Teknologji

Pse Meta dhe Microsoft liruan zyrat në Seattle dhe Bellevue?

Zhvendosja e kompanive drejt punës në distancë shërbeu si forca shtytëse pas këtyre vendimeve.

Publikuar

Meta dhe Microsoft kanë vendosur të mbyllin zyrat e tyre në Seattle dhe Bellevue, Uashington. Sipas Seattle Times, kompania mëmë e Facebook, Meta, ka njoftuar se do të japë me qira zyrat e saj në Eighth Avenue North në qendër të Seattle dhe Spring District në Bellevue. Meta gjithashtu ka deklaruar se qiratë për ndërtesa të tjera zyrash në Seattle janë duke u rishikuar.

Gjiganti i mediave sociale pretendoi se po rishikonte kontratat për shumë ndërtesa zyresh afër Seattle. Një periudhë e ciklit ekonomik e njohur si “treg i butë” është ajo në të cilën ka më shumë shitës sesa blerës dhe çmimet janë të ulëta.

Microsoft, nga ana tjetër, ka deklaruar se nuk do të rinovojë qiranë e tij në ndërtesën City Center Plaza 26-katëshe në Bellevue kur të skadojë në qershor 2024. Masa vjen në një kohë kur puna në distancë dhe një ekonomi e ngadalësuar kanë qenë faktorët kryesorë në uljen e kërkesës për hapësira për zyra në Seattle dhe kudo.

Të dyja kompanitë kanë adoptuar kohët e fundit punën në distancë.

Meta pushoi nga puna 726 punëtorë nga zona e Seattle në nëntor. Një zëdhënëse e gjigantit të mediave sociale pohoi se zhvendosja e kompanisë drejt punës në distancë shërbeu si forca shtytëse pas vendimeve.

Sipas një përfaqësuesi të Microsoft-it, zgjedhja u bë pas ekzaminimit të vazhdueshëm nga kompania të pronave të saj të pasurive të paluajtshme./UBTNews/

AI

Njerëzit duhet të vazhdojnë ta kenë nën kontroll inteligjencën artificiale, paralajmëron Esther Lynch

Asnjë punonjës nuk duhet t’i nënshtrohet vullnetit të një makinerie, tha ajo.

Publikuar

nga

Asnjë punonjës nuk duhet t’i nënshtrohet vullnetit të një makinerie, ka paralajmëruar shefja e sindikatave evropiane, Esther Lynch, duke bërë thirrje për rregullore për të siguruar që njerëzit të mbeten nën kontroll ndërsa teknologjia e inteligjencës artificiale përparon me shpejtësi marramendëse.

Në të njëjtën mënyrë që traktatet e Bashkimit Evropian mbrojnë shëndetin dhe sigurinë në vendin e punës, nevojiten rregulla për të garantuar “parimin e njeriut nën kontroll” kur bëhet fjalë për AI, tha Lynch në një intervistë në Berlin.

“Ne duhet të garantohemi se asnjë punëtor nuk i nënshtrohet vullnetit të një makinerie”, tha Lynch për AFP.

Që kur chatboti jashtëzakonisht i popullarizuar i AI, ChatGPT, shpërtheu në skenë në fund të vitit të kaluar, debati ka qenë i vërtitur rreth asaj se si teknologjia do të përmbys botën e punës, duke transformuar potencialisht shumë punë gjatë rrugës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Testimi i implanteve të trurit tek njerëzit – Neuralink thotë se plani i tyre është miratuar

Rekrutimi për një provë klinike nuk është ende i hapur, sipas Neuralink.

Publikuar

nga

Neuralink tha se lejimi nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) për studimin e saj të parë klinik në njerëz është “një hap i parë i rëndësishëm” për teknologjinë e saj, e cila synon të lejojë trurin të ndërlidhet drejtpërdrejt me kompjuterët.

“Ne jemi të ngazëllyer të ndajmë se kemi marrë miratimin e FDA-së për të nisur studimin tonë klinik të parë në njerëz“, tha Neuralink.

“Ky është rezultat i punës së jashtëzakonshme nga ekipi Neuralink në bashkëpunim të ngushtë me FDA”.

Rekrutimi për një provë klinike nuk është ende i hapur, sipas Neuralink.

Qëllimi i implanteve Neuralink është të mundësojë trurin e njeriut të komunikojë drejtpërdrejt me kompjuterët, tha Musk gjatë një prezantimi në dhjetor.

Musk ka qenë i njohur për të bërë parashikime ambicioze për kompanitë e tij, me disa parashikime të tilla që përfundimisht dështuan./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Internet

Kompania e Elon Musk merr leje nga autoritetet amerikane për të testuar çipe në trurin e njeriut

Një gjë e tillë i ka hapur rrugë vendosjes së pajisjeve nga Neuralink te njeriu.

Publikuar

nga

Kompania e Elon Musk e cila synon të vendosë çipet kompjuterike në trurin e njeriut, Neuralink, ka marrë aprovimin e autoriteteve amerikane për lansimin e studimit të parë te njeriu.

Një gjë e tillë i ka hapur rrugë vendosjes së pajisjeve nga Neuralink te njeriu dhe lajmi vjen pasi Elon Musk pretendoi gjatë muajit nëntor se kompania e tij është vetëm gjashtë muaj larg nga testimi i parë.

Por kush do të ishte i gatshëm të pranonte vendosjen e një pajisje të tillë në trurin e tij? A do të jetë dikush që ka një gjendje shëndetësore prej së cilës do të kishte përfitime nëse vendos një çip nga Neuralink?

Kompania është akuzuar vazhdimisht se ka abuzuar me testet e bëra te majmunët, akuza që kompania vazhdimisht i mohon dhe aktualisht është nën hetime.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) refuzoi kërkesën e parë të Neuralink në fillim të 2022 për testime te njeriu. Por nuk është kompania e parë që e pretendon të bëjë një gjë të tillë. Synchron u aprovua nga FDA për të nisur testimet në vitin 2021 dhe korrikun e vitit të kaluar zbuloi implantin e parë kompjuterik./PCWorld Albanian

Vazhdo të lexosh

AI

Inteligjenca artificiale po i ndihmon shkencëtarët në luftën kundër superbaktereve dhe kancerit të gjirit

Antibiotiku i ri u identifikua nga studiuesit në Institutin e Teknologjisë të Masaçusetsit dhe Universitetin McMaster.

Publikuar

nga

Inteligjenca artificiale është përdorur për të identifikuar një antibiotik të ri që është i aftë për të vrarë një lloj bakteri përgjegjës për shumë infeksione rezistente ndaj ilaçeve.

Antibiotiku i ri u identifikua nga studiuesit në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets dhe Universitetin McMaster nga një bibliotekë me gati 7 mijë përbërës të mundshëm të drogës.

Studiuesit përdorën një model të të mësuarit me makinë që kishin trajnuar për të vlerësuar nëse një përbërës kimik do të pengojë rritjen e acinetobacter baumannii.

Acinetobacter baumannii shpesh gjendet në spitale dhe mund të sjellë pneumoni, meningjit dhe sëmundje të tjera të rënda./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara