Sport

Presidenti i Juventusit, Agnelli: Superliga Evropiane nuk është grusht shtet ndaj futbollit

Publikuar

Presidenti i Juventusit, Andrea Agnelli këmbëngul se Superliga Evropiane nuk ishte “një grusht shteti, por një thirrje e dëshpëruar paralajmëruese” dhe ata do të vazhdojnë të luftojnë me UEFA-n në lidhje me projektin e nisur.

Bianconerët, Real Madridi dhe Barcelona janë klubet e vetme të mbetura nga 12-të klubet themeluese që nuk e kanë braktisur projektin dhe për pasojë përballen me masa disiplinore nga UEFA.

Kjo mund të shkojë deri në përjashtim nga Liga e Kampionëve për një ose dy sezone.

“Ne u përpoqëm në çdo mënyrë të ndryshonim garat ndërkombëtare nga brenda. Mbaj mend një propozim nga vitin 2019 midis ECA dhe UEFA, që mendova se ishte i shkëlqyeshëm, dhe në fakt u mbështet nga klubet në divizionin e dytë, të tretë dhe të katërt”, ka thënë fillimisht Agnelli gjatë një konference për shtyp.

“Ju nuk mund të mos pranoni që futbolli evropian është i përqendruar në një monopol të pushtetit ekzekutiv, ekonomik dhe juridik, duke i rezervuar UEFA-s përgjegjësinë pothuajse arbitrare të caktimit të licencave”.

“Sistemi është sot joefikas. Superliga nuk ishte një grusht shteti, por një thirrje e dëshpëruar paralajmëruese për një sistem që ishte tashmë në prag të kolapsit para pandemisë, dhe po shkon drejt një gjendje të paaftësisë paguese”.

“Klubet gjithmonë kërkuan komunikim me UEFA-n, e cila reagoi duke përplasur derën dhe duke bërë kërcënime të mëdha, arrogante ndaj tre klubeve që mbeten në Superligë, duke injoruar totalisht vendimin e gjykatës në Madrid dhe duke pritur vendimin e Gjykatës Evropiane. Ne mund të sigurojmë që baza ligjore për projektin është e fortë”.

“Ky lloj qëndrimi nga UEFA nuk është mënyra se si ju e reformoni futbollin. Dëshira jonë për dialog me UEFA-n dhe FIFA-n është e pandryshuar. Sporte të tjera ndryshuan formatin e tyre me kalimin e viteve, të tilla si Euroliga e basketbollit, duke sjellë përfitime të mëdha për tifozët, klubet dhe lojtarët”.

“Pothuajse të gjithë palët e interesuara që mbajnë futbollin duhet të reformohen, megjithatë ata që bëjnë propozime demonizohen. Juventusi, Real Madridi dhe Barcelona synojnë të vazhdojnë me propozimet tona, gjithashtu në solidaritet me ata që kishin shumë frikë të mos u përmbaheshin atyre”, përfundoi presidenti i Juventusit.

Lajmet

Djali i legjendës Johan Cruyff e refuzon stolin e Barcelonës

Publikuar

nga

Jordi Cruyff u rikthye te Barcelona pas eksperiencës si trajner në Kinë me Shenzhen, ndërkohë që më parë ka drejtuar edhe Maccabi Tel Aviv, Chongqing Dangdai Lifan dhe kombëtaren e Ekuadorit.

Djali i legjendës Johan Cruyff është këshilltar sportiv te katalanasit tani, por së fundmi i është ofruar edhe një mundësi për ta drejtuar ekipin.

Gazetari i “Sport”, Toni Juanmarti, shkruan se Jordi është përgjigjur se për momentin nuk e pranon opsionin për t’u bërë trajner i Barcelonës.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Coman i nënshtrohet një operimi në zemër

Publikuar

nga

Kingsley Coman i është nënshtruar një operimi në zemër, dhe lajmin e ka konfirmuar trajneri i Bayern Munich, Julian Nagelsmann.

Sulmuesi francez e ka përfunduar operimin dje, që kishte të bëjë me rregullimin e ritmit të zemrës së tij dhe pritet që së shpejti të rikthehet në seancat përgatitore.

Nagelsmann tregoi që ishte një rrezik i vogël i menaxhuar në mënyrë të duhur, dhe shpjegoi që nuk ishte diçka e zakonshme.

“Ritmi i tij i zemrës kishte një problem të vogël që kishte rrahje më të ngadalta. Në disa momente ai kishte probleme me frymëmarrje”, tha Nagelsmann.

“Ai është në gjendje shumë të mirë, ka vetëm dhimbje të vogla në plagë. Kur plaga të shërohet, ai do të fillojë seancat përgatitore përsëri dhe nuk do të mungojë më shumë se një javë eventualisht dy, para se ai të rikthehet në stërvitje”, shtoi trajneri i “Bavarezëve”.

Po ashtu, Nagelsmann tregoi që Coman do të fillojë stërvitjet kardio ditën e marte.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Roma dëshiron rinovimin e kontratës me Lorenzo Pellegrinin

Publikuar

nga

Skuadra italiane, AS Roma po përgatit një kontratë të re pesëvjeçare për Lorenzo Pellegrinin, raporton gazetari i njohur Fabrizio Romano.

Klauzola e lirimit prej 30 milionë eurove në kontratën aktuale të Pellegrinit do të largohet. Po ashtu, raportohet që gjatë afatit kalimtar veror të transferimeve dy skuadra angleze kanë qenë të interesuara në shërbimet e mesfushorit 25-vjeçar.

Lajmin për rinovimin e kontratës e konfirmoi edhe trajneri i klubit romak Jose Mourinho.

“Ai do të nënshkruajë kontratën e re së shpejti”, tha Mourinho.

Këtë sezon, në 6 paraqitje në të gjitha garat, Lorenzo Pellegrini ka kontribuar në 7 gola, respektivisht 5 gola dhe 2 asistime.

Vazhdo të lexosh

Sport

​Klopp flet rreth kontratës së Salah

Publikuar

nga

Gjiganti anglez, Liverpooli ka disa lojtarë që tanimë iu ka ofruar kontrata afatgjate për t’i shpërblyer për kontributin e dhënë drejt triumfit të Ligës së Kampionëve dhe Premier Ligës angleze.

Ndër ta janë portieri Alisson Becker, mesfushori Fabinho, dhe mbrojtësi Virgil Van Dijk. Po ashtu, krerët e Liverpoolit janë në bisedime me agjentët e Salah për t’i rinovuar kontratën “Mbretit egjiptian”.

Trajneri i “Të Kuqve”, Jurgen Klopp në një konferencë për media sot foli rreth situatës aktuale të Salah, duke mos dhënë shumë detaje mbi rinovimin e kontratës së tij.

“Shikoni, nuk kam ndonjë gjë për të thënë, veçanërisht unë sepse unë nuk jam i përfshirë. Kështu që nuk ka ndonjë detaj të ri”, tha Klopp.

“Sigurisht që gjërat në të cilat jam i interesuar janë paraqitjet e tij, sa është i vëmendshëm, sa është i përkushtuar në këto momente. Dhe kjo është e gjitha. Asgjë e re për tu thënë”, shtoi trajneri gjerman.

Mohamed Salah ka kontratë me gjigantin anglez deri në qershor të vitit 2023.

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara