Teatër

Pesë aktorë të rinjë i shtohen trupës rezidente të Teatrit “Dodona”

Publikuar

Pas konkursit të hapur nga Drejtoria për Kulturë në Komunën e Prishtinës për pranimin e pesë aktorëve të rinjë në teatrin ‘Dodona’, sot janë shpallur rezultatet, përcjellë KultPlus.

Drejtori i Drejtorisë së Kulturës në Komunën e Prishtinës, Adrian Berisha ka njoftuar se sot bashkë me drejtorin e Teatrit të Qytetit “Dodona”, Visar Krusha, kanë mirëpritur pesë (5) aktorët e përzgjedhur për trupën rezidentet të Teatrit “Dodona” të cilët njëherit kanë nënshkruar kontratat e tyre.

Aktorët e përzgjedhur nga konkursi janë: Molikë Maxhuni, Arta Lahu, Vjosë Tasholli, Leonit Maloku, Ermal Sadiku.

Teatri Dodona deri më tani ka funksionuar vetëm me katër aktorë rezident, kurse nga sot numri i përgjithshëm i aktorëve rezident do të jetë nëntë (9).

Drejtori i Drejtorisë së Kulturës në Komunën e Prishtinës, Adrian Berisha gjithashtu është shprehur se po synojnë që ky numër të plotësohet në të ardhmen dhe trupa rezidente e Teatrit të Qytetit të Prishtinës të jetë në minimum me njëzetë (20) aktorë rezidentë. 

Burimi: KultPlus

Vazhdo të lexosh

Kulturë, Lifestyle

MKRS-ja ndan pesë çmime vjetore në fushën e teatrit

Çeku tha se dikasteri që ai e drejton vëmendjen e ka në fushën e teatrit.

Publikuar

nga

Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Teatrit, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka ndarë çmimet vjetore në fushën e teatrit. Me këtë rast, u ndanë pesë çmime për regjinë më të mirë, për aktorin më të mirë, etj.

Ministri i MKRS-së, Hajrullah Çeku tha se dikasteri që ai e drejton vëmendjen e ka në fushën e teatrit. Ai përmendi edhe fituesit për vitin 2022.

“Për nder të ditës ndërkombëtare të artit shfrytëzoj rastin t’i shpreh mirënjohje të madhe aktorëve të teatrit. Edhe ky vit do të jetë sa i përket çmimeve ndërkombëtare. Çmimi Vjetor për Regjinë më të mirë në fushën e Teatrit për vitin 2022 i ndahet Fatos Berisha, me shfaqjen ‘Pornography’”, tha Çeku.

“Çmimi Vjetor për Aktoren/Aktorin më të mirë në fushën e Teatrit për vitin 2022 iu nda Ilire Vinca në shfaqjen ‘Babai dhe babai’. Çmimi Kombëtar për Vepër Jetësore në fushën e Teatrit për vitin 2022 iu nda Muradije Muriqi dhe Mejreme Berisha. Çmimi Vjetor për Shfaqjen më të mirë në fushën e Teatrit për vitin 2022 iu nda Qendrës Multimedia me shfaqjen ‘The Handke Project’. Çmimi Kombëtar për Prezantim të suksesshëm ndërkombëtar në fushën e Teatrit për vitin 2022 e fitoi Teatri i Qytetit në Gjilan”, tha tutje Çeku.

Vazhdo të lexosh

Bota

Rihapet për herë të parë Teatri i Operas dhe Baletit në Odesa që nga fillimi i pushtimit rus

Koncerti i parë filloi me një performancë solemne të Himnit Kombëtar të Ukrainës.

Publikuar

nga

Teatri Kombëtar Akademik i Operas dhe Baletit në Odesa u rihap të premten për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus, duke sfiduar muajt e tëra ankthi dhe bombardimesh vdekjeprurëse.

“Më vjen shumë mirë që ne vazhdojmë të hapim teatrot tanë në kohë lufte. Kultura jonë është fronti ynë i dytë. Është arma jonë, e cila duhet të punojë edhe në kohë të tilla të vështira”, tha ministri i Kulturës dhe Politikës së Informacionit të Ukrainës, Oleksandr Tkachenko.

Koncerti i parë filloi me një performancë solemne të Himnit Kombëtar të Ukrainës.

Shfaqjet në Odesa Opera do t’i kushtohen Forcave të Armatosura të Ukrainës, sepse falë tyre publiku ishte “në gjendje të shkonte në teatër dhe artistët mund të ndajnë krijimtarinë e tyre”, tha shtëpia e operës./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Art

Ventrilokuisti që i jep “jetë” kukullave, i riu shqiptar mahnit amerikanët

Publikuar

nga

Ventrilokuisti shqiptar Nikolas Bushi nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës flet për pasionin e tij dhe mënyrën se si arriti ta perfeksinojë këtë pasion duke i dhënë jetë kukullave.

“E kam zbuluar këtë talent tek vetja katër vite më parë dhe çdo ditë jam ushtruar për tú perfeksionuar. Çdo gjë e kam praktikuar ngadalë, si fillim nis praktikimi me buzët që të mos i lëvizësh, më pas lëvizja me duar dhe në fund bashkëbisedimi me kukullës, duke e trajtuar si njeri. Tashmë unë kam filluar bëj shfaqje vetëm, por shpesh edhe me babin, sepse babi është prestigjator”, tregon ventrilokuist shqiptar Nikolas Bushi.

Talenti 17 vjeçar tregon se ka fituar çmimin e parë në një konkurs për ventrilokuist në SHBA “Unë konkurova në një kompeticion për ventrilokuist dhe aty zura vendin e parë. Unë do vazhdoj studimet e larta, por ëndrra ime është të performoj në teatro të mëdha”.

Nikolas Bushi gjithashtu është shumë i talentuar në muzikë, talent të cilin perfeksionuar me disa kurse.

“Gjuhën shqipe e kam mësuar me prindërit në shtëpi, unë kam lindur në Itali dhe prej 8 vitesh jetoj në SHBA”, tregon Nikolas Bushi i cili e flet shumë mirë gjuhën amtare. / diasporashqiptare.al 

Vazhdo të lexosh

Film & TV

Teatër në qiell të hapur, shfaqja ‘Hollyshit’ sonte rishfaqet në sheshin ‘Skënderbeu’

Publikuar

nga

Pas sukseseve të shumta, shfaqja ‘Hollyshit’ me regjisor Ilir Bokshin dhe aktorë Adrian Morinën e Ylber Bardhin, tragjikomedia e bazuar në “Gurë në xhepat e tij” nga autorja Marie Jones, do të rishfaqet përsëri, por tani vjen në qiell të hapur në sheshin ‘Skënderbeu’ në Prishtinës.

“Hollyshit” përmes personazheve të ndryshme në mënyrë shumë të saktë ironizon dhe nxjerrë në pah një situatë e cila në realitetin e përditshëm kalon pa u theksuar. Shfaqja është e zhvendosur në një pjesë të Irlandës, ndërsa flet për një qytezë-provincë e cila “pushtohet” nga një produksion hollivudian të cilët vijnë për të xhiruar një film. Statistët hollivudian duke qenë shfrytëzues, në anën tjetër dalin edhe si përçmues të statistëve irlandez.

Në qendër të storjes janë Çarlli Konllon dhe Xhejk Kuin, të cilët sikurse shumica e banorëve të qytezës, janë punësuar si statistë filmi. Komedia rrjedhë nga përpjekjet e produksionit që të krijojnë një “ndjesi provinciale” – një nocion romantik, i cili shpesh bie ndesh me realitetin jetësor.

Kjo shfaqje pati një jehonë të madhe me fitimin e çmimit për regjinë dhe aktori më të mirë në festivalin ‘’KoKo Fest’’ dhe prezantimin në vendin e njohur si “Producers Club Theaters’’ në New York.

Rishfaqja e “Hollyshit” në ambient të hapur është mbështetur nga Komuna e Prishtinës. /KultPlus

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara