Lajmet

Përurohet qendra më e madhe dhe më moderne e shkencës, teknologjisë dhe inovacionit – UBT Smart City Center

Rektori i UBT-së, prof.dr. Edmond Hajrizi, ka thënë se ky objekt i bashkohet një kampusi inovativ me një ekosistem të gjerë të dijeve.

Publikuar

Në një ceremoni solemne të drejtuar nga rektori i UBT-së, prof.dr. Edmond Hajrizi, është bërë përurimi i qendrës më të madhe dhe më moderne për shkencë, teknologji dhe inovacion – UBT Smart City Center.

Objekti i cili në vete ka 28 mijë metra katrorë, me një arkitekturë të veçantë të bazuar në standarde të larta të ndërtimit, laboratorët, konviktin, bibliotekën, kuzhinën, inkubatorët, industritë e vogla, hapësirat për biznese të reja, qendrat kreative, si dhe hapësirat sportive, do të jetë vendi i gjeneratave të së ardhmes, ku dijen e tyre do ta rrisin edhe më shumë përbrenda kësaj qendre unike.

Rektori i UBT-së, prof.dr. Edmond Hajrizi, ka thënë se ky objekt i bashkohet një kampusi inovativ me një ekosistem të gjerë të dijeve, duke mos harruar edhe partnerët që ndihmuan në konkretizimin e një projekti gjigant si ky i sotmi.

“Ne me këtë objekt të ri që po e përurojmë sot po e përmbushim premtimin tonë që i dhamë studentëve se studimet në Kosovë do të kenë vlerën po aq të madhe e shpesh edhe më të madhe se në universitete perëndimore, dhe për këtë kemi krijuar një institucion model në Kosovë dhe rajon, si dhe e kemi arritur edhe falë mbështetjes së pakursyer të Komunës së Lipjanit”, ka thënë rektori Hajrizi.

Drejtoresha për Planifikim dhe Urbanizëm në Komunën e Lipjanit, Emina Rexhiq, në emër të kryetarit Ahmeti, përshëndeti punën dhe angazhimin e madh të UBT-së në implementimin e këtij projekti, duke sjell një tjetër dimension të qendrave të shkencës, teknologjisë dhe inovacionit në Kosovë.

“Kam parë vullnetin e rektorit Hajrizi, mençurinë e tij që ka për të arritur lartë, dhe sot jam e lumtur që pas 19 viteve jam këtu ku lulëzon arsimi për ardhmërinë e fëmijëve tanë”, ka thënë drejtoresha Rexhiq.

Një prej mbështetësve të projektit, profesori Skënder Kosumi, tha se në këtë projekt është punuar shumë në procesin e të menduarit dhe planifikimit, në mënyrë që projekti të dalë sa më mirë, teksa ka thënë se përmes këtij projekti në Kosovë kanë vendosur një model të objekteve të mëdha të shtetit të Austrisë.

“Potencial për zhvillimin e objektit në këtë mënyrë e kam parë trekëndëshin, hapësirën e tokës e cila ka pasur një formë trekëndëshi të lënë pak anash në hapësirën e Kampusit të UBT-së, të cilën e kam parë si një potencial për krijimin e një hapësire tejet të madhe dhe në të cilën do të zhvillohen shumë funksione, me qëllim që të kursehet një sipërfaqe sa më e madhe e tokës, e cila është shumë e vlefshme në hapësirën e Kampusit edhe në aspektin ekonomik”, ka thënë profesori Kosumi.

Pronari i kompanisë ndërtimore “Fidola”, Isak Fejza, ka vlerësuar UBT-në për punën dhe angazhimin, teksa ka thënë se në këtë objekt është bërë një punë e madhe, duke vlerësuar bashkëpunimin e ngushtë me rektorin Hajrizi.

“Për të punuar për UBT-në është kënaqësi dhe falënderojmë institucionin për besimin, duke na dhënë mundësinë që të jemi pjesë e sukseseve të UBT-së”, ka thënë shkurtimisht pronari i kompanisë ndërtimore “Fidola”, Isak Fejza.

Rektori i UBT-së, prof.dr. Edmond Hajrizi, u ka ndarë nga një mirënjohje secilit prej bashkëpunëtorëve që kanë ndihmuar në realizimin e këtij projekti, duke filluar nga Komuna e Lipjanit, profesorit Skënder Kosumi, si dhe kompanisë ndërtimore “Fidola”.

Lajmet

Gucati e Haradinaj dënohen me nga katër vjet e gjysmë burgim

Ish-drejtuesit e OVL-UÇK-së u dënuan për publikimin e dokumenteve të Gjykatës Speciale.

Publikuar

nga

Dhomat e Specializuara në Hagë shpallën fajtorë dy ish-drejtuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinaj, duke i dënuar me nga katër vjet e gjysmë burgim dhe me gjobë prej 100 eurosh.

Në dënim do të llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim që nga shtatori i vitit 2020.

Ish-drejtuesit e OVL-UÇK-së u dënuan për publikimin e dokumenteve të Gjykatës Speciale./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ish-presidenti rus: Ne nuk do të lejojmë të ndodhë Lufta e Tretë Botërore

“Ne mund të zmbrapsim çdo agresion që kërcënon shtetin tonë”, tha ai.

Publikuar

nga

Moska duhet t’u kujtojë vazhdimisht të tjerëve aftësinë e saj për “të dhënë një përgjigje të menjëhershme dhe jashtëzakonisht të fuqishme kundrejt një sulmi ndaj vendit tonë”, ka thënë ish-presidenti, ish-kryeministri dhe zëvendëskryetari i sigurisë së Rusisë.

“Ne mund të zmbrapsim çdo agresion që kërcënon shtetin tonë”, shkroi Dmitry Medvedev në kanalin e tij në Telegram pas një vizite në qytetin rus Sarov, qendra e vendit për kërkimin bërthamor.

Postimi në Telegram përfshinte një video në të cilën Medvedev foli me shkencëtarët në Institutin e Kërkimeve Shkencore Gjith-Ruse të Fizikës Eksperimentale, ku bomba e parë bërthamore sovjetike u zhvillua në vitet 1940.

“Historia e qendrës bërthamore në Sarov është e lidhur përgjithmonë me emrat e atyre që krijuan mburojën bërthamore të vendit tonë. Arsenali i armëve moderne, të besueshme dhe efektive ftoh ambiciet e atyre që janë gati të fillojnë Luftën e Tretë Botërore me duart e tyre dhe të të tjerëve. Ne nuk do të lejojmë të ndodhë një situatë e tillë”, tha ai në Telegram./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Klinaku para shpalljes së vendimit për Gucatin e Haradinajn: Nëse ka drejtësi, do të shpallen të pafajshëm

Dhomat e Specializuara duhet të hetojnë veten për shkak të rrjedhës së dokumenteve e më pas të tjerët, sipas tij.

Publikuar

nga

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Faton Klinaku, para shpalljes së vendimit për Hysni Gucatin e Nasim Haradinajn deklaroi se nëse do të kishte drejtësi, të dy do të shpalleshin të pafajshëm.

Në një deklaratë për KosovaPress, Klinaku u shpreh se Dhomat e Specializuara duhet të hetojnë fillimisht veten për shkak të rrjedhës së dokumenteve dhe më pas të tjerët.

“Faktikisht ne Gjykatën Speciale e kemi konsideruar gjykatë politike e njëanshme dhe nuk mund të paragjykoj se çfarë do të ndodhë. Nëse do të kishte drejtësi të mirëfilltë këta do të shpalleshin të pafajshëm sepse nuk ka pasur arsyeje t’i dërgojnë atje, por edhe të mos i marrin por ta hetojnë veten për skandalet qe i kanë ndodhur atje, nëse do të kishte drejtësi ata do duhej ta hetojnë veten pastaj të vijnë tek ne, ne shpresojmë që gjykatësit apo trupi gjykues të bien pre e provokimeve të prokurorisë e cila është një prokurori e skandaleve prokurori që nuk e heton veten por as të tjerët dhe shpresojmë të marrin vendim lirues për ta”, tha Klinaku.

Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj janë arrestuar më 25 shtator 2020 në Prishtinë prej ku janë dërguar në paraburgim në Hagë.

Arrestimi i tyre dhe hapja e procesit gjyqësor ishte bërë pasi disa dokumente kishin arritur në zyrat e OVL-UÇK, nga persona ende të panjohur, ndërsa krejt këto ishin bërë publike nga Gucati dhe Haradinaj. ZPS nuk ka hetime të hapura se si kanë rrjedhë këto dokumente nga gjykata.

Trupi gjykues në krye me Charles L. Smith III do të shpallë aktgjykimin ndaj tyre.

Vazhdo të lexosh

Lajmet

Ministria e Mbrojtjes e MB: Ushtria ruse në Ukrainë po përballet me një sërë problemesh

Sipas tyre, Rusia “përdori personelin ndihmës” për të kapërcyer rezistencën.

Publikuar

nga

Rusia ka një “problem të rëndësishëm burimesh” në Ukrainë dhe një “komandë të pabashkuar” që pengon operacionet e saj, tha ministria e mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar.

Në konferencën e fundit, ministria tha se pavarësisht se trupat ruse kishin rrethuar qytetin port të Mariupol për më shumë se dhjetë javë, rezistenca e ashpër e Ukrainës i vonoi ata të fitonin kontrollin e plotë të qytetit.

Ministria tha se Rusia “përdori në mënyrë të konsiderueshme personelin ndihmës” për të kapërcyer rezistencën, e cila përfshinte vendosjen e forcave çeçene. Ndërsa udhëheqësi çeçen, Ramzan Kadyrov ruan mbikëqyrjen dislokimin, kushëriri i tij vepron si komandant në terren i forcave në Mariupol.

Kjo strukturë e ndryshme “po kontribuon në një komandë të përçarë që vazhdon të pengojë operacionet e Rusisë”, përfundoi ministria./UBTNews/

Vazhdo të lexosh

Të kërkuara