-in janë duke monitoruar situatën e përgjithshme të sigurisë në katër komunat veriore, në qendrat e votimit ku po mbahen zgjedhjet për votim ndaj kryetarëve.

“Në koordinim me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in, EULEX-i është duke monitoruar situatën e përgjithshme të sigurisë rreth vendvotimeve në 4 komunat ku po zhvillohet votimi për tërheqjen e kryetarëve”, ka shkruar Barbano në X.

Në referendumin për shkarkimin e kryetarëve shqiptarë në katër komunat të banuara me shumicë serbe deri në ora 15:00 kanë votuar 203 qytetarë “për ose kundër”.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ministri i Jashtëm turk i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar ta njohë Palestinën

Kështu deklaroi ai në konferencë për media.

Publikuar

nga

Ministri i Jashtëm turk, Hakan Fidan i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë veton e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ndaj ofertës së Palestinës në OKB dhe të njohë shtetin e Palestinës.

“Është e padrejtë që Palestinës nuk i lejohet të bëhet anëtare e OKB-së. Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të kundërshtojë këtë padrejtësi dhe të njohë shtetin e Palestinës”, tha Fidan në një konferencë për media./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

​Votimi në veri pa incidente, kallashnikovët e kapur s’kanë të bëjnë me procesin

Ai duke folur para gazetarëve e ka përshkruar situatën e sigurisë të qetë, stabile, por edhe delikate.

Publikuar

nga

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Veton Elshani, ka thënë se asnjë incident deri tani nuk është shënuar sa i përket procesit të votimit. Ai duke folur para gazetarëve e ka përshkruar situatën e sigurisë të qetë, stabile, por edhe delikate, duke marrë parasysh zhvillimet që kanë ndodhur në veri gjatë viteve të fundit.

Sipas tij, policia sot ka gjetur dy kallashnikovë, disa fishekë dhe karikatorë në një shtëpi të pabanuar, por që siç tha ai, nuk ndërlidhen me procesin e votimit. Elshani ka bërë të ditur se ka një të dyshuar në lidhje me rastin, por nuk ka dhënë detaje.

“Situata e sigurisë në veri të vendit është e qetë, stabile, është delikate duke marrë parasysh zhvillimet që kanë ndodhur këtu që nga viti 2022 deri tani, mirëpo sa i përket procesit të votimit çdo gjë është në rregull dhe nuk kemi pasur asnjë incident… Ne kemi pranuar informacione që në një shtëpi që për momentin është e pabanuar mund të ketë armë, policia ka reaguar, ka gjetur dy kallashnikovë, disa fishekë, karikatorë… por nuk ka lidhje absolutisht me rastin e votimit… E kemi një të dyshuar, sepse shtëpia është në emrin e tij, mirëpo nuk kishim dashur të flasim për identitetin e tij”, ka thënë Elshani.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara