Art

Piktura e vjedhur nga nazistët shitet për një çmim rekord në ankand

Piktura u shit në Sotheby në emër të nipërve dhe mbesave të pronarit.

Publikuar

Një kryevepër e Wassily Kandinskyt që ishte vjedhur nga nazistët, të cilët vranë pronarin e saj në kampin e përqendrimit Aushvic në vitin 1944, është shitur për një çmim rekord 37.2 milionë funta në një ankand në Londër. Piktura u shit në Sotheby në emër të nipërve dhe mbesave të pronarit.

Pasardhësit e Johanna Margarethe Stern-Lippmann dhe Siegbert Stern, themeluesit e një kompanie tekstili dhe koleksionistë të mprehtë të artit, thanë se do të përdorin disa prej të ardhurave nga shitja për të gjurmuar në koleksionin e gjerë të artit të familjes që u kap nga nazistët në vitet ’30-ta.

Piktura, e cila përshkruan fshatin bavarez të Murnau me një shpërthim ngjyrash, ishte e varur në dhomën e ngrënies së çiftit në vilën e tyre në Potsdam të Berlinit.

Pronarët e saj origjinal ishin miq me disa nga shkrimtarët dhe mendimtarët më me ndikim sikurse Thomas Mann, Franz Kafka dhe Albert Einstein./UBTNews/

Art

“Kanye nuk deshi t’i thoshte ato deklarata për hebrenjtë”

Kryeshefi ekzekutiv i Adidasit vlerëson reperin.

Publikuar

nga

Kryeshefi ekzekutiv i Adidasit, Bjørn Gulden tha se nuk mendon që Kanye West deshi t’i thoshte ato deklarata pas komenteve antisemitike të vitit të kaluar.

Në një intervistë të realizuar së fundi, Gulden e komplimentoi Westin, reperin i cili njihet tash si Ye, duke e konsideruar atë si “një nga njerëzit më kreativ në botë”. Sipas tij, ato deklarata nuk ishin të duhurat, por e shtynë markën Adidas drejt shkatërrimit të kontratës dhe tërheqjes së produktit, duke iu referuar linjës Yeezy.

“Vërtet më vjen keq, sepse nuk mendoj se ai donte të thoshte atë që tha dhe nuk mendoj se është person i keq. Thjesht ndodhi ashtu. Kjo do të thotë se ne e humbëm atë bashkëpunim, një nga më të suksesshmit në histori … e trishtë”, deklaroi ai mes tjerash.

Adidas pësoi një goditje të madhe financiare pas tërheqjes së linjës Yeezy. Kompania tha se pret humbje 1.3 miliard dollarëshe këtë vit, sepse nuk arriti t’i shiste veshjet dhe mbathjet e markës Yeezy./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Media shtetërore kineze i bën thirrje muzeut britanik të kthejë artefaktet

Kjo është njëra prej çështjeve më aktuale në Weibo pas një editoriali në gazetën shtetërore.

Publikuar

nga

Pas vjedhjes së fundit të rreth 2 mijë artefakteve, po pushton rrjetet sociale thirrja për muzeun britanik për të kthyer artefaktet kineze. Madje kjo është njëra prej çështjeve më aktuale në Weibo pas një editoriali në gazetën shtetërore.

Në artikullin e publikuar të dielën mbrëma, Global Times i kërkoi muzeut të kthejë të gjitha reliket kulturore kineze “pa pagesë”. Megjithatë qeveria kineze ende nuk ka komentuar mbi këtë çështje.

Në drejtim të muzeut janë hedhur akuza pasi 2 mijë objekte janë vjedhur, zhdukur dhe dëmtuar dy javë më parë./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

​Muzeu britanik përjashton një punonjës pas zhdukjes së disa artefakteve

Artefaktet duke përfshirë ar, bizhuteri dhe gurë gjysmë të çmuar ishin ndër ato që mungonin nga muzeu.

Publikuar

nga

Muzeu britanik në Londër ka shkarkuar një anëtar të stafit dhe policia po bën hetime pasi thesaret u raportuan “të zhdukura, të vjedhura ose të dëmtuara”.

Artefaktet duke përfshirë ar, bizhuteri dhe gurë gjysmë të çmuar ishin ndër ato që mungonin nga muzeu, një nga atraksionet më të mëdha turistike të Mbretërisë së Bashkuar.

Shumica e artefakteve u mbajtën në një depo, thanë nga muzeu, raporton BBC.

Drejtori i muzeut britanik, Hartwig Fischer, tha se muzeu “do të bëj përpjekje në rikuperimin e objekteve”.

Ai shtoi: “Ky është një incident shumë i pazakontë. E di që flas për të gjithë kolegët kur them se ne e marrim jashtëzakonisht seriozisht ruajtjen e të gjitha artefakteve që kemi në kujdesin tonë”.

Do të ndërmerren veprime ligjore kundër anëtarit të stafit që u pushua nga puna, thonë nga muzeu.

Komanda e Policisë Metropolitane kundër Krimit Ekonomik po heton, por nuk ka të arrestuar.

Muzeu britanik ka filluar gjithashtu një rishikim të pavarur të sigurisë.

George Osborne, kryetar i Muzeut Britanik, tha: “Kujdestarët e Muzeut Britanik ishin jashtëzakonisht të shqetësuar kur mësuam në fillim të këtij viti se objektet e koleksionit ishin vjedhur”.

Ai shtoi: “Ne thirrëm policinë, vendosëm masa urgjente për të rritur sigurinë, ngritëm një rishikim të pavarur të asaj që ndodhi dhe përdorëm të gjitha kompetencat disiplinore në dispozicion për t’u marrë me individin që besojmë se është përgjegjës”.

Fischer shtoi se organizata “i dha fund kësaj” dhe ishte “i vendosur t’i rregullonte gjërat”.

Asnjë nga objektet, të cilat datonin nga shekulli i 15 para Krishtit deri në shekullin e 19 pas Krishtit, nuk ishte ekspozuar kohët e fundit dhe u mbajtën kryesisht për qëllime akademike dhe kërkimore, sipas muzeut.

Rishikimi i pavarur i muzeut do të drejtohet nga ish-administratori i besueshëm Sir Nigel Boardman dhe shefi i policisë Lucy D’Orsi, i Policisë Britanike të Transportit.

Ata do të japin rekomandime në lidhje me marrëveshjet e ardhshme të sigurisë dhe do të fillojnë “një program energjik për të kthyer sendet që mungojnë”, sipas muzeut.

Atraksioni me bazë në Bloomsbury ka më shumë se gjashtë milionë njerëz që e vizitojnë atë çdo vit.

Vazhdo të lexosh

Art

​Arti më i madh tokësor ndonjëherë në Bullgari shfaqet në bregun Durankulak

Autorja e veprës artistike është Vivia Niki.

Publikuar

nga

Një art i madh tokësor u shfaq në bregun e Durankulak – vendi më verilindor i banuar në Bullgari, tha të dielën organizata Ekspozita me një Kauzë. Autorja e veprës artistike është Vivia Niki. Vepra i kushtohet dashurisë dhe është piktura më e madhe e artit tokësor e bërë ndonjëherë në Bullgari, me një shkallë prej 510 metrash katrorë. Është 30 metra e gjatë dhe 17 metra e gjerë.

Ai përbëhet tërësisht nga elementë natyrorë – rërë dhe alga jeshile. Me ndihmën e një shtrese të hollë konturi me shkumës, sa më të padëmshme për mjedisin, piktura ka fituar shikueshmëri më të mirë nga qielli, prej nga është shkrepur me dron.

Një stuhi lau gjysmën e vizatimit dhe pjesën tjetër të algave të detit, autori pastroi plazhin dhe rivendosi pamjen origjinale të terrenit, deklaroi organizata.

Niki shtoi se ideja për artin e ka origjinën në vitin 2021.

“U shfaq si një shprehje e dashurisë për kafshët. Megjithatë, në fund shoh besëlidhjen e Krishtit të shprehur në të. Grushti në përqafim dhe qengji simbolizojnë kujdesin dhe dashurinë. të Zotit, krijimtarisë së gjallë, butësisë, butësisë dhe mirësisë”, shpjegoi artisti.

Vivia Niki është një arkitekte, regjisore dhe muzikante nga arsimi. Ndër vite ajo ka punuar në fushën e arteve figurative dhe është e përfshirë në kauza mjedisore. Ajo themeloi Komitetin e Rinisë së Orchard, i cili mbolli dy pemishte bamirësie në Sofje./BTA/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara