Fotografi & Dizajnë

Portreti i paparë më herët i Princeshës Diana shfaqet në Pallatin Kensington

Kjo është pjesë e një ekspozite të ardhshme në Pallatin Kensington të Londrës.

Publikuar

Një portret i pa parë kurrë më herët i Princeshës së ndjerë Diana u shfaq në shtëpinë e saj të mëparshme, përcjell UBT News.

Imazhi i mrekullueshëm bardh e zi që tregon profilin anësor të Princeshës së Uellsit është bërë nga fotografi i njohur i modës dhe portreteve David Bailey në vitin 1988 – gati një dekadë para vdekjes së saj – por nuk është shfaqur për publikun kurrë më parë.

Portreti i Bailey-t është pjesë e një ekspozite të ardhshme në Pallatin Kensington të Londrës, e cila bashkon dy shekuj fotografi mbretërore.

Duke promovuar ekspozitën, Pallat Historike Mbretërore thanë se Princesha Diana zgjodhi Bailey-n – i njohur për stilin e tij të guximshëm dhe minimalist – në një përpjekje për të “krijuar një identitet të ri fotografik për veten”.

Portreti tregon Dianën, atëherë në fund të të 20-ave, duke parë anash, pa buzëqeshje.

Ndërsa disa fotografi të tjera nga xhirimet u blenë nga Galeria Kombëtare e Portreteve të Britanisë, Bailey e ruajti këtë foto të veçantë për arkivat e tij.

Kujtojmë se Princesha Diana vdiq në një aksident automobilistik në vitin 1997, vetëm 37 vjeç.

Ekspozita e titulluar “Life Through a Royal Lens” është hapur për publikun nga data 4 mars./UBTNews/

Fotografi & Dizajnë

Vullnetarët i bashkohen kërkimit nën rrënojat e Gazës

Publikuar

nga

Shoqëria Palestineze e Gjysmëhënës së Kuqe (PRCS) tregon vullnetarët e saj që i bashkohen një kërkimi për të mbijetuar në mes të skenave të shkatërrimit brenda enklavës.

“Ky është mëngjesi i Gazës”, thuhet në një deklaratë të PRCS. “Bombardim shtëpish, më shumë viktima dhe shkatërrime”./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Përmes fotografive: Sulmet izrealite ndaj Gazës vazhduan edhe sot

Publikuar

nga

Janë shkrepur shumë fotografi ku shihet tymi që ngrihet nga Gaza ndërsa aksioni izraelit vazhdon brenda enklavës.

Izraeli ka kryer rreth 300 sulme në të gjithë territorin vetëm në 24 orët e fundit. Këto foto janë bërë përtej kufirit, nga Izraeli jugor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Gjendja në Khan Younis, përmes fotografive

Publikuar

nga

Sulmet izraelite po vazhdojnë të bombardojnë qytetin jugor të Khan Younis ndërsa ushtria izrealite kryen fazën e dytë të ofensivës së saj.

Në fotot e mëposhtme, palestinezët shqyrtojnë shkatërrimin pasi shtëpitë janë lënë në gërmadha, me gjëra të shpërndara nëpër rrugë:

 

Vazhdo të lexosh

Fotografi & Dizajnë

Vritet një fotoreporter palestinez nga sulmet ajrore izraelite

Publikuar

nga

Sulmet ajrore izraelite kanë vrarë fotoreporterin Mohammad Moin Ayyash së bashku me një numër anëtarësh të familjes së tij.

Avionët izraelitë bombarduan shtëpinë e tij në kampin e refugjatëve Nuseirat të enjten, njoftoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa.

Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, të paktën 53 gazetarë dhe punonjës të medias janë vrarë që nga fillimi i luftës më 7 tetor./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara